Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Portocaliu 313

Portocaliu 313

Un adolescent din Slobozia recondiționează autoturisme care au marcat viețile românilor de-a lungul istoriei. A început cu o Dacie 1310 Break, continuă cu o Dacie 1300 Break 1978 și visează la un Daewoo Espero din primul lui salariu. Iar între timp, speră să găsească un Tico ieftin, pentru că «mașinuța asta are importanța ei în societatea românească...». A ochit unul în oraș, dar are alte griji. Ca de exemplu rezultatul la examenul de Bacalaureat...

O altfel de adolescență Într-o lume în care adolescenții devin vedete fie în clinicile de dezintoxicare, fie ca proprietari de bolizi ucigași, Vlad Sebastian Anghelache face notă discordantă. E proprietarul a două Dacii pe care le recondiționează de aproape un an, visând la ziua când va participa cu ele la concursurile de regularitate de la Adâncata. Are permis de conducere de un an și, până acum 3 ani, nu s-a gândit niciodată să colecționeze mașini. «Am cumpărat prima Dacie cu 2000 de lei... Îmi do­ream o mașină veche. Iar Dacia era cea mai ieftină mașină pe care și-o poate permite cineva... Apoi, în 2019, am fost la parada Dacia Clasic... Și așa mi-a încolțit ideea de a colecționa ma­șini care au marcat viețile românilor...». Numai că de la gând la fapte drumul e lung, iar Sebastian Anghelache este doar un elev de liceu. Așa că a apelat la părinți și a primit 1000 de euro pentru următoarea mașină. Se consi­deră norocos, fiindcă pentru mia de euro de care a dispus a reușit să achiziționeze de la un colecționar din Craiova o Dacie 1300 Break din 1978, echipată cu o caroserie de Renault 12 Break, pe care nu toată lumea și-o putea permite la vremea ei. «Pentru caroseria asta se plătea valută, că era adusă de la francezi... Nu toată lumea își putea permite mașina asta! Așa că sunt mai rare. Iar a mea este, din câte știu eu, singura din Ialomița...» se laudă el ingenuu.

Lungul drum către restaurare Sebastian repară la Dacia lui cu caroserie importată din Franța de când a luat-o. O ține în curtea bunicilor, la Fundata, și când are vreme se repede și meșterește la ea. Așa a descoperit că mașina are peste 300000 de kilometri la bord, că motorul a fost reparat de două ori și că toate piesele pentru ea costă o mică avere. Dar nu s-a descurajat... A intrat pe OLX, a achiziționat piese after market, a dezmembrat prima Dacie pentru a o echipa pe a doua. Ne arată mândru motorul pe care l-a dezasamblat singur, fără ajutorul nimănui. Cotrobăie prin mormanul de piese dezmembrate și ne arată bujiile cu care a reușit să facă motorul să pornească în 3 cilindri. Apoi servo frâna pe care a descoperit-o singur în timp ce dezasambla motorul: «Uitați, micuțul ăsta de-aici... Asta e servo-frâna. Și au pus-o apoi și pe următoarea Dacie!». Ne povestește într-o limbă străină pentru noi despre pro­blemele pe care le face condensatorul de la delco, despre axul cu came care numai Dumnezeu și nea Ion știu ce face... Nea Ion este șofer de Dacie de când se știe, iar de la el Sebastian a învățat tot ce trebuie să știe despre repararea acestei antichități auto românești. «Nu sunt expert, dar am început să învăț... Și n-am să uit niciodată primul sfat pe care l-am primit de la nea Ion! Mi-a spus că, dacă vreau să nu mă lase niciodată Dacia în drum, trebuie să car în portbagaj jumătate din motor. Și asta o să fac, că am portbagajul mare!» ne spune Sebastian râzând.

Un vis de colecționar Când nu vorbește despre reparația mașinii sale, Sebastian trece în revistă mașinile pe care și le dorește. Încă o Dacie, un Daewoo Espero care a costat 24000 de euro când a apărut în România: «Adică de 8 ori cât o Dacie. Și Românii au cumpărat-o, că a fost prima mașină străină la care au avut acces! Apoi am pus ochii pe un Tico... Cred că e mai importantă decât Espero, mașinuța asta are importanța ei în societatea românească... Și, pentru că altfel nu se poate, și un Logan!». Ca să le aibă pe toate, Sebastian e conștient că trebuie să muncească. Când l-am cunoscut, aștepta rezultatul unei contestații la Bacalaureat. Între timp, a aflat că media lui finală este 9,13. Va urma cursurile Facultății de Chimie și, dacă termină de reparat până în toamnă mașina, o să o ia după el la facultate. «Va fi o mașină unică... Am comandat deja culoarea. Portocaliu 313! Una dintre puținele culori originale care s-au păstrat pentru mașina asta!» spune, parcă mai mult pentru el. Altfel, Sebastian e un adolescent ca oricare altul. Pierde timpul cu prietenii, fuge de oraș pentru că «aici toată lumea cunoaște pe toată lumea», se gândește la fete, surfează până la plictis pe rețelele de socializare. Și își planifică cât poate de serios viitorul. «În 2069, Renault va organiza întâlnirea de 100 de ani pentru modelul asta pe care îl am eu... Intenționez să fiu acolo. Adică să conduc până la Paris prima mea mașină de colecționar, vopsită în portocaliu 313. Atunci voi avea 67 de ani!» ne spune. Și nu știm dacă glumește sau e serios!

