Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Prefectul USR-PLUS Mihai Tănăsescu, eliberat din funcție

Ialomița: Prefectul USR-PLUS Mihai Tănăsescu, eliberat din funcție

Numit în funcția de prefect al județului Ialomița la propunerea USR-PLUS, Mihai Tănăsescu a fost demis. Instituția Prefectului Ialomița va fi condusă interimar de către unul dintre subprefecți, vehiculându-se numele Toniței Manea. Înainte de a părăsi instituția, Mihai Tănăsescu a trimis un mesaj șefilor instituțiilor deconcentrate din județ. Totuși, Tănăsescu speră să revină în fruntea Instituției Prefectului Ialomița, în cel mai scurt timp. Să reamintim că joi, 9 septemebrie a.c., Guvernul României a destituit din funcție 14 prefecți si 29 de subprefecți USR-PLUS.

«Eu plec de aici cu capul sus!» Mihai Tănăsescu a fost numit în funcția de prefect al județului Ialomița în luna martie 2021. Acesta a înlocuit-o pe Tonița Manea, care a devenit unul dintre cei doi subprefecți ai județului. În prezent, aceasta va reveni la conducerea Instituției Prefectului Ialomița, după ce Mihai Tănăsescu a fost demis. «Nu este vina mea personală, nu am ce să-mi reproșez... Eu plec de aici cu capul sus, vă dați seama. Ne-am făcut treaba până în ultima zi!» a declarat Mihai Tănăsescu.

Mesaje pentru șefii instituțiilor deconcentrate Înainte de a părăsi funcția, Mihai Tănăsescu a transmis un mesaj tuturor șefilor instituțiilor deconcentrate din Ialomița, care se află în coordonarea Instituției Prefectului Ialomița. «Dragi colegi, după cum bine știți, astăzi Guvernul a decis eliberarea prefecților și subprefecților USR-PLUS din funcție. Vreau să vă mulțumesc tuturor pentru colaborarea pe care am avut-o, pe majoritatea dintre voi v-am cunoscut, pe câțiva nu am avut plăcerea încă, dar faptul că sunteți persoane responsabile și capabile este o certitudine. A fost o onoare pentru mine să lucrez cu voi și, totodată, o experiență unică ce nu va fi uitată cu ușurință. Vă doresc tuturor multă putere de muncă și sănătate! Vă salut cu respect!» a fost mesajul lui Mihai Tănăescu.

Speră să revină în funcție Cu toate acestea, Mihai Tănăsescu speră să revină în funcția de prefect al județului Ialomița după ce formațiunea politică USR-PLUS va reuși să-l demită din fruntea Guvernului pe premierul Florin Câțu. «Mergem înainte și sperăm ca în continuare să fim la guvernare, dar fără premierul Florin Câțu. S-ar pute să revenim peste 2 luni de zile...» a mai spus Mihai Tănăsescu.

9 Septembrie 2021, 15:40 (3411 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
50 de focare de Pestă Porcină Africană în 3 localități din Ialomița
Liniște! Prefectul Tănăsescu lucrează!
Prefectul Tănăsescu a fost învestit cu ușile închise

Comentariile cititorilor:


