Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Portocaliu 313

Portocaliu 313

Un adolescent din Slobozia recondiționează autoturisme care au marcat viețile românilor de-a lungul istoriei. A început cu o Dacie 1310 Break, continuă cu o Dacie 1300 Break 1978 și visează la un Daewoo Espero din primul lui salariu. Iar între timp, speră să găsească un Tico ieftin, pentru că «mașinuța asta are importanța ei în societatea românească...». A ochit unul în oraș, dar are alte griji. Ca de exemplu rezultatul la examenul de Bacalaureat...

O altfel de adolescență Într-o lume în care adolescenții devin vedete fie în clinicile de dezintoxicare, fie ca proprietari de bolizi ucigași, Vlad Sebastian Anghelache face notă discordantă. E proprietarul a două Dacii pe care le recondiționează de aproape un an, visând la ziua când va participa cu ele la concursurile de regularitate de la Adâncata. Are permis de conducere de un an și, până acum 3 ani, nu s-a gândit niciodată să colecționeze mașini. «Am cumpărat prima Dacie cu 2000 de lei... Îmi do­ream o mașină veche. Iar Dacia era cea mai ieftină mașină pe care și-o poate permite cineva... Apoi, în 2019, am fost la parada Dacia Clasic... Și așa mi-a încolțit ideea de a colecționa ma­șini care au marcat viețile românilor...». Numai că de la gând la fapte drumul e lung, iar Sebastian Anghelache este doar un elev de liceu. Așa că a apelat la părinți și a primit 1000 de euro pentru următoarea mașină. Se consi­deră norocos, fiindcă pentru mia de euro de care a dispus a reușit să achiziționeze de la un colecționar din Craiova o Dacie 1300 Break din 1978, echipată cu o caroserie de Renault 12 Break, pe care nu toată lumea și-o putea permite la vremea ei. «Pentru caroseria asta se plătea valută, că era adusă de la francezi... Nu toată lumea își putea permite mașina asta! Așa că sunt mai rare. Iar a mea este, din câte știu eu, singura din Ialomița...» se laudă el ingenuu.

Lungul drum către restaurare Sebastian repară la Dacia lui cu caroserie importată din Franța de când a luat-o. O ține în curtea bunicilor, la Fundata, și când are vreme se repede și meșterește la ea. Așa a descoperit că mașina are peste 300000 de kilometri la bord, că motorul a fost reparat de două ori și că toate piesele pentru ea costă o mică avere. Dar nu s-a descurajat... A intrat pe OLX, a achiziționat piese after market, a dezmembrat prima Dacie pentru a o echipa pe a doua. Ne arată mândru motorul pe care l-a dezasamblat singur, fără ajutorul nimănui. Cotrobăie prin mormanul de piese dezmembrate și ne arată bujiile cu care a reușit să facă motorul să pornească în 3 cilindri. Apoi servo frâna pe care a descoperit-o singur în timp ce dezasambla motorul: «Uitați, micuțul ăsta de-aici... Asta e servo-frâna. Și au pus-o apoi și pe următoarea Dacie!». Ne povestește într-o limbă străină pentru noi despre pro­blemele pe care le face condensatorul de la delco, despre axul cu came care numai Dumnezeu și nea Ion știu ce face... Nea Ion este șofer de Dacie de când se știe, iar de la el Sebastian a învățat tot ce trebuie să știe despre repararea acestei antichități auto românești. «Nu sunt expert, dar am început să învăț... Și n-am să uit niciodată primul sfat pe care l-am primit de la nea Ion! Mi-a spus că, dacă vreau să nu mă lase niciodată Dacia în drum, trebuie să car în portbagaj jumătate din motor. Și asta o să fac, că am portbagajul mare!» ne spune Sebastian râzând.

