Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Amara își așteaptă turiștii pe plajele private

Lunga vară fierbinte

Amara își așteaptă turiștii pe plajele private

bonus: Ștrandul din Urziceni s-a deschis oficial

Considerate o alternartivă pentru litoralul Mării Negre, plajele din stațiunea Amara își așteaptă în fiecare vară turiștii. În timp ce administratorii plajelor private fac eforturi pentru a-și diversifica oferta serviciilor, cele aflate în grija auto­rităților locale așteaptă să intre în programul de reabi­litare finanțat de Uniunea Europeană. Până când lucrările vor începe efectiv, turiștii care vor să se relaxe­ze pe aceste plaje au parte de același peisaj anost care dăinue de ani buni.

Amara, stațiunea contrastelor
În stațiunea Amara există 4 plaje: «Perla», «Zorilor» (fostă «UGSR»), «Splendid» și «Mircești». Primele două sunt administrate de Primăria Amara, instituție care încearcă să le reabiliteze și să le transforme într-un loc de agrement civilizat. Printr-un contract de finanțare semnat în 2019, Uniunea Eropeană și-a luat angajamentul de a oferi 25 milioane de lei autorităților locale pentru modernizarea plajelor pe care le administrează. La 2 ani distanță, proiectul este încă la stadiul de hârtii, iar turiștii care vor să se bucure de soare pe aceste fâșii de nisip trebuie să suporte vegetația sălbatică, gunoaiele aruncate la tot pasul sau toaletele neîntreținute. «E frumos la Amara, dar mi-ar fi plăcut să arate altfel aici la plaja. Când eram tânără și veneam la UGSR ți-era mai mare dragul, acum totul pare părăsit. Asta e! Aici am prins biletul, aici am venit...» susține doamna Maria Neagu, o pensionară venită de la Vălenii de Munte pentru tratamentul balnear din stațiunea Amara. Autoritățile locale promit însă că de la toamnă vor începe lucrările de reabilitare. «Facem tot ce putem pentru a avea grijă de plajele pe care le administrăm! De la toamnă vor începe și lucrările de modernizare. Suntem optimiști că totul va fi bine... Îi rugăm pe turiști să aibă răbdare, pentru că rezultatul va fi unul pozitiv!» a precizat Alin Sandu, primarul orașului Amara. În privința plajelor private, «Splendid» și «Mircești», administratorii încearcă să diversifice oferta serviciilor oferite, însă demararea unor proiecte de anvergură în această direcție se lovește de lipsa forței de muncă. «În acestă vară am inaugurat o nouă terasă, unde servim mai multe feluri de mâncare... Dorim să le oferim turiștilor mai multe servicii, însă din păcate nu avem cum pentru că nu avem personal suficient. Este foarte greu să găsești forță de muncă!» a precizat Liviu Ionescu, directorul Hotelului «Ialomița», unitate care are în administrare plaja «Splendid». Tariful de intrare este 20 de lei în timpul săptămânii și 25 de lei în week-end.

Ștrandul din Urziceni s-a deschis oficial
Pentru acest sezon estival autoritățile din Urziceni au deschis oficial ștrandul pe care îl administrează. Primii pași pentru realizarea obiectivului au început în 2012, investiția fiind finalizată 2 ani mai târziu. Valoarea proiectului a fost de 2,1 milioane de lei.
Distracție la ștrand În timp ce la Slobozia ștrandul aflat în grija administrației locale va sta cu lacătul pe porți și vara aceasta, cel de la Urziceni a fost deschis oficial. Ștrandul amenajat de Primăria Urziceni rămâne astfel singurul obiectiv de acest gen pe care îl are județul Ialomița. Ștrandul are două piscine și o capacitate de 600 de locuri însă, din cauza restricțiilor impuse de pandemia de COVID-19, numărul celor care vor să-și petreacă timpul liber aici a fost redus la 400. Intrarea costă 15 lei/zi, în același tarif intrând și prețul șezlongurilor. Pentru copiii sub 10 ani, intrarea este gratuită. «Vă așteptăm să veniți să faceți baie la Urziceni! Am fi deschis mai devreme însă nici vremea nu a fost tocmai bună, știți și dumneavoastră cum a fost în iunie. Să sperăm că nu va mai ploua atât de mult...» a declarat Constantin Sava, primarul municipiului Urziceni. Lucrările la ștrandul din Urziceni au început în anul 2012, fiind realizat cu fonduri din bugetul local. Valoarea investiției a fost 2,1 milioane de lei, suma fiind stabilită printr-o Hotărâre a Consiliului Local Urziceni, aprobată în februarie 2012. Obiectivul a fost dat în folosință în 2014. Ștrandul din Urziceni este deschis zilnic, între orele 10,00 și 19,00.

