Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Premierele Festivalului de la Amara, ediția 2021

Premierele Festivalului de la Amara, ediția 2021

Ediția din 2021 a Festivalului de la Amara a fost una a premierelor. Unele dintre ele au fost vizibile și, după cum deja am spus-o, redau Festivalul publicului. Altele, deși aparent minore, ar putea  reprezenta un punct de cotitură în evoluția acestui Festival. Nu avem pretenția de a face o analiză exhaustivă a lor. Și nici nu susținem că sunt premiere absolute. Dar credem că cele pe care vom enumera sunt un prilej de reflecție asupra evenimentului și asupra noastră.

Bune și rele de la «Trofeul Tinereții»
Grădina de Vară din Amara a devenit inutilă. Deși pare o afirmație hazardată, această afirmație conține un sâmbure de adevăr. Organizatorii au reușit cu eforturi minimale să facă inutilă această investiție care se ridică la 13,8 milioane de lei, care ar fi trebuit finalizată în anul 2020.
Festivalul a fost transmis live, pe Facebook și a putut fi vizionat și pe un ecran instalat în Piața Revoluției din Slobozia.
Pentru prima dată în ultimii... 30 de ani, îndrăznim să apreciem, concurenții și publicul nu au mai suportat fumul tradiționalelor grătare de mici. În locul lor au fost preferate food truck-uri moderne care au oferit servicii și produse de calitate.
Președintele Consiliului Județean Ialomița, instituția care a asigurat o cofinanțare de 300000 de lei pentru acest Festival, a fost o prezență discretă și nu s-a urcat pe scena Festivalului. Nota bene!
Ediția din 2021 consemnează și un eveniment nefericit. În timpul pregătirilor pentru Festival, un angajat al unei firme care a asigurat alimentarea cu energie electrică a evenimentului a murit electrocutat. Numele lui este Gheorghe Alexandru Oancea și avea 23 de ani.

Niciodată toamna nu a fost mai frumoasă... la Amara
Prin tradiție, Festivalul debuta la începutul lunii august, în plină caniculă. Amânată cu o lună, această ediție, deși mai friguroasă, a scutit publicul de prezența țânțarilor.
• Ediția din 2021 a aliniat la start 12 concurenți. Trei dintre aceștia au fost ialomițeni. Este vorba despre Cristina Frățilă, de 16 ani, din Amara, Alina Nădrag, din Slobozia, câștigătoarea locului I și Robert Ștefan Iosifescu, din Slobozia, câștigătorul Trofeului. Știm, am mai spus-o, dar nu ne putem abține să nu o repetăm!
• Liana Stanciu, în premieră prezentatoarea Festivalului, s-a întâlnit în premieră în culisele Festivalului, cu George Simion, în premieră președintele AUR. Liana Stanciu i-a cerut lui George Simion ca la ediția viitoare să premieze câștigătorul Trofeului cu un lingou de AUR: «Măcar unul poleit cu aur, dacă nu vă permiteți unul real!». George Simion nu a gustat gluma, dar a făcut față situației.
«Trofeul Tinereții» a fost recompensat cu 10000 de lei. Nu e o premieră, dar ne-am gândit că merită consemnat.

Slobozia s-a bucurat de Irina Rimes
Festivalul de la Amara a fost «invitat» și la Slobozia. Nu este tocmai o premieră, dar nu s-a mai întâmplat de 20 de ani. Adică din anul 2001!
Pentru prima dată sistemul de sonorizare utilizat la Slobozia nu a mai fost închiriat. Iată că se poate!
Câștigătorii Festivalului au cântat împreună pe scena de la Slobozia «Constantine, Constantine», celebra melodie a Floarei Calotă. Iar publicul prezent a fost încântat. Asta da premieră!
Seara de 5 septembrie 2021 s-a încheiat cu încă o premieră: Irina Rimes a cântat pentru prima dată la Slobozia. Să sperăm că nu și pentru ultima! A fost un spectacol electrizant, deși numărul slobozenilor care s-au bucurat de prezența vedetei nu a depășit 500. Irina a dedicat una dintre piese «unui copil blonduț care vine parcă dintr-o altă epocă» și a părut că se simte în elementul ei pe scena din Piața Revoluției.
La Slobozia, primarul în funcție nu s-a urcat pe scenă pentru obișnuita baie de mulți­me. Îi mulțumim încă o dată pe această cale...

7 Septembrie 2021, 18:10 (1049 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Festivalul «Trofeul Tinereții» Amara 2021: Robert Iosifescu, marele câștigător al competiției muzicale
Vocile care vor reprezenta Ialomița la Festivalul «Trofeul Tinereții»

Comentariile cititorilor:


Mariana:
(10 Septembrie 2021, 07:32)
Nu am ratat nicio ediție din ultimii 30 de ani a acestui festival. Pot sa va spun cu toată sinceritatea ca n-am văzut o ediție mai proasta niciodata!Un festival national important transformat într-un bâlci ieftin! Ma întreb cum de este posibila aceasta decădere în condițiile în care editia din acest an a fost cea mai scumpa ediție!TOTL A FOST JALNIC!!
Mihaela:
(9 Septembrie 2021, 16:02)
Ce firmă obscură a asigurat alimentarea cu energie electrică în petrimetrul așa zisului festival și cum s-a obținut aprobarea pentru a trage curent acolo, fără precauțiile necesare, fără să se fi gândit cineva că există un adevărat pericol? Cine este răspunzător pentru evenimentul nefericit care s-a încheiat cu moartea acelui tănăr? Condoleanțe familiei îndurerate! 
precizari:
(8 Septembrie 2021, 15:52)
1. Piesele tinerilor au fost de toata jena; adolescentul a interpretat piesa Murgu? adica maneaua Constantine Constantine cu versuri schimbate. Penibil! Iar pe piesa "Cosmos" iti venea sa-ti faci harakiri. Fetitele aveau ceva voce, inspiratia in alegerea pieselor a fost nefericita.
2. Dj Project = sub orice asteptari; baiatul cel plinut mai era si agramat, falsa grav, iar glumele lui cu greu puteau fi numite asa.
3. Fast-food urile de calitate?? gogosele cu gust amar de la care te simteai rau.
4. Tantari? cat cuprinde.
5. Locatia? (asa cum se spune in mass-media, dar care nu inseamna nicidecum loc, ci locatie de gestiune - corect) un maidan denivelat, cu iarba uscata si praf.
6. Prezentatoarea? nu stim de ce era asa suparata, dar urla in microfon de-a dreptul
7. Linguseli si ode aduse autoritatilor; daca eram pe vremea odiosului, am fi inteles
8. Masca de protectie? Noi am dat-o jos dupa un timp pentru ca se uitau toti ciudat la noi ca la niste ciumati
...
Nota zece cu felicitari si coronita pentru trupa Zdob si Zdub. Moldovenii au facut un adevarat show! Normal ca nu poate exista termen de comparatie intre prestatiile tinereilor si celor 2 trupe, insa...restul au fost mult sub zero!
Sa mai zicem ceva de lingoul (lingăul) de aur? Nu merita irosirea spatiului publicatiei.