Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Întru mulți ani, Stăpâne!»

Aniversare arhierească la Episcopia Sloboziei și Călărașilor

«Întru mulți ani, Stăpâne!»

Luni, 23 august 2021, în vreme ce AUR declara public «zi de doliu național», Ialomița ortodoxă cinstea aniver­sarea Preasfințitului Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor. Preasfinția Sa a împlinit 67 de ani și păstorește sufletele noastre pline de păcate din 28 iunie 2009. Aniversarea a fost sărbătorită semipublic, cadrul restrâns impunând invitarea și a oficialilor administrației ialomițene.

Unul este Dumnezeu, al doilea e El Preasfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, a împlinit 67 de ani. Potrivit site-ului Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, și-a început ziua «aducând ofrandă de rugăciune în Biserica Mânăstirii „Sfântul Mare Mucenic Mina“-Paraclis Eparhial, prin oficierea Sfintei Liturghii». Alături de el au slujit preacucernici părinți consilieri Florin Ionescu, Daniel Demiscă, Nicușor Silviu Dascălu și Nicușor Forinel Obretin. Pentru cei care nu au putut participa la slujbă, aceasta a fost transmisă live pe site-ul oficial www.sf-esc.ro După ce a dat lui Dumnezeu ce i se cuvine, Preasfințitul Vincențiu a fost gazda unei agape frățești la care au participat apropiați, ierarhi, preoți și oficiali ai administrației județene. Pentru că întâlnirea a fost una restrânsă, vom trăi sub ascultare și nu vom publica noi primii fotografii de la eveniment. Mai mult decât atât, ne alăturăm obștii și corului de farisei îngânând, după cuviință. «Pe Stăpânul și Arhiereul nostru, Doamne îl păzește/Întru mulți ani, întru mulți ani, Stăpâne! (...)».

Cine este Preasfințitul Vincențiu?
Reamintim că Preasfințitul Vincențiu a fost întronizat episcop al Sloboziei și Călărașilor la 28 iunie 2009. Potrivit site-ului basilica.ro, a absolvit liceul în București, iar în 1978 a absolvit Institutul Teologic Universitar din Sibiu. În perioada 1983-1990 a lucrat ca redactor la Editura Mitropoliei Olteniei și a Arhiepiscopiei Craiovei, unde a desfă­șurat activități în domeniul publicațiilor mitropolitane și eparhiale. La l octombrie 1983, a fost uns în monahism sub numele de Vincențiu, fiind primit ca frate în obștea Mânăstirii Lainici, din Arhiepiscopia Craiovei (județul Gorj). A urcat pe rând în rangurile bisericești, iar la 1 august 1990 a fost numit Superior al Așezămintelor Românești de la Ierusalim și Iordan. Începând cu anul 1994, Sfântul Sinod l-a ales în postul de Episcop-vicar patriarhal, cu titlul de Ploieșteanul, ridicându-l la demnitatea arhieriei, fiind remarcat «pentru realizările obținute pe perioada activității sale». Din această poziție, până la întronizarea sa, a coordonat sectorul economic-financiar al Patriarhiei Române.

24 August 2021, 20:15 (5418 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Episcopia Sloboziei și Călărașilor acuză Garda de Mediu Ialomița de «inacțiune»
Episcopia Sloboziei și Călărașilor sesizează problema poluării olfactive din Slobozia
Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Învierii Domnului
«Întru mulți ani, Stăpâne!»
29 iunie 2013-4 ani de la Întronizarea Preasfințitului Vincențiu ca Episcop al Sloboziei și Călărașilor

Comentariile cititorilor:


@porcului:
(30 August 2021, 19:07)
Unde ai vazut"fete luminate" pe aici? Daca ti-am dat un pasaj din Biblie ai zis ca sunt preot!? Te flatezi singur crezand ca preotii stau pe net sa vaneze postarile ateilor de carton care-i denigreaza. In rest treaba e simpla: Biserica nu traieste din banii"porcilor"ci din taxele si impozitele credinciosilor. Ateii din tara asta nu depasesc 0,2% din populatia tarii, conform INStatistica. Pai banii lor(adica impozite si taxe platite de ei si care intra in bugetul statului )nu ajung sa asigure nici salariile si, mai ales, pensiile speciale ale ateilor comunisti, securisti si militieni ai vechiului regim. Si atunci tot din banii credinciosilor declarati se iau acesti bani. In toata Europa statele subventioneaza Biserica. Niciun preot indiferent de pozitia lui ierarhica nu are in proprietate sa vreun RolsRoyce. Daca te referi la Patriarh, esti prost informat: Patriarhia dispune doar de serviciile unui Maybach pus la dispozitie de catre serviciul de paza al statului roman, SPP , pt a asigura securitatea (de care raspunde serviciul) oaspetilor de seama care vin in Romania la invitatia Patriarhului Daniel. Cat despre clopot si numele inscriptionat, ce-ai fi vrut? Sa-l puna pe cel al lui Iliescu, care s-a declarat ateu convins inca de cand era student la Moscova? Patriarhul Daniel este ctitorul spiritual al Catedralei Mantuirii Neamului iar inscrisurile de pe clopot raman ca marturie pt viitor asa cum raman chipurile ctitorilor in toate bisericile. Nu este un gest de mandrie, este o pecete ascunsa la care foarte putini vor avea vreodata acces, tinand cont unde sunt montate clopotele.
HAITA:
(30 August 2021, 18:54)
si apoi formula de adresare ”Întru multi ani, Stăpâne!” seamănă cu procedeul de ”respect” la hiene! Cine nu știe, să caute pe net!
porcul:
(30 August 2021, 16:40)
De ce atata deranj printre fetzele luminate nu inteleg.
Treaba este simpla: din banii "porcilor" sa nu se mai dea nimic sfintiei sale; in schimb, sa cotizeze din greu doar credinciosii astia care merg la biserica. In strainatate biserica traieste numai din fonduri private, ca orice ONG!
Totusi nu am vazut sef de ONG care sa-si cumpere Rolls Royce, sau sa-si faca domenii de lux!
Fiti mai smeriti asa, cine stie, poate va luam ca model de viata intr-o zi...desi, tot la cartea sfanta zice sa nu-ti faci chip cioplit (adicatelea cum ar veni, sa nu-ti pui chipul pe clopot!) e pacat bre.
@Nimeni altu:
(28 August 2021, 13:07)
Ce bine ar fi sa nu mai categorisesti oamenii sau sa judeci lucruri de care habar n-ai. Iti convine, n-asa, sa ceri sa se respecte invatatura cristica a smereniei, tocmai tu, cel care de fapt o dispretuiesti . Daca rasfoiai putin Biblia ai fi intalnit pasajul in care Iisus spune: "Sa nu lasati nestematele voastre in fata porcilor ca nu cumva sa le calce in picioare si-apoi sa se intoarca sa va rupa"..Daca nu te-ai prins iti pot explica, care sunt nestamatele si cine sunt porcii..
Nimeni altu:
(27 August 2021, 21:59)
Ce bine daca ar fi mai smerit si cu nasul in jos spre asfaltul lu lu lu 
@Mishu:
(27 August 2021, 13:18)
Cam miroase a analfabet religios cu pretentie de ateu (de carton). Ateul de carton se considera lezat daca i se raspunde cu aceeasi moneda. Da , apucaturile astea trebuie scoase in afara legii, dar a legii bunului simt. Cand vrei respect, incepi prin a arata respect! Dar ateul de carton nu cunoaste asta, el simte doar ca trebuie sa -si manifeste ignoranta, marlania si dispretul facand bascalie de ceva ce nu pricepe.
Mishu:
(26 August 2021, 20:55)
Cam miroase a popa printre postaci. De acord cu matale bre, ateii trebuie scosi in afara legii. Mama lor....
Mishu:
(26 August 2021, 20:50)
Bai domnilor ziaristi.....ati devenit obscurantisti.....nu avem dreptul la pareri despre stapanul VIKI. Bigotilor...:)
@corect:
(26 August 2021, 15:11)
Pardon, vita e argentiniana bre!
@Vasy,@Corect:
(25 August 2021, 19:46)
Da, dom'ne, uite, d'astea manaca preotii si credinciosii;  In schimb,unii atei mananca doar rahat, ori de cate ori e cate un articol cu tema sau personaje religioase..Sa le fie de bine!
Corect:
(25 August 2021, 17:25)
@Vassy....si să nu uităm că, vita australiana are cel mai gustos muschiulet...doar cu dezlegare, in post...să fie primit...
Vassy:
(25 August 2021, 10:13)
Stiati ca Dom Perignon este o sampanie inventata de un calugar? Iar icrele negre pot fi consumate si in post, deoarece sturionu nu e eclozat. Deh fasolea face gaze...

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Luni 22 Iun 2026
276 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Acoperișurile unor blocuri, luate de vînt

Ca urmare a fenomenelor meteo înregistrate duminică, 13 noiembrie 2016, pompierii ialomițeni au fost solicitati să intervină, în municipiul Fetești, pentru înlăturarea efectelor generate de desprinderea ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2016, 19:20
(6131 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Un bărbat, de 43 de ani, din Slobozia, a fost depistat de polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu deși anterior consumase băuturi alcoolice. Șoferul a fost ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2016, 19:10
(5518 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Bătrîn acroșat de o mașină

Miercuri, 9 noiembrie a.c., la Urziceni s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la fața locului, s-a stabilit că în timp ce un bărbat ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2016, 18:25
(5817 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Locuință distrusă de flăcări la Alexeni

O sobă pe lemne defectă a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o locuință construită din lemn, de pe raza localității Alexeni. Evenimentul a fost anunțat la 112  miercuri ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2016, 17:20
(5902 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Alexeni incendiu


Ialomița: Hoți identificați de polițiști

Polițiștii cercetează patru persoane sub aspectul comiterii infracțiunilor de furt și furt calificat, prejudiciile create fiind recuperate în totalitate și restituite părților vătămate. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2016, 18:15
(4591 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița hoț


Accident la Căzănești

Marți, 8 noiembrie 2016., în localitatea Căzănești s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la fața locului s-a stabilit că în timp ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2016, 17:15
(5914 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 5 permise reținute, amenzi de peste 33500 de lei

La acest sfîrșit de săptămînă, 4-6 noiembrie a.c., polițiștii rutieri au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2016, 18:25
(6452 vizualizări - 0 comentarii)


Braconaj piscicol la Dridu

Braconaj piscicol la Dridu

În cadrul acțiunilor de combatere a braconajului piscicol, o patrulă de jandarmi din cadrul Detașamentului Urziceni a depistat sîmbătă 5 noiembrie a.c., în jurul orei 7,30, pe malul lacului Dridu, doi bărbați ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2016, 17:25
(7670 vizualizări - 0 comentarii)


Doi bărbați din Slobozia, morți în accidentul de pe Autostrada Soarelui. Linii telefonice pentru identificarea supraviețuitorilor

Doi bărbați din Slobozia, morți în accidentul de pe Autostrada Soarelui. Linii telefonice pentru identificarea supraviețuitorilor

UPDATE Reprezentanții Parchetului de pe lîngă Judecătoria Lehliu Gară au confirmat oficial faptul că două dintre cele trei persoane care au murit în ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2016, 18:10
(14194 vizualizări - 0 comentarii)


Arestări preventive în dosarul mașinilor incendiate la Slobozia

La începutul acestei săptămîni, procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia și polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au făcut 8 percheziții domiciliare, în Ialomița și București, ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2016, 16:50
(6261 vizualizări - 3 comentarii)


Grivița: Cetățean algerian, depistat cu ședere ilegală

Un cetățean algerian, de 33 de ani, a fost depistat cu ședere ilegală pe raza comunei Grivița. Ulterior, acesta a fost transferat de polițiști către autoritățile italiene, în vederea internării sale într ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 19:45
(6301 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: A încercat să vîndă un smartphone contrafăcut

Jandarmii din Urziceni au depistat pe străzile municipiului un bărbat, de 33 de ani, din comuna Bărbulești, care încerca să vîndă un model de smartphone contrafăcut. Comerciantul de ocazie cerea pe respectivul ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 18:20
(5572 vizualizări - 0 comentarii)


Sălcioara: S-a răsturnat cu mașina în șanț

Un șofer de 32 de ani, domicilat în județul Călărași, a ajuns la spital după ce s-a răsturnat cu mașina pe care o conducea într-un șanț de pe marginea drumului. Accidentul s-a petrecut în zona localității ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 17:40
(5014 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Biciclist, lovit de o mașină

Un tînăr de 20 de ani, din Valea Ciorii, a ajuns la spital după ce a fost lovit de o mașină. Șoferul care a provocat accidentul rutier are 26 de ani și domiciliează în aceeași localitate cu victima. Luni ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 17:10
(4237 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pe raza județului

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Ialomița au continuat activitățile preventive referitoare la siguranța traficului rutier și în aceste zile. Astfel, luni, 31 octombrie 2016, oamenii legii au aplicat ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 16:15
(6470 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tînăr fără permis și beat la volan, reținut de polițiști