@ corcodel:
(12 Septembrie 2021, 16:57)
Bini li zisi dumniatale pi toati,ptr domnu fost prifect ii dorim mult spor in toati si sa sa tie diparti di administratie ca nu i di el , desi sa fac bani frumosi din ie ..
VIGI:
(11 Septembrie 2021, 20:36)
Exact ce am preconizat ca pe nea Gabi Tănăsescu nu îl apuca 1 an de zile ca prefect ...și nici liberalii sa nu își facă prea mari iluzii chiar dca va pune vreun liberal Prefect ....ptr ca vin Dihorii de la PSD și va maninca cu fulgi cu tot ....județul asta de la Revoluție încoace a fost tot timpu Roșu....chiar dca nici ei nu făcut mai nimic ptr județ sau ptr Reședință de județ
Corcodel de la Dumitresti:
(11 Septembrie 2021, 09:44)
Eu ti-am spusu, bre nea Mihaita, ca nu ti prindi 6 luni pi post. Ti-a lua fata Jiji, el esti cu toti, cu Catu cu Orban, afacirea di familie sa mearga ca cine vine prefect nici la bascula nu-l doare. Matali ai gresit cand te-ai inrolat in partidul asta a lu Stan si Patason. Nu iai vazut la conferinte di presa pi sefi matali, unu inalt ca o prajina si tantalau ca o besina, si unu mic si cordit si de franta bine platit. Ati cam ramas cu destu in gura, puteti sa-l introduceti in teava de esapament  a lu Catu Supermenos. Ce va mai dadeati voi mari, ca o sa traiti ani fericiti impreuna, ca numai moartea va va desparti. Iete na, i sa vizionat intracutanat o idei lu Supermen si in trei zile va omorat prin deces. Esti o vorba la Dumitresti, c.cat ai fost, c.cat ramai si mirosi a c.cat chiar daca te dai de trei ori pe zi, inainte de masa cu deodorant. Asa ca fa o poza in fata prefecturi, sa o pui in albumul de familie. Dupa cum bate vantu, nu prea o sa mai treci la conducerea prefecturi. Dute la AJOFM, sigur vor gasi ceva care se potriveste pentru tine. (CE RECLAMA DE RAHAT ATI PUTUT SCOATE CAT ATI FOST IN CONCUBINAJ CU LIBERALI)
Mar:
(11 Septembrie 2021, 09:36)
Cum sa fii atât de iresponsabil și sa demiti din funcție atâția oameni, doar pentru a te răzbuna pe alții? Cum poate funcționa o administrație în stilul asta?
Mitica:
(10 Septembrie 2021, 07:35)
Gata sa terminat cu glumili, vine iar Gheorghe padurarul la butoanele ialomitene, sau nea Petre electricianul cu echipa lui de razboinici ai luminilor din judecatori si tribunale. Clar ca , tanti pictorita sta la panda poate agata si ea o sarma. Revenid la subiect, USR+PLUS si PNL sunt in divort si se bat pentru impartirea averii, tot clar ne este ca miezul problemei a fost si este, justitia in general, da in Ialomita Ciumei Rosii, PSDiste prea a dat cu mucii in fasole in ultimi 30 ani. Despre fostul titular al, prefecturii,Tanasescu se poate spune ca a fost slab si inexistent din toate punctele de vedere. De fapt nici nu avea ce sa faca, institutiile statului find acaparate 95% de clanurile familiilor, PSD care su devenit afaceri de familie. Asa ca mai rabdam inca cu sau fara inexistentul USR+PLUS dresat de ciuma galbena iar din culise de imbarlugatori, grasi si frumosi ai ciumei rosii, PSDiste. Altul la castronul cu ciolan, stropit cu banii nostrii. De stiu ca, Ialomita e in metastaza de mult timp si nici toate citostaticile din lume nu o mai face bine. Aviz amatorilor umflati de mirajul puterii, azi esti sus, maine neica nimeni si faci bucle la motrocei de ka subtioara piciorului ca nu ai studii.
Cuiemâțu:
(10 Septembrie 2021, 01:48)
Cetateni turmentati, timorati, tumefiati..etalon pentru judetul asta! Mancati psd pe paine si painea ce ramane o mananca pnl pe furis.
Cetățeanul timorat:
(9 Septembrie 2021, 19:47)
Sa-l anunțe cineva că a fost prefect! Ce mai bun e Gigi -2 de Urziceni,cu Emilian suptprefect! Bravo națiune, halal sa-ți fie!! O sfeștanie la Prefectura se poate??!!
zoon politicon:
(9 Septembrie 2021, 19:34)
E doar politica iar politica stim ca este o c.urva. PLUSR -istii s-au suparat ca sumele care vor reveni primarilor ( si clientilor )lor e infima fata de ce revine PNL si PSD. Sigur, cand vor avea si ei peste o mie de primari, nu vor mai protesta. Pana atunci mai va..Asa ca, au considerat ca o alianta cu AUR(despre care spuneau ca sunt extremisti si nu vor colabora niciodata!?) ii va ajuta sa darame guvernul. Urmarea, demiterea prefectilor, subprefectilor si a secretarilor de stat pt ca, nu-i asa, ministri lor au incercat metoda 'Dragnea' de a-si darama propriul guvern. Tanasescu spera sa revina dar ,deocamdata, intra in somaj tehnic. Interesant va fi daca-i va fi simtita lipsa. Oricum circul s-a ieftinit, painea in schimb se va scumpi..
Cetateanul turmentat:
(9 Septembrie 2021, 18:31)
Dar cine-i Mihai Tănăsescu? A fost prefect? Nu am auzit nimic de la prefectura de ceva timp? Omul nu a facut nicio conferinta de presa? Care-i? Ala din spate in camasa alba?