24 Iulie 2021, 12:25 (4093 vizualizări - 7 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Gogu de la borduri:
(31 Iulie 2021, 18:52)
Pentru tine procurorule care te ascunzi  dupa BOBU. Bobu, l-am cunoscut a fost un om fara GPS, cum numiti voi rezisti de azi. A intrat ca si tine intr-o camasa mai mare decat trupul lui. Tu vrei acum sa acoperi prin zeflemea o REALITATE DE FAPT. In IALOMITA  SUNT POLITISTI CORUPTI, PROCURORI CORUPTI SI MAFIA TIGANEASCA CONDUCE JUDETUL. Sunt  cativa PROCURORI de onoare catine care nu au batut palma  cu STAPANII.  Trebuie sa ai oute, sa fi corect, demn si intreprinzator, SA FI UN PROCUROR LEGAL SI ONORABIL, pentru ca noi sa te invitam la o discutie. Cand noi, vom vedea ca esti acelasi om curat, cinstit si loial statului ROMAN, vom veni la matale sa ne spovedim.
Gogu de la borduri:
(31 Iulie 2021, 18:42)
Draga Monica lu C..u   si iubitule Bobu, ala care-ti vine rondu, ma pricep ca nu am fost baba comunista ca Monica de la Zvonul si nici nu am facut scoala de pupindorsales di la stefan gheorghiu slavit fie numele sau in veci. Asa ca daca Bobu, bulangiul ala care vindea tigari urcarainiene la RONDU, daca impecabila Monica, aia care vindea veri si pisica la secu, AZI AU DREPT DE VORBIRE, NNNNNNNNNNNNNNOI TRECEM IN NEMURIRE.(Citat CVTudor, sedinta de redactie 18.08.2004)
Bobu de la garduri:
(26 Iulie 2021, 20:13)
Am vazut ca nenea Gogu, stand la Paris, se pricepe la toate.
Monica Tatoiu:
(25 Iulie 2021, 15:42)
Gogule fumează și tu legale. Că ești păjit rău
@gogu:
(25 Iulie 2021, 13:17)
Gogutuleeee, du-te tata la Videanu si lasa-ne cu comentariile de CACAO !!!!
Gogu de la borduri:
(25 Iulie 2021, 01:46)
AM langa mine un pluton de destrabalati, care vor sa re ajute sa ajungi la  PARIS.  Eu locuiesc in Alfortille, pe malul Senei, baiatul meu are casa vis a vis. Dimineata ma trezesc si ma intreb, cum dracului nu s-a schimbat nimic in slobozia. Baiatul se uita pe net si vede ca au fost arestate doua babe care vaindeau marar. pentru 24 de ore. Intru pe serviciul meu si vad ca in IALOMITA SUNT 274 DE RETELE DE PROSTITUTIE. STIUTE SI DOCUMENTATE CU PROBE. Din pacate, procuroarea a plecat la structurile superioare, asa ca dosarul a ramas la NOI. Da, la NOI, aia de belim pielea dupa boi, aia care facem ziua neagra si ziua alba. Ce credeati ca a-ti scapat de noi, nu fratilor, mergm in mormant impreuna. 
Gogu de la borduri:
(24 Iulie 2021, 16:33)
DACA VEI DUCE  ACEST RENAUL PE ROTI( ma indoiesc, avand trei prezoane pe roata, nu poate circula in ungaria, austria , germani si franta, traseul tau rutier. Exista optiunea pe remorca atasa de un tractor. Dar cred ca tu nu ai bani de transport asa ca-ti dau un pont:  Intri cu masina la severin in serbia, italia, tai franta si esti la JURIZARE. Drumul hotilor numit, drum fara risc, sarbii iubesc romani adevarati, au celeritatea de a deosebi un sarpe raios de un om sanatos.  Asa ca daca ai probleme pe traseu, poti sa ma suni, 10 ani de zile am patrulat fiecare coltisor din aceasta tara, sunt oameni deosebiti, nu te lasa la greu.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Miercuri 01 Iul 2026
254 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: La volan cu permisul suspendat

