Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Bucu, comuna cu străzi pe care se poate circula în siguranță

portret administrativ

Bucu, comuna cu străzi pe care se poate circula în siguranță

A avea grijă de comunitatea care te-a confirmat în funcție este o responsabilitate pe care foarte puțini primari și-o asumă. Dovada în acest sens o reprezintă eșecurile administrative întâlnite la tot pasul. Situația este însă alta în comuna Bucu. Vreme de 5 mandate, edilul Ion Drăgușin a reușit să transforme imaginea localității și să câștige respectul și încrederea cetățenilor pe care îi reprezintă. Astăzi, comuna Bucu este singura localitate din județ care are întreaga rețea de drumuri publice complet reabilitate și acces la Educație și servicii de Sănătate publică.

Un primar pentru oameni Ion Drăgușin a fost ales primar al localității Bucu din 2004 și până anul trecut, când au fost organizate ultimele Alegeri Locale. A renunțat la activitatea pe care o desfășura în mediul privat pentru a înțelege cum funcționează administrația publică și pentru a schimba ima­ginea comunei Bucu, localitatea în care s-a născut. «Mi-am dorit să intru în administrație pentru că voiam o schimbare... Traiectoria în care se îndrepta localitatea în momentul în care am fost ales nu era tocmai bună. Era nevoie de cineva care să pună lucrurile în ordine și am ales să fiu eu. N-a fost deloc ușor, nici acum nu este, însă oamenii din satul în care m-am născut sunt reponsabilitatea mea și trebuie să am grijă de ei!» susține Ion Drăgușin, primarul localității Bucu. Cea mai mare realizare pe care a făcut-o în cele 5 mandate este legată de reabilitarea integrală a drumurilor pu­blice. În timp ce în multe localități rurale din Ialomița oamenii sunt obligați să circule pe ulițe desfundate, pline de gropi și noroi, în Bucu străzile sunt asfaltate și au trotuare. «A fost un proiect care s-a întins pe mai mulți ani, dar până la urmă am reușit să reparăm toți cei 28 de kilometri de străzi... Și trebuie menționat că toate lucră­rile le-am realizat cu fonduri din bugetul local! A fost un demers costisitor dar, în cele din urmă, am reușit să-l ducem la bun sfârșit...» a precizat Ion Drăgușin, edilul localității Bucu. Pe lângă străzi asfaltate, pe care se poate circula în siguranță, locuitorii din comuna Bucu au acces la servicii de Sănătate și Educație. «Avem medici, avem un dispensar cu toate dotările necesare... De asemenea, școala a fost reabilitată și dispune de toate condițiile. Este important să avem grijă de Sănătatea și Educația locuitorilor din comună!» mai spune edilul Ion Drăgușin.

Tinerii, prioritatea administrației locale În timp ce valorile vieții rurale se pierd în negura timpului, administrațiile locale încearcă să-i determine pe tineri să rămână aproape de vetrele satelor. Iar în localitatea Bucu atragerea tinerilor către mediul rural este o prioritate. Administrația locală intenționează să amenajeze locuințe dedicate tinerilor, astfel încât aceștia să rămână în localitate și să se implice activ în viața comunității. «În localitatea Bucu există multe proprietăți de vânzare, iar planul nostru este de a găsi o posibilitate pentru a le achi­ziționa. În felul acesta putem amenaja locuințe pentru tineri, fie cu un etaj, fie cu două etaje... Dorim să avem mai mulți tineri în comunitatea din Bucu, pentru că ei reprezintă viitorul!» a mai spus Ion Drăgușin, primarul localității Bucu. Planurile de viitor ale adm­inis­trației locale vizează racordarea gos­po­dăriilor la rețeaua de gaze și amenajarea unei stații de epurare.

