Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Cadastrul sistematic a fost realizat pe 55% din suprafață

Ialomița e în topul național

Cadastrul sistematic a fost realizat pe 55% din suprafață

Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară (OCPI) Ialomița a încheiat contracte de finanțare a lucrărilor de înregistrare sistematică a imobilelor pe sectoare cadastrale cu 49 de unități administrativ-teritoriale (UAT) din cele 49 eligibile. Suma totală alocată pentru înscrierea proprietăților din județul Ialomița în evidențele de cadastru și carte funciară, în anul 2021, este de 7,5 milioane de lei. «Ialomița ocupă unul dintre primele 10 locuri în topul național!» declară Marius Ștef, directorul OCPI Ialomița.

Vești bune pentru Ialomița Lucrările de cadastru general se desfășoară în cadrul celei de a șaptea etape de finanțare a Programului Național de Cadastru și Carte Funciară (PNCCF). Deschiderea cărților funciare este gratuită pentru cetățeni, fondurile necesare fiind asigurate din veniturile proprii ale Agenției Naționale de Cadastru și Publicitate Imobiliară (ANCPI), prin OCPI Ialomița. Pentru a beneficia de fondurile alocate de ANCPI, administrațiile locale care au semnat contracte de finanțare cu OCPI Ialomița au identificat prestatori și au demarat programul de cadastrare. În prezent, din totalul de 66 de localități din județul Ialomița, au fost cadastrate în proporție de 100% două comune (Scânteia și Valea Ciorii), iar în alte 60 de localități se desfășoară lucrări de înregistrare siste­matică a imobilelor, atât la nivel de UAT, cât și pe sectoare cadastrale.

Oficialii sunt optimiști Marius Ștef, directorul OCPI Ialomița, susține că situația existentă la acest moment este una îmbucurătoare: «Stăm foarte bine la acest moment... Ialomița ocupă unul dintre primele 10 locuri în topul național! Iar dacă nu am fi ratat finanțarea anterioară, am fi avut la acest moment un procent de cadastrare de 80%...». Conform datelor oficiale, la acest moment nivelul de cadastrare sistematică în județul Ialomița a ajuns la 55%. În cifre absolute, din totalul de 414111 hectare de teren arabil și nearabil, au fost cadastrate 205574 de hectare. În anul 2021, fiecare localitate a putut primi până la 160000 de lei pentru înregistrarea proprietăților în sistemul integrat de cadastru și carte funciară. Programul este finanțat din veniturile proprii ale ANCPI-peste 4 miliarde de lei, din fonduri externe obținute prin Programul Operațional Regional 2014-2020-aproximativ 313 milioane de euro, dar și din bugetul local al primăriilor.

1,2 milioane de euro pierdute
«Finanțarea ratată» de OCPI Ialomița datează din anul 2019. Directorul de la acel moment al instituției, Tănase Mihalcea, nu a inițiat procedurile premer­gătoare încheierii contractelor dintre firmele care desfășoară lucrări de cadastrare și administrațiile locale până la data de 31 decembrie 2019. În lipsa acestor contracte, Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară (ANCPI) a fost obligată să retragă fondurile alocate județului Ialomița. Valoarea fondurilor pierdute de Ialomița la acel moment s-a ridicat la 1,2 milioane de euro.

10 Octombrie 2021, 13:55 (1272 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Marius Ștef revine la conducerea OCPI Ialomița
Tănase Mihalcea revine la șefia Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița
Verificări amănunțite la OCPI Ialomița

Comentariile cititorilor:


Cadastrul hoţilor:
(16 Octombrie 2021, 09:42)
Cu acest cadastru, se legifereazā hoțiile fācute de 30 de ani.La Poiana, umbla unu sā facā cadastru de câțiva ani. Nu reușea pentru cā nu era legal. Acum a reușit! A venit Onor Primāria și a māsurat sā-i dea omului teren unde vrea. Adicā peste douā drumuri. Cicā nu mai figureazā ca drumuri, dar oamenii umblā pe ele de o sutā de ani. Ai auzit māi Stelicā de la Ciulnița! Blocați în acest fel circulația unei jumātāți din satul din vale cātre deal. V-ați învârtit pe lângā acest cadastru pânā v-a venit bine și uite așa vii tu și anunți sātenii cā nu poți sā le pietruiești o bucatā de 50 m de drum, cā nu mai e drum. Cicā este proprietate privatā. Pāi cum proprietate privatā când acum vreo doi ani,când mâsurați voi era drum?
Tomata:
(10 Octombrie 2021, 17:42)
Gheorghe ba, daca iti spun ca terenul din curtea primariei daca iti spun pe cuvant ca e al meu, imi faci cadastru pe el, mai coruptule? Cat este giubucul care il ceri ca sa batem palma? La ocpi ialomita,cel putin 2 masculi cu state vechi de cadastristi, ar trebui sa infunde puscaria, pentru multi ani, speram sa-i haleasca dna, odata si odata. Doamne blestemati sa fie cat vor respira aerul, dar si pe lumea ailalta,,amin.
Ana:
(10 Octombrie 2021, 15:18)
Partasi si complici la multe furaciuni, au nenorocit sute de familii javrele, corupte! Aceiasi banditi lipiti in fotolii calduroase. Mizerii corupte! Unde sunt casastrele ca sunt sute, mii de cetateni care nu au habar ca terenurile lor au fost cadastrate. Cadastrele cu schite nu trebuia sa ajunga si la proprietari? Eu, Anca am un teren extravilan si habar nu am unde este terenul, ce cadastru cand arendasii tac schimburi de terenuri intre ei fara acordul proprietarilor. Au chemat ei vreun proprietar de teren sa le inmaneze cadastrul. Cate nanevre si hotii au facut ca in anii 1990. Cati se vor trezii la moment dat ca le-au disparut terenurile si proprietatea..... eu stiu cazuri de furaciune cu ajutorul dat de ei, evident ca pe spaga.