Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Întru mulți ani, Stăpâne!»

Aniversare arhierească la Episcopia Sloboziei și Călărașilor

«Întru mulți ani, Stăpâne!»

Luni, 23 august 2021, în vreme ce AUR declara public «zi de doliu național», Ialomița ortodoxă cinstea aniver­sarea Preasfințitului Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor. Preasfinția Sa a împlinit 67 de ani și păstorește sufletele noastre pline de păcate din 28 iunie 2009. Aniversarea a fost sărbătorită semipublic, cadrul restrâns impunând invitarea și a oficialilor administrației ialomițene.

Unul este Dumnezeu, al doilea e El Preasfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, a împlinit 67 de ani. Potrivit site-ului Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, și-a început ziua «aducând ofrandă de rugăciune în Biserica Mânăstirii „Sfântul Mare Mucenic Mina“-Paraclis Eparhial, prin oficierea Sfintei Liturghii». Alături de el au slujit preacucernici părinți consilieri Florin Ionescu, Daniel Demiscă, Nicușor Silviu Dascălu și Nicușor Forinel Obretin. Pentru cei care nu au putut participa la slujbă, aceasta a fost transmisă live pe site-ul oficial www.sf-esc.ro După ce a dat lui Dumnezeu ce i se cuvine, Preasfințitul Vincențiu a fost gazda unei agape frățești la care au participat apropiați, ierarhi, preoți și oficiali ai administrației județene. Pentru că întâlnirea a fost una restrânsă, vom trăi sub ascultare și nu vom publica noi primii fotografii de la eveniment. Mai mult decât atât, ne alăturăm obștii și corului de farisei îngânând, după cuviință. «Pe Stăpânul și Arhiereul nostru, Doamne îl păzește/Întru mulți ani, întru mulți ani, Stăpâne! (...)».

Cine este Preasfințitul Vincențiu?
Reamintim că Preasfințitul Vincențiu a fost întronizat episcop al Sloboziei și Călărașilor la 28 iunie 2009. Potrivit site-ului basilica.ro, a absolvit liceul în București, iar în 1978 a absolvit Institutul Teologic Universitar din Sibiu. În perioada 1983-1990 a lucrat ca redactor la Editura Mitropoliei Olteniei și a Arhiepiscopiei Craiovei, unde a desfă­șurat activități în domeniul publicațiilor mitropolitane și eparhiale. La l octombrie 1983, a fost uns în monahism sub numele de Vincențiu, fiind primit ca frate în obștea Mânăstirii Lainici, din Arhiepiscopia Craiovei (județul Gorj). A urcat pe rând în rangurile bisericești, iar la 1 august 1990 a fost numit Superior al Așezămintelor Românești de la Ierusalim și Iordan. Începând cu anul 1994, Sfântul Sinod l-a ales în postul de Episcop-vicar patriarhal, cu titlul de Ploieșteanul, ridicându-l la demnitatea arhieriei, fiind remarcat «pentru realizările obținute pe perioada activității sale». Din această poziție, până la întronizarea sa, a coordonat sectorul economic-financiar al Patriarhiei Române.

24 August 2021, 20:15 (5437 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Episcopia Sloboziei și Călărașilor acuză Garda de Mediu Ialomița de «inacțiune»
Episcopia Sloboziei și Călărașilor sesizează problema poluării olfactive din Slobozia
Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Învierii Domnului
«Întru mulți ani, Stăpâne!»
29 iunie 2013-4 ani de la Întronizarea Preasfințitului Vincențiu ca Episcop al Sloboziei și Călărașilor

Comentariile cititorilor:


@porcului:
(30 August 2021, 19:07)
Unde ai vazut"fete luminate" pe aici? Daca ti-am dat un pasaj din Biblie ai zis ca sunt preot!? Te flatezi singur crezand ca preotii stau pe net sa vaneze postarile ateilor de carton care-i denigreaza. In rest treaba e simpla: Biserica nu traieste din banii"porcilor"ci din taxele si impozitele credinciosilor. Ateii din tara asta nu depasesc 0,2% din populatia tarii, conform INStatistica. Pai banii lor(adica impozite si taxe platite de ei si care intra in bugetul statului )nu ajung sa asigure nici salariile si, mai ales, pensiile speciale ale ateilor comunisti, securisti si militieni ai vechiului regim. Si atunci tot din banii credinciosilor declarati se iau acesti bani. In toata Europa statele subventioneaza Biserica. Niciun preot indiferent de pozitia lui ierarhica nu are in proprietate sa vreun RolsRoyce. Daca te referi la Patriarh, esti prost informat: Patriarhia dispune doar de serviciile unui Maybach pus la dispozitie de catre serviciul de paza al statului roman, SPP , pt a asigura securitatea (de care raspunde serviciul) oaspetilor de seama care vin in Romania la invitatia Patriarhului Daniel. Cat despre clopot si numele inscriptionat, ce-ai fi vrut? Sa-l puna pe cel al lui Iliescu, care s-a declarat ateu convins inca de cand era student la Moscova? Patriarhul Daniel este ctitorul spiritual al Catedralei Mantuirii Neamului iar inscrisurile de pe clopot raman ca marturie pt viitor asa cum raman chipurile ctitorilor in toate bisericile. Nu este un gest de mandrie, este o pecete ascunsa la care foarte putini vor avea vreodata acces, tinand cont unde sunt montate clopotele.
HAITA:
(30 August 2021, 18:54)
si apoi formula de adresare ”Întru multi ani, Stăpâne!” seamănă cu procedeul de ”respect” la hiene! Cine nu știe, să caute pe net!
porcul:
(30 August 2021, 16:40)
De ce atata deranj printre fetzele luminate nu inteleg.
Treaba este simpla: din banii "porcilor" sa nu se mai dea nimic sfintiei sale; in schimb, sa cotizeze din greu doar credinciosii astia care merg la biserica. In strainatate biserica traieste numai din fonduri private, ca orice ONG!
Totusi nu am vazut sef de ONG care sa-si cumpere Rolls Royce, sau sa-si faca domenii de lux!
Fiti mai smeriti asa, cine stie, poate va luam ca model de viata intr-o zi...desi, tot la cartea sfanta zice sa nu-ti faci chip cioplit (adicatelea cum ar veni, sa nu-ti pui chipul pe clopot!) e pacat bre.
@Nimeni altu:
(28 August 2021, 13:07)
Ce bine ar fi sa nu mai categorisesti oamenii sau sa judeci lucruri de care habar n-ai. Iti convine, n-asa, sa ceri sa se respecte invatatura cristica a smereniei, tocmai tu, cel care de fapt o dispretuiesti . Daca rasfoiai putin Biblia ai fi intalnit pasajul in care Iisus spune: "Sa nu lasati nestematele voastre in fata porcilor ca nu cumva sa le calce in picioare si-apoi sa se intoarca sa va rupa"..Daca nu te-ai prins iti pot explica, care sunt nestamatele si cine sunt porcii..
Nimeni altu:
(27 August 2021, 21:59)
Ce bine daca ar fi mai smerit si cu nasul in jos spre asfaltul lu lu lu 
@Mishu:
(27 August 2021, 13:18)
Cam miroase a analfabet religios cu pretentie de ateu (de carton). Ateul de carton se considera lezat daca i se raspunde cu aceeasi moneda. Da , apucaturile astea trebuie scoase in afara legii, dar a legii bunului simt. Cand vrei respect, incepi prin a arata respect! Dar ateul de carton nu cunoaste asta, el simte doar ca trebuie sa -si manifeste ignoranta, marlania si dispretul facand bascalie de ceva ce nu pricepe.
Mishu:
(26 August 2021, 20:55)
Cam miroase a popa printre postaci. De acord cu matale bre, ateii trebuie scosi in afara legii. Mama lor....
Mishu:
(26 August 2021, 20:50)
Bai domnilor ziaristi.....ati devenit obscurantisti.....nu avem dreptul la pareri despre stapanul VIKI. Bigotilor...:)
@corect:
(26 August 2021, 15:11)
Pardon, vita e argentiniana bre!
@Vasy,@Corect:
(25 August 2021, 19:46)
Da, dom'ne, uite, d'astea manaca preotii si credinciosii;  In schimb,unii atei mananca doar rahat, ori de cate ori e cate un articol cu tema sau personaje religioase..Sa le fie de bine!
Corect:
(25 August 2021, 17:25)
@Vassy....si să nu uităm că, vita australiana are cel mai gustos muschiulet...doar cu dezlegare, in post...să fie primit...
Vassy:
(25 August 2021, 10:13)
Stiati ca Dom Perignon este o sampanie inventata de un calugar? Iar icrele negre pot fi consumate si in post, deoarece sturionu nu e eclozat. Deh fasolea face gaze...

