Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Polițiștii Serviciului Rutier Ialomița, în acțiune pe străzile Sloboziei

Polițiștii Serviciului Rutier Ialomița, în acțiune pe străzile Sloboziei

Sâmbătă, 31 iulie a.c., polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au desfășurat o amplă acțiune pe străzile din Slobozia, cu scopul prevenirii accidentelor rutiere. În vizorul oamenilor legii au fost șoferii care s-au urcat la volan în stare de ebrietate sau au consumat substanțe psihoactive.

Dosar penal pentru conducere în stare de ebrietate
În primele minute de la debutul acțiunii, un tânăr de aproximativ 25 de ani a fost identificat la volan conducând sub influența băuturilor alcoolice. Testat cu aparatul Drager, acesta avea o alcoolemie de 0,58 mg/l alcool pur în aerul expirat. Oamenii legii l-au condus la Spitalul Județean de Urgență Slobozia pentru a-i fi recoltate probe de sânge în vederea stabilirii cu exactitate a valorii alcoolemiei.«Acțiunea polițiștilor vizează siguranța rutieră a tuturor participanților la trafic, prevenirea accidentelor rutiere produse pe fondul consumului de alcool sau substanțe psihoactive, depistarea și tragerea la răspundere a celor care nu respectă regulile de circulație!» a declarat subcomisarul de poliție Robert Călin, din cadrul Serviciului Rutier Ialomița. Potrivit legii, șoferii pe numele cărora se întocmesc dosare penale pentru conducere în stare de ebrietate pot sta la închisoare până la 5 ani. Acțiuni similare celei de la Slobozia s-au desfășurat și în celelalte localități din județul Ialomița.

31 Iulie 2021, 20:40 (1809 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Amendă aplicată «după ureche» la Slobozia
Poliția Rutieră Ialomița, alături de copii
Acțiune a Poliției Rutiere în zona Urziceni

Comentariile cititorilor:


