Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Administrația Soare restabilește legalitatea pe scările de bloc din Slobozia

Branșarea condiționată la rețeaua de apă este ilegală

Administrația Soare restabilește legalitatea pe scările de bloc din Slobozia

La sfârșitul lunii august 2021, Urban SA a informat printr-o adresă oficială proprietarii de apartamente din Slobozia că nu va mai tolera existența a două sisteme simultane de alimentare cu apă pe scările de bloc din Slobozia. Miza acestei decizii, reglementată prin Legea 224 din 2015, o reprezintă recuperarea unor debite restante în valoare de 7,9 milioane de lei de la populație. Decizia a generat proteste publice din partea reprezentanților Asociațiilor de Proprietari. Luni, 13 septembrie 2021, primarul Dragoș Soare a mediat această dispută în cadrul unei întâlniri desfășurate la Casa de Cultură Municipală din Slobozia.

Decizia care a inflamat spiritele Adresa făcută publică de către Urban SA invocă o reglementare din Legea 224 din 2015, pentru modificarea și completarea Legii serviciului de alimentare cu apă și de canalizare nr. 241/2006, care precizează la art. 21 că «trecerea de la distribuția verticală la distribuția orizontală a apei în condominiu se face cu acordul scris al tuturor deținătorilor cu orice titlu ai spațiilor din cadrul condominiului și pe cheltuiala acestora, exprimat prin hotărârea adunării generale a asociației luată cu unanimitate de voturi». Deși reglementarea este veche de 6 ani, până la acest moment nimeni nu a invocat-o: «În cazul nerespectării legii în vigoare, Urban SA Slobozia va lua toate măsurile ce se impun (...) putând duce la debranșarea de la serviciul de furnizare a apei în situațiile în care pe rețeaua veche de furnizare beneficiarii nu au achitat contravaloarea serviciilor». Adresa a ge­nerat nemulțumiri și proteste din partea reprezentanților Asociațiilor de Proprietari. Aceștia au solicitat Primăriei Slobozia medierea acestui conflict și identificarea unei soluții care să nu afecteze furnizarea apei către proprietarii de apartamente buni-platnici.

«Toleranță 0» pentru dezinformare Întâlnirea între reprezentanții Primăriei, directorul Urban SA, Cătălin Grigore, vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița, administratorii Asociațiilor de Proprietari și cetățenii orașului s-a desfășurat luni, 13 septembrie 2021, la orele 16,00, la Casa de Cultură Municipală din Slobozia. Primarul Dragoș Soare, cel care a mediat întâlnirea, a făcut declarații tranșante cu privire la situația existentă: «Orice conductă instalată de orice societate care este pe proprietatea dumneavoastră comună se află în proprietatea dumneavoastră. Mai mult decât atât, autorizațiile de construire pentru aceste conducte sunt elibe­rate pentru Asociații, fapt care demonstrează că firmele au știut de existența legii. În aceste condiții, semnalul pe care îl dă administrația locală e clar. Din acest moment, nu poate nicio firmă privată să vă condiționeze branșarea individuală la rețeaua de apă de plata unei taxe. E ilegal și așa a fost mereu!» a declarat Dragoș Soare, printre altele. În cadrul întâlnirii, directorul Urban SA, Adrian Stoicescu, a susținut că decizia de a nu mai tolera existența a două sisteme simultane de alimentare cu apă survine ca urmare a de­bitelor uriașe înregistrate de către de proprietarii de apartamente din Slobozia. Valoarea acestor debite este de 7,9 mi­lioane de lei.

20 de ani de abuz și ilegalități Adresa Urban SA și intransigența de care dă dovadă administrația locală în această problemă comunitară readuce în dezbatere acest tip de ilegalitate tolerată de către toată lumea, de la instituțiile publice la administratorii Asociațiilor de Proprietari și proprietarii de apartamente. Fie că a fost vorba de neștiință sau prostie, fie că vorbim de dezinformare, de-a lungul ultimilor 20 de ani proprietarii de apartamente au plătit sume care au oscilat între 1000 și 2000 de lei către firmele care au instalat țevi de branșare individuală pe casa scării. Firma care deține «monopolul» asupra acestui tip de servicii este VIV SERV SRL, care are peste 550 de astfel de instalații pe scările de bloc. La mare distanță urmează COMFRIG SRL și URBAN SA. În cadrul întâlnirii de luni, 13 septembrie a.c., directorul Adrian Stoicescu a recunoscut public situația și a precizat că cele două firme menționate, plus o a treia care încearcă să pătrundă pe piața locală, au fost notificate cu privire la implicațiile penale ale acestui tip de abuz. Administratorii de Asociații de Proprietari prezenți în sală au cerut în repetate rânduri intervenția Primăriei, ca structură de îndrumare și reglementare. Una dintre soluțiile posibile o reprezintă înființarea în cadrul Servicii Publice SRL a unei suprastructuri administrative care să răspundă direct de Asociațiile de Proprietari din Slobozia.

