Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Scânteia: O viață cât un veac...

Scânteia: O viață cât un veac...

Într-o lume încărcată de atâtea provocări, este aproape im­posibil să te gândești că ai putea trăi 100 de ani. Gheorghe Zaharia locuiește în Scânteia și, în urmă cu o săptămână, a împlinit un veac de viață. Veteran al celui De-al Doilea Război Mondial, câmpul de bătălie i-a predat primele lecții despre maturitate. Avea doar 22 de ani când s-a luat la trântă cu moartea și a reușit să o învingă. Pentru curajul de care a dat dovadă, dar și pentru faptul că este cel mai vârstnic localnic din Scânteia, autoritățile locale i-au conferit titlul de «Cetățean de Onoare».

Viața pe front În casa cu geamuri mari în care Gheorghe Zaharia locuiește pare că te întorci în vremurile în care bătrânul, care recent a împlinit 100 de ani, era tânăr. Pereții sunt încărcați de poze de familie făcute în tinerețe, dar și de câteva diplome de recunoștință față de eroismul de care a dat dovadă pe fronturile celui de Al Doilea Război Mondial, primite de-a lungul vieții. Experiența pe câmpurile de bătălie i-a marcat lui Gheorghe Zaharia întreaga viață și l-a pregătit pentru maturitate. Lecția a fost dură, aspră și greu de imaginat pentru noi ceilalți. Bătrânul își amintește dramele pe care le-a trăit în război, ca și când totul s-ar fi întâmplat ieri. A luptat pe frontul de Est, apoi în Munții Tatra din Cehoslovacia. A făcut foamea, a îndurat frigul și păduchii, și-a văzut camarazii murind sub ploaia de gloanțe... Se consideră doar norocos de faptul că n-a fost atins de gloanțe sau de șrapnelele obuzelor care explodau la câțiva metri de el. «Nu aveam mâncare, nu aveam de unde bea apă... Nu aveam unde să ne spălăm. Aveam păduchi pe noi... A fost foarte greu. Am venit acasă după o lună. Ne-au trimis mai întâi la Alba Iulia, apoi la Breaza... Acolo ne-au strâns pe 4 rânduri, iar un general a venit și ne-a vorbit despre curajul de care am dat dovadă în luptă...» reme­morează bătrânul.

Cetățeanul de Onoare În semn de apreciere pentru eroismul de care a dat dovadă în timpul celui de Al Doilea Război Mondial, autoritățile locale din Scânteia i-au pregătit bătrânului Gheorghe Zaharia un mic moment festiv. Invitat în sala de ședințe a Consiliului Local Scânteia, bătrânului i-a fost înmânată diploma de «Cetățean de Onoare» al localității. Este pentru prima dată în ultimii 7 ani când administrația locală din Scânteia conferă acest titlu. Gheorghe Zaharia a devenit astfel cel de-al 10-lea «Cetățean de Onoare» din localitate. «A fost un moment emoționant pentru noi, mai ales că dumnealui este cel mai vârstnic cetățean pe care comuna Scânteia îl are... Îi dorim să fie sănătos și să se bucure de viață în continuare!» a declarat Georgeta Ilie, primarul localității Scânteia. Bătrânul a așezat diploma pe care a primit-o în camera sa, la loc de cinste. «Mulțumesc pentru că s-au gândit la mine... Să trăiești 100 de ani nu-i de colea! Viața mea a fost una liniștită. Am un băiat și două fete. Băiatul stă cu mine și are grija mea, iar fetele, una locuiește la Ianca de Brăila, iar cealaltă la Slobozia... Am doi nepoți și șase strănepoți. Am avut o viață simplă și ne-am bucurat de tot ce ne-a dat Dumnezeu... Eu, la viața mea, am fost rotar, am făcut căruțe!» spune bătrânul. La cei 100 de ani pe care i-a împlinit, Gheorghe Zaharia este bucuros că are cine să-i ofere sprijin. «Am rămas la Viorel, băiatul meu cel mare... El are grijă de mine toată ziua. Este ca mama mea...» spune bătrânul.

