Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Festivalul «Trofeul Tinereții» se va desfășura în primul weekend din septembrie

Amara continuă tradiția

Festivalul «Trofeul Tinereții» se va desfășura în primul weekend din septembrie

Festivalul «Trofeul Tinereții» se va organiza anul acesta în primul weekend din luna septembrie, mai exact sâmbătă, 4 septembrie și duminică, 5 septembrie 2021. Anul trecut, evenimentul a fost anulat din cauza pandemiei de COVID-19. «Vom avea Festival la Amara anul acesta!» a confirmat Alin Sandu, primarul orașului Amara.

Muzica ușoară, din nou la Amara
Administrația locală a orașului Amara a dat startul pregătirilor pentru ediția din acest an a «Trofeului Tinereții». Dacă până înainte de pandemie Festi­valul se desfășura în primul weekend din luna august, anul acesta evenimentul va debuta în primul weekend din septembrie, mai exact în zilele de 4 și 5 septembrie 2021. În momentul de față, reprezentanții Primăriei Amara, alături de Consiliul Județean Ialomița, prin intermediul instituțiilor de cultură pe care le coordonează, fac eforturi pentru a organiza primele preselecții și pentru a identifica mijloacele prin care evenimentul să fie mediatizat. «Anul acesta va fi Festival la Amara... Într-adevăr anul trecut nu a fost posibil din cauza pandemiei, dar anul acesta suntem optimiști că vom putea organiza evenimentul. Noi am început deja pregătirile pentru ediția din acest an a „Trofelului Tinereții“!» a precizat Alin Sandu, primarul orașului Amara. În privința locației, autoritățile speră să poată desfășura evenimentul în Grădina de Vară, intrată într-un proces de renovare cu fonduri europene. În cazul în care lucrarea nu va fi terminată până în septembrie, «Trofeul Tinereții» se va desfășura în imediata apropiere a Grădinii de Vară. «Teoretic, în două luni această lucrare ar putea fi încheiată și recepționată... Mult nu mai este, însă totul ține de vreme! Vă dați seama că, pe ploile acestea, constructorii au fost obligați să suspende orice lucrare pe șantier. Ne-am dori să organizăm Festivalul la Grădina de Vară... Dacă nu, va fi ales ca locație un spațiu de lângă ea, unde poate fi amenajată o scenă și o zonă pentru public...» a precizat Alin Sandu, primarul orașului Amara. Valoarea lucrărilor de reabi­litare a Grădinii de Vară din Amara se ridică la 13,8 milioane de lei.

La toamnă începe amenajarea plajelor Amânat pentru anul acesta, proiectul de moder­nizare a plajelor «Perla» și «Zorilor» (fostă UGSR) va demara în toamnă. Valoarea investiției se ridică la 25 milioane de lei. «Suntem în linie dreaptă și cu proiectul de reabilitare a plajelor. Tot din toamnă vor începe lucrările și aici...» a spus, încrezător, Alin Sandu, primarul orașului Amara.

25 Iunie 2021, 14:20 (2770 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Festivalul «Trofeul Tinereții» Amara 2021, gata de start
Orașul Amara va avea 3 blocuri ANL
Festivalul de la Amara ajunge și la Slobozia
Festivalul «Trofeul Tinereții» Amara 2021: Vocile concurenților au salvat seara

Comentariile cititorilor:


costin:
(1 August 2021, 16:41)
Nu stiu cum sa va numesc:amarioti sau amarati.Luati fratilor exemplu de la satenii dintr-ocomuna austriaca care n-au mai asteptat primaria si au pus mana de la mana si si-au ridicat o STATIUNE de ski.
Nu mai fiti carcotasi,GIGI CONTRA si bucurati-va ca aveti surplus de turism de unde toata lumea castiga;bani mai multi la primarie=impozite mai mici,investitii locale.
Eu sunt din Ploiesti si ma interesez de acest festival iar unii dintre voi refuzati ceva frumos chiar daca este o data pe an.
Bravo primare mai fa un festival si la inceput de vara!
@@in cultu:
(29 Iunie 2021, 10:29)
la citate distribuite pe Facebook toată lumea se pricepe...cultura are la bază o educație solida...in continua formare...ce se întâmplă la Amara nu este cultura...este...as spune...divertisment...de proasta calitate...o " tradiție" care nu mai are niciun haz...doar niste surse de venit pentru unii ..
@Amare:
(28 Iunie 2021, 16:25)
1) Investitia este pe fonduri europene. 
2) Acum 2 ani au fost, daca nu ma insel vreo 5-6 spectacole acolo.
3) Dupa finalizare, probabil de la anu, posibil sa fie mai multe.
• "Cultura este cam tot ce facem și maimuțele nu fac" Lord Raglan 
• "Cultura omoară naivitatea și știința gonește simplitatea" George Coșbuc 
• "Cultura merită riscuri, riscuri enorme. Fără cultură suntem cu toții doar bestii totalitariste" Norman Mailer 
• "Un popor fără cultură e un popor ușor de manipulat" Immanuel Kant 
Amare:
(28 Iunie 2021, 10:42)
@Amare nu vreu să intru in polemica dar cred că și tu mănânci ceva bani de la stat de te doare niciunde de bani comunității ! Așa investiție pentru gradina de vara pentru un spectacol pe an cum comentați ?
VdN:
(27 Iunie 2021, 12:37)
Ăsta a rezolvat toate problemele din acest sat amărât și i-a mai rămas festivalul. Vor veni toate fufele să zbiere și să se creadă vedete în fata țăranilor din ialomita. Poate până atunci schimbă și el haina că umblă cu ea de vreo doi ani. Am glumit, nu a rezolvat și nu a făcut NIMIC. ZERO.
@Amare:
(27 Iunie 2021, 10:12)
Trofeul dainuie de zeci de ani pe aceste meleaguri si daca nu intelegi importanta unui asemenea eveniment, ori esti venetic ori esti prost...intentionat. Au venit niste straini cu un concurs international de sah sa ne promoveze Orasul statiune si noi blamam singurul eveniment marcabil ce ne reprezinta. Inapoi in copaci!
Gogu de la borduri:
(26 Iunie 2021, 12:02)
Festivalul Amara va fi sterp de personalitati care sa se etaleze. Nu-l vom vedea pe defunctul (...) cu iapa si amanta. (...) purtator de mapa si cu nasu mare, care facea jocurile in psd, a apus. In viata pe care o traiesti, trebuie sa lasi loc de nisa, de unde sa dispari cand simti ca nu ai loc. Din pacate tartori astia care se credeau stapani judetului realizeaza faptul ca sunt rateuri dupa mult timp. Exista o vorba in baragan, pamant sterp si batut de crivat, vorba pe care venetici astia care nu au facut nimic pentru COMUNITATE, nu o inteleg, nu vor sa o perceapa atunci cand sunt la butoane. ODATA VEDE NASUL P...A FINI si daca nu esti in stare sau putere sa faci ceva memorabil care sa ramana in memoria ei, in cazul nostru a COMUNITATI. fa ce a facut GUTA.   Sti ce a facut GUTA -(...) si (...), a mers in padure la Chirana, a gasit o craca solida la un salcam si sa spanzurat. Este o demisie de onoare din viata publica cand vezi ca ai fost un rateu. Garantez eu ca la inmormantare vom aduce si iapa, si amanta si toate sotiile spanzuratilor. De popi nu garantez, cu toate canoanele astea, la spanzurati chiar purtatori de cruci decorate, se face slujba in padure, sa nu moara copacul care a spazurat un NEICA NIMENI.
Janette:
(26 Iunie 2021, 11:01)
Succeeeesss !!!  si   Felicitari pentru initiativa !!!!
Amare:
(26 Iunie 2021, 10:23)
Țara arde și baba se piaptănă cu lăutari de atâtea ani ! Ce beneficii are cetățeanul din comuna din aceasta activitate de tocat bani ? A făcut cineva un calcul ce se putea face cu banii cheltuiți în fiecare an ? Dar unde nu-i durere nu-i nici întristare !