Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Plângeri penale pentru reprezentanții CAR Învățământ

Plângeri penale pentru reprezentanții CAR Învățământ

Deponenții din cadrul CAR Învățământ au făcut plângeri penale împotriva reprezentanților insti­tuției. De asemenea, unii dintre aceștia și-au angajat avocați pentru a acționa în instanță instituția financiară. Printre capetele de acuzare s-ar putea număra «abuz» și «neglijență în serviciu».

Mai bine mai târziu... La mai bine de un an de la declanșarea scandalului din cadrul CAR Învățământ Ialomița, membrii sindicatului se organizează pentru a-și recupera sumele depuse. Primul pas legal îl reprezintă plângerile penale. Conform unor surse interne, la acest moment, la nivelul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița există depuse 3 plângeri penale. De asemenea, unii dintre deponenți și-au angajat avocați pentru a acționa în instanță condu­cerea acestei instituții. Printre capetele de acuzare care urmează a fi formulate se numără «abuzul» și «neglijență în serviciu». Deponenții susțin că reprezentanții acestui organism financiar nu au respectat statutul CAR Învățământ Ialomița care prevedea rambursarea sumelor depuse în cel mult un an de la depunerea acestora și nu au respectat graficul de rambursare a dobânzilor. De asemenea, reclamă erori grave la calculul de rambursare a acestor dobânzi.

În pragul falimentului Reamintim că scandalul CAR Învățământ Ialomița a debutat în anul 2019, dar a luat amploare în primăvara anului 2020, când acest orga­nism financiar a anunțat public că nu mai poate rambursa sumele depuse și do­bânzile aferente acestora. Într-o primă instanță, reprezentanții CAR Învățământ Ialomița au încercat o reeșalonare a rambursărilor scadente, însă numărul cererilor a depășit ni­velul de lichidități. În luna aprilie 2020, CAR Învățământ înregistra 1200 de cereri de rambursare, majoritatea aflate la scadență. Conform datelor furnizate de către instituție, CAR Învățământ Ialomița are 4883 de membri, iar 200 dintre aceștia înregis­trează în acest moment întârzieri la plata creditelor acordate. Până în anul 2019, CAR Învățământ Ialomița oferea dobânzi de până la 15% la depunere și împrumuta bani cu dobânzi de până la 24%. La acest moment, instituția mai poate plăti doar 1% din suma depusă. Deponenții susțin că această măsură este «abuzivă și netransparentă».

5 Iulie 2021, 07:50 (5842 vizualizări - 17 comentarii)

Citiți și:
CAR Învățământ nu poate onora cererile de rambursare pentru peste 1200 de deponenți

Comentariile cititorilor:


JAK:
(18 August 2022, 09:59)
ASTEPTAM solutionarea
C A R :
(14 August 2022, 17:12)
Având în vedere situația actuală a C.A.R. ÎNVĂȚĂMÂNT SLOBOZIA, membrii activi și creditorii acestei entități au început demersurile pentru convocarea ADUNĂRII GENERALE EXTRAORDINARE! 
      În acest sens, îi informăm pe toți cei care sunt de acord cu deblocarea activității C.A.R. ÎNVĂȚĂMÂNT SLOBOZIA că pot depune CERERI SCRISE PENTRU CONVOCAREA ADUNĂRII GENERALE EXTRAORDINARE în două locații:
- BLOC i10, MATEI BASARAB - mag. Telmob
- Ansamblul Peco, nr. 16
TERMEN 25 AUGUST
Dorin:
(20 Aprilie 2022, 15:20)
Trebuie urgent o intrunire a membrilor CAR ! Pentru a inlocui toata conducerea aceea de javre, care mai iau si salarii nesimtite... Rog distribuiti , pentru a se fixa o data in care membrii CAR sa se intruneasca in cel mai scurt timp posibil!
Ancutttaaa:
(17 Noiembrie 2021, 21:59)
La fel ca mulți păgubiți, stau la rand de un an și jumătate și înghit mizeria debitata de (...), în calitate de ,,artizan,,al nelegiuirile legiferate cu acordul Consiliului director.Stau și ma gândesc cum au reușit sa s bata joc de oameni Onești, la locul lor. Pot dormi oamenii ăștia, protejați de polițiști,procurori aleși locali ,liniștiți noaptea?Nu se gândesc la copiii lor și la urmașii lor care acum huzuresc pe banii noștri? Sa tina minte un lucru clica! NIMIC NU RAMANE NEPLATIT.VOR trage de păcatele lor încă 10 generații din ai lor și nu vor ști de ce .Rușine sa le fie! Dreptate ne vom face. Trebuie sa existe o șansă să plătească pana la ultimul leu muncit ,nu furat de noi,amărâții care stam la ușa lor.
... :
(14 Noiembrie 2021, 20:30)
5 luni de la articol și nimic. Nici măcar trecerea anchetei la TRIBUNAL- Parchetul Judetean, care este competent, ori la DNA. Si păgubiții se întâlnesc prin parcuri spre a se organiza sub bagheta unui senator... PĂCAT...
@Gogu de la ..:
(14 Noiembrie 2021, 19:35)
"Voi intelectuali ialomiteni la cine A-TI urlat?" Pai au urlat la @Gogu: du-te, Gogule, la scoala si invata sa te exprimi corect romaneste! Si ia-l pt aceeasi treaba si pe @Un om cu tine, ca sa nu mergi cu mana goala..Succes!
Un om :
(14 Noiembrie 2021, 08:45)
Duse în fața legii sa dovedească cu acte în regulă unde sunt banii .Banii sau împărțit Doamnele trebuie dea socoteala și să nu mai vorbească pe un ton superior membrilor CAR
Un om :
(14 Noiembrie 2021, 08:37)
Doamnele de CAR au investit frumușel bănuții deponenților și nu are de unde scoate banii asta se înțelege prin comportamentul lor.Sechestru pe averile tuturor gradelor de rudenie că pe acolo sau împărțit banii Sau folosit de această pandemie și lea mers bine Sa fie duse în fața judecătorilor si să spună unde sunt banii să demonstreze cu acte în regulă doamnele de la CAR.
Gogu de la borduri:
(9 Iulie 2021, 13:51)
Ati gresit CARul. Daca va pus dracu sa fiti intelectuali, sa va afiliati la CAR INVATAMANT. Azi se poarta, acceptata de politie, sustinuta de prefectuara CAMATARIA. DAAAAAAAAAAAAA, avel pe Gigi zarafu care face camatarie pe fata, legala spun autoritatile(membri de familie au afaceri, restaurante dau bani inprumut cu dobanda).Alt camatar de marca, Szur..n, fost consilier extremist, azi duce ziarul zilnic la socru nostru, Maresalul comertului comunist Tov Dr...i. Om batran, nu-l mai tin picioarele, blestemul angajatelor care daca nu dadeau mata la pisoi, se trezeau in strada.Acesti MONSTRI SACRI, ai decaderi umane, au azi gineri care ne conduc, au revenit la putere prin ei. Stau in fotoliu din piele de Cordova, cu aerul conditionat lasat la 18grade si fac recapitularea vietii lor. Pe asta am ars-o, pe asta am ratat-o. Da CARistilor, bani vostri au plecat de mult in vacante, in sejururi. Sa ma ierte Dumnezeu, dar daca nu esti in stare sa ai grija de bani tai, de sotie si copii se chiama ca esti UN INCAPABIL. Daca vad ca pun un leu in cont si este furat urlu, voi intelectuali ialomiteni la cine a-ti urlat?  Poate ati fost la Pavel, avea treaba, moraru defunct,nasosul pinochio facea ravagii in piata, gaurea dovleacul cu nasul, gratuit. Spirit electoral. Punem poza pe microbuze, ramane votul nostru pe BUZE!!!!!!  
Cherchez la femme:
(6 Iulie 2021, 11:15)
Si controlatio la buzunare. Care buzunare sint in conturile din Elvetia. Iar comitetul de administratie al acestui caritas ar trebui jumulit pina la piele de ultimul banut, tavalit prin pene si expus in piata publica. Tepes ar intelege.
Pt AVOCATI:
(6 Iulie 2021, 10:34)
Pt ca stiu ca nui da desteptaciunea afara din casa: in America, intrun caz asemanator, judecatorul a dispus returnarea tuturor sumelor si dobinzilor incasate inainte de izbucnirea scandalului de catre cei mai norocosi si impartirea pierderilor de catre toti in mod coresounzator. Faceti un proces colectiv astia care ati ramas cu buza umflata. Nui corect ca unii sasi recupereze toata suma plus dobinzile aferente iar altii sa culeaga praful de pe toba. Dar cum sinteti la fel de prosti ca avocatii si judecatorii, sper sa va fie mai bine in urmatoarea realitate:)
Karma:
(6 Iulie 2021, 09:02)
Nu si-a pus nimeni problema la depunere, cum vor fi acoperite dobinzile alea fabuloase de 15% pe care nici o alta institutie bancara nu le oferea? Lacomia se plateste. Faptul ca maharii si-au recuperat banii inainte sa plezneasca buboiul demonstreaza daca mai era nevoie ca egalitatea nu e pt catei. Ponzi sa traiasca ca prosti sint destui:)
revolta(t):
(6 Iulie 2021, 08:13)
Ar trebui sa li se puna sechestru cu confiscare extinsa ( pe bunurile acelor "doamne" si a rudelor lor) ! Caci situatia este critica ! Probabil nu mai este mult pana nu le strang oamenii de gat...
Hotii: