Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Portocaliu 313

Portocaliu 313

Un adolescent din Slobozia recondiționează autoturisme care au marcat viețile românilor de-a lungul istoriei. A început cu o Dacie 1310 Break, continuă cu o Dacie 1300 Break 1978 și visează la un Daewoo Espero din primul lui salariu. Iar între timp, speră să găsească un Tico ieftin, pentru că «mașinuța asta are importanța ei în societatea românească...». A ochit unul în oraș, dar are alte griji. Ca de exemplu rezultatul la examenul de Bacalaureat...

O altfel de adolescență Într-o lume în care adolescenții devin vedete fie în clinicile de dezintoxicare, fie ca proprietari de bolizi ucigași, Vlad Sebastian Anghelache face notă discordantă. E proprietarul a două Dacii pe care le recondiționează de aproape un an, visând la ziua când va participa cu ele la concursurile de regularitate de la Adâncata. Are permis de conducere de un an și, până acum 3 ani, nu s-a gândit niciodată să colecționeze mașini. «Am cumpărat prima Dacie cu 2000 de lei... Îmi do­ream o mașină veche. Iar Dacia era cea mai ieftină mașină pe care și-o poate permite cineva... Apoi, în 2019, am fost la parada Dacia Clasic... Și așa mi-a încolțit ideea de a colecționa ma­șini care au marcat viețile românilor...». Numai că de la gând la fapte drumul e lung, iar Sebastian Anghelache este doar un elev de liceu. Așa că a apelat la părinți și a primit 1000 de euro pentru următoarea mașină. Se consi­deră norocos, fiindcă pentru mia de euro de care a dispus a reușit să achiziționeze de la un colecționar din Craiova o Dacie 1300 Break din 1978, echipată cu o caroserie de Renault 12 Break, pe care nu toată lumea și-o putea permite la vremea ei. «Pentru caroseria asta se plătea valută, că era adusă de la francezi... Nu toată lumea își putea permite mașina asta! Așa că sunt mai rare. Iar a mea este, din câte știu eu, singura din Ialomița...» se laudă el ingenuu.

Lungul drum către restaurare Sebastian repară la Dacia lui cu caroserie importată din Franța de când a luat-o. O ține în curtea bunicilor, la Fundata, și când are vreme se repede și meșterește la ea. Așa a descoperit că mașina are peste 300000 de kilometri la bord, că motorul a fost reparat de două ori și că toate piesele pentru ea costă o mică avere. Dar nu s-a descurajat... A intrat pe OLX, a achiziționat piese after market, a dezmembrat prima Dacie pentru a o echipa pe a doua. Ne arată mândru motorul pe care l-a dezasamblat singur, fără ajutorul nimănui. Cotrobăie prin mormanul de piese dezmembrate și ne arată bujiile cu care a reușit să facă motorul să pornească în 3 cilindri. Apoi servo frâna pe care a descoperit-o singur în timp ce dezasambla motorul: «Uitați, micuțul ăsta de-aici... Asta e servo-frâna. Și au pus-o apoi și pe următoarea Dacie!». Ne povestește într-o limbă străină pentru noi despre pro­blemele pe care le face condensatorul de la delco, despre axul cu came care numai Dumnezeu și nea Ion știu ce face... Nea Ion este șofer de Dacie de când se știe, iar de la el Sebastian a învățat tot ce trebuie să știe despre repararea acestei antichități auto românești. «Nu sunt expert, dar am început să învăț... Și n-am să uit niciodată primul sfat pe care l-am primit de la nea Ion! Mi-a spus că, dacă vreau să nu mă lase niciodată Dacia în drum, trebuie să car în portbagaj jumătate din motor. Și asta o să fac, că am portbagajul mare!» ne spune Sebastian râzând.

Un vis de colecționar Când nu vorbește despre reparația mașinii sale, Sebastian trece în revistă mașinile pe care și le dorește. Încă o Dacie, un Daewoo Espero care a costat 24000 de euro când a apărut în România: «Adică de 8 ori cât o Dacie. Și Românii au cumpărat-o, că a fost prima mașină străină la care au avut acces! Apoi am pus ochii pe un Tico... Cred că e mai importantă decât Espero, mașinuța asta are importanța ei în societatea românească... Și, pentru că altfel nu se poate, și un Logan!». Ca să le aibă pe toate, Sebastian e conștient că trebuie să muncească. Când l-am cunoscut, aștepta rezultatul unei contestații la Bacalaureat. Între timp, a aflat că media lui finală este 9,13. Va urma cursurile Facultății de Chimie și, dacă termină de reparat până în toamnă mașina, o să o ia după el la facultate. «Va fi o mașină unică... Am comandat deja culoarea. Portocaliu 313! Una dintre puținele culori originale care s-au păstrat pentru mașina asta!» spune, parcă mai mult pentru el. Altfel, Sebastian e un adolescent ca oricare altul. Pierde timpul cu prietenii, fuge de oraș pentru că «aici toată lumea cunoaște pe toată lumea», se gândește la fete, surfează până la plictis pe rețelele de socializare. Și își planifică cât poate de serios viitorul. «În 2069, Renault va organiza întâlnirea de 100 de ani pentru modelul asta pe care îl am eu... Intenționez să fiu acolo. Adică să conduc până la Paris prima mea mașină de colecționar, vopsită în portocaliu 313. Atunci voi avea 67 de ani!» ne spune. Și nu știm dacă glumește sau e serios!

24 Iulie 2021, 12:25 (4378 vizualizări - 7 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Gogu de la borduri:
(31 Iulie 2021, 18:52)
Pentru tine procurorule care te ascunzi  dupa BOBU. Bobu, l-am cunoscut a fost un om fara GPS, cum numiti voi rezisti de azi. A intrat ca si tine intr-o camasa mai mare decat trupul lui. Tu vrei acum sa acoperi prin zeflemea o REALITATE DE FAPT. In IALOMITA  SUNT POLITISTI CORUPTI, PROCURORI CORUPTI SI MAFIA TIGANEASCA CONDUCE JUDETUL. Sunt  cativa PROCURORI de onoare catine care nu au batut palma  cu STAPANII.  Trebuie sa ai oute, sa fi corect, demn si intreprinzator, SA FI UN PROCUROR LEGAL SI ONORABIL, pentru ca noi sa te invitam la o discutie. Cand noi, vom vedea ca esti acelasi om curat, cinstit si loial statului ROMAN, vom veni la matale sa ne spovedim.
Gogu de la borduri:
(31 Iulie 2021, 18:42)
Draga Monica lu C..u   si iubitule Bobu, ala care-ti vine rondu, ma pricep ca nu am fost baba comunista ca Monica de la Zvonul si nici nu am facut scoala de pupindorsales di la stefan gheorghiu slavit fie numele sau in veci. Asa ca daca Bobu, bulangiul ala care vindea tigari urcarainiene la RONDU, daca impecabila Monica, aia care vindea veri si pisica la secu, AZI AU DREPT DE VORBIRE, NNNNNNNNNNNNNNOI TRECEM IN NEMURIRE.(Citat CVTudor, sedinta de redactie 18.08.2004)
Bobu de la garduri:
(26 Iulie 2021, 20:13)
Am vazut ca nenea Gogu, stand la Paris, se pricepe la toate.
Monica Tatoiu:
(25 Iulie 2021, 15:42)
Gogule fumează și tu legale. Că ești păjit rău
@gogu:
(25 Iulie 2021, 13:17)
Gogutuleeee, du-te tata la Videanu si lasa-ne cu comentariile de CACAO !!!!
Gogu de la borduri:
(25 Iulie 2021, 01:46)
AM langa mine un pluton de destrabalati, care vor sa re ajute sa ajungi la  PARIS.  Eu locuiesc in Alfortille, pe malul Senei, baiatul meu are casa vis a vis. Dimineata ma trezesc si ma intreb, cum dracului nu s-a schimbat nimic in slobozia. Baiatul se uita pe net si vede ca au fost arestate doua babe care vaindeau marar. pentru 24 de ore. Intru pe serviciul meu si vad ca in IALOMITA SUNT 274 DE RETELE DE PROSTITUTIE. STIUTE SI DOCUMENTATE CU PROBE. Din pacate, procuroarea a plecat la structurile superioare, asa ca dosarul a ramas la NOI. Da, la NOI, aia de belim pielea dupa boi, aia care facem ziua neagra si ziua alba. Ce credeati ca a-ti scapat de noi, nu fratilor, mergm in mormant impreuna. 
Gogu de la borduri:
(24 Iulie 2021, 16:33)
DACA VEI DUCE  ACEST RENAUL PE ROTI( ma indoiesc, avand trei prezoane pe roata, nu poate circula in ungaria, austria , germani si franta, traseul tau rutier. Exista optiunea pe remorca atasa de un tractor. Dar cred ca tu nu ai bani de transport asa ca-ti dau un pont:  Intri cu masina la severin in serbia, italia, tai franta si esti la JURIZARE. Drumul hotilor numit, drum fara risc, sarbii iubesc romani adevarati, au celeritatea de a deosebi un sarpe raios de un om sanatos.  Asa ca daca ai probleme pe traseu, poti sa ma suni, 10 ani de zile am patrulat fiecare coltisor din aceasta tara, sunt oameni deosebiti, nu te lasa la greu.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Sâmbătă 11 Iul 2026
234 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: În aceeași zi în care și-a luat permisul, a intrat cu mașina în stîlp