Un vis de colecționar Când nu vorbește despre reparația mașinii sale, Sebastian trece în revistă mașinile pe care și le dorește. Încă o Dacie, un Daewoo Espero care a costat 24000 de euro când a apărut în România: «Adică de 8 ori cât o Dacie. Și Românii au cumpărat-o, că a fost prima mașină străină la care au avut acces! Apoi am pus ochii pe un Tico... Cred că e mai importantă decât Espero, mașinuța asta are importanța ei în societatea românească... Și, pentru că altfel nu se poate, și un Logan!». Ca să le aibă pe toate, Sebastian e conștient că trebuie să muncească. Când l-am cunoscut, aștepta rezultatul unei contestații la Bacalaureat. Între timp, a aflat că media lui finală este 9,13. Va urma cursurile Facultății de Chimie și, dacă termină de reparat până în toamnă mașina, o să o ia după el la facultate. «Va fi o mașină unică... Am comandat deja culoarea. Portocaliu 313! Una dintre puținele culori originale care s-au păstrat pentru mașina asta!» spune, parcă mai mult pentru el. Altfel, Sebastian e un adolescent ca oricare altul. Pierde timpul cu prietenii, fuge de oraș pentru că «aici toată lumea cunoaște pe toată lumea», se gândește la fete, surfează până la plictis pe rețelele de socializare. Și își planifică cât poate de serios viitorul. «În 2069, Renault va organiza întâlnirea de 100 de ani pentru modelul asta pe care îl am eu... Intenționez să fiu acolo. Adică să conduc până la Paris prima mea mașină de colecționar, vopsită în portocaliu 313. Atunci voi avea 67 de ani!» ne spune. Și nu știm dacă glumește sau e serios!

24 Iulie 2021, 12:25 (4340 vizualizări - 7 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Gogu de la borduri:
(31 Iulie 2021, 18:52)
Pentru tine procurorule care te ascunzi  dupa BOBU. Bobu, l-am cunoscut a fost un om fara GPS, cum numiti voi rezisti de azi. A intrat ca si tine intr-o camasa mai mare decat trupul lui. Tu vrei acum sa acoperi prin zeflemea o REALITATE DE FAPT. In IALOMITA  SUNT POLITISTI CORUPTI, PROCURORI CORUPTI SI MAFIA TIGANEASCA CONDUCE JUDETUL. Sunt  cativa PROCURORI de onoare catine care nu au batut palma  cu STAPANII.  Trebuie sa ai oute, sa fi corect, demn si intreprinzator, SA FI UN PROCUROR LEGAL SI ONORABIL, pentru ca noi sa te invitam la o discutie. Cand noi, vom vedea ca esti acelasi om curat, cinstit si loial statului ROMAN, vom veni la matale sa ne spovedim.
Gogu de la borduri:
(31 Iulie 2021, 18:42)
Draga Monica lu C..u   si iubitule Bobu, ala care-ti vine rondu, ma pricep ca nu am fost baba comunista ca Monica de la Zvonul si nici nu am facut scoala de pupindorsales di la stefan gheorghiu slavit fie numele sau in veci. Asa ca daca Bobu, bulangiul ala care vindea tigari urcarainiene la RONDU, daca impecabila Monica, aia care vindea veri si pisica la secu, AZI AU DREPT DE VORBIRE, NNNNNNNNNNNNNNOI TRECEM IN NEMURIRE.(Citat CVTudor, sedinta de redactie 18.08.2004)
Bobu de la garduri:
(26 Iulie 2021, 20:13)
Am vazut ca nenea Gogu, stand la Paris, se pricepe la toate.
Monica Tatoiu:
(25 Iulie 2021, 15:42)
Gogule fumează și tu legale. Că ești păjit rău
@gogu:
(25 Iulie 2021, 13:17)
Gogutuleeee, du-te tata la Videanu si lasa-ne cu comentariile de CACAO !!!!
Gogu de la borduri:
(25 Iulie 2021, 01:46)
AM langa mine un pluton de destrabalati, care vor sa re ajute sa ajungi la  PARIS.  Eu locuiesc in Alfortille, pe malul Senei, baiatul meu are casa vis a vis. Dimineata ma trezesc si ma intreb, cum dracului nu s-a schimbat nimic in slobozia. Baiatul se uita pe net si vede ca au fost arestate doua babe care vaindeau marar. pentru 24 de ore. Intru pe serviciul meu si vad ca in IALOMITA SUNT 274 DE RETELE DE PROSTITUTIE. STIUTE SI DOCUMENTATE CU PROBE. Din pacate, procuroarea a plecat la structurile superioare, asa ca dosarul a ramas la NOI. Da, la NOI, aia de belim pielea dupa boi, aia care facem ziua neagra si ziua alba. Ce credeati ca a-ti scapat de noi, nu fratilor, mergm in mormant impreuna. 
Gogu de la borduri:
(24 Iulie 2021, 16:33)
DACA VEI DUCE  ACEST RENAUL PE ROTI( ma indoiesc, avand trei prezoane pe roata, nu poate circula in ungaria, austria , germani si franta, traseul tau rutier. Exista optiunea pe remorca atasa de un tractor. Dar cred ca tu nu ai bani de transport asa ca-ti dau un pont:  Intri cu masina la severin in serbia, italia, tai franta si esti la JURIZARE. Drumul hotilor numit, drum fara risc, sarbii iubesc romani adevarati, au celeritatea de a deosebi un sarpe raios de un om sanatos.  Asa ca daca ai probleme pe traseu, poti sa ma suni, 10 ani de zile am patrulat fiecare coltisor din aceasta tara, sunt oameni deosebiti, nu te lasa la greu.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Vineri 10 Iul 2026
268 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
ISU Ialomița: Incendii de vegetație uscată pe raza a 4 localități

