Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

HCM Slobozia se dizolvă în CSM Unirea Slobozia

Handbal

HCM Slobozia se dizolvă în CSM Unirea Slobozia

În 2017, o dată cu venirea la cârma orașului a primarului Adrian Mocioniu, Secția Handbal se desprindea de CSM Unirea, fiind creată AHCM (Asociația Handbal Club Municipal) Slobozia. CSM păstra, în mod simbolic, doar o grupă de minihandbal. Au trecut 4 ani, cu bune și rele. A trecut un nou rând de Alegeri, iar de la cârma orașului, primarul Dragoș Soare hotărăște revenirea echipei de handbal a orașului sub umbrela CSM Unirea Slobozia. Nu știm câte beneficii va aduce această revenire, dar ne uităm în jur și, observând că în București, Râmnicu Vâlcea, Buzău, Bistrița, Craiova sau Slatina echipele de handbal aparțin cluburilor sportive municipale, putem concluziona că ar fi varianta corectă de funcționare. Ca să n-o mai lungim, din 15 iunie a.c., HCM Slobozia se dizolvă, trecând cu arme și bagaje în ograda CSM, unde s-a regăsit și în perioada 2008-2017. «E prematur să discutăm acum... Să lăsăm lucrurile să se așeze și vom avea apoi timp să vorbim despre ce ne propunem!» spune Constantin Prepeliță, președinte al CSM Unirea Slobozia din 2012. Și aici va funcționa legea conservării maselor, enunțată popular: nimic nu se pierde, nimic nu se câștigă, totul se transformă. Liderul ierarhiei va rămâne Constantin Prepeliță, iar actualul președinte al HCM, Nicolae Goidea, va fi șeful Secției Handbal. Conducerea tehnică va fi asigurată în conti­nuare de antrenorul Gheorghe Irimescu, secondat de Lăcrămioara Stan. Lotul de jucătoare va rămâne, în proporție de 60%, același.

Andreea Dinu, primul transfer Sunt doar 4 jucătoare la care antrenorul Gheorghe Irimescu a decis să renunțe: portarii Andreea Ilie și Cristina Antohe, extrema stângă Naomi Vasile și interul Paula Popeanu, cea care a îndeplinit în se­zonul trecut rolul de căpitan al echipei. Cu celelalte jucătoare discuțiile pentru a continua la Slobozia sunt avansate și, în proporție de 90%, ele vor rămâne și în tricoul CSM Unirea. Mai mult, în lotul slobozean, a apărut și primul nume nou. Este vorba de pivotul Andreea Dinu, jucătoare în vârstă de 20 de ani care evoluează pe postul de pivot. Andreea este originară din Ploiești și a jucat în ultimul sezon la echipa de Divizie A a Dunării Brăila care a terminat pe locul 2 campionatul în faza pe serii. O dată cu venirea Andreei Dinu, alături de Vlădescu și Naumenko, postul de pivot este securizat. Echipa noastră caută să se întărească cu 1-2 portari, o extremă dreapta de mână stângă și un inter stâng cu veleități în aruncările de la 9 metri. Și după re­brenduirea în CSM Unirea Slobozia, se va acorda o mare atenție sectorului de copii și juniori. Se dorește ca, în timp, structura acestuia să aibă reprezentare la toate grupele de vârstă. Conform conducerii, pentru a crea condiții optime de pregătire, CSM Unirea Slobozia va prelua administrarea Sălii de Sport a Liceului «Alexandru Ioan Cuza», unde se vor pregăti cele mai mici handbaliste.

8 secții la CSM Unirea Slobozia Revenirea echipei de senioare completează în mod fericit Secția Handbal a CSM Unirea care se rezuma până acum la câteva grupe de junioare IV și minihandbal. Astfel, pe lângă handbal, CSM Unirea mai include secții de Atletism, Scrimă, Karate, Kempo, Lupte, Tenis de câmp și, în curând, Tenis de masă. Cea mai recentă cooptare a fost cea a lui Marian Moraru și a cadeților și juniorilor care, până anul acesta, au activat la Amara. Prin această mișcare, palma­resul CSM s-a îmbogățit deja cu o serie de rezultate foarte bune. Spre exemplu, la finele săptămânii trecute, Denisa Negoiță a obținut locul 4 la Turneul Internațional de Juniori al României, deși, ca vârstă, ea este încă în categoria cadeților. Conform celor implicați în acest proiect, la Slobozia vom avea, cât de curând, o «școală» de Lupte pentru copiii care vor să îmbră­țișeze această disciplină sportivă.

8 Iunie 2021, 14:05 (2025 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Abed-Kader și Leuștean, la Slobozia
Gheorghe Irimescu a plecat. Constantin Frâncu, noul antrenor!
Se reunesc pe 12 iulie 2021
Final de sezon pentru HCM Slobozia
Epilogul Seriei C se joacă la Slobozia

Comentariile cititorilor:


CONTRIBUABIL:
(16 Iunie 2021, 09:02)
Acum datii afara pe amindoi si puneti un tinar care se inplica si vrea sa munceasca .
cetatean:
(12 Iunie 2021, 17:31)
Imi pare rau sa spun asta dar (...) pe linga faptu ca este membru PSD si in citeva consilii de administratie in Slobozia nu a facut si nu face nimic si incaseaza o gramada de banisori .
Fanu1:
(9 Iunie 2021, 22:20)
Nea Costică, fă ceva și promovează echipa anul asta in prima ligă!!
Liga deflorată:
(9 Iunie 2021, 19:28)
Cred că simți lipsa de ceva picioare lucrate ,.. ce-i care intrați în sala minuscula nu aveți habar de sport, plecați la handbal pentru picior de damă fara celulită și cam atât!!! Toți banii in centrele de copii și juniori, inclusiv handbal, plus finanțarea echipei de fotbal astea sunt cele mai corecte finanțări,..ce să facă echipă de handbal in liga florilor?.. să câștige bătaie?.. sau sa vina toate onlyfanistele pe aici sa i rupă pe ai nostrii pe genunchi?
Fan:
(9 Iunie 2021, 13:26)
Faceți iar echipa de prima liga, va rog!! Simt lipsa ligii florilor!
Administrator Anonim:
(9 Iunie 2021, 09:47)
Bani mulți pentru sport sunt (efectiv nu produc nimic) , dar pentru lucruri necesare orașului nu sunt...