Un bărbat de 55 de ani, domiciliat în județul Constanța, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost oprit în trafic de polițiști. În urma unui control de rutină, efectuat miercuri, ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2024, 14:30
(3454 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 79,5 milioane de lei, subvenții pentru fermierii ialomițeni din sectorul vegetal

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că miercuri, 22 mai 2024, a efectuat plata aferentă ajutorului de stat acordat producătorilor agricoli din sectorul vegetal, aprobat de ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2024, 11:00
(13942 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia, gazda Olimpiadei Naționale de Tehnologia Informației

În perioada 23-26 mai 2024, la Slobozia, se va organiza etapa națională a Olimpiadei Naționale de Tehnologia Informației. Competiția școlară va aduce în reședința județului Ialomița 322 de ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2024, 10:00
(10641 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în Cartierul Buliga din Fetești!

Joi, 23 mai 2024, echipele furnizorului de energie electrică vor executa lucrări de modernizare, reparații și întreținere a instalațiilor în zona localității Fetești/Cartier Buliga. Fără ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2024, 15:15
(10411 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Termen pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoanele fizice care în anul de impunere au realizat, individual sau într-o formă de asociere, venituri/pierderi ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2024, 14:05
(15565 vizualizări - 0 comentarii)


Forumul APPR salută măsurile întreprinse de autorități, dar protestul își urmează cursul!

Forumul APPR salută măsurile întreprinse de autorități, dar protestul își urmează cursul!

Ca urmare a solicitărilor Forumului Agricultorilor și Procesatorilor Profesioniști din România (Forumul APPR) din data de 10 mai 2024, au apărut primele reacții ale autorităților în vederea ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2024, 16:50
(29893 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Săptămâna Prevenirii Criminalității»

În fiecare an, Poliția Română dedică o săptămână marcării importanței segmentului de prevenire a criminalității pentru siguranța cetățenilor. Anul acesta, manifestarea națională « ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2024, 16:10
(3863 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Slobozia, Reviga, Movilița și Coșereni

Accidente la Slobozia, Reviga, Movilița și Coșereni

Sâmbătă, 18 mai a.c., în jurul orei 4,00, dispeceratul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița a fost alertat despre producerea unui accident rutier în care au fost implicate ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2024, 10:20
(9741 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în zonele Vlașca și Fetești-Oraș din Fetești!

Vineri, 17 mai 2024, echipele RAJA Constanța execută lucrări la nivelul sistemului de alimentare cu apă la intersecția străzilor Mihail Sadoveanu cu Renașterii din Fetești. Pentru remedierea acesteia ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2024, 13:45
(11595 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rezultatele Bursei Generale a Locurilor de Muncă

Vineri, 17 mai 2024, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița a organizat Bursa Generală a Locurilor de Muncă. AJOFM Ialomița a contactat 606 agenți economici din județ, 29 dintre aceștia ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2024, 13:00
(11459 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Reținuți pentru comiterea a trei infracțiuni

Joi, 16 mai 2024, polițiștii din Fetești au fost solicitați să intervină în cazul unui conflict spontan iscat în comuna Bordușani. Polițiștii s-au deplasat de îndată la fața locului ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2024, 12:40
(7071 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Polițiștii au derulat campania «Școală în siguranță»

În perioada 14-17 mai 2024, polițiștii Biroului Siguranța Școlară și Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității au derulat proiectul, inițiat în plan național, de Direcția ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2024, 12:00
(3702 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan având dreptul de a conduce suspendat

Un bărbat de 55 de ani, domiciliat în județul Bacău, s-a ales cu un dosar penal pentru comiterea infracțiunii de «conducerea unui vehicul fără permis de conducere». Joi, 16 mai 202 ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2024, 11:40
(11929 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Minor de 17 ani, la volanul unei mașini furate

Vineri, 17 mai 2024, în cadrul unei acțiuni de prevenire a infracțiunilor rutiere, polițiștii din Jilavele au descoperit în trafic un minor de 17 ani, domiciliat în comuna Bărbulești ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2024, 11:20
(21533 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 20 mai 2024, termen-limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că luni, 20 mai 2024, este termenul-limită de depunere al următoarelor declarații, în scopul notificării organului ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2024, 10:30
(13582 vizualizări - 0 comentarii)


Case în flăcări la Făcăeni și Gheorghe Lazăr

Case în flăcări la Făcăeni și Gheorghe Lazăr

În cursul zilei de marți, 14 mai a.c., în jurul orelor 18,00, trei echipaje de pompieri din Fetești, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD, au intervenit pentru ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2024, 10:10
(4967 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 128,64 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în luna aprilie 2024

