Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Oficialii Consiliului Județean Ialomița, «schimb de experiență administrativă» în Danemarca

Oficialii Consiliului Județean Ialomița, «schimb de experiență administrativă» în Danemarca

Timp de o săptămână, o delegație de 10 oficiali din cadrul Consiliului Județean Ialomița s-a aflat în Danemarca. Vizita a avut loc ca parte a unui proiect finanțat cu fonduri europene, derulat a nivelul instituției. «Ei au făcut cu bicicletele mai mult decât vom fin noi în stare să facem cu mașinile!» a conchis președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel, la revenirea în țară.

O experiența care se repetă Un grup de 10 oficiali județeni și funcționari publici din cadrul instituției s-a deplasat, în perioada 10-17 septembrie 2021, în Danemarca, la Copenhaga. Vizita este una din componentele unui proiect derulat prin Programul Operațional Capital Uman, care are drept scop facilitarea schimburilor de experiență administrativă între țările Uniunii Europene. În cadrul vizitei, delegația județeană a avut o serie de întâlniri în cadrul cărora le-au fost prezentate tehnologii de vârf din domeniul agriculturii, energiei regenerabile și cel al deșeurilor reciclabile. De asemenea, gazdele daneze le-au împărtășit oficialilor ialomițeni și din experiența proprie privind organizarea administrativă și instituțională. La revenirea în țară, președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel, a declarat: «Ei au făcut cu bicicletele mai mult decât vom fi noi în stare să facem cu mașinile! Să vă dau numai un exemplu de restructurare administrativă. În anii ’70 aveau 1330 de localități, iar acum au doar 98 de administrații municipale... Și totul funcționează fără probleme!». Participant la întâlnirile desfășurate în Danemarca, Alexandru Potor, administratorul public al județului, s-a declarat bucuros de șansa care i s-a oferit, aceea de a învăța. «Fiecare dintre noi am avut de învățat. Și am învățat mult! Dar cel mai important e că am înțeles cum au ajuns atât de departe... Ei urmăresc cu strictețe strategiile de dezvoltare pe pe termen lung. Nu contează configurația politică sau administrativă... Când decid să fac drumuri sau spitale sau unități de învățământ, le fac! Iar această politică asigură coerența actului administrativ și guvernamental...» a precizat Alexandru Potor. Reamintim că administrația județeană nu se află la primul schimb de experiență cu omologi din țările Uniunii Europene. În aprilie 2008, un grup de 50 de funcționari din cadrul instituției a vizitat Austria.

21 Septembrie 2021, 15:20 (2405 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Primarii contestă Strategia de Dezvoltare a Județului Ialomița
100 milioane de lei, credit aprobat pentru Consiliul Județean Ialomița
Contracte de investiții majorate cu 7 milioane de lei

Comentariile cititorilor:


George.s:
(23 Septembrie 2021, 12:30)
Zice Potor așa: „Când decid să fac drumuri sau spitale sau unități de învățământ, le fac!”. Observați? Pune semnul mirării la sfârșit. Normal, fiindcă la noi, când se decid să facă ceva... cu-cu!

Aș fi curios să știu cine au fost ceilați 8 oficiali și funcționari.
ALT EU:
(23 Septembrie 2021, 07:57)
Pe bune ,   ..... avem fix ce se voteaza ...despre ce vorbim ,... cine sa faca administratie oameni care daca ii scoti din cladirile statului nu sunt in stare sa administreze nici macar o covrigarie , astia sunt oamenii care in privat nu au sansa... si nu vorbesc doar de functionarii marunti ci de tot aparatul de la ai mari la cei mici ...experienta zero doar grandomania si frica , iar frica vine din lipsa de stiinta din prostie
Gigel:
(22 Septembrie 2021, 17:38)
@@Mirela - banii aia europeni nu sunt publici? Sunt cumva privati? (Daca nu sunt privati, sunt publici, nu e nevoie sa fii geniu sa iti dai seama).
C N x:
(22 Septembrie 2021, 15:41)
Ei au făcut restructurare administrativă și voi erați în stare să declarați orașe și municipii orice cătun.
@@Mirela:
(22 Septembrie 2021, 15:03)
Si aia tot bani publici sunt, asa ca...tu esti cretinul.
@cretina cretinelor:
(22 Septembrie 2021, 14:19)
Și banii europeni nu sunt și românești? Bine după tine România e în Africa, probabil..
@Mirela:
(22 Septembrie 2021, 11:07)
Da cretina mai esti....
Ai citit articolul? A fost finantata din fonduri europene.
Reflexe vechi:
(22 Septembrie 2021, 10:32)
A trecut vremea cand alesii locali si judeteni faceau excursii in China, Japonia si Coreea de Sud, dar dorinta nestavilita de a se falfai pe aiurea a ramas. Asa ca se invart "in jurul casei"europene, evident, tot pe bani publici si pe diurne consistente. Unde or fi oare "experienta" si "investitorii "cu care urma sa ne pricopsim(conform promisiunilor) dupa excursiile lui Ionascu, Stoica, Mocioniu etc, etc?..Bietii alesi, cum se dau ei de ceasul mortii pt mai binele poporului..
Gigel:
(22 Septembrie 2021, 10:03)
Au uitat sa ii intrebe pe danezi daca ei pleaca in delegatie pe bani publici. Si daca au posturi de taietori de frunza la caini (de exemplu, "administrator public"). Sau ce se intampla daca cineva nu isi face treaba. Sau de cate ori merg pe teren, sa vada ce se intampla. Dar asa e la noi, conducatorii sunt bine intentionati dar natura e de vina, traim intr-o zona geografica foarte dezavantajoasa (nu se fac culturile agricole, nu avem energie electrica, nu avem gaz, vai de noi)...
Mirela:
(22 Septembrie 2021, 06:57)
Plimbari pe bani publici cu rezultate zero. Delegatiile sunt interesate de peisaje nu de performante administrative.
eu :
(21 Septembrie 2021, 22:00)
Dosr n-o să credem că acum și noi vom face reorganizare administrativă? Cum să desființăm atâtea posturi de bugetari? Să vedeți agricultură performantă, strategii de dezvoltare pe termen lung! Consilierii locali se vor solidariza pentru proiecte și pentru punerea lor în practică! Ca după vizita celor 50 în Austria! Ce de bine ne așteaptă pe noi,ialomițenii!