Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primul tun antigrindină din Ialomița

Primul tun antigrindină din Ialomița

La o aruncătură de băț de Slobozia, în drum spre Iazu, un fermier ialomițean a decis să achiziționeze un tun antigrindină. George Mihai a luat decizia după ce în 2019 o vijelie i-a provocat o pa­gubă de 250 mii de lei. «Firmele de asigu­rări din România nu au planuri de asigurări pentru culturi! În aceste condiții, am căutat o soluție care să îmi protejeze culturile...» declară fermierul. George Mihai cultivă pepeni pe o suprafață de peste 100 de hectare.

O investiție inedită George Mihai cultivă 110 hectare de pepeni. A început această afacere în 2012 și încă se străduiește să își securizeze afacerea. Așa s-a născut, de altfel, și necesitatea de a achiziționa un tun sonic, care să îl protejeze de eventualele căderi de grindină de peste vară: «Firmele de profil asigură doar cheltuiala, nu și potențialele venituri... În 2019, pe 4 august, a venit o furtună care în 15 minute a produs pagube de 250 mii de lei, plus o parte din producție. Atunci am știut că am nevoie de o alternativă...». Tunul sonic achizi­ționat de fermierul ialomițean vine tocmai din Belgia și a costat peste 45 mii de euro. George Mihai îl caută din 2018 însă a reușit să găsească unul potrivit abia anul acesta: «Mai există un fermier la Iași, care are unul la fel... L-am văzut la televizor și povestea că numai popa nu a fost la el să se minuneze... Pare neobișnuit, dar nu e! Lucrăm cu toate lanțurile de supermarketuri din România. Avem comenzi care trebuie onorate... În aceste condiții, investiția într-un astfel de dispozitiv este absolut necesară!».

Lungul drum către reușită «Dispozitivul» achiziționat de George Mihai e un soi de cilindru conic, deloc spectaculos. A fost instalat în plin câmp, într-un container. Dar poate fi activat oricând, prin intermediul telefonului, iar o stație meteo de mici dimensiuni oferă permanent informații în baza cărora poate fi luată decizia. De la instalarea lui, George Mihai a activat tunul anti-grindină de mai multe ori: «Nu există garanții, evident... Grindina se formează între două tipuri de nori, acolo unde se întâlnește frontul de aer cald cu cel rece. Pâlnia propagă niște unde de șoc până la 10-12 mii de metri, alimentată fiind de 12 butelii de oxiacetilenă. Este un procedeu similar celui din copilărie, când trăgeam cu carbid... Doar că acum protejăm culturile. Nu există garanții, evident. Dar, de exemplu, fabrica Volkswagen din Mexic a folosit astfel de tunuri pentru a proteja stocurile de autoturisme!».

Cerul e limita! Investiția în tunul antigrindină nu exclude asigurarea culturilor. Și nici investițiile conexe. George Mihai visează cu ochii deschiși... Produce aproximativ 12 mii de tone de pepeni anual, iar onorarea contractelor la standarde mai bune de calitate a devenit o necesitate: «Aparent, piața e saturată... Piața supermarketurilor înghite undeva la 140 mii de tone. Iar piața liberă alte 170 mii de tone. Dar consumul e în continuă creștere. Și putem exporta, de ce nu?!». Următoarea investiție pe care George Mihai o prognozează pentru ferma lui este o instalație de spălat pepenii. Costă 75 mii de euro și trebuie să se gră­bească. Prima recoltă bate la ușă. În așteptarea acesteia, George Mihai caută oameni cu care să lucreze. Sunt tot mai puțini și rareori serioși... Dar nu-i pare rău. Știe că într-o zi va reuși! Și că decizia de a cumpăra în urmă cu o lună primul tun antigrindină din Ialomița este una corectă și responsabilă.

15 Iunie 2021, 14:10 (10008 vizualizări - 6 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Alexandru:
(18 Iunie 2021, 13:42)
Felicitări !
Un tânăr care dă tărie proverbului - Omul sfințește locul !
Spor în toate !
Cici :
(16 Iunie 2021, 15:15)
In sfarsit,un agricultor care nu boceste ca nu i da statul,ca nu i face statul...adica noi,platitorii de impozite si taxe..Felicitari!!
Pepe N. Roşu:
(15 Iunie 2021, 21:23)
Felicitari si spor la treaba!
Gigel:
(15 Iunie 2021, 17:48)
Un om care a inteles ca lucrurile trebuie luate in propriile maini. Un om care cauta solutii la probleme, in loc sa astepte sa pice din cer sau sa cerseasca pe la usile inchise. Jos palaria!
Steluta:
(15 Iunie 2021, 16:30)
Felicitări!
Mihai Aldea:
(15 Iunie 2021, 14:12)
Felicitari și Succes!