25 Septembrie 2021, 14:20 (4481 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Grădinița de 5 stele
Proiecte noi și vechi la standarde europene
Comuna Bucu va avea 30 km de trotuare

Comentariile cititorilor:


Curiosul:
(23 Octombrie 2021, 22:41)
Aveți și gaze? Canalizare? Ca dacă în 5 mandate ne lăudăm doar cu atât...
Nicoleta Cristoloveanu:
(28 Septembrie 2021, 07:10)
Să ne trăiești Domnului Nelu să te țină Dumnezeu sănătos să m-ai faci pentru comuna noastră dar am o rugăminte la dumneavoastră să mai puneți și dumneavoastră placarde cu avertismente in cimitirul vechi că nu mai ai pe unde intră de maldăre de gunoaie pe morminte vă mulțumesc
Gigel:
(27 Septembrie 2021, 13:31)
In premiera, o sa public aici reteta domnului Nelu (pentru care am toata stima), poate vor citi si alti primari. Reteta este simpla: sa iti pese de comuna pe care o gospodaresti! Restul vine de la sine!
Dreptate!:
(27 Septembrie 2021, 10:22)
Da in primul rand felicitari! Totusi eu ii fac si o recomandare. Pe drumul european care ii traverseza comuna mai sunt case nelocuite sau detinute de batrani unde  dreptul lor au crescut tot felul de buruieni care nu sunt taiate. Cred ca nu este nici-o problemea sa gaseasca o modalidate pentru rezolvarea acestei situatii:ierbicidat total, cosire, taire cu traditionala sapa, etc. Acest aspect este in toate satele si comunele din judet.! Pacat si acest lucru da o nota de '' gospodar''>
George:
(26 Septembrie 2021, 20:47)
Cine trece pe acolo macar o data, isi da seama ca vorbele nu sunt aruncate in vant. Felicitari si spor pe mai departe! Comuna Bucu se poate dezvolta frumos, avand in vedere apropierea de Slobozia si aerul nepoluat fata de alte sate de langa oras. Speram sa continue proiectele pentru tineri!
Tandarean:
(26 Septembrie 2021, 07:17)
Felicitări dl Nelu
TANASE:
(25 Septembrie 2021, 21:07)
FELICITARI D-LE PRIMAR ,pentru tot ce-ai facut pentru comua si pentru noi oamenii comunei!!
Perietean:
(25 Septembrie 2021, 21:03)
Felicitari!! La fel si la Perieti...sau...mai este pe harta??
Gogu de la borduri:
(25 Septembrie 2021, 20:58)
Tot respectul! O comuna, orasel de  campie, cu oameni la locul lor, civilizati si ajutati de administratie sa traiasca in civilizatie. Este bine, ca acest trust de presa, scoate in evidenta, edilii elita, primarii care sunt iubiti de alesi, pentru ca lucreaza pentru comunitate. Este o vorba in baraganul asta suflat de doua vanturi taioase(unu de primavara, care topeste nametii si unu de toamna care alunga scaietii si ciulinii baraganului): DACA NU ESTI DE PAMANT, RAMAI O FLOARE PURTATA DE VANT! Multi venetici, au prins radacini aici(moldoveni veniti pe foamete, in 50, deportati, expatriati, etc., ingineri repartizati de stat, militari reparizati pe post din scolile militare, militieni iesiti din scoala cu media 5,03 si care nu au prins moldova). Au venit cu o valiza, coborati in statia CFR Slobozia Veche, dormeau la remiza, pana au prins casa la M-uri, mancau parizer de la Alimentara unde vindea mama lu Dinescu si seara beau o tuica, de caise, adusa de la BUCU.Toata lumea stia livada, superba, si CLFul din zona. Pe timpul lui Ceausescu, la Bucu si la Malu, gaseai KENT si fete de anturaj. Acolo venea Serghei Mizil, in drum spre mare, stateam la masa, beam ca in occident, tuica de plosnita lor cu miros de tennnesie, fumam Kent original(noi si Doctorul Socoteanu de la Tandarei, slavit fie numele lui). AI AVUT CU CE PLECA LA DRUM, DOMNULE PRIMAR, NU AI PLECAT DE LA 0000, CA ALTII!
cetatean :
(25 Septembrie 2021, 18:31)
Un om deosebit un primar deosebit il cunosc de pe vremea cind lucra la servis la BUCU BRAVO LUI .
Psd:
(25 Septembrie 2021, 17:51)
Cel mai gospodar om..dacă am avea măcar 10 primari ca el ar arată mizeria asta de județ altfel!!