Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Și-au confirmat superioritatea

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Petrolul Ploiești 0-2

Și-au confirmat superioritatea

Petrolul caută de vreo 4 ani promovarea în Liga I, iar anul acesta pare mai pregătită ca oricând pentru marele pas. În meciul contra ploieștenilor, Unirea și-a testat limitele, iar realitatea din teren ne-a arătat că putem visa cel mult la o participare în play-off. Ceea ce, oricum, ar constitui un mare progres. Adrian Mihalcea pare să-și fi cristalizat un prim 11, în meciul cu Petrolul bazându-se pe următorii jucători: Gurău-Ibrian, Dinu, Perju, Toma-Cruceru (Suciu ’46), Coadă-Bolohan (Savu ’46), Greu (Turcu ’64), Mustacă (Radu ’84)-Stoica (Ivan ’73). Acești jucători care au uimit în acest start de sezon prin prestațiile lor au încercat să țină piept și Petrolului, dar mai experimentații «lupi galbeni» s-au impus.

Și tu, Diarra? Scorul a fost deschis de cel care, în returul campionatului trecut, își regăsea pofta de fotbal în tricoul Unirii. Sorry Diarra și-a dovedit iarăși profesionalismul și forma bună pe care o traversează, de data aceasta în calitate de adversar al echipei noastre. În minutul 32, Tucaliuc recuperează o minge la 25 de metri de poarta lui Gurău, aceasta ajunge în dreapta la tânărul Bratu care centrează în careu pentru Diarra. Acesta ajunge la minge înaintea lui Gurău și marchează. Remarcabil este faptul că Diarra, din respect pentru perioada petrecută la Slobozia, nu se bucură la marcarea golului. Petrolul continuă să controleze jocul, Tucaliuc și Diarra trec pe lângă majorarea scorului, dar și Unirea putea egala în minutul 66 prin Ibrian, dar acesta, din 14 metri, poziție foarte bună, trage pe lângă poartă. Golul doi al Petrolului vine în urma unei faze de manual: Măzărache îi pasează lui Diarra, iar acesta îl găsește pe dreapta pe Vajushi. Albanezul trage din colțul careului, iar mingea intră în poartă după ce, în prealabil, șterge stâlpul lateral. 2-0 este scorul final, iar Adrian Mihalcea recunoaște cu fair-play superioritatea adversarului, dar speră să ne mărim zestrea de puncte în etapa viitoare. Va fi foarte greu, pentru că întâlnim liderul, Concordia Chiajna, pe celebrul teren sintetic al ilfovenilor. Meciul se va juca joi, 16 septembrie 2021, de la orele 17,00.

Au debutat și fetele
Din acest sezon competițional, Slobozia mai are o echipă în Liga a II-a. Este vorba de echipa de fotbal feminin Activ Slobozia, care a promovat în vară și a simțit puternic șocul eșalonului superior. Foarte tinerele fotbaliste, antrenate de Marius Chițoiu, nu au putut face față mult mai experimentatei Selena Constanța, chiar dacă au jucat pe teren propriu. Scorul, 0-10, nu arată întocmai realitatea din teren, dar dovedește că mai este mult de muncă, iar pe Activ o așteaptă un sezon extrem de dificil în care obiectivul nu poate fi altul decât evitarea retrogradării.

14 Septembrie 2021, 14:20 (1133 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Eșecuri pentru echipele ialomițene
Au rămas 15 echipe
Egalii liderului
Unirea Slobozia, pe tabloul principal

Comentariile cititorilor:


Pt suporter:
(23 Septembrie 2021, 11:16)
Foarte bine punctat. Ialomițenii au fost dați deoparte ușor ușor ..urmează Manole și Ibrian su Tzica care nu mai au mult și cică e echipa județului si rămân banii in judet . Penibilitate dusa la extrem … Ialomițenii noștri nu erau buni ca au stat atâția ani sa promoveze pe salarii de tot rahatul și au venit alții acum sa culeagă roadele . Gen trascu care nu poate sa dea un șut la poarta ,Greu care aleargă 1 km pe meci , Cruceru care nu are chef de noi , Bolohan băiatul prietenului cel mai bun al lui Mihalcea , Ivan cu niciun gol la liga 2 . Bravo Mihalcea ! Bravo CJ!
@acelasi suporter:
(22 Septembrie 2021, 19:38)
Bai prapaditule, ai fost azi la meci? Te-ai bucurat ca ne-a scos locul 14 din cupa? Gata, ne concentram doar pe campionat, nu? Ia-l pe țăranul mijlocaș si duceți-va la Gimbasani si jucati golf, tata! Cu sapa, ca aia e de voi! Auzi, cel mai bun produs al județului….. pe lângă uleiul de Slobozia, unirea urziceni sau nămolul de amara, produsul tău este la fel de celebru ca jimblaru la Ateneu! In locul dlui președinte Pavel, v-as reloca la Ionel Perlea, secția dansuri mute! Ca voluntari desigur ca banii prăpădiți pe voi ar putea fi folosiți in folosul ialomițenilor nu ar câtorva trântori!
Rica:
(17 Septembrie 2021, 11:50)
A fost blat Roberte :))
R tereaca:
(16 Septembrie 2021, 19:02)
Pt toti cârcotașii 1la1 cu concordia deci egali cu liderii asa ca indiferent dacă va convine sau nu unirea se ridica la nivelul așteptărilor.felicitari tuturor....
Același suporter:
(16 Septembrie 2021, 16:27)
Vezi ca te contrazici singur Nu ești petrolul dar vrei sa bati pe petrolul..recunoști ca slobozia este mult mai mica dar esti supărat ca nu am bătut petrolul...prietene haideti cu toții la stadion haideti sa cotizam cu toții sa ajutam la bugetul echipei si apoi vor veni și rezultatele....știm sa dam în adi mihalcea știm sa criticam ca nu joaca slobozenii noștri iar apoi vrem rezultate...iti dai seama ce mentalitate de oameni bolnavi sa l trimiți pe adi la real gimbasani...(vizavi de ce scria un prapadit puțin mai inainte)....
Pentru x:
(16 Septembrie 2021, 16:16)
Esti cumva din partea lui Lazar? Nu esti constient ca liga2 pentru Lazar e o palarie mult prea mare? Liga3 este nivelul ideal pentru el , mai sus este deja mult prea mult ! Are si a avut noroc cu Iliuta ca il tine pe aici !
Pt suporter ::
(16 Septembrie 2021, 11:43)
Pai noi suntem petrolul?cum ai vrea tu sa ai galerie ca a petrolului sau a clubului într-un oraș ca Slobozia? Care are ani la liga 2 numărați pe degete ,ai luat o razna ,ținând cont de asta la buget nu suntem departe dar ca echipa lăsam de dorit …
Suporter:
(16 Septembrie 2021, 07:26)
Specific romanesc sa criticam sa acuzam sa blamam pe adi mihalcea...avem și noi ca judet un om care ne a reprezentat la nivel înalt și noi ce știm mai bine ...sa l criticam.dar nu ne uitam la noi ca am fost 500 de oameni pe stadion ca nu am fost în stare sa încurajăm echipa sa avem o galerie etc etc.. asa vad ca nu spuneți.. de petrolul ce suporteri a avut iar noi stăteam ca la teatru în tribune???...
abc….z:
(15 Septembrie 2021, 13:52)
Mihalcea e bun la Real Gimbasani! Magazioner, desigur! In rest, o gaura neagră si trista in bugetul județului…..dar de, chelului ii lipsește tichia de mărgăritar!
y:
(15 Septembrie 2021, 12:59)
Fac un comentariu semnând cu litera de mai sus, sperând că cineva va urma cu litera „z” ș.a.m.d.! Petrolul Ploiești în meciul cu Unirea noastră, a fost ca echipă net superioară și bine ar fi dacă de data aceasta, în sfârșit va promova în Liga I. Cu puțin noroc, prin cele două ocazii pe care Unirea le-a avut în repriza a doua, putea „ieși” un „egal”! Deși am auzit că fotbaliștii Unirii și-au primit salariile la timp, ba, chiar și niște prime de joc, atitudinea lor pe teren a fost cam apatică, fricoasă și unii jucători depășiți de miza partidei. Dacă în etapele 7, 8, 9, 10, 11 nu vom câștiga niciun punct, atunci „sperăm” la play-aut nu la play-off!  Oare „focul de paie” să se fii stins așa de repede !?
Pentru x ::
(15 Septembrie 2021, 12:36)
Și or sa mai fie meciuri de antrenament pentru adversari ,urmează program infernal și nu văd unde putem lua puncte. Ne am bucurat destul de repede și cred ca nu o sa fim nici in obiectivul ăla 1-10 pe care l-au pus oamenii ăștia ,deși la bugetul pe care îl are Slobozia nu ar fi putut exista alt obiectiv decât Play Off cel puțin …îl tot auzim pe Mihalcea ca nu se poate bate cu echipele mari ca sunt mai puternice ,dar bugetul nu e departe de al petrolului și al clubului ,așa suntem noi ne văităm și ne mulțumim cu puțin .
x:
(15 Septembrie 2021, 07:53)
Unirea a aratat ce poate. Efectiv ploiestenii au facut antrenament in meciul cu Unirea Slobozia. Mihalcea...tot Mihalcea a ramas, cu injuraturi si comportament jignitor asupra fotbalistilor in vestiar. 
Lazar tot nu a jucat ca de a fluierat in biserica. Ne-am adus preparator fizic  ca antrenorul secund nu mai este pe placul antrenorului. Se  vede cu ochiul liber rupturile survenite dupa schimbarea componentei echipei. Echipa trebuie consolidata. Un lucru bun s-a facut, au fost introdusi la unele meciuri si juniori crescuti la Unirea Slobozia. Felicitari pentru acest lucru.
Hai Unirea, am incredere in voi baieti.