Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Perdea forestieră de protecție transformată în mormane de moloz

S-a întâmplat la Slobozia

Perdea forestieră de protecție transformată în mormane de moloz

Mormane de moloz depozitate necorespun­zător au fost descoperite de Primăria Slobozia, Garda de Mediu Ialomița, Garda Forestieră și Direcția Silvică Ialomița în timpul unui control efectuat în urmă cu două săptămâni în zona perdelei forestiere de protecție care se înve­cinează cu DN2A și Restaurantul Privi­ghetoarea. În trecut, în aceeași zonă au fost efectuate defrișări. Lucrările de defrișare au început în urmă cu 3 ani, iar obligația legală a celor care dețin supra­fețe forestiere era să le reîmpădurească. În timpul controlului, deșeurile provenind din construcții au fost desco­perite pe o suprafață de 1,34 ha. Potrivit legii, pe acest teren ar fi trebuit să existe arbori tineri și nu mormanele de moloz. Documentele oficiale arată că această suprafață se află în proprietatea fostului consilier local PMP al municipiului Slobozia, Nicu Pericli. Acesta a fost somat să ecolo­gizeze zona. Mai mult, în urma neregulilor desco­perite, Garda Forestieră București ar fi făcut și o sesizare penală către organele judiciare locale din Slobozia.

Deranjați de depozitele de moloz Situația deșeurilor provenind din construcții depozitate nejustificat pe terenul perdelei forestiere de protecție, amplasată în zona DN2A-Restaurant Privi­ghetoarea, a fost reclamată de cetățenii blocurilor din apropiere. Oamenii au făcut mai multe plângeri pe care le-au înaintat instituțiilor publice, exprimându-și indignarea cu privire la situația de la fața locului. O primă verificare a fost realizată de Primăria Slobozia, prin intermediul funcționarilor din cadrul Serviciului Urbanism și Amenajarea Teritoriului. Situația a fost sesizată mai departe către Garda de Mediu Ialomița și Direcția Silvică Ialomița. În urmă cu două săptămâni, instituțiile care au făcut verificări în teren au constatat faptul că există depozite neconforme de moloz pe o suprafață de 1,34 ha.

În locul arborilor au crescut deșeuri Cele 1,34 ha intră în componența perdelei forestiere de protecție, amplasată în zona DN2A-Restaurant Privighe­toarea, a cărei defrișare a început în urmă cu 3 ani. La vremea respectivă situația a creat un val de reacții pe rețelele de socializare, cetățenii din Slobozia declarându-se de­ranjați de faptul că se taie arborii din res­pectiva pădure. Reprezentanții Direcției Silvice Ialomița susțin faptul că tăierea arborilor în zona respectivă a fost realizată în conformitate cu prevederile legale. Proprietarii suprafețelor forestiere ar fi trebuit însă să reîmpădurească zona, în niciun caz să o transforme în depozite de moloz. «Tăierile au fost realizate conform legilor în vigoare. Problema acolo o reprezintă faptul că ar fi trebuit plantați arbori, în niciun caz depozitat moloz!» susțin oficialii Direcției Silvice Ialomița. Astfel, în urma ve­rificărilor pe care le-au efectuat, reprezentanții Direcției Silvice Ialomița au somat proprietarul terenului respectiv să ecologizeze zona. O dispoziție similară a venit și din partea Gărzii de Mediu Ialomița. «S-a dispus măsura de a curăța terenul de deșeuri și reînființarea vegetației forestiere conform amenajamentului înscris în cartea funciară, cu termen 30.09.2021!» se arată într-o adresă oficială a Gărzii de Mediu Ialomița.

