Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Firmele administrației locale din Slobozia, susținute economic de contribuabili

Firmele administrației locale din Slobozia, susținute economic de contribuabili

Profituri infime și cheltuieli mari! Așa poate fi descrisă activitatea economică a societăților aflate sub umbrela Primăriei Slobozia. Oficialii instituției recunosc public faptul că societățile sunt susținute financiar cu banii colectați din taxele și impozitele locale plătite de contribuabili. «Nu sunt construite să aducă profit, atâta timp cât nu sunt capabile să se susțină fără subvențiile Primăriei!» a comentat situația Dragoș Soare, primarul reședinței județului.

Planurile administrației Soare
În portofoliul administrației locale a Sloboziei se regăsesc societățile Servicii Publice Slobozia SRL, Pază și Servicii Comunitare Slobozia SRL și Platforma Industrială IMM Slobozia SRL. Conform datelor financiare, cele 3 firme au acumulat în cursul anului trecut profituri de 225 mii de lei, iar cheltuieli de 5,3 milioane de lei. În privința veniturilor, toate cele 3 societăți au încasat în cursul anului trecut 5,6 milioane de lei. Oficialii Primăriei Slobozia susțin faptul că singura societate care a reușit să se mențină pe linia de plutire din punct de vedere financiar este Servicii Publice Slobozia. Cele­lalte două societăți, Pază și Servicii Comu­nitare Slobozia și Platforma Indus­trială IMM Slobozia au realizat profitu­rile fiind susținute financiar doar cu bani din bu­getul local al orașului. Edilul Dragoș Soare susține faptul că, din punct de vedere economic, este neperformant ca banii încasați de la contribuabili să fie in­vestiți în activitatea acestor societăți. «Atâta timp cât ele nu sunt capabile să se susțină fără subvențiile de la Primărie consider că nu sunt firme construite să aducă profit! Au fost înființate să aducă servicii, dar în același timp să facă un fel de protecție socială...» a mai declarat primarul Dragoș Soare. În perioada următoare, cele două firme trebuie să facă eforturi pentru a se putea susține singure din punct de ve­dere financiar. «Deja firma de pază a pri­mit aviz din partea Consiliului Local pen­tru a-și schimba activitatea în firmă de in­tervenție și monitorizare, astfel încât să aibă posibilitatea de a intra și în zona privată. În pri­vința Parcului Industrial, această firmă trebuie clar să închirieze toate spațiile pe care le are acolo și să-și asigure un management cu minimum de cheltuieli!» a încheiat Dragoș Soare, primarul Sloboziei.

14 Iunie 2021, 07:50 (1723 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Se lucrează la «Orășelul Copiilor»!
Am văzut-o și pe-asta: Ambruș a fost detașat la Poliția Locală Slobozia!
În căutarea «locului de bătut mingea» din Cartierul 500

Comentariile cititorilor:


Mary:
(15 Iunie 2021, 14:33)
Până astăzi am căutat să mă adresez conducerii acestui oraș, respectiv domnului primar și celor din primăria Slobozia, cu privire la necesitatea lucrărilor de întreținere a căilor rutiere ale acestui oraș. Mă văd pus de a renunța la un dialog firesc, constructiv în speranța că lucrurile să decurgă normal șî să mă dezbrac de caracter și să mă adresez după chipul și asemănarea celor menționați mai sus. Măi, nesimțiților! Cât timp să mai așteptăm ca gropile și denivelările din străzile orașului să fie astupate? Ca plătitori de taxe și impozite avem dreptul să vă cerem socoteală. Ne rupem mașinile în fiecare zi, iar pă voi vă dore-n cot. Să vă fie rușine, nesimțiților!
Cotizant ..sa nu zic plătitor :
(14 Iunie 2021, 17:49)
O firmă de pază care are ca obiective de pază tot ale primăriei,nu are cum sa aduca profit.Prin tariful per ora se asigura salariul agenților,dar mai sunt...cheltuieli echipament,super masini...etc...deci profit...
@Administrator Anonim:
(14 Iunie 2021, 17:15)
Toata lumea are opinii(acuze gratuite), dar fara dovezi opiniile valoreaza cat o gargara pe marginea santului.
@@Administrator Anonim:
(14 Iunie 2021, 14:41)
Atât te duce capul, dacă ai o opinie care nu agreează PNL ești PSD-ist. Și dacă as fi este interzis cumva?
@Administrator Anonim:
(14 Iunie 2021, 13:09)
Prezinta niste documente, altfel lumea e convinsa ca esti doar un psdist.
Administrator Anonim:
(14 Iunie 2021, 12:43)
Chestia cu paza se urmărește sa dea altei firme de paza care este din PNL, cheltuielile vor fi mai mari, dar noi ca cetățeni nu știm ca suntem considerați fraieri
Marian :
(14 Iunie 2021, 08:54)
Au luat tot smecherii locuri în parcul industrial,si acum le închiriază. Pentru cei mici nu s-a mai ajuns. Am votat Soare pentru transparenta. Încă așteptăm.