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Miercuri 24 Iun 2026
281 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
IPJ Ialomița: Comisarul șef Anghel Papacioc a încetat din viață

IPJ Ialomița: Comisarul șef Anghel Papacioc a încetat din viață

«Conducerea Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița își exprimă regretul pentru tragica dispariție a celui care a fost un șef profesionist și un om deosebit: comisar șef de poliție Anghel PAPACIOC ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:56
(31248 vizualizări - 18 comentarii)


Moș Crăciun a venit cu daruri de la PDL

Moș Crăciun a venit cu daruri de la PDL

«În fiecare iarnă, Moș Crăciun cutreieră prin case, cu sacul plin de daruri. Și anul acesta organizația județeană a PDL Ialomița i-a scris lui Moș Crăciun și l-a rugat să împlinească visele unor copii din ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:30
(10960 vizualizări - 4 comentarii)


Autoturism furat din Spania, identificat la Slobozia

Vineri, 17 decembrie a.c., polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale-Compartimentul Trafic și Furturi Auto au identificat pe raza municipiului Slobozia un autoturism ce figura ca sustras ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:25
(10947 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia furt


Fetești: «Șofer» de 63 de ani, la volan fără permis

Sîmbătă, 18 decembrie a.c. polițiștii din Fetești au identificat în trafic un bărbat, de 63 de ani, din județul Vaslui, ce se deplasa la volanul unui autoturism fără a poseda permis de conducere. Pe numele ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:24
(8807 vizualizări - 0 comentarii)


Daruri de Crăciun în Protopopiatul Urziceni

«Crăciunul este o sărbătoare foarte importantă pentru noi toți. Este ocazia cînd toți membrii familiei se reunesc, părinți, copii, nepoți își fac daruri, se bucură de clipele petrecute împreună în jurul ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:23
(11493 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

În perioada 17-19 decembrie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat patru șoferi beți la volan, trei dintre ei avînd o îmbibație alcoolică de peste 0,80 mg/l alcool pur în sînge.
Unul dintre conducători ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:22
(10910 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Sfințirea unei noi biserici

Urziceni: Sfințirea unei noi biserici

«Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, duminică, 19 decembrie 2010, s-a săvîrșit prima Sfîntă Liturghie în biserica nou-construită a parohiei Sf. Treime ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:20
(12118 vizualizări - 1 comentariu)


Gheorghe Lazăr: A furat un calculator din sediul școlii

Un tînăr din localitatea Gheorghe Lazăr a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii ialomițeni, fiind cercetat pentru furt calificat, fiind suspectat că în noaptea de 10/11 noiembrie a.c. a sustras un ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:18
(12345 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Copil de 13 ani, lovit de o mașină pe trecerea de pietoni!

Vineri, 17 decembrie a.c., în jurul orei 15.45, Poliția Slobozia a fost sesizată despre faptul că pe bulevardul Matei Basarab din Slobozia s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unui pieton ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:08
(8933 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Furt de energie electrică la Slobozia și Urziceni

Poliția municipiului Slobozia-Biroul de Ordine Publică pentru Mediul Rural împreună cu efective din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi și lucrători ai societății furnizoare de energie electrică ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:05
(12636 vizualizări - 0 comentarii)


Ziua Revoluției Române, sărbătorită la Slobozia

Ziua Revoluției Române, sărbătorită la Slobozia

Cu prilejul Zilei Revoluției Române din Decembrie 1989, Instituția Prefectului Ialomița, împreună cu Garnizoana Slobozia și Consiliul Local Slobozia vor organiza miercuri, 22 decembrie 2010, o serie de ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 13:59
(9697 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Comunicat de presă

Beneficiarii plăților naționale directe complementare în sectorul zootehnic, la specia ovine/caprine, aferente anului 2010, care vor să acceseze credite de la băncile cu care Agenția de Plăți și Intervenție ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 13:55
(10531 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Finanțele raportează depășirea planului la încasări de impozite și taxe

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că, în luna noiembrie 2010, a fost încasată la bugetul general consolidat aproximativ 46 milioane de lei, în procent de 100,24% față de plan, procentul ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2010, 14:04
(18903 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trei incendii în trei zile

Trei incendii la locuințe sînt evenimentele la care au intervenit pompierii ialomițeni în ultimele 3 zile.
Astfel, în urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, adăpostul de animale al unui ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2010, 13:53
(10014 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Braconaj pe fondul de vânătoare Cegani

Ialomița: Braconaj pe fondul de vînătoare Cegani

Nouă bărbați au fost depistați de polițiști în timp ce transportau, cu mai multe autoturisme de teren, animale vînate fără autorizație de vînătoare. Patru arme de vînătoare, peste 400 de cartușe de vînătoare ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2010, 13:44
(17447 vizualizări - 1 comentariu)


i40, noul etalon Hyundai la nivel european

i40, noul etalon Hyundai la nivel european

Hyundai a anunțat numele noului său model de clasă CD pentru Europa: i40. Dezvoltat sub numele de cod «VF», modelul marchează o nouă fază în evoluția Hyundai la nivel de marcă și produs ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2010, 13:33
(11747 vizualizări - 0 comentarii)


Sportivii reprezentativi, premiați

Marți, 21 decembrie, de la orele 14.00, la sala de spectacole a Clubului Elevilor din Slobozia se desfășoară festivitatea de decernare a premiilor Direcției Județene pentru Sport și Tineret Ialomița pe ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2010, 13:22
(12188 vizualizări - 1 comentariu)


Agronomul Ștefan Poienaru, erou de roman

Agronomul Ștefan Poienaru, erou de roman

Sîmbăta trecută, 11 decembrie, la Fetești a fost lansată cartea «Ștefan», roman scris de către Gheorghe Preda ce prezintă viața omului de afaceri Ștefan Poienaru, administratorul Agrofam Holding Fetești ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2010, 09:22
(17258 vizualizări - 2 comentarii)


Locuri de muncă vacante în Danemarca

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță persoanele în căutarea unui loc de muncă că, la acest moment, sînt disponibile 50 de locuri de muncă în Danemarca. Cele 50 de posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2010, 10:16
(11776 vizualizări - 1 comentariu)


Și-a incendiat casa din neatenție

Un bătrîn de 60 de ani din localitatea Luciu a fost la un pas de moarte după ce aproape că și-a incendiat locuința singur. Incidentul s-a petrecut joi, 16 decembrie, cînd, băut fiind, bărbatul a lăsat ușa ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2010, 10:15
(13369 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Luciu incendiu


Fiscul cere birurile

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că 27 decembrie 2010, inclusiv, este ultima zi în care se mai pot depune declarațiile aferente lunii noiembrie, respectiv declarația ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2010, 10:14
(11945 vizualizări - 0 comentarii)


Teculescu recomandă evitarea deplasărilor cu mașina

Prefectul județului, Mădălin Teculescu recomandă cetățenilor să evite deplasările cu autovehiculele pe drumurile publice. Evident, recomandarea vine ca urmare a valabilității avertizării de «Cod Galben ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2010, 10:13
(10449 vizualizări - 2 comentarii)


Cod Galben în Ialomița

Cod Galben în Ialomița

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, pentru intervalul 16 decembrie, orele 20,00-17 decembrie, orele 18,00, s-a emis o avertizare Cod Galben pentru mai multe județe din sud-estul țării, printre ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 18:27
(12817 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Agricol în Ialomița

Recensămîntul Agricol în Ialomița

Din informațiile operative centralizate de Institutul Național de Statistică asupra ritmului de colectare a datelor statistice în teren la Recensămîntul General Agricol, în perioada 2-15 decembrie 2010 ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 18:18
(12682 vizualizări - 0 comentarii)


A dispărut de acasă!

A dispărut de acasă!

Miercuri, 15 decembrie, o femeie de 21 de ani a reclamat polițiștilor faptul că soțul său Vladimir Beleuță, de 27 de ani, a dispărut de la domiciliu. Tînăra a povestit polițiștilor că bărbatul ar fi plecat ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 18:06
(11591 vizualizări - 1 comentariu)


Sinești: Accident în lanț soldat cu decesul unei persoane

Sinești: Accident în lanț soldat cu decesul unei persoane

Un bătrîn de 63 de ani a sfîrșit tragic într-un accident rutier petrecut în apropiere de localitatea Sinești, miercuri, 15 decembrie. Accidentul, produs în condiții deocamdată necunoscute, s-a produs după ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 18:03
(11188 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Salariul minim, modificat începînd cu 1 ianuarie 2011

Începînd cu 1 ianuarie 2011, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată este de 670 lei lunar, reprezentînd 3,94 lei/oră pentru un program complet de lucru de 170 de ore în medie pe lună, se ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 17:58
(10033 vizualizări - 2 comentarii)


«Foc de artificii», acțiune anti-petarde

Înaintea Sărbătorilor de Iarnă, polițiștii ialomițeni avertizează amatorii «pirotehniști» cu privire la faptul că folosirea de artificii este strict interzisă. IPJ Ialomița se înscrie astfel în rîndul județelor ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 17:57
(11675 vizualizări - 0 comentarii)


Controale la vulcanizările auto

Săptămîna precedentă, în cadrul campaniei naționale de identificare a cazurilor de muncă la negru în cadrul vulcanizărilor auto, ITM Ialomița a desfășurat o serie de controale la 10 angajatori. În acest ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 17:48
(9986 vizualizări - 0 comentarii)


CSM Unirea Slobozia-HCF Piatra Neamț 31-22 (16-14)

CSM Unirea Slobozia-HCF Piatra Neamț 31-22 (16-14)

Ce final de an! CSM Unirea a făcut spectacol la despărțirea de 2010. Mai multe amănunte despre meci în secțiunea Sport. ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 12:08
(7289 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...