16 Iulie 2021, 12:10 (2150 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Administrația din Amara are soluții pentru potabilizarea apei
«Clacă» pentru curățenie la Grădina de Vară din Amara
Apă cu program la Amara

Comentariile cititorilor:


Corcodel de la Dumitresti:
(16 Iulie 2021, 21:25)
As vrea si eu bre, sa ma scald in lac, dar bulangii de paznici nu ma lasa. Am plecat aseara pe racoare, di la dumitresti, cu buciucleta, sa fac scalda la amara. Am pedalat la buciucleta de a iesit apa de izvor din mine, am ajuns la lac dar sorprezaaa. Era sec bre, dar avea o plancarda pusa pe mijloc in care scria: APA TERMALA SI NAMOL DE LA 15H LA 15H15. Lista de pretendenti deschisa, cine sa se incurce cu programarea online. Asa ca am furat starul, am gaurit un gard si m-am intins pe lacul sec, asteptand sa vina apa.Cum stateam eu pi uscat, apare un bulangiu, zice ca este seful politiei locale, comisrul spaga gigel(are nevasta cu c.ru de feru la primarie) si cere actele de sejur.  Ce sejur mancatias trompeta atrofiata, eu sunt un simplu pelerin la moastele sfantului lac.  OOOOOOO, discutii, trompeteli, noroc ca a sunat pe gabor un sef care ia spus ca vine IAPA PREZIDENTIALA LA AMARA, sa aiba grija sa nu o juleasca nimeni. Asa AM SCAPAT, am facut baie, cand a venit apa(bulangii de la apele romane fac concurenta cu apa nova) si pe buciucleta mea normala am revenir la dumitresti. Vecinul mi-a spus:  Unde dracului ai umblat, a venit Catu  la DUMITRESTI,sa dea rectificare de buget la Valea Ciori. Tu unde ai fost, te-a cautat toata lumea.  PRIETENE, AM FOST SA CAUT DUMITRESTIUL REAL, VECHI SI AVUT.  Am fost sa vad neamul lui Porumb, care faceau piata de cereale la tandarei si slobozia. Am fost sa vad colbul si praful in care mama mea si fratii ei s-au nascut.
Gogu de la borduri:
(16 Iulie 2021, 18:57)
Strandul de la Urziceni, trebuie sa recunoastem este o nota de 10 pentru administaratia Turcu. A facut o bucurie copiilor si parintilor care nu au resurse financiare care sa le permita sa plece la mare. In privinta la ,,statiunea Amara'' ramanem cu un gust amar de cate ori vedem  ca multi oportunisti s-au folosit de ea sa se ridice, sa faca bani si sa fuga dupa esec. In baragan, aceasta oaza de sanatate, a fost gestionata prost. Afara, daca cineva ar fi avut namolul de la amara, facea un adevarat paradis terapeutic. Dupa parerea multor doctori reumatologi, namolul de la amara este net superior in tratarea reumatismului articular, tuturor tipurilor de namol din tara. Avem un izvor de sanatate gratuit si nu stim sa-l utilizam. Alternativa ar fi ca primaria Slobozia sa ia in concesiune( sa se declare Amara ca fiind parte din aglomerarea urbana Slobozia) lacul si bazele de tratament. Investitie comuna primarie -CJ reprezentata de sri-sti din psd-ul lui ciolacu( asa cum i-a acuzat Dragnea aseara) si peste 3 ani, cu o reclama adecvata facuta nu pe antena 1 Slobozia, o sa vedeti roadele. De ce la Herculane, Calimanesti, Sovata, etc., se poate si la noi nu.Din pacate nu vom vedea asa ceva, voi din consiliu judetean nu a-ti fost in stare sa cazati o iapa primita mostenire de la decedatul. Am auzit ca la amanta decedatului a fost cineva cu o oferta, sa vomite si are abonament gratuit pe microbuzele alea fara aer si cu marlani la volan. Normal ca stimabila a refuzat oferta, nu avea adaugat meniul zilnic pe viata: cioba de burta si 5 mititei facuti in sange. Cu mustar iute.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
01 Aug 2021
219 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
« 1 3 4 5 6 7 8 9 350 351

Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Sâmbătă, 31 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10802, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2021, 13:25
(60 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă și în luna august

Ministerul Finanțelor emite, începând cu 2 august 2021, 3 noi emisiuni de titluri de stat în cadrul Programului «Tezaur», cu maturități de 1, 3 și 5 ani și dobânzi de 3,15%, 3,50% și 3,85%. Titlurile de ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2021, 13:50
(156 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Vineri, 30 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10802, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2021, 13:35
(106 vizualizări - 0 comentarii)


3

APIA: Plata ajutorului de stat pentru motorina utilizată în agricultură trimestrul I/2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, informează că a început să efectueze plățile aferente ajutorului de stat pentru motorina utilizată în agricultură, perioada ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2021, 09:35
(106 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 81000 de lei

În ultimele 24 de ore, polițiștii au intervenit la 75 evenimente, din care 66 sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112, au constatat 14 infracțiuni și au aplicat 225 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2021, 15:45
(247 vizualizări - 1 comentariu)


5

Prevenirea ilegalităților din domeniul pisciculturii, în atenția polițiștilor ialomițeni

Miercuri, 28 iulie a.c., polițiștii ialomițeni, alături de specialiștii Agenției Naționale pentru Pescuit și Acvacultură, au realizat o amplă acțiune cu scopul de a preveni ilegalitățile comise în domeniul ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2021, 15:40
(192 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Joi, 29 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10802, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ziua ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2021, 13:40
(120 vizualizări - 0 comentarii)


Două trenuri s-au ciocnit în Depoul Gării Fetești. Cauza: unul dintre mecanicii de locomotivă ar fi fost băut!

Două trenuri s-au ciocnit în Depoul Gării Fetești. Cauza: unul dintre mecanicii de locomotivă ar fi fost băut!

În seara zilei de miercuri, 28 iulie a.c., două trenuri de marfă s-au ciocnit în zona Depoului Gării Fetești. Unul dintre trenuri transporta fier vechi, moment în care a fost lovit de o altă garnitură, ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2021, 10:35
(440 vizualizări - 2 comentarii)


8
Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Pentru a veni în sprijinul semenilor noștri aflați în suferință, miercuri, 28 iulie 2021, în intervalul orar 8,00-12,30, Protopopiatul Urziceni din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor a continuat ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2021, 14:40
(209 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Miercuri, 28 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10802, nefiind înregistrat vreun caz nou față ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2021, 14:15
(141 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, informează că efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor, solicitat prin cererile de plată aferente ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2021, 09:35
(166 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Secțiunea Mica Publicitate
a fost actualizată!
Cele mai noi anunțuri din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

