Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: «Orășelul Copiilor» va fi gata în 2022

Un an întârziere

Slobozia: «Orășelul Copiilor» va fi gata în 2022

Primăria Slobozia a semnat ordinul de începere a lucrărilor în Orășelul Copiilor. Investiția ar fi trebuit finalizată în luna aprilie a anului 2021. Oficialii dau asi­gurări că în primăvara anului 2022 investiția va fi finalizată.

Investiție la relanti Investiția în «regenerarea spațiului urban zona Orășelul Copiilor» ar fi trebuit demarată, conform termenului de implementare, în luna martie a anului 2020 pentru ca în aprilie 2021 să fie finalizate. La începutul lunii iulie 2021, DADP a eliberat zona, iar acum «Orășelul Copiilor» se adaugă celorlalte șantiere deschise existente la nivelul orașului. În cele două luni scurse de la organizarea șantierului, zona s-a transformat într-un depozit de deșeuri. Conform declarațiilor oficiale, la jumătatea lunii septembrie a fost semnat ordinul de începere a lucrărilor, însă constructorul nu se grăbește să demareze investiția. Oficialii Primăriei dau asigurări că în primăvara anului 2022 execuția acestui obiectiv va fi finalizată. Admi­nistrația locală speră ca in­vestiția să asigure o soluție mo­dernă de utilizare a spațiului pie­tonal și să reprezinte o zonă de recreere și agrement în centrul orașului Slobozia.

Constructor cu pedegree administrativ Firma care a câștigat licitația se numește Fraicon SRL și este specia­lizată în «execuția de parcuri de joacă pentru copii și amenajări cu pergole și mobilier urban». Firma funcționează din anul 1993 și, de-a lungul anilor, a executat locuri de joacă pe structură din lemn pentru administrațiile locale din Slatina, Sinaia, Bușteni, Azuga, Predeal, Zărnești, Ghimbav, Urlați, Urziceni, Vaslui, Piatra Neamț, Giurgiu, etc. Fraicon SRL se recomandă drept «prima firmă din România care a executat locuri de joacă pe structură din lemn». Valoarea investiției din «Orășelul Copiilor» este de 4540804,68 de lei. Primăria Slobozia asigură în cadrul acestui proiect o cofinan­țare de 90816,17 de lei. Obiectivul gene­ral al proiectului este «îmbună­tățirea mediului urban și reducerea poluării aerului în Municipiul Slobozia prin crearea unui spațiu urban pietonal multifuncțional în zona centrală a municipiului».

30 Septembrie 2021, 11:50 (2405 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Proiect tehnic nou pentru parcarea subterană din Piața Revoluției
Oamenii din «linia întâi»
Așteaptă de 13 ani să primească o locuință ANL
Se lucrează la «Orășelul Copiilor»!

Comentariile cititorilor:


Cetatean:
(15 Octombrie 2021, 21:15)
Urgent un alt teren de fotbal in oras! Eventual si unul de baschet,e bataie de joc! Pana si satele cu 1000 de locuitori Din ialomita au accesat fonduri europene si au facut un teren sintetic pt copii!
Răduță Aurelian-Constantin:
(5 Octombrie 2021, 22:38)
Urât, urât, urât! Mi-am petrecut peste jumătate din viață făcând Parkour în Parcul Orășelul Copiilor și aceștia distrug tot ca și restul foștilor primari al acestui oraș. Panoul de cățărare l-au distrus, Castelul îl vor distruge, Coșurile de baschet și terenul sintetic la acești copii, le-au distrus! Ce mai distrugeți!? Nu există un PARC special amenajat pentru tineri sportivi al acestui oraș. banii se duc, acești oameni se îmbogățesc, tineri distruși emoțional din cauza unui loc special amenajat. Se mai face ceva bun și pentru acest oraș!? Alo! Autoritățile? Ce credeți că faceți? Pune-ți mâna și faceți ceva și pentru acești tineri!!! Mergem prin oraș și dă pe trotuar peste lume tineri cu bicicletele, trotinetele etc. 
Miha:
(5 Octombrie 2021, 22:37)
De ce nu s-au coordonat lucrările de demolare, cu cele de reconstrucție? Vă bateți joc? DADP putea demola înainte de începerea amenajării, nu cu un an înainte...Ce, nu aveau de lucru?? Explicați, vă rog, de ce ați ANULAT terenurile de sport de acolo...
Gigel:
(4 Octombrie 2021, 08:08)
Este peste puterea mea de intelegere cum toti primarii care vin, se ocupa doar sa strice lucruri gata facute, cu promisiunea ca vor face altceva mai bun in loc (doar promisiunea!). S-au taiat in prostie boschetii din oras, o multime de plopi care "produc polen", iar acum orasul este chel in multe locuri, nu s-a pus nimic in loc. Mai nou, a fost taiat gardul de protectie de pe Matei Basarab (poate a fost bun de fier vechi?), si gata, ramane asa. S-a stricat Oraselul Copiilor (asa bun, prost, cum era), cu promisiunea ca se va face ceva maret. Asteptam, dar nu am mari sperante. Nu mai bine construim ceva, si apoi demolam ce nu ar fi bun? Lasam copiii fara teren de fotbal in numele "investitiei"? De ce a fost demolat terenul de fotbal, daca inca nu ne-am apucat de treaba? De ce se face totul fara cap, si nimeni nu ia nici o pozitie?
Parinte:
(3 Octombrie 2021, 22:39)
Ati distrus singurul teren sintetic de dimensiuni mai mari din oras, unde se puteau duce copiii noștri sa faca miscare! Acum sa le dati dvs bani sa se duca sa închirieze la privat !
#pasajladrajna:
(3 Octombrie 2021, 14:34)
Din cele 4 miliarde jumatate!!! dati-i si amaratului ala sa-si termine palatul. Se vede urat de tot!
Mary :
(30 Septembrie 2021, 16:29)
Hai să revenim la titulatura de altă dată "Vaideei". Prin referendum.