Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ucis lângă o stână din Mărculești

Ucis lângă o stână din Mărculești

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au solicitat magistraților Tribunalului Ialomița arestarea preventivă pentru 30 de zile într-un dosar privind fapte de «omor». Inculpatul este suspectat de faptul că a lovit un cunoscut, lăsându-l fără suflare. Faptele s-au petrecut lângă o stână de pe raza localității Mărculești. Cercetările în acest caz continuă.

30 de zile de arest preventiv Surse judiciare precizează faptul că inculpatul reținut de judecătorii Tribunalului Ialomița avea un conflict mai vechi cu persoana pe care a ucis-o. Ambii erau ciobani la o stână aflată pe raza localității Mărculești. Pe data de 4 iulie a.c., între cei doi ar fi izbucnit un nou scandal, de data aceasta agresorul lovindu-și victima cu un obiect dur în zona capului și pieptului. Bărbatul agresat a fost descoperit de către câțiva localnici, care au sunat la 112. La fața locului s-au deplasat criminaliștii, dar și procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița. Anchetatorii au constatat decesul victimei și au pus în mișcare acțiunea penală. După aproximativ două săptămâni de la primele cercetări, aceștia au reușit să probeze vinovăția suspectului și să-l pună sub acuzare, solicitând și arestarea sa preventivă. Inculpatul a fost arestat preventiv la sfârșitul săptămânii precedente, fiind acuzat de «omor». Cercetările continuă în această anchetă pentru a se stabili toate împrejurările prin care faptele au fost comise.