ISU Ialomița: Incendii de vegetație uscată pe raza a 4 localități

Pompierii ialomițeni au intervenit joi, 23 aprilie 2020, pentru stingerea mai multor incendii de vegetație uscată, ce s-au manifestat pe raza a 4 localități ialomițene. Este vorba despre Săveni, Drăgoești ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2020, 12:50
(4300 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Se prelungește perioada acordării indemnizației de șomaj

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița informează cu privire la faptul că dreptul de acordare a indemizației de șomaj se prelungește până la încetarea perioadei Stării de Urgență. Această ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2020, 18:45
(5231 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cercetați penal pentru că au prezentat polițiștilor declarații false

Patru bărbați, cu vârste cuprinse între 31 și 61 de ani, au intrat în atenția polițiștilor după ce au prezentat oamenilor legii adeverințe eliberate de angajatori care, în realitate, erau false. Cercetările ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2020, 17:40
(2476 vizualizări - 0 comentarii)


Axintele: Bătrân de 75 de ani, la volan fără permis de conducere

Joi, 22 aprilie 2020, un bătrân de 75 de ani s-a ales cu un dosar penal fiind depistat în trafic la volanul unui autovehicul fără a deține permis de conducere. Totodată, un tânăr de 28 de ani a fost tras ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2020, 17:35
(3332 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 148 de ialomițeni sunt infectați cu noul Coronavirus

Joi, 23 aprilie 2020, conform informațiilor furnizate de Grupul de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița s-au înregistrat 148 de cazuri de infecție cu COVID-19. Totodată, potrivit datelor ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2020, 16:10
(2476 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Adăpost de păsări cuprins de flăcări

Miercuri, 22 aprilie a.c., în timp ce încerca să igienizeze adăpostul de păsări pe care îl avea în curte, un localnic din Țăndărei a provocat un incendiu. Bărbatul a folosit pentru lucrările de igienizare ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2020, 13:25
(3236 vizualizări - 0 comentarii)


Parchetul de pe lângă Judecătoria Urziceni: Scandalagiul din Bărbulești, arestat preventiv pentru 30 de zile

Bărbatul care a provocat scandalul din Bărbulești, în a doua zi de Paște, a fost arestat preventiv pentru 30 de zile. Solicitarea a fost făcută de către procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2020, 17:10
(3983 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 141 de ialomițeni sunt infectați cu noul Coronavirus

Miercuri, 22 aprilie 2020, conform informațiilor furnizate de Grupul de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița s-au înregistrat 141 de cazuri de infecției COVID-19. Totodată, potrivit datelor ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2020, 17:05
(2339 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Circulau pe șosele fără permis de conducere

