Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Nicu Biserică a fost validat în funcția de primar al comunei Gura Ialomiței

Nicu Biserică a fost validat în funcția de primar al comunei Gura Ialomiței

Tribunalul Ialomița s-a pronunțat definitiv în dosarul privind validarea lui Nicu Biserică în funcția de primar al comunei Gura Ialomiței. O decizie inițială în acest sens a fost dată de Judecătoria Fetești, însă soluția ma­gistraților a fost atacată de Lucian Spânu, unul dintre contracandidații pe care Nicu Biserică i-a avut la Alegerile Locale parțiale. Marți, 5 octombrie a.c., la orele 13,00, în sala de ședințe a Primăriei Gura Ialomiței, Nicu Biserică a depus jurământul în fața Consiliului Local.

În sfârșit... primar În urma Alegerilor Locale parțiale, desfășurate pe 27 iunie 2021, la Gura Ialomiței a fost desemnat câștigător Nicu Biserică, candidat intrat în cursa electorală pe listele PSD. În momentul validării mandatului, decizia Judecătoriei Fetești a fost contestată de Lucian Spânu, unul dintre contracandidații lui Nicu Biserică. Mai mult, contestatarul a recuzat și judecătorul de ședință, numindu-l «comunist». De la Fetești, dosarul a fost transferat la Tribunalul Ialomița. Având în vedere perioada de vacanță judecătorească, magistrații din Slobozia s-au pronunțat în această speță abia în urmă cu o săptămână. În urma analizei probelor care au fost depuse la dosar, judecătorii Tribunalului Ialomița au decis să respingă apelul făcut de Lucian Spânu și să-l valideze pe Nicu Biserică în funcția de primar al comunei Gura Ialomiței. «Respinge, ca nefondat, apelul declarat de către apelantul Lucian Spânu împotriva Încheierii nr. 912 din 15.07.2021 a Judecătoriei Fetești, pronunțată în dosarul nr. 1942/229/2021. Ia act că părțile nu au solicitat cheltuieli de judecată» se arată în soluția pe scurt a Tribunalului Ialomița. Marți, 5 octombrie a.c., Nicu Biserică a depus jurământul în fața consilierilor locali ai comunei Gura Ialomiței. «Acest proces nu l-am înțeles... Probabil este vorba doar de orgolii personale. Mă bucură finalitatea acestei acțiuni. Iar cel mai mult va avea de câștigat întreaga comunitate din Gura Ialomiței!» a declarat Nicu Biserică, primarul validat al comunei Gura Ialomiței.

8 Octombrie 2021, 08:20 (1113 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Validarea mandatului de primar al lui Nicu Biserică a fost contestată în instanță

Comentariile cititorilor:


Un parinte:
(11 Octombrie 2021, 18:00)
Domnule primar investit! Te rugăm , noi părinții copiilor de grădiniță, să rezolvi problema grădiniței de la Luciu. Se poate ca de 5 ani să nu mai funcționeze? Ce-i ,,murdar” în afacerea ,,reabilitării”, dă pe față! Să plătească cine-i vinovat! Cere expertiză contabilă și permite educatoarelor să aranjeze clasele! Că trece și anul asta, ce naiba! Să nu mai fie atâta înghesuială în școală! Vom urmări cu interes această chestiune ! Și nu numai ! Toate realizările dumneavoastră, preastimabile !
aURE:
(11 Octombrie 2021, 11:37)
sa vedem ce faci, mai biserica, ca deja admis in functie, incerci sa iti arati muschii, ducandu-te la flostomoc sa-l verifici la autorizatii, datorii catre primarie vechi si dedemult, sa vedem ce vei rezolva, sant tare curios cum vei fugi cand va incepe sa iti miroasa a golonii si minciuni.
aI grija, noi cei din urma te monotorizam, noi nu santem ca lucian spanu, al ce na stiut niciodata, cine e, si in ce se baga.
Corcodel de la Dumitresti:
(8 Octombrie 2021, 19:30)
Mintesti in Sfnta Biserica, halesule Bisericos. AI UN PIC DI RABDARE, nu cred ca te prinde 1 (un an) si o sa vedem ca piste noapte, se gaseste in curea matali, un cadavru fara stapan, o semnatura pi un act di jmechereli di parandarat, ca ai hangajat pupila, sa-ti duca mapa si oglina, ca ai facut in berou, fapte regretabile, incalificabile si fiind din psd, te cam astepti la orice, Ca nu mai ai paravan, tractoristul, e GOLAN, se foloseste di tine, te arunca la jivine, asa, ca sa dea exemplu, alaaaaa, cu 7 clase, repetentu! Tu nu vezi ca te-au facut, ai stat 4 luni pe TUSA, sponsorizat de o matusa, blonduta si cu mertan si acum ai sula-n coaste, a venit nota de plata, pe unde sa scoti camasa, ca politica-i haina, PENTRU BARBUGII DE CINA.Salariu di primar, canci, noroc ca ai vandut caruta aia di gogosari si pepenii, ca te bagai iar dator la Bociaca camataru. Nu te mai duce la paride di carti, undi pierzi, ca esti tantalau si lasi di la tine, sa creasca inima tractoristului UNIVERSAL 650M. Pune mana cat ai timp, si pune pe coala A4, tot ce vorobeati voi la sezatorile artistice(cand plecai cu bruneta). si depune la procuror ce sti. Este pacat, esti baiat frumos, sa te barbieresti, ca arati ca un cioclu di la agentia di pompe di pompat RAY URZICENI. Daca ai si biblia neagra in mana, toti se trec la pocaiti, da tu TREBUIE SA TE POCAIESTI LA PROCUROR . SUCCES~!!!!