Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

1 milion de euro pentru persoanele aflate «în risc de sărăcie și excluziune socială»

La Țăndărei, autoritățile locale accesează fonduri europene

1 milion de euro pentru persoanele aflate «în risc de sărăcie și excluziune socială»

Administrația din Țăndărei a semnat un contract de 1 milion de euro care oferă persoanelor aflate «în risc de sărăcie și excluziune socială» șansa de a avea o viață mai bună. Proiectul este finanțat prin Programul Operațional Capital Uman (POCU) și se adresează unui număr de 260 de persoane din Cartierul Strachina. «Este o inițiativă lău­dabilă. În felul acesta sperăm să oferim o șansă reală de integrare în societate celor care își doresc să își schimbe viața!» a declarat Cristi Roman, primarul orașului Țăndărei.

Dacă vrei, poți Administrația orașului Țăndărei oferă persoanelor aflate «în risc de sărăcie și excluziune socială» șansa unei schimbări radicale. Oficialii administrației au semnat la începutul lunii iulie 2021 un proiect în valoare de1 milion de euro care presupune «implementarea de măsuri integrate care vin în întâmpinarea nevoilor co­munității marginalizate din Strachina». Concret, banii vor fi utilizați pentru educația și protecția socială a unui număr de 260 de persoane. Acestea vor beneficia de cursuri de formare profesională, îngrijire medicală și educație. În cadrul proiectului sunt incluși și 70 de copii care au nevoie de consiliere școlară. «Este o inițiativă lăudabilă. În felul acesta sperăm să oferim o șansă reală de integrare în societate celor care își doresc să își schimbe viața!» a de­clarat Cristi Roman, primarul orașului Țăn­dărei. Managerul acestui proiect, Nicoleta Toma, sus­ține că proiectul este o provocare pentru întreaga comunitate: «Avem la dispoziție 30 de luni pentru a reuși! Este o provocare pentru cei incluși în proiect, dar și pentru întreaga comunitate. Pentru că banii nu sunt de ajuns dacă vrem să reducem decalajele sociale...».

Primăria a semnat contractul pentru construcția Ambulatoriului
De asemenea, la începutul lunii iulie, autoritățile din Țăndărei au semnat contractul pentru construcția Ambulatoriului, investiție finanțată din fonduri europene, prin Agenția de Dezvoltare Regională Sud-Muntenia. Primarul Cristi Roman apreciază că lucrările ar putea fi finalizate până în vara anului 2023. «Considerăm că realizarea acestei investiții va motiva și resursa umană către orașul Țăndărei... Este o investiție pe care o așteptam de ani buni, dar suntem conștienți că fără personal medical ea nu poate exista. Suntem încrezători și convinși că vom deveni un reper pentru populația din zonă!» a mai declarat Cristi Roman.

18 Iulie 2021, 13:10 (810 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
«Unitate în diversitate» la Țăndărei
12 voturi pentru Traian Mitrea: Țăndărei are viceprimar PNL!
Buget de 36,7 milioane de lei, la Țăndărei

Comentariile cititorilor:


Mar:
(21 Iulie 2021, 14:13)
Nu s-a publicat mesajul meu de ieri, asa ca revin. Scopul acestui proiect este sa se spele bani. Obiectivul unui astfel de proiect este sa realizezi reconversie profesionala, astfel încât oamenii sa se angajeze. Unde sa se angajeze dacă în Țăndărei nu sunt locuri de munca? Și apoi, unde ați văzut rromi asa muncitori în Țăndărei? Ca ei nu muncesc nici la vilele lor. S-au ales rromi fiindcă se fac ușor învârteli cu ei su nu dau pe goarnă. Se vor înscrie la niște cursuri, iar banii se vor întoarce în buzunarele politicienilor și a apropiaților lor. În plus, de ce asigura asistenta medicala doar unei categorii de populație, când sunt atâția in Țăndărei care sunt in același Prag de sărăcie cu oamenii din Strachina? Și ptr redacție-am văzut ca prezentați orbește comunicările PSD. Ar fi păcat să vă fi apropriat de ei. Când prezentați, cercetați și informați complet (spre ex, rata de succes în astfel de proiecte). Spalarea de bani e foarte mare, fiindcă nu sunt cheltuieli materiale foarte mari, ci vor merge pentru "expertiza de a reconversiona profesional" ale unor societăți comerciale apropiate proiectanților.
S.O.S.:
(19 Iulie 2021, 15:55)
Stiti cati romani muncesc pe un salariu de mizerie si se chinuie sa plateasca datoriile , copii pe la scoli si de abia le mai raman bani de mancare ? La ei se gandeste cineva ? Numai la lenesii care nu stiu ce-i munca , au masini la poarta ,sunt plini de aur, se ocupa cu furturi si scandaluri  <se aloca fonduri>.Si mai speram sa ne vina copii acasa !