Începător într-ale șofatului, un tînăr de 19 ani a avut parte de ghinion. În aceeași zi în care și-a luat permisul de conducere, a intrat cu mașina într-un stîlp de pe marginea drumului. Fericit că este ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2012, 08:52
(9927 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Fetești accident


Urziceni: Un elev de 13 ani a furat din curtea școlii unde învăța

La ore este elev, iar în pauze hoț. A demonstrat-o tuturor un copil de 13 ani, din Urziceni. Acesta a a furat mai multe grilaje metalice ale unei clădiri dezafectate, aflate în curtea școlii în care acesta ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2012, 08:49
(10211 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt copil


Slobozia: Înjunghiată de concubin?

Slobozia: Înjunghiată de concubin?

Casiera în vîrstă de 45 ani a unei benzinării din Slobozia a trecut în noaptea de luni spre marți, 8/9 octombrie a.c., prin clipe de coșmar. Femeia a fost înjunghiată în spate de două ori de către un bărbat ...[citește_toată_știrea]

9 Octombrie 2012, 10:25
(9786 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: «Asociația Internațională a Polițiștilor», pe terenul de fotbal

Amara: «Asociația Internațională a Polițiștilor», pe terenul de fotbal

Întrecere sportivă inedită sîmbătă, 6 octombrie a.c., pe terenurile sintetice de fotbal din stațiunea Amara. Polițiștii ialomițemi, membri ai «Asociației Internaționale a Polițiștilor», au renunțat la uniforme ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2012, 21:30
(9425 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tîlhar prins de polițiști

Efective de polițiști din cadrul Poliției Urziceni au deschins în locuința unui tînăr de 27 ani, din Borănești. Acesta era acuzat de comiterea a două tîlhării, victimele suspectului fiind două minore, de ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2012, 20:36
(11837 vizualizări - 7 comentarii)


Jandarm ialomițean, campion național la karate

Jandarm ialomițean, campion național la karate

În vîrstă de 31 ani, plutonierul Florin Mihalcea, din cadrul Detașamentului Mobil de Jandarmi Slobozia, a reușit să obțină titlul de campion național la Campionatul Național de Arte Marțiale, desfășurat ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2012, 19:58
(10791 vizualizări - 3 comentarii)


Protest «Cartel Alfa» și la Slobozia

Protest «Cartel Alfa» și la Slobozia

Membrii Sindicatului «Cartel Alfa», precum și ai celorlate sindicate afiliate confederației, au protestat miercuri, 3 octombrie a.c., și la Slobozia. Aproximativ 150 de oameni au pichetat sediul Prefecturii ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2012, 18:14
(8754 vizualizări - 2 comentarii)


Luciu: I-au furat 13 curcani din curte

«Captura» vieții lor, 13 curcani, furați din gospodăria unei bătrîne din Luciu, a devenit pentru 3 hoți din orașul constănțean Hîrșova o corvoadă. Au fost prinși în flagrant de polițiști în timp ce încercau ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2012, 18:11
(7069 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Luciu furt curcani


