Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Realizările lui Hofman și miopia lui Găman

Fotbal, Liga a II-a, Universitatea Cluj-Unirea Slobozia 2-0

Realizările lui Hofman și miopia lui Găman

Cam așa s-ar traduce, succint, ultima înfrângere a Unirii Slobozia, petrecută în duelul cu «U» Cluj, găzduit de Bistrița. Un penalty refuzat alor noștri și un puști extrem de talentat în tabăra lor au scris istoria unui meci din care probabil am fi putut obține mai mult. Rămâne, în final, rezultatul și al 6-lea meci consecutiv fără victorie. De pe această pagină, spu­neam, înaintea etapei a 6-a, că ne așteaptă o suită de 6 meciuri din care greu vom obține puncte. Din păcate, cu excepția meciului de la Chiajna, realitatea ne-a dat dreptate. Așadar, având în vedere valoarea adversarului, nu trebuie să facem un capăt de țară din înfrângerea cu Clujul. După cum nu va trebui să disperăm dacă nu ne va ieși mare lucru din jocurile cu Poli Timișoara și cu Buzăul. Numai să nu ne învățăm cu bătaia...

Am avut ceva speranțe Pentru meciul cu studenții clujeni, Adrian Mihalcea a folosit următorii jucători: Gurău-Ibrian (Trașcu ’17), Dinu, Perju, Toma-Coadă, Cruceru (Turcu ’62)-Bolohan (Savu ’62), Greu, Mustacă-Ivan (Stoica ’55). Începem bine, cu un joc de pase bine elaborat care încurcă rău socotelile clujenilor. Cruceru îl încearcă pe portarul ardelenilor, Gorcea, cu un șut de la 20 de metri, iar apoi vine faza care a inflamat spiritele chiar și după finalul meciului. Dican lovește mingea cu mâna, vădit intenționat, în careu, henț pe care l-ar fi văzut și Andrea Bocelli, numai arbitrul George Găman nu. Ulterior arbitrul și-ar fi motivat neacordarea penalty-ului prin existența anterioară, la aceeași fază, a unei infrac­țiuni similare comisă de slobo­zeanul Ivan. Numai că pe Sebi mingea l-a lovit clar în umăr, iar penalty-ul trebuia acordat. 6 minute mai târziu, unul dintre cei mai importanți oameni ai apărării, Ibrian, a cerut schimbarea, în locul său intrând Trașcu. În minutul 30, Cruceru trage din marginea careului, mingea intră în poartă, dar este lovită în prealabil de Coadă, aflat în ofsaid, și golul este anulat. Clujenii au mai mult noroc 4 minute mai târziu.

Hofman show Portughezul Ribeiro centrează din lovitură liberă, Boiciuc reia spectaculos, Gurău este la post, dar mingea respinsă de el ajunge la tânărul Hofman care, de lângă vreo trei apă­rători slobozeni, o împinge în poartă. Haită are șansa majorării scorului, dar șutul său, din interiorul careului, este respins de Gurău. Se face 2-0 în minutul 54, când același Hofman îi depășește cu mare ușurință pe Coadă și Dinu și îl învinge pe Gurău cu un șut la colțul lung. Clujenii continuă să atace, dar scorul rămâne neschimbat. Șutul lui Pârvulescu este respins de Gurău, iar Hofman trage de data aceasta în stâlpul din dreapta portarului slobozean. După această nouă înfrângere, Unirea cade pe locul 8 și așteaptă redresarea în meciul de acasă, cu Poli Timișoara, ce se va juca în jurul datei de 16 octombrie 2021.

5 Octombrie 2021, 15:10 (2204 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Gură(u) de oxigen
Înfrângere pentru Recolta, punct pentru Fetești
Remiză echitabilă

Comentariile cititorilor:


Suporter:
(7 Octombrie 2021, 13:08)
Normal tereaca,dacă terminam pe locurile8-10vin si spun ca de ce nu am prins primele locuri.daca terminam pe 6 ca de ce nu am terminat pe 1 si tot asa....știi Roberte treaba cu bățul prin gard specific romanesc....
R. Tereaca:
(7 Octombrie 2021, 12:51)
Contestatarii.....ati uitat ca anul trecut am scăpat de retrogradare în ultimul meci?acum veniti si criticați ca s a făcut achiziții de jucători etc etc?cine sa va mai înțeleagă......bravo,,,,haidehaide...vad ca mai sunt și oameni optimisti
haidehaide:
(6 Octombrie 2021, 20:55)
A fost o serie de meciuri infernale, cu echipe cu pretentii la promovare. Am reusit punct la Chiajna si daca nu ne furau arbitrii, reuseam si cu Sibiul. Echipa se exprima evident superior fata de sezonul trecut. E meritul lui Mihalcea si al lui Lemnaru . Asteptam rezultate mai bune, acum , ca urmeaza jocuri cu echipe mai accesibile. Hai Unireaaa!
Pt atletico:
(6 Octombrie 2021, 17:46)
Ai perfecta dreptate. Au plecat jucatori care au dus echipa si au jucat pt a ramane in liga a doua. Atata timp cat echipa este condusa de un" cui mai mic" si de un antrenor care a fost dat afara da la toate echipele pe care le a antrenat..... lasa de dorit. Presedintele clubului nu mai are nici un cuvant de spus.
Atletico Textila:
(6 Octombrie 2021, 14:39)
Unitatea venea de la antrenor și plăcerea de a juca, acum se joaca pe frica și pe bani mai mulți pe care unii nu i merita. Păcat de băieții care au muncit atâția ani de au dus echipa sus, dar numai la Slobozia se face asa sa vina alt antrenor și sa i dea afara cu explicația ca nu fac fata.
unul:
(6 Octombrie 2021, 13:47)
Echipa era mai inchegata anul trecut si cu salarii mult mai mici. Pacat. Nu mai zic nimic ca tot Mihalcea ramane la antrenat, se vede cu ochiul liber ca si-a adus baietii lui pentru salarii mari si......cam atat.