Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

S-a dat startul plecărilor

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

S-a dat startul plecărilor

Discreție maximă în Liga a II-a în privința mișcărilor de trupe! Jucătorilor le expiră vechile contracte abia pe 30 iunie a.c. și, de aceea, majoritatea preferă să țină tăinuite noile angajamente pentru a nu intra în litigiu cu clubul de la care pleacă. Astfel se explică faptul că, din cele 20 de cluburi care alcătuiesc, teoretic, al doilea eșalon, doar 3 au anunțat până acum transferuri: Petrolul Ploiești, «U» Cluj și Concordia Chiajna. În rest, tăcere totală. Nu face excepție nici Unirea Slobozia, a cărei conducere nu a dat publicității, până în prezent, niciun nume nou sosit la echipă. Au ieșit la lumină doar câteva dintre plecări, care, recunoaștem, ne-au cam surprins. Iar în jurul datei de 1 iulie a.c., vom asista la un adevărat carnaval al transferurilor.

Ciobanu la Cluj, Vasile vrea acasă Primul jucător care a plecat de sub comanda lui Adrian Mihalcea este mijlocașul central Bogdan Vasile. Acesta a venit la Unirea în iarnă, de la ASU Poli Timișoara și și-a câștigat rolul de al doilea executant al fazelor fixe, după Toma. Vasile, 26 de ani, a reușit pentru Unirea un gol și două pase decisive, el fiind cel care l-a servit pe Ionuț Dinu la golul din meciul cu CSM Reșița. Bogdan este originar din Arad și își dorește să evolueze în sezonul viitor la o echipă din zonă. Cum nu credem că va reveni la ASU Poli, ne așteptăm să îl vedem la Ripensia, Lipova sau Chișineu Criș. Al doilea jucător care a ales să schimbe tricoul și orașul este eroul din meciul cu Recea, Marius Ciobanu. Mijlocașul de 18 ani i-a pasat lui Afalna la spectaculosul gol de 1-0, dar a rămas în inima suporterilor ialomițeni pentru faza din ultimul minut, când a făcut șah-mat apărarea maramureșeană și a marcat golul de 3-0 care a menținut Slobozia pe harta Ligii a II-a. Deși se simțea foarte bine la Slobozia, Marius Ciobanu a ales să-și continue cariera la Universitatea Cluj, echipă care, ca în fiecare an, are ca obiectiv promovarea în prima divizie. Seria plecărilor continuă cu o parte dintre jucătorii împrumutați de la alte cluburi. Astfel, portarul Denis Ciofu, fundașul central Ionuț Ozkara și mijlocașul Victor Trucă vor reveni la cluburile de care aparțin. În locul lui Ciofu nu va fi transferat alt portar, Mihalcea alegând să mizeze pe tânărul Cristian Ciupercă, 16 ani. Se fac, în schimb, eforturi pentru păstrarea în lot a atacanților Sorry Diarra și Christ Afalna, împrumutați de la Petrolul, respectiv Șomuz Fălticeni. Discuții se poartă și pentru păstrarea în lot a jucătorilor Ionuț Dinu, Dorin Radu și Robert Ghiță, care aparțin de FCSB, FC Voluntari și Viitorul Constanța. Vom vedea câți dintre aceștia vor fi prezenți la reunirea din 21 iunie 2021.

Cantonament la Târlungeni În privința programului de pregătire, au apărut câteva modificări. Reunirea și meciul de pe 26 iunie 2021, cu Recolta Gheorghe Doja, rămân bătute în cuie. În schimb, meciul cu Dinamo s-a amânat cu o zi și se va disputa pe 1 iulie 2021. Pe 3 iulie 2021 rămâne stabilit meciul cu Fetești sau Rovine, iar pe 5 iulie 2021 se pleacă într-un cantonament de 12 zile a cărui locație nu va mai fi Piatra-Neamț. Echipa se va caza în zona orașului Brașov, iar pregătirea se va face la Târlungeni. Încă nu se știe ce meciuri amicale va susține Unirea în perioada cantonamentului și nici după revenirea la Slobozia.

Mihalcea: «95%, lotul e conturat!» Adrian Mihalcea, antrenorul Unirii Slobozia, continuă să dea asigurări că, în viitorul sezon, nu vom mai avea emoții în privința retrogradării. El a declarat, într-un interviu la Metropola TV: «Ne dorim să progresăm din punct de vedere sportiv și acest lucru, cu siguranță, se va întâmpla. Încercăm să formăm un grup și o echipă care să atace prima jumătate a clasamentului. Lotul este definitivat în proporție de 95%, dar, din fair-play față de echipele de care jucătorii care au semnat cu noi aparțin până la 30 iunie a.c., am ales să nu dezvăluim numele acestora! La Slobozia vor veni jucători de calitate bună și vor pleca o serie de fotbaliști cărora, spre deosebire de alte cluburi, noi le-am dat deja „hârtie“ că sunt liberi să-și caute alte angajamente. Pentru viitorul sezon vom avea un buget pe care echipa aceasta nu l-a mai avut niciodată! Pentru unii poate părea puțin dar pentru noi, având în vedere posibi­litățile, este un semn clar că județul Ialomița, reprezentat de Unirea Slobozia, își dorește să facă performanță!». Pentru ca lucrurile să meargă bine, Adrian Mihalcea are nevoie și de jucători tineri. În sezonul viitor, echipele de Liga a II-a au obligația de a avea în permanență în teren un jucător născut în 2001 și unul născut în 2003. Mihalcea nu a ascuns faptul că, pentru acoperirea acestor posturi, își dorește o colaborare cu echipa care l-a lansat în fotbalul mare, Dinamo.

