Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Apă cu program la Amara

Apă cu program la Amara

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a impus autorităților din Amara un program strict de furnizare a apei. Decizia survine ca urmare a întreruperii furnizării apei către populație la începutul acestei săptămâni. «Din cauza celor care udă grădinile pe timpul nopții, bazinele de apă ale orașului s-au golit... Ne vom conforma programului impus de DSP și vom face eforturi pentru ca locuitorii orașului să aibă cât mai puțin de suferit!» a declarat Alin Sandu, primarul orașului Amara.

Apă cu program la Amara
Întreruperea furnizării apei potabile la Amara a generat un val de nemulțumiri la nivelul populației. Sesizările au determinat inspectorii Direcției de Sănătate Publică Ialomița să controleze activitatea SGCL Amara, furnizorul de apă al orașului. În urma controlului s-a constatat că rezervele de apă ale orașului sunt diminuate drastic și se impune furnizarea apei cu program. Primarul orașului Amara susține că va face tot posibilul ca locuitorii să aibă cât mai puțin de suferit: «Din cauza celor care udă grădinile pe timpul nopții, bazinele de apă ale orașului s-au golit... Este o problemă veche pentru care căutăm soluții. Azi, în cadrul sedinței Consiliului local Amara, voi expune situația în plen și vom identifica posibile surse de finanțare pentru a construi noi puțuri de apă. Până atunci ne vom conforma programului impus de DSP și vom face eforturi pentru ca locuitorii orașului să aibă cât mai puțin de suferit!». Reamintim că la nivelul orașului Amara există la acest moment 9 puțuri de apă funcționale, însă pe timp de vară acestea pot asigura doar o treime din consumul de apă estimat la nivelul localității. Conform programului de furnizare a apei stabilit de autorități, în intervalul 00,00-5,00 apa va fi oprită, în perioada 5,00-10,00 debitul va fi normal, în perioada 10,00-20,00 debitul va fi redus, iar în perioada 20,00-22,00 debitul va fi maxim. Autoritățile speră ca în acest fel, rezervele de apă ale orașului să fie refăcute, iar furnizarea apei potabile la Amara să reintre în programul normal.

23 Iulie 2021, 16:10 (1461 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Festivalul «Trofeul Tinereții» Amara 2021, gata de start
Orașul Amara va avea 3 blocuri ANL
Festivalul de la Amara ajunge și la Slobozia

Comentariile cititorilor:


Alt Cetatean:
(21 Septembrie 2021, 16:21)
...in rest, avem de toate...linistea e cea care chiar ne lipseste, la cat de muti suntem!...
Mioara :
(29 Iulie 2021, 11:54)
Domnule Cetățean! Apreciez faptul că ați răspuns comentariului meu. Dar, mi se pare mie, sau sunteți părtinitor? Consider că și tulburarea liniștii publice este tot o problemă a comunității și trebuie gestionată de instituții abilitate prin lege. Fac abstracție de satisfacția pe care o exprimați pentru faptul că nimeni nu poate interveni în favoarea celui afectat de evenimente, dar trebuie găsită o soluție pentru ca și eu să beneficiez de dreptul de a mă bucura de liniște în curtea și în casa mea. Este adevărat că eu nu lucrez cu legi ca să știu exact cum se aplică ele și cui ar trebui să mă adresez pentru a înțelege de ce sunt obligată să ascult muzica de le nunți și botezuri (evenimente) de cel puțin trei ori pe săptămână). Mă gândesc, totuși, că trebuie să existe ceva care să mă protejeze și pe mine de abuzuri. Apreciez entuziasmul conducerii primăriei (primar și viceprimar), dorința de a avea realizări și de a le face publice, dar și eu sunt un cetățean care are nevoie de atenție. Presupun că nu doar pe mine mă deranjează ce se întâmplă în zona în care locuiesc. Și da, s-a găsit o soluție acceptabilă pentru problema apei, astfel încât să nu stăm zile în șir fără apă.
Cetatean:
(28 Iulie 2021, 21:59)
Mioara, localul este foarte departe de prima casa de locuit. Faptul ca răsună nu ai ce să faci. De aceea nu se iau masuri de politia locala, penteu ca legea este clara! Trebuie sa ai o distanta de x metri fata de prima casa locuibila. Și crede-mă....este 1 km lejer. Oricum,aici vorbeam despre apă. Papa!
gigel:
(26 Iulie 2021, 22:17)
@Locuitor din Amara
Poate ar trebui sa ne strangem si sa mergem peste domnul primar in audienta...
Locuitor din Amara:
(26 Iulie 2021, 11:06)
Cu muzica este la fel si pe strazile Libertatii si Dragalina. Aproape in fiecare seara suntem obligati sa ascultam manele date la maxim. Politia locala nu intervine.
Asa este, in Amara Domnule Primar, nu prea se respecta legea 61/1991, CAM DELOC.
Mioara :
(24 Iulie 2021, 14:17)
Poate scrieți și despre muzica pe care suntem obligați să o ascultăm de la unul dintre localurile de pe malul lacului. Poliția Locală nu găsește suportul legal pentru a lua măsuri, iar noi trebuie să suportăm, de la ora 17:00-18:00 până la ora 2:00 (deocamdată în zilele de vineri, sâmbătă, duminică, în stare de alertă), intensitatea infernală a muzicii de petrecere ce ne este „livrată” cu maximă „generozitate” de local. Dreptul de a desfășura evenimente se confundă, aici, la Amara, cu dreptul da a încălca ordinea și liștea publică, așa cum sunt ele reflectate în Legea 61/1991.