A fost sesizată Garda Forestieră București Din notele de control ale instituțiilor care au făcut verificări în zona depozitelor neconforme de moloz rezultă faptul că cele 1,34 ha aparțin fostului consilier local PMP al munici­piului Slobozia, Nicu Pericli. Direcția Silvică Ialomița susține, printre altele, faptul că acesta și-a extins depozitul de deșeuri provenind din construcții și pe terenul forestier cu care se în­vecinează. «Domnul Nicu Pericli a depozitat moloz și pe o suprafață de 350 mp din proprietatea cu care se învecinează, iar pentru această faptă a fost sancționat contravențional» se arată în nota de control a Direcției Silvice Ialomița. În schimb, pentru cele 1,34 ha acoperite cu deșeuri din aceeași categorie, instituția nu l-a putut trage la răspundere deoarece nu are o bază legală în acest sens. «În această suprafață, unitatea noastră nu are competența de a face verificări și, eventual, de a aplica sancțiuni întrucât nu avem un contract de prestări servicii (pază) cu proprietarul» se mai arată în documentele oficiale ale Direcției Silvice Ialomița. Pe cale de consecință, cazul a fost declinat către Garda Forestieră București. Contactat telefonic pentru a oferi un punct de vedere cu privire la situația creată, Nicu Pericli a precizat: «Nu am făcut nimic ilegal acolo. Tot ceea ce cred este că ziarul dumneavoastră încearcă să mă șantajeze!». În schimb, Garda Forestieră București a scos la iveală faptul că situația sesizată ar putea face obiectul unei anchete penale. Pe cale de consecință, instituția ar fi înaintat o sesizare penală către organele judiciare din Slobozia.

Supraimpozitare aplicată de anul viitor
Pe lângă măsurile dispuse de celelalte instituții publice care au constatat existența depozitelor neconforme de moloz, o sancțiune a fost aplicată și de către Primăria Slobozia. De anul viitor, proprietarul celor 1,34 ha pe care au fost descoperite depozitele de deșeuri provenind construcții va fi supraimpozitat cu 500%. Măsura se aplică tuturor deținătorilor de terenuri care nu le întrețin, conform dispozițiilor adoptate de Consiliul Local Slobozia.

8 Iunie 2021, 09:10 (1879 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Lumea e rea și nu vrea să moară!
Autodenunț
Slobozia: Patronul Nicu Pericli sfidează Legea Construcțiilor

Comentariile cititorilor:


pensionar:
(12 Iunie 2021, 18:23)
Rog serviciul  de urbanism sa publice aceasta schimbare de categorie de folosinta a  terenului forestier, destinatia acestuia era dupa cele legale a fi unitate de primire turisti ,nu autogara ,peco, la fel si vila lui (...) etc,chiar nu vede si noul primar neregulile comise de cei din subordine, Spor la treaba.
George:
(8 Iunie 2021, 15:06)
@ Vali, mai mare prostia decat tine... Era perdeaua de protectie a orasului..dar e normal, ca poate iti usureaza drumul sa trecu calea ferata direct la mici la kaufland. De asta esti multumit ca a disparut padurea... Ori esti chiar Nea Nicu care scrie , ascuns dupa taste, cu vocea tremuranda Toata lumea a trecut in graba sa mearga la cumparaturi la kaufland, dar nimeni nu a zis nimic ca si-a batut jos pericle de intrarea in oras Aia e, sunteti multumiti Slobozeni dragi..multumiti cu prea putin din pacate
Goe:
(8 Iunie 2021, 14:31)
L-a primit PSD-ul pe acest Pericli in partid?Ce demersuri au facut cele doua institutii ale statului,pentru a descoperii molozul din oras?Au iesit din birouri?Pardon ,din oras?
cetatean:
(8 Iunie 2021, 13:26)
A prins curaj deoarece vechea administratie s a făcut ca nu vede autogara construita ilegala. Cred ca ar trebui sa i se aplice o pedeapsa maxima ca exemplu pt cei care taie și ultimele porțiuni de pădure din baragan. Ne sufocam cu toții vara din cauza unor astfel de indivizi.
Vali:
(8 Iunie 2021, 12:28)
Cum au descoperit ei mormanele de moloz!e plin orasul de gunoaie si au sesizat acum gunoiul lui pericle.sa puna mana garda de mediu la treaba ca aici ne crestem copii,nu e normal sa executi doar p9litic.
George:
(8 Iunie 2021, 12:06)
Pai vedeti ca se vinde pe Olx terenul! Poate il cumpara Primaria sa faca un parc centru de distractii!! https://www.olx.ro/d/oferta/teren-de-vanzare-slobozia-IDeWPSI.html
Agamita dandanache:
(8 Iunie 2021, 11:56)
Dupa documentele disparute cred ca nentu Nicu o sa recurga si la disparitia de oameni:(
Vio:
(8 Iunie 2021, 10:55)
Îl doare la basca pe Pericle ! Cu actele dispărute din primărie ,cum a rămas ?