27 Iulie 2021, 18:15


12

Slobozia: Mandate de executare a pedepsei, puse în aplicare de polițiști

În cadrul unei acțiuni desfășurată de polițiștii Serviciului de Investigații Criminale, oamenii legii au reușit identificarea a doi bărbați, de 28 și 43 de ani, domiciliați în Slobozia, ce se sustrăgeau ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2021, 16:10
(278 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Marți, 27 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10802, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2021, 13:35
(160 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți Renta Viageră Agricolă campania 2020

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că a efectuat plățile sumelor cuvenite sub formă de rentă viageră agricolă aferentă anului 2020. Astfel, marți, 27 iulie 2021, APIA a ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2021, 10:10
(293 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Luni, 26 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10802, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ziua ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2021, 13:25
(192 vizualizări - 0 comentarii)


APIA primește cereri de plată pentru Programul Național Apicol

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează beneficiarii că Cererile de plată pentru accesarea Programului Național Apicol (PNA) se pot depune până la data de 2 august 2021, inclusiv ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2021, 12:55
(202 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Manasia

Incendiu la o casă din Manasia

În dimineața zilei de luni, 26 iulie a.c., pompierii Detașamentului Urziceni au fost solicitati, prin 112, să intervină la un incendiu izbucnit la acoperișul unei case din comuna Manasia. 3 echipaje de ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2021, 12:20
(211 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia incendiu


Movila: Șase persoane rănite într-un accident rutier

Movila: Șase persoane rănite într-un accident rutier

În seara zilei de duminică, 25 iulie a.c., în zona localității Movila, s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală a șase persoane. Din verificările efectuate de polițiști a reieșit ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2021, 20:15
(621 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Movila accident


Orboești: A intrat cu mașina într-un copac

Orboești: A intrat cu mașina într-un copac

Duminică, 25 iulie a.c., în localitatea Orboești s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările efectuate de polițiști a reieșit că în evenimentul rutier a fost ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2021, 18:40
(414 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Duminică, 25 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10802, nefiind înregistrat vreun caz nou față ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2021, 14:10
(196 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1 nou caz de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 24 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10802, fiind înregistrat 1 nou caz de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2021, 13:40
(279 vizualizări - 1 comentariu)


Accidente la Tovărășia și Urziceni

Accidente la Tovărășia și Urziceni

Pompierii ialomițeni au intervenit vineri, 23 iulie a.c., în cazul a două accidente rutiere petrecute pe raza localităților Tovărășia și Urziceni. În urma evenimentelor au rezultat cinci persoane rănite ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 16:30
(533 vizualizări - 3 comentarii)


DSVSA Ialomița: 7 focare de Pestă Porcină Africană, identificate pe raza județului

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației că, la data de ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 14:10
(418 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 3 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 23 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10801, fiind înregistrate 3 noi cazuri de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 14:00
(259 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 25 decembrie 2021, data limită de plată a impozitului specific aferent semestrului I

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabili că, potrivit normelor în vigoare, declararea și plata impozitului specific unor activități, aferent semestrului I 2021, se ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 13:30
(251 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 26 iulie 2021, termen limită pentru depunerea a 9 declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că 26 iulie 2021 este termenul de depunere a următoarelor declarații: Formularele 100, 112, 208, 224, 300, 301, 307, 311, 390 ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 13:20
(286 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Urziceni

Joi, 22 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au efectuat o razie de amploare pe raza municipiului Urziceni. Astfel, forțele de ordine au controlat în trafic 295 de autovehicule și legitimat peste 390 de persoane ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 12:30
(341 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Conducea în stare de ebrietate

Un bărbat de 35 de ani, din Țăndărei, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost surprins în trafic în stare de ebrietate. Acesta a fost oprit pentru un control de rutină în seara zilei de joi, 22 iulie ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 12:20
(286 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: Doi răniți în urma unui accident rutier

Balaciu: Doi răniți în urma unui accident rutier

Vineri, 23 iulie 2021, salvatorii de la Detașamentul de pompieri Urziceni au fost solicitați să intervină cu o autospecială de stingere cu apă și spumă la un accident rutier, în care au fost implicate un ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 11:45