Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Regulamentele administrației Soare pentru Slobozia

La vremuri noi, reguli noi

Regulamentele administrației Soare pentru Slobozia

bonus: Premieră administrativă

În ultimele 3 luni, administrația Soare a modificat și pus în dezbatere o serie de Regulamente care reglementează activitățile economice și sociale din Municipiul Slobozia. Unele dintre aceste Regu­lamente au fost aprobate, altele se află încă în dezbatere publică. Primarul Dragoș Soare susține că noile reglementări propuse de administrație «sunt în folosul cetățenilor și al agenților economici». Ultimul dintre acestea, Regulamentul de autorizare și desfășurare a activităților de întreținere și reparare a autovehiculelor pe raza Municipiului Slobozia, a generat o reacție de respingere din partea firmelor implicate în acest tip de activități.

La vremuri noi, promisiuni noi În ultimele luni, pe site-ul Primăriei Slobozia, au fost aduse în atenția opiniei publice o serie de Regulamente al căror scop îl reprezintă reglementarea activităților economice și sociale din Municipiul Slobozia. Printre acestea se numără Regula­mentul privind condițiile de desfă­șurare a activităților comerciale, promo­ționale și de agrement, deja aprobat, Regulamentul de organizare și funcționare al cimitirelor umane din Municipiul Slobozia și Regulamentul de autorizare și desfășurare a activităților de întreținere și reparare a autovehiculelor pe raza Municipiului Slobozia. Mediatizarea Regulamentelor a fost dublată de o serie de întâlniri cu reprezentanții firmelor locale și persoanele interesate de modificările apărute. Întâlnirile au fost gestionate de către primarul Dragoș Soare, care a ținut să se justifice de fiecare dată: «Fiecare dintre Regulamentele puse în discuție sunt perfectibile... Modificările apărute sunt în folosul cetățenilor și al agenților economici! Dorim să reglementăm activitățile desfășurate la nivelul orașului astfel încât nimeni să nu mai poată încălca legea. Apoi, prin Planul Urbanistic General, aflat la acest moment în lucru, vom stabili care sunt direcțiile de dezvoltare ale orașului. Într-un an, sper eu, vom avea un set reguli clare care sunt obligatorii pentru toți și care nu vor putea fi negociate!».

Regulamente «copy-paste» Graba cu care au fost realizate Regula­mentele aduse în dezbatere publică de către autorități a generat controverse. Există voci care susțin că în cazul Regulamentului pri­vind condițiile de desfășurare a activităților comerciale, promoționale si de agrement există pasaje întregi copiate din Regula­mentul si­milar existent la Zărnești, oraș de dimensiuni mai mari și care impune reguli mai stricte. În cazul Regulamentului de organizare și funcționare al cimitirelor umane din Muni­cipiul Slobozia, de exemplu, apar reglementări care contravin legislației pri­vind regimul construcțiilor. Și exemplele pot continua. Contactat pentru a oferi un punct de vedere, primarul Dragoș Soare susține că toate aceste erori, în cazul în care vor fi confirmate, pot fi îndreptate. «Mi-e greu să cred că aveți dreptate... Dar este posibil! Regulamentele au fost realizate de către funcționarii din cadrul aparatului de specia­litate al primarului. Dar aceștia sunt și ei oameni... Pot greși! Eu am învățat însă că există puține greșeli care nu pot fi îndreptate. Acestea pot! Și, cu sprijinul oamenilor, le vom îndrepta până când aceste Regulamente vor fi clare... Avem toată deschiderea la sugestii și vă asigur că vom ține cont de ele!» a declarat primarul Sloboziei, Dragoș Soare.