Un tînăr, de 20 de ani, din Fetești, a fost reținut pentru 24 de ore sub aspectul săvîrșirii infracțiunilor de conducere fără permis și conducere a unui autovehicul de către o persoană care se află sub ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 17:25
(6071 vizualizări - 0 comentarii)


Ședință publică la Biroul Electoral de Circumscripție nr. 23 Ialomița

Marți, 2 noiembrie 2016, orele 15,00, va avea loc la sediul Biroului Electoral de Circumscripție nr. 23 Ialomița din Slobozia, Piața Revoluției, nr. 1, ședința publică în care se va proceda la completarea ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 16:20
(5262 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 66000 de lei, 18 de permise reținute

La sfîrșitul de săptămînă precedent, 28-30 octombrie a.c., polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 15:15
(5687 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Doi bărbați, de 35 și 45 de ani, din Urziceni și Gîrbovi, au fost depistați de polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior consumaseră băuturi alcoolice. Șoferii ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 14:20
(4116 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tânăr drogat, depistat de jandarmi

Fetești: Tînăr drogat, depistat de jandarmi

Jandarmii din cadrul patrulei de intervenție Fetești, aflați în timpul serviciului pe raza municipiului, vineri, 28 octombrie a.c., în jurul orei 1,30, s-au sesizat cu privire la faptul că doi tineri se ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 13:25
(5283 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR: Se prelungește sesiunea de primire a proiectelor de investiții pentru procesarea produselor agricole și pomicole și pentru dezvoltarea exploatațiilor pomicole

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) anunță prelungirea sesiunii de depunere a proiectelor de investiții pentru submăsurile (sM) 4.1a «Investiții în exploatații pomicole», 4.2 «Sprijin ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 12:20
(10739 vizualizări - 0 comentarii)


SC CONSTRUCT PEROM SRL

angajează
-șoferi profesioniști
categoria C+E
-mecanici utilaje
-automacaragiu
-inginer mecanic

așteptăm CV-urile dvs
la adresa de e-mail

[email protected]
Pentru mai multe detalii
vă rugăm să ne contactați
la telefon
0264/358.878

27 Octombrie 2016, 20:05


DN2C: Beat la volan, a acroșat cu mașina un biciclist

Miercuri, 26 octombrie a.c., Poliția Orașului Amara a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2C s-a produs un accident rutier soldat cu pagube materiale. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2016, 19:05
(4232 vizualizări - 0 comentarii)


SC CDI TRANSPORT INTERN Și INTERNAȚIONAL SRL

angajează
șoferi cu categoria D
pentru transport angajați
Urziceni-Balotești
(tur-retur)
Relații la telefon
0730/466.979
0730/444.450

27 Octombrie 2016, 18:30


Fructe și legume, confiscate de polițiștii ialomițeni

În cadrul unei acțiuni demarată de polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, împreună cu cei ai Serviciului de Investigare a Criminalității Economice, oamenii legii au confiscat 275 kg de fructe ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2016, 18:20
(3653 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: A acroșat un biciclist

Marți, 25 octombrie a.c., în jurul orei 10,30, pe raza localității Mihail Kogălniceanu s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate, polițiștii ajunși la fața ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2016, 18:45
(4347 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Jandarmii i-au confiscat peștele

Jandarmii din cadrul echipei de intervenție Urziceni, care desfășurau marți, 25 octombrie a.c., o acțiune de prevenire a comerțului ilicit, au observat un bărbat care comercializa pește direct din portbagajul ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2016, 18:30
(5365 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Urmărit pentru «complicitate la evaziune fiscală», arestat

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2016, 18:25
(4161 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trimis în judecată pentru sex cu minori

Un bătrîn de 76 de ani din zona Urziceniului a fost trimis în judecată de procurorii locali după ce a obligat un minor de 12 ani să întrețină raporturi sexuale orale cu inculpatul. Potrivit anchetei, bătrînul ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2016, 18:15
(4420 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tînăr fără permis, reținut după ce a acroșat un pieton și a părăsit locul accidentului!

Un tînăr, de 22 de ani, din Slobozia, a fost reținut pe baza de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, marți, 25 octombrie a.c., fiind prezentat Parchetului cu propunere de arestare preventivă. În fapt ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2016, 20:35
(5011 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...