Slobozia: 75 de cartele SIM ascunse în cusătura unei pături, introduse în Penitenciar

Din vizitator al unui deținut, un tînăr de 23 de ani, din Dragalina, s-a transformat în infractor, încercînd să introducă 75 de cartele SIM Vodafone și Cosmote în Penitenciarul Slobozia. Planurile i-au ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2012, 18:10
(10814 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Au furat căruciorul de la supermarket

Și-au făcut cumpărăturile la supermarket și în loc să-și care bunurile în sacoșe s-au gîndit să fure căruciorul. S-a întîmplat vineri, 28 septembrie a.c., la Fetești, iar autorii furtului sînt doi tineri ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2012, 18:08
(10348 vizualizări - 3 comentarii)


Sărățeni: Copii-infractori, prinși de polițiști

4 copii, cu vîrste cuprinse între 7 și 10 ani, din Sărățeni, sînt cercetați de polițiști sub acuzația de «furt calificat». Aceștia au furat fier vechi și o bicicletă din locuința unei localnice. Duminică ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2012, 18:08
(10289 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

2 Octombrie 2012, 18:15


Slobozia: «Salonul Anual de Carte», la a XXI-a ediție

Slobozia: «Salonul Anual de Carte», la a XXI-a ediție

Eveniment cultural de marcă la Slobozia. Luni, 1 octombrie 2012, «Salonul Anual de Carte» și-a redeschis porțile. Scriitori, editori, dar și iubitori ai cărții au participat la deschiderea oficială...
...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2012, 23:34
(9179 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Tînăr beat și fără permis, la volanul unui autoturism furat

Joi, 27 septembrie a.c., polițiști din cadrul Poliției Amara au depistat pe raza localității un autoturism cu numere de înmatriculare străine, iar lîngă acesta se afla un tînăr de 24 ani, din comuna Cumpăna ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2012, 17:36
(9099 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Festivalul național de folclor «Ion Albeșteanu», la a IX-a ediție

În perioada 4-5 octombrie 2012, se va desfășura la Slobozia cea de-a IX-a ediție a Festivalului Național de Folclor «Ion Albeșteanu». Organizatorii acestui eveniment artistic sînt Consiliul Județean Ialomița ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2012, 17:29
(13001 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Dezvoltarea durabilă a județului Ialomița

Confederația Sindicală Națională «Meridian», împreună cu Federația Agricultorilor «Fermierul», parteneri în cadrul Proiectului «Împreună pentru dezvoltarea dialogului social în România», cofinanțat de ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2012, 16:52
(6191 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Un copil de 7 ani a murit înecat într-un bazin al unei fabrici dezafectate

Nenorocire în sînul unei familii din Fetești. În seara zilei de joi, 27 septembrie a.c., un băiețel de 7 ani a sfîrșit înecat într-un bazin adînc, plin cu apă, din curtea unei fabrici dezafectate. Copilul ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2012, 21:38
(9574 vizualizări - 0 comentarii)


Sărbătoare la Catedrala Episcopală din Slobozia

Sărbătoare la Catedrala Episcopală din Slobozia

Mii de credincioși sînt așteptați luni, 1 octombrie a.c., să participe la cinstirea celui de-al doilea hram al Catedralei Episcopale din Slobozia. Evenimenul religios se va bucura de prezența celor mai ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2012, 18:32
(9464 vizualizări - 1 comentariu)


Cotorca: Groaznic accident rutier cu 4 morți și 12 răniți

Circulația rutieră pe DN2 Buzău-Urziceni este restricționată în zona localității ialomițene Cotorca, după un accident teribil. Astfel, la primele ore ale dimineții de joi, 27 septembrie a.c., un microbuz ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2012, 07:47
(15859 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

26 Septembrie 2012, 17:36


Accidente la Luciu și Lilieci

Marți, 25 septembrie, în jurul orei 10,30, Poliția a fost sesizată că pe raza localității Luciu s-a produs un accident rutier. Din cercetările efectuate de polițiști s-a stabilit că în timp ce un bărbat ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 17:24
(11312 vizualizări - 0 comentarii)


Deputatul Neacșu sună goarna în Parlament: Mobilizare generală pentru o nouă sesiune parlamentară!