«Toată lumea muncește de la 8,00 la 21,00!»
Ultimul dintre Regu­la­mentele aflate în dezbatere publică este cel privind autorizarea și desfășurarea activităților de întreținere și reparare a autovehiculelor pe raza Municipiului Slobozia. Miercuri, 2 sep­tembrie a.c., în cadrul unei întâlniri cu agenții economici care desfășoară acest tip de activități, primarul Dragoș Soare a precizat că principala miză a acestui Regulament o reprezintă reducerea acti­vităților economice generatoare de zgomot de pe raza municipiului Slobozia în intervalul 8,00-21,00. Impu­nerea survine ca urmare a numeroaselor sesizări ale slobozenilor privind zgomotul produs de spălătoriile auto amplasate în imediata vecinătate a blocurilor. O miză secundară, dar la fel de importantă, o reprezintă fiscalizarea tuturor activităților economice desfășurate pe domeniul public. «Avem nevoie de fiecare leuț pe care îl putem strânge... Dacă nu plătiți taxe și impozite, prejudiciați și Primăria Slobozia! Nu mai putem permite acest lucru. De aceea vrem să reglementăm toate activi­tățile economice desfășurate pe teritoriul orașului... În plus, activitățile economice ilegale vă prejudiciază și pe dumneavoastră. (...) Eu îmi doresc la Slobozia numai firme care plătesc taxe!» a declarat Dragoș Soare în cadrul acestei întâlniri, printre altele.

Premieră administrativă
Administrația locală din Slobozia a făcut public Raportul de Audit al Curții de Conturi pentru anul 2020. Este prima dată când admi­nistrația din Slobozia face public acest raport pe site-ul instituției. Concluziile Ra­portului consemnează atât abaterile legislative, cât și va­loarea prejudiciilor care urmează a fi recuperate.
Un dram de transparență La 30 martie 2021, Camera de Conturi Ialomița a finalizat procesul de auditare al Primăriei Slobozia pentru anul 2020. Raportul a fost făcut public în luna septembrie a acestui an și poate fi consultat pe site-ul instituției. Docu­mentul are 53 de pagini și vizează atât activitatea instituției, cât și cea a unui număr de 4 unități școlare din oraș aflate în subordinea acesteia. Printre obiectivele avute în vedere în cadrul controlului, s-au numărat modul de reflectare a datelor financiare, evidențierea și urmărirea încasării veniturilor bugetare și analiza transferurilor de fonduri publice către unitățile școlare. Concluzia Raportului a fost că «nu au fost înregistrate abateri semnificative», iar prejudiciile financiare constatate pot fi recuperate. Raportul Camerei de Conturi Ialomița consemnează și faptul că Primăria Slobozia a realizat la finalul anului 2020 și începutul anului 2021 trei misiuni interne de audit. Prima a vizat nerecupe­rarea unui prejudiciu de 4900 de lei de către Serviciul Juridic, a doua a vizat modul de condu­cere a activităților financiar-contabile la nivelul instituției, iar a treia modul de gestionare a fondurilor la Cantina Socială din Slobozia. În urma acestor misiuni de audit intern au fost stabilite 26 de recomandări și a fost estimat un prejudiciu de aproximativ 60000 de lei care urmează să fie recuperat.

14 Septembrie 2021, 09:50 (2016 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Slobozia: «Orășelul Copiilor» va fi gata în 2022
«Groapa lui Stoica», sacul fără fund al Sloboziei
Administrația Soare restabilește legalitatea pe scările de bloc din Slobozia

Comentariile cititorilor:


Mary :
(16 Septembrie 2021, 21:21)
Regulamente și iar regulamente. Ca să astupi gropile, nu există reguli, mai de grabă o îndatorire de bun simț față de cei care plătesc impozite și taxe.
Corcodel de la Dumitresti:
(15 Septembrie 2021, 21:58)
RECULAMENT ca la armata bre nea Solei. Cinsti matali! Poate incepi cu reglementul din curtea matali, ca asa face gospodarul, face curateni in casa si dupa se apuca de batatura. Pai eu vad la matali in birouri, fufe care taie hartii(mustele din parc sunt veninoase), stau la cafele(6 PAUZE PE ZI, cred ca sunt toate la menopauzata). Fac figuratie(le-ai luat de studioul STAFIA, nu ai avut noroc de actori de renume si te multumesti cu figuranti) Pai matali vrei sa faci SLOBOZIA BRUXELES, cu laturile din rest? CU SPAGARI , TANTARI SI GAZE, VREI SA FACI REVOLUTIUNE? Pai astia or sa te toace, or sa-ti bage fuse in roate si te trezesti la final, CA ESTI EXPONENTIAL. Arunca totul pe tine, lor le convine!  Un baiat cu suflet mare, a vrut sa faca valtoare, dar la noi in IALOMITA, COMANDA COANA MITA. Mita aia din subsol, ce citeste orice zvon, aia de la doisiunsfert, ce te lasa repetent!
Cetatean:
(15 Septembrie 2021, 14:31)
Pai cine isi permite sa mearga sa repare masina la un service, avand in vedere cat de mult iti umfla devizul de lucrari si ce preturi practica???Poate angajatii de la stat care au salarii uriase fata de cei de la privat..
cetatean:
(15 Septembrie 2021, 11:06)
Dar cum se face ca in Slobozia Noua exista ateliere de reparatiii ilegale. Tirurile nu au voie sa intre pe stradute, ele sunt si reparate in fata curtii sau prin curti, iar politia locala nu isi face treaba sa verifice. In ce tara traim, daca nu respectam regulile? Incotro de indreptam? Pe str. George Cosbuc circula tirurile cu o viteza fantastica, ne e teama sa mai stam in casa, ca, poate, vreun nebun, intra cu tirul in noi.
Vasile 1:
(14 Septembrie 2021, 21:24)
Cine a fost desteptul de a autorizat funcționarea unui autoservire pe str independentei de se blochează traficul auto pe strada din cauza ca nu au unde sa depoziteze auto ce trebuie reparate plus auto. Ale mecanicilor. Politia de ce nu se autosesizează de blocarea traficului rutier în zona?
stefa:
(14 Septembrie 2021, 15:44)
pentru Gigel,ai punctat perfect  ceea ce se intampla.Din pacate si cu procedurile in brate generatia de fenctionare sefi ,care a ramas acum in primarie e varza. Cat timp sa mai suporte cotribuabilul sa invete astia si de la cine??O procedura de urgentare a rezolvarii contractelor de concesiune exista? poate fi pusa pe soite pentru respectarea stricta a termenelor?daca nu sa se schimbe in continuare pana vin oameni competenti.
Cristy :
(14 Septembrie 2021, 13:36)
Domnule primar, nu avem locuri de parcare. De ce? Păi, tată sunt unii care au transformat aleele dintre blocuri în garaje. Au și câte patru mașini parcate în fața blocului. Instituie regula de bază, un apartament, un loc de parcare. Unii au obrazul gros și au câte două locuri plătite. Să-ți fie rușine dacă ai aprobat așa ceva. Tu poți să uiți dar noi nu vom uita.
Crd:
(14 Septembrie 2021, 12:38)
Bla..,bla,bla,bla....!!!..Dezaztru pe str Filaturii,Sudului....samd!!
Gigel:
(14 Septembrie 2021, 11:11)
Nu lipsa vointei sau a dorintei ne-a tinut pe loc in ultimii 30 de ani, ci lipsa putintei. Avem multi functionari care realizeaza documente cu copy/paste cum bine scrie in articol, si avem sefi care nu se obosesc sa le citeasca inainte de a le semna. Cu alte cuvinte, avem cancer - dar ne negam boala. Domnul Primar a facut o dezbatere pe o propunere de Regulament care a fost redactata de un functionar, si apoi nu a mai fost citita de nimeni. Toata lumea semneaza "ca primarul" in speranta ca cei de dinainte si-au facut treaba bine, ceea ce nu se intampla - de aceea apar in Regulament prevederi ilegale. Acum, domnule Primar, sanctionati pe sefii care au semnat "ca primarul"? Pe cei pe care ii platim regeste tocmai ca sa fie atenti la fiecare detaliu?