Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

În ferma Telehuz Agriserv SRL Mărculești: «Ziua Grâului Bărăgan», la prima ediție

În ferma Telehuz Agriserv SRL Mărculești: «Ziua Grâului Bărăgan», la prima ediție

Asociația Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice (ACCPT) și Asociația Producătorilor de Porumb din România (APPR), împreună cu partenerul principal ADAMA au organizat miercuri, 9 iunie 2021, prima ediție «Ziua Grâului Bărăgan/Lotul Olimpic al Fermierilor». Evenimentul a fost susținut de ADAMA, partenerul principal în cadrul acestui proiect. «Este o întâlnire fără oficialități, doar pentru noi, fermierii!» a declarat în deschiderea festivităților Costin Telehuz, președinte al Asociației Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice.

Mărculești, «buricul» grâului în 2021
Peste 200 de fermieri și reprezentanții a zeci de firme care activează în domeniul agricol s-au întâlnit miercuri, 9 iunie 2021, la sediul fermei Telehuz Agriserv SRL Mărculești, pentru a participa la prima ediție a evenimentului «Ziua Grâului Bărăgan/Lotul Olimpic al Fermierilor». Vedeta întâlnirii a fost, inevitabil grâul. Gazda evenimentului a fost Costin Telehuz, președintele Asociației Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice. Fermierul a declarat că întâlnirea este una destinată exclusiv fermierilor: «Este o întâlnire fără oficialități, doar pentru noi, fermierii! Sperăm să vă bucurați de faptul că vă revedeți și să ne simțim bine împreună...». Alături de Costin Telehuz au fost prezenți reprezentații ADAMA, partener principal al evenimentului. Firmele care au avut standuri la eveniment au prezentat atât soiurile de grâu pe care le comercializează, cât și utilaje agricole folosite în domeniu.

Semne bune grâul are
Printre fermierii prezenți la eveniment s-a numărat și Nicușor Șerban. Are 62 de ani și cultivă 3000 hectare în zona Drăgoești. Face meseria asta de peste 30 de ani și susține că, în acest an, are culturi mai frumoase decât loturile demonstrative de grâu de la Mărculești. «Nu vreau să mă laud, dar avem grâu mai bun... Anul ăsta a fost un an bun pentru grâu, doar să fim în stare să îl punem în hambare. Eu fac meseria asta de peste 30 de ani... Din 1984! De plăcere, că altfel nu rezistam atâta. Iar dacă ar fi să o iau de la capăt, tot asta aș face!» ne spune râzînd. Nicușor Șerban nu e singurul care se bucură de grâul de anul ăsta. Prezent la eveniment, Valentin Dorobanțu, directorul general al APIA Ialomița, speră ca producția de grâu de anul acesta să restarteze investițiile în agricultură. «Dacă se face grâul, fermierii vor putea face investiții în tehnologii noi... E un start nou pentru toți cei care muncesc pământul!» a declarat Valentin Dorobanțu.

9 Iunie 2021, 16:05 (1725 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Miron:
(11 Iunie 2021, 12:20)
Dar de ziua castravetelui sau a rosiei ce parere aveti ?
mitu v...:
(10 Iunie 2021, 12:14)
Avem  " Ziua porumbului " , " Ziua graului " pe cand si " Ziua Gogosarului " ?
DAN:
(10 Iunie 2021, 07:32)
Felicitări!
George:
(9 Iunie 2021, 18:28)
Felicitari organizatorilor!