Un tânăr de 23 de ani, din Slobozia, și un bărbat de 49 de ani, din Stelnica, s-au ales cu dosare penale în ziua de marți, 21 aprilie 2020, întrucât au fost identificați în trafic fără a avea permis de ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2020, 16:55
(2026 vizualizări - 0 comentarii)


Respectarea Ordonanțelor Militare, verificată de polițiștii ialomițeni

Respectarea Ordonanțelor Militare, verificată de polițiștii ialomițeni

Polițiștii din Ialomița au desfășurat marți, 21 aprilie 2020, o amplă acțiune pe raza orașelor Slobozia, Fetești, Urziceni, dar și a comunei Bărbulești. Oamenii legii au verificat modul în care se respectă ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2020, 16:50
(2212 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 128 cazuri de infecție cu COVID-19 în Ialomița

Marți, 21 aprilie 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de infecție COVID-19 înregistrate în județul Ialomița a ajuns la 128. Mai mult decât atât, din totalul cazurilor din ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2020, 16:05
(3207 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Sărbători cu sancțiuni

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița a dat publicității o serie de date cu privire la activitățile pe care le-a desfășurat în perioada Sărbătorilor de Paște, în ceea ce privește respectarea prevederilor ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2020, 15:50
(1637 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 119 cazuri de infecție COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 20 aprilie 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de infecție COVID-19 înregistrate în județul Ialomița a ajuns la 119. Mai mult decât atât, din totalul cazurilor din județul ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2020, 16:10
(3406 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Ialomițeancă de 58 de ani, deces din cauza infecției cu COVID-19

Grupul de Comunicare Strategică: Ialomițeancă de 58 de ani, deces din cauza infecției cu COVID-19

Grupul de Comunicare Strategică a confirmat al 12-lea deces înregistrat în Ialomița din cauza infecției COVID-19. Este vorba despre o femeie de 58 de ani, internată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2020, 20:45
(7487 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune caritabilă a polițiștilor din cadrul Secției 1 Slobozia

IPJ Ialomița: Acțiune caritabilă a polițiștilor din cadrul Secției 1 Slobozia

În pragul Sărbătorilor de Paște, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 1 Slobozia au oferit ajutoare mai multor familii cu o situație materială precară de pe raza localităților Misleanu, ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2020, 19:15
(2539 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 115 ialomițeni sunt infectați cu COVID-19

Sâmbătă, 18 aprilie 2020, Grupul de Comunicare Strategică informează cu privire la faptul că 115 persoane din Ialomița sunt infectate cu noul Coronavirus. În ceea ce privește numărul celor care s-au vindecat ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2020, 15:30
(3035 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Prima zi fără noi cazuri confirmate de infecție COVID-19 în Ialomița

Vineri, 17 aprilie 2020, la nivelul județului Ialomița nu au mai fost confirmate alte cazuri noi de infecție COVID-19. Astfel, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului 114 ialomițeni ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2020, 16:00
(2311 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 114 ialomițeni sunt infectați cu COVID-19

Joi, 16 aprilie 2020, Grupul de Comunicare Strategică informează cu privire la faptul că 114 persoane din Ialomița sunt infectate cu noul Coronavirus. În ceea ce privește numărul celor care s-au vindecat ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2020, 16:40
(2671 vizualizări - 0 comentarii)


Lilieci: Rănit într-un accident rutier

Un bărbat de 42 de ani din județul Iași, pasager al unui autovehicul condus de un tânăr de 33 de ani, a fost rănit după ce șoferul a provocat un accident rutier. În ziua de 15 aprilie 2020, acesta a intrat ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2020, 16:20
(2108 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Lilieci accident


Stelnica: La volan, fără a avea permis

Un tânăr de 30 de ani din localitatea Stelnica a fost identificat în trafic, în dimineața zilei de 16 aprilie 2020, fără a avea permis de conducere. Mai mult, acesta a fost sancționat și pentru nerespectarea ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2020, 16:10
(2222 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Recomandări privind conduita preventivă în timpul Sărbătorilor