«Tatăl meu m-a educat!»
Viorel Zaharia are 71 de ani și este cel mai mare dintre cei trei copii pe care bătrânul Gheorghe Zaharia îi are. Îi poartă tatălui său un deosebit res­pect. «Îi mulțumesc pentru că m-a educat și a avut grijă de mine. Am zis că acum este rândul meu să am grijă de dumnealui. Este tatăl meu și-l iubesc foarte mult...» ne-a declarat Viorel Zaharia.

9 Octombrie 2021, 09:20 (1109 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Scânteia va avea un sediu nou pentru Primărie. Primăriță nouă, nu!

Comentariile cititorilor:


Corcodel de la Dumitresti:
(9 Octombrie 2021, 20:55)
Acum trei mi de ani, cand m-am nascut eu, aveam o tara care se numea ROMANIA. Si in tara asta, traiau zane bune si zane rele, de asta rele sa uitam, le trimitem la altii sa le bage ei la produs. In acele timpuri, apuse , dar neuitate, lumea avea respect si consideratie, pentru cei scoliti, pentru oamenii cu carte. Invatatorii din sate si comune, au fost deschizatorii de drumuri, au insuflat copiilor de tarani, dragostea de carte si aplecarea catre stiinta. Este bine ce se intampla la Scanteia, poate ca fiind o comuna asa de indepartata, a ramas in inima locuitorilor traditia nealterata, NU A PATRUNS VIRUSUL VITEZEI SI A NEPASARII UMANE. Am trecut aseara, la pas, toata comuna> Vroiam sa retraiesc, serile de toamna ale copilariei mele, cu miros de frunze arse, intr-o comuna de baragan. Va asigur, ca nu exista nicaeri in lume, un loc care sa egaleze baraganul romanesc.  Bun,am ramas surprins, cand trecand pe langa mine, o copila de 7-9 ani, mi-a spus """SARUT MANA, DOMNULE"''. Domn, nu am fost niciodata, am trei facultati cu licenta , dar nu m-am considerat niciodata domn. Nicioadata in acesta viata nu am ramas blocat, am fost in teatre de operatii, am omorat oamenii cu miile , am salvat zeci de mii de vietii. Copila mergea la magazinul de la strada, trimisa de mama ei sa cumpere paine. La cele 5 paini cumparate, vanzatoarea, cu suflet si inima de om, am vazut ca ia dat fetei, o mica ciocolata, fara plata. La plecare, fetita asta de taran, care poate da lectii de viata la ministrii, a spus vanzatoarei din magazin:  """"" Sarut mana tanti Geta, pe maine, DOAMNE AJUTA!!!!""""  
Balan Ghe.:
(9 Octombrie 2021, 11:46)
FELICITARI PRIMARITA MEA DE SUFLET SI INIMA!!!! Bregite a lu Bardo, cum te numesc din apreciere si recunostinta, pentru ca ai reusit, sa ridici o comuna de tarani, cum suntem toti, la un standard la care altii viseaza. Sa fie clar, nu suntem rude, nu ne cunoastem, dar recunosc in acciunile ei, poporul adevarat, ce as fi facut eu, tu, el, daca am fi fost alesi de EI. DACA MERGI ASA, ALATURI DE OAMENI, O SA AI IN SCANTEIA, CEVA CARE SE CHIAMA """ RECUNOASTERE""". O sa ramai, pentru ei, oameni intre oameni si atunci cand se vor raporta, la epoca ceausescu, vor spune: '''Ba vecine, tot mai bine, a fost pe timpul lu Bregite a lu Bardo, ca era si frumoasa, si vorbea cu lumea, nu era fandosita, cu trei de galeti de ipsos vopsita, NU recita la microfon, formula la ion si clor. Aplecarea, catre batrani, este magnifica, daca ai suflet si inima sa asculti ce spun, sa inmagazinezi informatia si sa o stochezi, cu accesare zilnica, esti mai tare ca supermenul lor. Inca odata, FELIITARI, DOAMNA PRIMAR!!!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Marți 26 Oct 2021
124 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
« 1 3 4 5 6 7 8 9 361 362
Spitalul Județean de Urgență Slobozia: Incendiu la Unitatea de Primiri Urgențe