30 Iulie 2021, 16:05 (2905 vizualizări - 21 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Anonim:
(27 August 2021, 12:09)
De ce e lumea dusmanoasa pt cea ce faceți,luați ciobani sa ii chinuti ca sa faceți avere dar exista un Dumnezeu lati bătut pana lati omorât și ați mai dat și cu masina peste el ,și ca să va scoateți ați fugit la mare,ia-ți luat pana și calul lati vândut și sa dus la politie de a făcut plângere și ia-ți dat calul înapoi, după care lati pus să-și retragă plângerea, când va cerea bani nui dădeați ca ii spuneați ca va dispare o oaie și nui puteți da banii,asa ați făcut tot timpul ii dădeați acolo câteva țigări și cum ii spunea el patronul,se ducea peste el în curte și în casa ca să-l ia la oi,el nu mai vroia sa se ducă, pt ca și patroana cum ii spunea,îl bătea tot timpul și muncea degeaba ,asa cum era el nu trebuia să-l omorâți,lati omorât cu sânge rece ce aveți în voi
Din Marculesti :
(8 August 2021, 00:03)
Am citit toate comentariile si am vazut ura si invidia unora care se vede de la 7.poste ..... Nimeni nu scrie ca singurul care ii dadea de mancare tigari si cate o jumatate de tuica zilnic lui (...) era (...). Nimeni nu spune cate oi i-a furat (...) lui (...) si i le vindea pe bautura prin sat si totusi asta ii dadea sa manance... Nici neamurile nu il mai apropia pe (...). Nu spune nimeni de (...) cum o batea pe (...) de i-a rupt ficatul si a vrut sa bage furcoiul in ea... Ce treaba avea (...) si de unde sa stie ce faceau ciobanii dupa ce el pleca de la stana? Ancheta va arata adevarul... Iar comentariile celor care vorbesc urat aici de (...) o sa fie combatute de rezultatul anchetei iar daca (...) e vinovat sa se duca la puscarie... Aici se mai vede ura celor care pute a vaca de la 7 m Babaii... Urat din partea lor...
@Anonim (6 aug):
(6 August 2021, 20:16)
Ai ucis limba romana!..
Anonim:
(6 August 2021, 11:57)
Nu sau omorât ciobani între ei (...) foraș la omorât pe cioban cu (...) ia a dat peste el cu mașina ia rupt picioare celalant cioban a fost plătit sa asi ia fapta el cu promisiunea că ai întreține familia cat timp este in pușcărie nu mai scrieți proști daca nu știți asta ieste adevărul să iasă adevărul la iveală și să plătească cine trebuie
Marculestean:
(5 August 2021, 22:42)
Care dintre voi, ca na toată lumea știe câte ceva, a mers la politia județeană sau la parchet sa spună ce știe sau sa spună ca a auzit, văzut ceva. Să aud.... E vreunul? Daca vine cineva sa va întrebe uitați pe loc tot ce știți.are vreunul coraj sa meargă sa spune ce știe? Hai sa vedem găsim corajosi. Ne meritam soarta. În rest ne ascundem după un nume fictiv.
Anonim:
(4 August 2021, 18:56)
Altii fac ani de puscarie pentru un pumn sau o palma si asta pentru tentativa de omor,lipsire de libertate,omor calificat e om cinstit si muncitor si omoara lumea "ca este invidioasa pe el":))ii urez omoruri placute :))
Neagu:
(4 August 2021, 18:37)
Organu' de cercetare penală ce zice, recunoaște?
E cam groasă treaba la cum se fabrică dosarele pe la Mărculești!
Ar cam trebui să se sesizeze cineva, bineînțeles dacă are cine!
Că la Ialomița nu prea mai ai Doi șun sfert, nici vorbă de control intern (actualul șef e nevinovat săracu', iar comandantul n-areb treabă cu așa ceva!
ATAGARAC:
(4 August 2021, 14:24)
Interesant este că toată comuna știe cine este criminalul, doar anchetatorii îl dibuiesc pe ''acarul Păun'', în persoana unui cioban amărât. 
Incredibil, asta-i țara în care trăim.
Pe vremuri, aveam anchetatori și criminaliști de valoare inestimabilă, acum vai de noi!
Curios:
(4 August 2021, 13:31)
Întreb și eu, dacă nu se supără nimeni! Activitatea lu' organu' Vio, cum se exprima plin de ironie un comentator, nu trebuia supravegheată de un procuror de caz? 
Că parcă așa se spune la procedura penală!
Sau e cumva acel procuror care a dat amendă agenților de la rutieră care au avut curajul să-l oprească în trafic, pentru viteză excesivă?
Sunt doar curios, nu vreau să supăr pe nimeni!
@ Cara:
(4 August 2021, 12:57)
Numitul CV, cel numit stâpânul stânei, a produs atâtea scandaluri și bătăi în Mărculești și are atâtea dosare penale deschise pe numele lui, că ar fi trebuit să dea de gândit polițiștilor din comună.
Dar atunci când polițiștii apelează la respectivul pentru a le repara autoturismele sau pentru a le face cadou câte o pastramă sau brânzică, faptele infracționale parcă nu mai sunt atât de reprobabile.
Doar trăim în Românica.
Bravo Independent!
@@ Caragață:
(4 August 2021, 12:38)
Dacă tot dădea cineva exemplu cu un dosar mușamalizat de organu' Vio, hai să vă mai dau un exemplu care are legătură cu suspectul principal în respectiva crimă.
În urmă cu un an de zile, stăpanul stânei, numitul C.V., împreună cu încă 3 indivizi (printre care și cel cu dosarul mușamalizat de organ), au agresat un localnic din Mărculești, spărgându-i capul cu o rangă și tăindu-l la măini cu un cuțit.
Leziunile au necesitat transportarea victimei de urgență la un spital din București, pentru înlăturarea riscurilor de agravare a stării de sănătate, deci rănile au fost foarte grave. Atenție, decizia de transfer a fost a medicilor din UPU Slobozia.
După un an de zile, organu', în condițiile în care există probe la dosar, nu a reușit finalizarea acestui caz, tergiversând investigațiile specifice.
Oare dacă acționa la timp și numitul C.V. era pedepsit conform legilor penale, oare ar mai comis respectiva crimăr? E o simplă întrebare la care poate ar trebui să răspundă șefii lu' organu' Viorel!
PS: Surese apropiate anchetei susțin că, în cazul respectiv, organu' Vio a stabilit că victima s-a rănit când a încercat să fugă de cei 4 agresori, care de fapt doreau doar să-l salute nu să-l bată.
@Consateni!!!:
(4 August 2021, 09:05)
Ne minunam cum "avocata" stapanului stanei considera ca decedatul a meritat sa plateasca cu viata pt bautura si bataile date sotiei. Si se mai mira  cat de rea si dusmanoasa e lumea..
Consăteni !!!!:
(4 August 2021, 01:19)
Citesc comentarii și ma minunez de câtă lume dușmănoasa și invidioasa este în satul Marculesti vad ca se tot vorbește de rău de stăpânul stanei dar vad ca nu spune nimeni nimic de victima care era un mare alcoolist care cumpără spirt pe datorie de la magazinele din sat pt al consuma când nu avea bani de băutură și de culturile oamenilor care le distrugea pt a le vinde pe o jumătate de țuică, nu se mai spune nimic despre bătăile pe care ii le dădea soție sau dat uitari oare toate isprăvile astea pe care le făcea au devenit tocmai viceversa ??
Adevarul:
(4 August 2021, 00:57)
Asa zisul localnic invidios pe numitul C.V.nu îl mai invidiati ca știm cu toți ca sunt persoane în com.Marculesti care îl tot invidiază pe el pt tot ce este și tot ceea ce face ,dar țin sa va anunț ca tot ce are si tot ce face a făcut prin munca și tu asta care scrii mai multe comentarii cu diferite nume ii tot porți pica de mulți ani dar cuvintele scrise se vad ca sunt gândite doar de imbecili care nu-și dau seama ce graiesc,lume rea și dușmănoasa,și dacă tot încerci sa faci pe jurnalistul tu d.nul care mirosi a balega de vaca și miros de transpirație de la 15 metri nu te mai tot ascunde și vorbi de C.V asa cum îl numești tu
@Localnic:
(3 August 2021, 18:59)
Bravo, localnicii au început să vorbească. Bravo Independent, ai declanșat reacția locuitorilor din Mărculești împotriva incompetenței polițiștilor. Cu siguranță vor ieși multe la lumină!