interlo polis:
(3 August 2021, 08:30)
Police ar face bine sa se agite la varf si sa impuna parlamentului modificarea legislatiei si implementarea radarelor fixe pe sosele/autostrazi. Sa se inregistreze automat viteza si sa se trimita amenda prin plic acasa. Radarele sa fie omologate....si amplasate peste tot, dar mai ales prin localitati! Sa nu ai cum sa mai contesti asa ceva, sa nu mai conteze faptul ca esti vreo persoana influenta/potenta financiar. Stau si ma uit siderat cum alearga tot felul de potentiali criminali prin localitati cu peste 100 km/h. Cocalari cu "vemveuri pa bulgaria, anglea, spanea" (fara sa stie sa scrie/citeasca), beizadele cu porsche-ane, politicieni cu mertzane... toti amendati pana saracesc. Sa nu se prescrie amenzile, iar neplatite, sa se transforme in zile de puscarie si munca in folosul comunitatii. Asta-i solutia!
P.S. iar voi polismenii, respectati si voi normele minime de circulatie macar.
Gigel:
(2 August 2021, 08:48)
Lucrurile sunt din păcate triste. Sunt o mulțime de șoferi care se urcă la volan cu cateva pahare la bord. Adică toți care la ora 23 ies din baruri și se urcă direct la volan (am avut și președinte de țară care a făcut acest lucru, filmat). Dar acest lucru nu se vrea, nimeni nu își riscă poziția bine plătită din bani publici pentru a deranja patronii de restaurante.
Curiosul :
(2 August 2021, 01:20)
Vasile continua de numărat trenurile si veghează la "conacul "lui P să nui dispara vre-un etaj.
Vasile de la Gară :
(1 August 2021, 15:04)
Pt Curiosul. Ești retardat? Acțiunea a fost la ora 19,00.cum sa se anunțe înainte? Nimic nu va convine!
Andy:
(1 August 2021, 13:21)
Ne facem că muncim. Tot cu număr mare de amenzi , eficienta zero. Amendați drumurile, primaria pentru gropi, lipsa indicatoare bla bla
Gogu de la borduri:
(1 August 2021, 10:24)
Este bine ca politia rutiera este in strada, este foarte bine. Stim toti ca traim in cea mai negra perioada a existentei statului numit Romania. Nu ai siguranta pe strada, nu ai siguranta in casa ta , nu ai siguranta ca mama ta lasata singura la satul tau unde ai prins viata, va mai fi maine la sase cand o suni, prezenta la apelul telefonic. Traieste intr-un sat in care ea si cateva vaduve sunt singurele cu bani, singurele care nu au caiet la magazin si aseara te-au vazut multi ca ai coborat la mama ta din masina, cu 15 sacose pline de la Kaufland, Lidl si Carefur. Asa ca sigur va fi vizitata nocturn de  hotii de pandemie, fosti hoti de paris, marsilia si madrid care dupa pandemie fortati de """lipsa locului de munca"""""  au revenit la origini.  Daca scapa numai violata si furata tot este bine(din pacate), dar daca s-a opus o omoara tiganii. Asa ca intrebam pe seful IPJului, asta imputernicit si nefericit, ce faci misiule care primesti salariu din bani mei, cum o aperi tu pe mama sa nu fie furata, violata si cum aperi tu ordinea de drept. De ce permiti ca subordonati tai sa se traga de sireturi cu clanurile tiganesti, ai in suberdine un serviciu de supraveghere a politistilor corupti, Ia zi misiule, de cand pastoresti turma asta de sacali(sunt si politisti curati, dar foarte rar) la cati ai facut raport. SIFONARI LA GREU, CE VORBESTI AZI IN BIROU DEJA ESTE LA SECUNDA TREI IN URECHILE VIZATILOR DE ANCHETA . SEFI DE SERVICII FAC CHEF CU JEGOSI, PE CARE A TREIA ZI I-I ANCHETEAZA, Agenti de circulatie care nu sunt in stare sa identifice un fals  sau un act valabil. PUTE IPJ Ialomita si indiferent cata figuratie faci,o sa pierzi. Aia de sub tine or sa fie documentati ca fiind mafioti. Tu care ai girat sugestiile lor cum vei parea in fata celor de la Bucuresti, un pacalici sau un incapabil?
Dinu:
(1 August 2021, 08:40)
de ce nu faceti actuni noaptea ?
de ce nu ii verificati pe cei care fac curse de masini de la Parcul mare spre varianta ? sunt cumva beizadele de bani gata si nu va lasa sefii sa ii deranjati ? pe astia ii gasiti sigur ca au consumat alcool dar si alte ierburi sau prafuri. domnisoarele din jurul lor sunt cele care le transporta in gentute "medicamentele"
iar politistii fac controale la ora pranzului cand se plimba doar pensionarii si gospodinele
Curiosul :
(31 Iulie 2021, 23:00)
Cum de astfel de actiuni se anunță inainte,cum de prezența"oamenilor legii" se face simțită numai de la 8 la 12 in restul orelor pace.
Cetățean plătitor de taxe:
(31 Iulie 2021, 21:34)
Sâmbăta 31 iulie, ora 21:23. Mai oameni buni, vouă nu vă miroase a rahat? Sau a mortăciuni arse de la fabrica de făină proteică de la Ciulnița? Ori altceva, dar urât, de la fabrica de ulei? Și dacă da, nimeni nu are nimic de zis? Toți aleșii ai acestui oraș, nu le miroase? Ne considerăm oraș european! Ore?! Celor de la mediu, nu le miroase? Vouă celor de la ziar, nu vă miroase? Se spune că presa este câinele de pază al democrației, a democrației care este. Câinele ăsta nu are miros? Trăim într-un oraș fără apă potabilă iar afară se resimt 42 grade C și miroase îngrozitor. Ăsta nu este oraș, rste o groapă de gunoi! Se aude, mai aleșilor?!