16 Septembrie 2021, 10:25 (5915 vizualizări - 33 comentarii)

Citiți și:
Slobozia are nevoie de 14,8 milioane de lei pentru modernizarea iluminatului stradal
Inițiativă: Primarul Sloboziei cere consilierilor locali să se implice într-o campanie publică pro-vaccinare
Slobozia: «Orășelul Copiilor» va fi gata în 2022
A început bătălia pentru operatorul regional Urban SA
Urban SA Slobozia se pregătește să devină operator regional de furnizare a serviciilor de apă

Comentariile cititorilor:


@ Marilena I:
(20 Septembrie 2021, 11:59)
Excelente observații! Interesante precizari!
@ Clara:
(20 Septembrie 2021, 11:01)
Da, bravo Independent! Dar poate ar trebui să faci mult mai mult. Și anume să devoalezi toată încrengătura de interese clientelare care se învârte în jurul Urban SA.
Toată armata de angajați care au fost încadrați doar pe pile, relații, pesedisme și alte amantlâcuri.
Așa cred că ar fi corect.
Slobozia chiar merită un astfel de demers jurnalistic.
Clara:
(20 Septembrie 2021, 09:30)
Felicitări Independent pentru dezbaterile pe care le provoci și trezirea populației slobozene la realitate.
Este inadmisibilă acțiunea celor de la Urban, pur și simplu își bat joc de pregătirea și inteligența noastră.
Gândiți-vă că astfel de oameni, care nu au habar de legislație, semnează și contracte comerciale care produc impact asupra bunăstării noastre.
Sincer, putem avea încredere în astfel de incompetenți?
Dragoș Soare, dacă dorești să-ți realizezi proiectele de modernizare ale municipiului Slobozia, scapă de astfel de incompetenți!
Gigel:
(19 Septembrie 2021, 20:47)
@ion ion: Urban este o societate care aparent se autofinanteaza. In realitate, toate investitiile le-a facut mereu Municipiul Slobozia, prin hotarari de Consiliu Local (adica s-au facut mereu pe banii NOSTRI). Iar Urban doar incaseaza banii pe apa si canal. Asadar, nicidecum nu se autofinanteaza, asta este o expresie pentru fraieri. Daca maine municipalitatea nu ar mai da bani, Urban ar intra in faliment in cateva luni. (Nu ca acum ar fi prea departe de faliment).
Viorica:
(19 Septembrie 2021, 19:53)
Excelent punctat Marilena I!
Primarul trebuie să ia atitudine și să se distanțeze de toți acei angajați incompetenți și incapabili să se adapteze la normele legale!
URBAN SA trebuie restructurat din temelii!
Ion Ion:
(19 Septembrie 2021, 17:58)
perioada de tranzitie de la comun la individual trebuia de minim 1an
Ion Ion:
(19 Septembrie 2021, 17:37)
Praleooo , de fond de salariu ai auzit tati? Societatea se autofinanteaza asa la soare si la tigara....
cetatean:
(19 Septembrie 2021, 13:55)
foarte bine! trebuia de mult pus la punc Viv.....atatea ani a incasat pentru 4 metri de teava 2000 lei ?? si Urbanul este de vina! nu facea contraxt daca te racordai cu alta firma. "nimeni altu"....ai dreptate ?! nici Dunarea nu te spala..... 
Pralea:
(19 Septembrie 2021, 11:38)
Pentru nea ion ion... Tati dar din fondurile cui sunt plătiți angajații de la Urban... Aia care stau la cafea si tigara la soare toată ziua..
Marilena I:
(19 Septembrie 2021, 10:04)
Am votat pentru o schimbare, am avut încredere în Dragoș Soare pentru a prelua Primăria Slobozia, încă mai am încredere că va face ce a promis în campania electorală și va avea un mandat de primar diferit de cel al predecesorilor săi.
Dar în ce privește scandalul de la Urban trebuie să ia poziție public, să se disocieze și delimiteze de astfel acțiuni ilegale, dacă dorește cu adevărat respectul nostru, al celor care l-am votat.
Cele 3 persoane din conducerea Urban care au semnat afișele/notificările postate la toate blocurile din Slobozia trebuie să plece, să-și găsească un alt job, nu să facă astfel de greșeli monumentale pe banii noștrii.
Așteptăm Dragoș Soare reacția ta! Încă mai credem în tine!
ion ion:
(18 Septembrie 2021, 12:43)
[email protected] ....tati , nu platesti tu pe nimeni de la Urban SA, esti dezinformat.
@@ Gigel:
(17 Septembrie 2021, 18:11)
Toată Slobozia a fost împânzită de notificările făcute de Urban SA, notificări care nu au legătură cu legislația în vigoare.
Cum poate fi calificată o astfel de acțiune? Dezinformare, promovarea unor date false, minciună?
Este vorba de o infracțiune, de o contravenție, despre ce este vorba, în afară bineînțeles de o prostie crasă?
Am avut scandalul cu corupția din Serviciul Urbanism, agramatismul care domnea în Serviciul Juridic, incompetența și indolența Poliției Locale Slobozia, acum îi avem pe cei de la Urban!!!
Oare există și ceva care să funcționeze în Primăria Slobozia și instituțiile subordonate?
Există și funcționari care chiar să fie pregătiți pentru poziția pe care o ocupă?
Sincer, Dragoș Soare are o misiune aproape imposibilă, pur și simplu nu are cu cine coopera!
@ Gigel:
(17 Septembrie 2021, 16:07)
Este incredibilă această incompetență a angajaților Urban SA, angajați plătiți de noi, contribuabilii din Slobozia. Nu putem tolera la nesfârșit așa ceva!
Nimeni Altu':
(17 Septembrie 2021, 16:07)
Intrati in gura doamnei jurnalist de renume mondial si nimeni nu o sa va mai spele. 
Gogu:
(17 Septembrie 2021, 13:57)
Rugam primatia sa verifice legalitatea instalarii conduntelor pe casa scarii ce se intampla daca se rupe , sparge teava cand urci un frigider mobila etc , cine este responsabil de acest circ