Deputatul ialomițean Marian Neacșu a declarat că «este absolut necesară o mobilizare generală pentru actuala sesiune parlamentară», care «deși este cea mai scurtă, este sesiunea pe umerii căreia fosta conducere ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 17:19
(8147 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Romi la expoziție

Muzeul Județean Ialomița, în parteneriat cu Asociația pentru Dezvoltare și Incluziune Socială și cu Inspectoratul Școlar Județean Ialomița organizează vineri, 28 septembrie a.c., începînd cu orele 11,0 ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 17:14
(25713 vizualizări - 43 comentarii)


Pocora nu minte, e parlamentar cuminte: «Am reparat încă o nedreptate făcută românilor în guvernarea PD-L!»

Printr-un comunicat de presă, parlamentarul ialomițean Cristina Ancuța Pocora anunță că, în sfîrșit, activitatea ei de parlamentar a dat roade. După 4 ani, deputatul de Fetești-Țăndărei anunță electoratul ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 17:08
(9280 vizualizări - 1 comentariu)


Săptămînă plină pentru pompierii ialomițeni

În urma ploilor căzute în data de 21 septembrie a.c, gospodăria unui cetățean din cartierul Bora al municipiului Slobozia a fost inundată. Un echipaj de pompieri s-a deplasat la fața locului cu o autospecială ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 17:06
(7292 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Arestată pentru că a furat un telefon mobil

O tînără de 27 ani, din Urziceni, a fost arestată preventiv pentru 29 de zile pentru comiterea infracțiunii de furt calificat. Fapta a fost sesizată Poliției sîmbătă, 22 septembrie a.c., de către un bărbat ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 17:05
(8036 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: 8 persoane, reținute în urma conflictului din cartierul Vlașca

În urma cercetărilor efectuate de polițiștii ialomițeni cu privire la conflictul ce a avut loc în zilele de 19 și 20 septembrie, în cartierul Vlașca din Fetești, 8 persoane au fost reținute. Potrivit datelor ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 16:57
(9487 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Furt calificat în familie

Polițiștii efectuează cercetări față de trei femei, cu vîrste cuprinse între 23 și 38 ani, toate domiciliate în comuna Vlădeni, suspecte de comiterea infracțiunii de furt calificat. Sîmbătă, 22 septembrie ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 16:55
(9704 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Vlădeni furt


IPJ Ialomița: «Săptămîna prevenirii criminalității»

În săptămîna 24-28 septembrie a.c., Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară o serie de acțiuni specifice prin care marchează «Săptămâna Prevenirii Criminalității». Sub acest slogan «Săptămîna ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 16:54
(9808 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fraude de milioane depistate de polițiști

Luni, 24 septembrie a.c., polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor Ialomița au dispus începerea urmăririi penale față de patru bărbați, cu vîrste cuprinse între 27 și 44 ani, doi ialomițeni, un ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 16:50
(6741 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Curiosul în «FreeLand Festival» Slobozia 2026 s-a «stricat» ca la noi.... în Administrațiile locale din Ialomița, fără soluții pentru relocarea elevilor școlilor reabilitate prin Programul «ELENA» CRISTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Manu în Primarul Vasile Câmpulungeanu, somat de Prefectură să demoleze construcțiile din ferma proprie, ridicate ilegal pe islazul comunal @Ana A în «FreeLand Festival» Slobozia 2026 s-a «stricat» dan în Bacalaureat 2026, probă de foc pentru elevii ialomițeni: promovare sub media națională! autoturism RABLA în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 8 iulie 2026 Mary în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia George în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia Cetățean în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia #Mimi în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia Iulia în Administrațiile locale din Ialomița, fără soluții pentru relocarea elevilor școlilor reabilitate prin Programul «ELENA» nemultumitu' în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia Mary în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia CETATEAN în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia Deea în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia localnic în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia Moro Meteo în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia R în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia Ionica în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...