Spitalul Județean de Urgență Slobozia: Incendiu la Unitatea de Primiri Urgențe

În seara zilei de luni, 25 octombrie a.c., într-una dintre anexele Unității de Primiri Urgențe s-a petrecut un incendiu minor, «cauzat de o defecțiune constructivă a unui corp de iluminat cu led care s-a aprins ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2021, 23:10
(100 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campanie de donare de sânge

IPJ Ialomița: Campanie de donare de sânge

26 de polițiști ialomițeni au pus astăzi umăr lângă umăr și au donat împreună picături de viață, cuantificate în aproximativ 12 litri de sânge. Nu este o simplă statistică, este un gest de solidaritate ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2021, 14:20
(72 vizualizări - 0 comentarii)


2

Grupul de Comunicare Strategică: 150 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 25 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 16454, fiind înregistrate 150 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2021, 13:55
(115 vizualizări - 0 comentarii)


3
Protopopiatul Slobozia: «Sfântul Cuvios Dimitrie cel Nou, în mijlocul copiilor»

Protopopiatul Slobozia: «Sfântul Cuvios Dimitrie cel Nou, în mijlocul copiilor»

Protopopiatul Slobozia, împreună cu Grădinița cu Program Prelungit «Piticot» au desfășurat vineri, 22 octombrie 2021, activitatea cu tema «Sfântul Cuvios Dimitrie cel Nou, în mijlocul copiilor». Din cauza ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2021, 12:50
(84 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 130 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 24 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 16304, fiind înregistrate 130 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2021, 13:50
(193 vizualizări - 0 comentarii)


5
Urziceni: A murit într-un accident rutier

Urziceni: A murit într-un accident rutier

Un grav accident rutier s-a produs în dimineața zilei de duminică, 24 octombrie a.c., pe DN2, în zona municipiului Urziceni. În timp ce se deplasa în direcția Buzău-București, un conducător auto a pierdut ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2021, 08:45
(475 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Grupul de Comunicare Strategică: 159 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 23 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 16174, fiind înregistrate 159 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2021, 14:10
(200 vizualizări - 0 comentarii)


Accident pe raza localității Ciochina

Accident pe raza localității Ciochina

Vineri, 22 octombrie a.c., în jurul orelor 13,30, trei echipaje de pompieri din Slobozia au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o descarcerare și o ambulanță SMURD la un accident rutier ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2021, 15:05
(367 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina accident


8

Grupul de Comunicare Strategică: 153 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 22 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 16015, fiind înregistrate 153 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2021, 14:05
(327 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Stagiu de practică încheiat cu succes de elevii jandarmi

IJJ Ialomița: Stagiu de practică încheiat cu succes de elevii jandarmi

Șapte elevi din cadrul Școlilor Militare de Subofițeri Jandarmi Drăgășani și Fălticeni și-au încheiat stagiul de practică desfășurat la Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița. Timp de aproape 3 luni ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2021, 13:45
(274 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Termen limită pentru depunerea Formularului 398

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informeză contribuabilii că luni, 1 noiembrie 2021, este termenul limită de depunere a Formularului 398 «Declarație specială de TVA (VAT Return)», pentru ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2021, 13:45
(297 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi aplicate de polițiști pentru nerespectarea măsurilor de prevenire a răspândirii SARS-CoV-2

În urma activităților desfășurate pe raza întregului județ, au fost verificate 59 de societăți comerciale, peste 140 de locații de interes, 22 mijloace de transport persoane, fiind totodată legitimate ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2021, 13:15
(293 vizualizări - 0 comentarii)


12

AJOFM Ialomița: Șomajul tehnic

Angajatorii care se încadrează în categoria domeniilor supuse restricțiilor conform HG nr. 1090/2021 și a căror activitate a fost întreruptă total sau parțial, din cauza pandemiei de COVID-19, vor depune ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2021, 12:00
(292 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: Bătrân de 77 de ani, rănit într-un accident rutier

Gheorghe Doja: Bătrân de 77 de ani, rănit într-un accident rutier

În dimineața zilei de vineri, 22 octombrie a.c., pe raza comunei Gheorghe Doja s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de polițiști a reieșit că ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2021, 11:30
(298 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Trei persoane au fost rănite într-un accident rutier