Dacă aveți până în 65 de ani, încercați pe cât de mult posibil să evitați intervalul orar 11,00-13,00 pentru cumpărături. Este extrem de important ca persoanele din grupele de vârstă vulnerabile să folosească ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2020, 16:05
(2617 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A murit în propria locuință

Intervenție a pompierilor din Slobozia în seara zilei de miercuri, 15 aprilie 2020. Aceștia au fost solicitați pentru a debloca ușa unui apartament în care se afla un bătrân, în vârstă de 71 de ani, cu ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2020, 13:50
(2554 vizualizări - 1 comentariu)


Ministerul Sănătății crește numărul persoanelor testate pentru COVID-19

Conform Grupului de Comunicare Strategică, reprezentanții Ministerului Sănătății au aprobat includerea pe lista priorităților de testare pentru COVID-19 a unei categorii mai mari de pacienți. Este vorba ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2020, 13:45
(2360 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 110 ialomițeni sunt infectați cu COVID-19

Miercuri, 15 aprilie 2020, Grupul de Comunicare Strategică informează cu privire la faptul că 110 persoane din Ialomița sunt infectate cu noul Coronavirus. În ceea ce privește numărul celor care s-au vindecat ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2020, 16:10
(3541 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Programul casieriilor în perioada Sărbătorilor Pascale

Reprezentanții societății RAJA Constanța informează cu privire la faptul că, în perioada 17-20 aprilie 2020, casieriile unității vor fi închise. Astfel, cei care doresc să efectueze plata facturilor la ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2020, 15:30
(3642 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiune preventivă a polițiștilor

În cursul zilei de marți, 14 aprilie a.c., pe raza municipiului Fetești au fost aplicate peste 90 de sancțiuni contravenționale, atât persoanelor care au încălcat prevederile Ordonanțelor Militare cât și ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2020, 14:40
(3365 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: 10 hectare de vegetație uscată, mistuite de flăcări

Un incendiu de proporții a fost semnalat în noaptea de marți spre miercuri, 14/15 aprilie 2020, la numărul de urgență 112. Potrivit oficialilor Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița, flăcările ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2020, 14:20
(2634 vizualizări - 0 comentarii)


DN2: Accident rutier provocat din cauza unei butelii

DN2: Accident rutier provocat din cauza unei butelii

Pompierii din Urziceni, alături de paramecidii SMURD au intervenit marți, 14 aprilie 2020, în cazul unui accident rutier petrecut pe DN2, în apropiere de satul Căldărușanca, din județul Buzău. Șoferul unei ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2020, 17:10
(4263 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Grenadă de artilerie, scoasă din pământ

Un localnic din comuna Alexeni, în timp ce săpa în propria gospodărie a scos la suprafață o grenadă de artilerie rămasă neexplodată. Elementul de muniție a fost descoperit luni, 13 aprilie 2020, și se afla ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2020, 17:00
(2353 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: La un pas de a-și incendia locuința

Coșereni: La un pas de a-și incendia locuința

În ziua de luni, 13 aprilie 2020, după ce a ars gunoiul pe care l-a strâns din gospodărie, un localnic din comuna Coșereni a aruncat cenușa rezultată în urma arderii în apropierea unor materiale combustibile ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2020, 16:50
(3167 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Manu în Primarul Vasile Câmpulungeanu, somat de Prefectură să demoleze construcțiile din ferma proprie, ridicate ilegal pe islazul comunal @Ana A în «FreeLand Festival» Slobozia 2026 s-a «stricat» dan în Bacalaureat 2026, probă de foc pentru elevii ialomițeni: promovare sub media națională! autoturism RABLA în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 8 iulie 2026 Mary în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia George în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia Cetățean în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia #Mimi în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia Iulia în Administrațiile locale din Ialomița, fără soluții pentru relocarea elevilor școlilor reabilitate prin Programul «ELENA» nemultumitu' în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia Mary în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia CETATEAN în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia Deea în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia localnic în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia Moro Meteo în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia R în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia Ionica în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți #pasajladrajna în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia Mimi în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia Vigi în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...