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna aprilie 2024, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 128,64 milioane de lei ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2024, 09:55
(12750 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Soluții digitale pentru clienți

RAJA Constanța: Soluții digitale pentru clienți

Pachetul Cont Client este accesibil non-stop și este sigur și ușor de utilizat prin platforma on-line Contul meu RAJA (accesibil de pe orice desktop) sau prin aplicația de mobil ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2024, 09:40
(9706 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Luna mai-luna promovării economiei sociale

Luna mai este luna promovării economiei sociale și este dedicată unor acțiuni de conștientizare a importanței dezvoltării acestui sector pentru întreaga societate. Dezvoltarea locală, cetățenia ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2024, 09:25
(8972 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: «Bursa Generală a Locurilor de Muncă»

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 17 mai 2024, «Bursa Generală a Locurilor de Muncă», eveniment ce va avea loc la sediul Agenției Locale din ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2024, 11:30
(13029 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF a publicat listele cu contribuabilii rău-platnici și bun-platnici

Administrația Județeană a Finanțelor Publice informează că au fost publicate, pe pagina proprie de internet a Agenției Naționale de Administrare Fiscală, listele de contribuabili persoane juridice care ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2024, 10:10
(6743 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Olimpiada Națională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artei

Consiliul Județean Ialomița, în colaborare cu Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, Muzeul Național al Agriculturii din România, Liceul de Arte «Ionel Perlae» Slobozia și Uniunea ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2024, 09:55
(12503 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Dridu!

Vineri, 17 mai 2024, în intervalul orar 09,00-21,00, RAJA Constanța va sista furnizarea apei în comuna Dridu, pentru realizarea operațiunilor de mentenanță a instalațiilor destinate î ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2024, 09:50
(10287 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Cereri de plată pentru schema de ajutor de stat «Sprijin pentru prima împădurire și crearea de suprafețe împădurite»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că în perioada 13 mai-5 iulie 2024 (inclusiv), beneficiarii Schemei de ajutor de stat «Sprijin pentru prima împădurire ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2024, 16:45
(16211 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Salonul Național de Artă Plastică «Atitudini Contemporane»

Centrul Cultural «Ionel Perlea» Ialomița, «TRUICART Events Brand» și Dan Tudor Truică-curator independent vă invită la vernisajul Salonului Național de Artă Plastică «Atitudini ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2024, 14:35
(6175 vizualizări - 0 comentarii)


Dridu: Incendiu la un garaj din cauza unui scurtcircuit electric

Detașamentul de Pompieri Urziceni a intervenit, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD, pentru localizarea și lichidarea unui incendiu, produs la un garaj, în comuna ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2024, 12:55
(10862 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu incendiu


Accidente la Stejaru, Fierbinți-Târg și Slobozia

Vineri, 10 mai a.c., în jurul orelor 13,00, dispeceratul ISU Ialomița a fost alertat despre producerea unui accident rutier, pe DN2A, în localitatea Stejaru, în care au fost implicate ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2024, 12:45
(4318 vizualizări - 0 comentarii)


DECES

DECES

Cu durere în suflet și profundă tristețe, anunțăm trecerea în neființă a domnului Ion Porumb. Pentru cei care doresc să-și ia un ultim rămas bun, trupul neînsuflețit ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2024, 12:30
(6690 vizualizări - 0 comentarii)


Forumul APPR: Organizarea unui protest la nivel național în data de 27 mai 2024

Forumul APPR: Organizarea unui protest la nivel național în data de 27 mai 2024

În numele membrilor săi, care împreună lucrează peste 1,2 milioane hectare, Forumul Agricultorilor și Procesatorilor Profesioniști din România (Forumul APPR), structură profesională ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2024, 17:20
(14673 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Maia!

Pentru a asigura calitatea serviciului de furnizare a apei potabile, echipele RAJA Constanța vor efectua lucrări periodice de întreținere a instalațiilor de înmagazinare a apei din comuna ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2024, 08:40
(8406 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Liga a IV-a în Unirea își conturează lotul pentru Liga a II-a după intrarea în insolvență Mary în «Motorul» economic privat al Ialomiței Slabu în FC Bărăganul Ciulnița a ratat promovarea în Liga a III-a Cetatean3 în «Motorul» economic privat al Ialomiței @boss în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Cetatean 2 în «Motorul» economic privat al Ialomiței Cetatean în «Motorul» economic privat al Ialomiței Corcodel în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști Mary în Au sosit primele autogunoiere pentru operatorul ADI ECOO 2009 Golf în Sistemul de Garanție-Returnare SGR plasează Ialomița în topul reciclării STR SPERANTEI în Au sosit primele autogunoiere pentru operatorul ADI ECOO 2009 Boss în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» #pasajladrajna în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...