Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

12 mii de lei amendă pentru o firmă controlată de Marinică Cazacu

12 mii de lei amendă pentru o firmă controlată de Marinică Cazacu

Una dintre societățile comerciale controlate de Marinică Cazacu, primarul comunei Ion Roată, a fost amendată de inspectorii Direcției Sanitară Veterinară și pentru Sigurnața Alimentelor Ialomița. Sancțiunea a fost aplicată din cauza neglijenței unuia dintre conducătorii auto ai societății care, în timp ce transporta resturi de pui către Ciulnița, a împrăștiat o parte din «marfă» în sensul giratoriu din zona podului peste râul Ialomița din Slobozia. Conducătorul auto se afla în stare de ebrietate.

Verificări în curs Incidentul s-ar fi petrecut în urmă cu o săptămână. Firma controlată de edilul comunei Ion Roată, Marinică Cazacu, a livrat materie primă, de la Buzău, pentru fabrica de făină proteică deținută la Ciulnița de societatea Cleantech. Contactat telefonic, acesta a precizat că totul s-a petrecut din cauza unui conducător auto care a încercat să efectueze o manervă necorespunzătoare, în sensul giratoriu din zona podului peste râul Ialomița. «Șoferul care transporta marfa mi-a spus că altcineva a încercat să-i taie fața și el a frânat brusc! Atunci a scăpat pe șosea o parte din resturile de pui pe care le transporta... Asta e, se mai întâmplă!» a precizat Marinică Cazacu. Martorii oculari susțin că, imediat după incident, șoferul a fugit de la fața locului, fiind în stare de ebrietate. Marinică Cazacu neagă aceste relatări: «Nu este deloc adevărat, oamenii spun tâmpenii...». Declarațiile edilului sunt însă contrazise de polițiști. Conform IPJ Ialomița, conducătorul auto a fost testat cu aparatul Drager și avea o alcoo­lemie de 0,18 miligrame alcool pur în aerul expirat. Șoferul a fost amendat cu 4000 de lei de către oamenii legii. Mai mult decât atât, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Sigu­ranța Alimentelor a aplicat societății o sancțiune de 8000 de lei. «Transportul nu a fost asigurat corespunzător, iar pe cale de consecință am aplicat o sancțiune!» a confirmat informația Mihai Puia, directorul executiv al DSVSA Ialomița.

27 Iulie 2021, 10:20 (2083 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Ion :
(29 Iulie 2021, 13:49)
Vineri 30 iulie dnul Cazacu va fi investit în funcția de primar al comunei Ion Roată.. Nu s-a comunicat (afișat) nici o Hotărâre de încheiere din Camera de Consiliu a Judecătoriei Urziceni privind validarea mandatului de primar.. Nu trebuia sa fie adusa și la cunoștința publicului larg? Sau comunitatea acestei comune este total ignorata /crezând cineva ca este "doar o turma"?.. Indiferent cât este sau nu de contestat acest "domn" cred totuși ca un pic de bun simt (dacă exista!) ar fi fost necesar /sa se respecte legea.. Sa se afișeze inclusiv pe site-ul primăriei aceasta Hotărâre.. Comuna nu este moșia nimănui sau este și nu știu eu.. Omul de rand al cărui vot este cerșit mereu și după aceea se uita tot și toate
@George:
(29 Iulie 2021, 09:13)
Stii tu ceva, dar nu dimensiunea exacta a combinatiei:
Specimenul a luat mai multe sute de hectare prin zona urziceni, prejudiciul a fost de vreo 6 bulioane de euro...iar dupa ce s-au mai uitat printre filele dosarului, impartitorii de dreptate i-au dat vo 3 ani cu sus pen dare (dare de mit*); apoi a fost obligat sa faca munca in folosul comunitatii 60 de zile. Adica sa mature in curtea bisericii, ca de fluierat, o fi fluierat in biserica. Si da, verisoara care l-a ajutat in combinatie a luat si ea tot cu suspendare si a ramas in functie la cadastru pan' la adanci batraneti nederanjata (poate doar la stomac). Mai era un militian pe la prefectura care-i era mana dreapta a macacului...a, si nenea jiji, fostul perfect. Vezi? poate d'aia s-a albit dosarul!
Un tigan care fura un sac de porumb ca sa-si hraneasca puradeii ia lejer 5, 6 ani cu executare, insa un VIP din asta ia obligatoriu cu suspendare...asta, numai dupa ce da...de prin buzunare. Halal Corrado Catanni mai avem in tara asta!
Iar dpdv politic, Mrnica Macacu' si cu Stelica CleanTeachu' cred ca erau din acelasi preacinstit partid: pedeleu' lu base chioru, nutzi spaima constitutzi, Cretinel Fierbintel si alte dejectii.
Si cand te gandesti ca ne punem cu buna stiinta infractorii sa ne conduca din nou...
George:
(28 Iulie 2021, 00:32)
Nu asta luase in fals vreo suta de hectare si dupa ce i-au dat 6 ani de puscarie..l-au scapat? Era cu o Dna de la Cadastru parca.. Si acum mari latifundiari
Farsorul:
(27 Iulie 2021, 14:27)
Cum dracu sa iei 12 mii de lei amenda???  Cand pui public in pericol sanatatea oamenilor, de exista alta ruta alternativa se ocolea 2 saptamani zona aia la cum mirosea. Bn intr-un final nici nu avea cum sa i-a altceva, cand acel transport ilegal era pentru faimoasa fabrica de omorat oameni Clean Teach, care ne distruge sanatatea incet si sigur, si care a inceput sa ofere din ce in ce mai des vestitele ei mirosuri speciale. Pai asta de cara mortaciuni pentru ei, este bagat acolo de nea Stelica, colegul vestitului patron de firma de camioane, care a reusit el din vestul judetului sa vina sa care pentru clan tech, asa pe corecte...La urmatoarea masina puteti sa o rasturnati la primaria Ciulnita in fata, sau in fata la casa stimabilului nea Stelica, care se crede intangibil, chiar vasalul localitatii putem spune. In concluzie, tot sa ne asteptam sa apara din astea atata timp cat nea Stelica cu garda de mediu permite acelei fabrici sa produca moarte pt oameni de rand si beneficii cat cuprinde pentru ei.