15 Iunie 2021, 13:40 (2111 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Campionatul începe la Dej
7 noutăți în echipa lui Milea
10 zile până la start

Comentariile cititorilor:


Parinte:
(16 Iunie 2021, 23:31)
Suporter ai dreptate , Un nimeni ai dreptate! Trebuie sa ne uitam sa vedem ce juniori sunt luati la echipa de seniori si ce juniori sunt lasati acasa ! De aceea nu progresam ca totul in ziua de azi este pe interes si nu doar in Slobozia ci peste tot ! Si cand ceva nu merge de cativa ani cineva trebuie tras la raspundere !
Suporter pentru Ion:
(16 Iunie 2021, 17:50)
Nimeni nu contesta munca copiiilor dacă ai citit cu atentie comentariile.Sa comentat de nepotisme sau criterii de selecții și scaunul șefului centrului de copiii și juniori.Nu am vazut de la (...) sau (...) jucători la liga 1,asta inseamna ca ceva nu merge.Nu te-ai din amintiri 'ciocu mik'.
Un nimeni:
(16 Iunie 2021, 17:20)
Am ajuns in ziua de azi,ca: munca, seriozitatea,disciplină,respectul, sa nu se mai vada si sa se recunoască la nici o persoană care este dintr un mediu sărac sau mijlociu.In ziua de azi totul se învârte în jurul banilor,in jurul afacerilor,în jurul meselor intinse.Daca un copil din mediul mijlociu munceste,se antrenează bine,joaca bine in timpul unei partide de fotbal,niciodată nu o sa fie văzut sau apreciat, asa cum, este văzut un copil de bani gata.De ce?Se vrea performanta?Performanta o obții tot de la un copil amărât,pt ca acest copil, chiar stie sa aprecieze munca, nu de la cel care este satul de toate si nu stie sa respecte nimic in viata,pt ca el consideră ca i se convine totul.Nu trebuie sa demonstrăm la oameni ca unii copii au ajuns la Națională, fără niciun talent si din aceasta cauza, acum se vor duce in cantonament cu echipa de seniori sa demonstreze ce?cui?Păcat ca in ziua de azi nu stim sa apreciem valorile!Păcat ca in ziua de azi apreciem banul!Bafta copiilor care stie sa aprecieze munca si seriozitatea!
Ion:
(16 Iunie 2021, 12:14)
Domnilor care comentați atat..Va rugam sa veniți și sa asistați la munca ce o depun acești copii și la acele turnee pe care le considerați amicale sa vedeți și voi cu ochii voștri cât de mult muncesc ei..Veniți și dați și dumneavoastră 5 lei ptr centrul de copii dacă tot comentați,dacă nu Ciocu mic ca nu știți cât de mult se muncește la aceste centre..De dat din gura suntem buni dar sa facem ceva niciodată!!Hai la revedere 
Pentru suporter:
(15 Iunie 2021, 23:23)
Ai perfecta dreptate! Din centrul de copii si juniori nu s-a ridicat nimeni sau daca i-au luat la echipa mare i-au luat doar din interes si s-a renuntat la ei imediat ! Dar care centru? Ce performante s-au realizat la nivel de copii si juniori? Competiții amicale câștigat oricine! Si atunci cand castigi tot la nivel de judet nu e o performanță e o normalitate ! Problema e ca după ce trec de echipele din judet vin altele din alte judete si sunt ciuca batailor ! Ar trebui sa se schimbe in conducere la acest centru !
Suporter :
(15 Iunie 2021, 21:47)
Supăra comentariul meu.pe cine?unde,ating corzi sensibile.unii copiii de la fac nu au sponsori dedicați sa pot face cantonament și va întrebați ca nu avem pepiniera stopati nepotismul sau interesele.
Suporter :
(15 Iunie 2021, 21:32)
Nea Adriene'la slobozia sunt copii talentați, nu sunt promovați sau nu se vrea de șeful secției de copiii și juniori al județului nea (...) și persoane care au interese, acești copii nu prezinta interes,dar vor merge la liga a4 a.PACAT CA ACEI COPIII MUNCESC SI SE VEDE UNDE SUNTEM LA NIVEL NATIONAL SAU EUROPEAN SAU MONDIAL.multa bafta mafiei sportului,La nivel municipal,județean sau national: sau .......