Ciochina: Trei persoane au fost rănite într-un accident rutier

În dimineața zilei de vineri, 22 octombrie a.c., pe raza comunei Ciochina s-a produs un accident rutier. Din verificările efectuate de polițiști a reieșit că evenimentul rutier s-a produs ca urmare a coliziunii ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2021, 09:00
(466 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina accident


Primăria Slobozia: Campanie gratuită de testare COVID-19

Administrația locală din Slobozia dă startul unei campaniei de testare antigenică rapidă gratuită «Slobozia se testează». Astfel, în fața Instituției Prefectului va fi amplasat un punct de testare ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2021, 16:20
(757 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Condiții de participare la concursurile organizate de Poliția Română

Pentru a preveni răspândirea virusului SARS-CoV-2 și a-i proteja pe participanții la concursurile organizate de Poliția Română, candidații sunt obligați să respecte unele măsuri. Astfel, vor avea acces ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2021, 15:40
(364 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Pește confiscat

Manasia: Pește confiscat

În ziua de miercuri, 20 septembrie a.c., polițiștii din Manasia au depistat în flagrant, pe raza localității Manasia, un bărbat în vârstă de 43 de ani, din Urziceni, în timp ce transporta cu autoturismul ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2021, 15:25
(342 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 188 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 21 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 15862, fiind înregistrate 188 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2021, 13:30
(343 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: «Salonul de toamnă 2021»

Miercuri, 3 noiembrie 2021, de la orele 14,00,  la Galeriile «Arcadia» din Centrului Cultural «Ionel Perlea» Slobozia se va desfășura vernisajul expoziției «Salonul de toamnă 2021» al Uniunii Artiștilor ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2021, 12:55
(254 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Munteni-Buzău și Fetești

Incendii la Munteni-Buzău și Fetești

Miercuri, 20 octombrie a.c., pompierii din Slobozia și Urziceni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la o șiră de baloți aflată într-o gospodărie din Munteni-Buzău. Trei ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2021, 09:20
(328 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Un copil de 15 ani a furat scuterul bunicului/Ion Roată: Slobozean beat la volan

În cursul zilei de marți, 19 octombrie a.c., în jurul orelor 17,30, polițiștii rutieri din Țăndărei au oprit în trafic un moped condus de un minor, în vârstă de 15 ani. În urma verificărilor efectuate în ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2021, 14:35
(336 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Marți, 19 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au organizat noi acțiuni pentru creșterea gradului de siguranță al cetățenilor, menținerea ordinii și liniștii publice și verificarea respectării măsurilor ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2021, 14:30
(375 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Bucu, arestat pentru «viol»

Polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Slobozia au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2021, 14:20
(343 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Bucu arestare viol


Grupul de Comunicare Strategică: 268 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 20 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 15674, fiind înregistrate 268 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2021, 13:40
(331 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Campanie de donare de sânge

Protopopiatul Slobozia: Campanie de donare de sânge

Marți, 19 octombrie 2021, în parteneriat cu Centrul de Transfuzie Sanguină Slobozia, Protopopiatul Slobozia a organizat o campanie de donare de sânge la sediul Centrului social din Parohia Cocora. Campania ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2021, 09:15
(281 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Secțiunea Mica Publicitate
a fost actualizată!
Cele mai noi anunțuri din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri on-line!

19 Octombrie 2021, 19:20


Broșteni: Accident rutier provocat de un șofer băut

Un accident rutier soldat cu pagube materiale s-a produs luni, 18 octombrie a.c., pe raza localității Broșteni. Potrivit informațiilor, evenimentul s-a produs în urma coliziunii dintre două autovehicule ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2021, 15:00
(363 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Minor depistat la volanul unei mașini

Polițiștii ialomițeni au deschis un dosar penal după ce au identificat în trafic un minor, de 17 ani. Acesta a fost prins conducând pe raza orașului Urziceni, în ziua de luni, 18 octombrie 2021. Oamenii ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2021, 14:45
(340 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amendați pentru că au încălcat măsura carantinării

Plasați în carantină obligatorie prin decizii ale Direcției de Sănătate Publică Ialomița, 5 ialomițeni au fost amendați de polițiști pentru că nu au fost descoperiți la domiciliul pe care l-au declarat ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2021, 14:30