Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Canotoarea Cristina Drugă, Cetățean de Onoare la 20 de ani

La Săveni, în Ialomița

Canotoarea Cristina Drugă, Cetățean de Onoare la 20 de ani

Cristina Drugă a împlinit 20 de ani. Iar marți, 12 octombrie 2021, a avut surpriza de a fi chemată la Primăria Săveni pentru a participa la ceremonia de acordare a statutului de Cetățean de Onoare al comunei. Un titlu pentru care a vâslit mii de kilometri. Un titlu care se va adăuga celui din 2018, când a venit acasă cu medalia de campioană europeană.

Când destinul te cheamă Despre Cristina ne povestește sora ei. Titlul de Cetățean de Onoare e o surpriză pe care toată comuna o păzește cu strășnicie pentru ea... Pentru că fata asta merită! Merita ea de multă vreme, dar e bine și acuma. «A plecat din sat în 2013, pentru două săptă­mâni... A fost o selecție, au venit de la Călărași. Și pentru că era mititică și crudă, am zis că se întoarce. Nici n-au mutat-o cu școala... Dar când s-a întors acasă, n-a mai putut-o opri nimeni! Degeaba i-a spus tata că nu o lasă, că e prea mică pentru sportul ăsta... Ei i-a plăcut să vâslească de la început și nu s-a lăsat până nu l-a convins...» își amintește Daniela, sora Cristinei Drugă. De-atunci au trecut 7 ani și Cristina Drugă a devenit unul dintre portstindardele canotajului românesc. În țară a câștigat o poală de medalii. Mai mereu locul I, niciodată mai puțin de locul III. Iar când a ieșit din țară, a câștigat la fel. Locul I la Balcaniada de Juniori din Bulgaria, două locuri 4 la Campionatele Mondiale din Cehia și Japonia, un loc 3 în 2020 la Campionatul European din Germania. Și o dorință fără sațiu de a se clasa mereu pe primul loc.

«O să fiu campioană mondială!» În 2018, dorința asta a făcut-o campioană europeană la juniori. A fost medalia care a bucurat-o cel mai mult. A obținut-o în Franța, alături de Laura-Mirela Pal, Alexandra Ungureanu și Geanina Juncanariu. În anul ăla, România a aliniat la start 10 echipe și a cucerit 7 medalii, între care o medalie de aur cu barca de patru rame feminin. Adică medalia ei... Daniela, sora Cristinei, spune că este medalia cu care se mândrește mereu. Și tot atunci, Cristina a spus reporte­rilor care au in­tervievat-o: «O să fiu campioană mondială!». A trecut pe lângă medalie, la Mondialele de la Tokio. Și, poate va mai trece pe lângă aur... Dar într-o zi va fi a ei. O știe din căușul palmelor și până în vârful vâslelor. E o luptătoare și într-o zi va reuși să-și împlinească visul ăsta care o consumă cum n-ar fi crezut vreodată. Va fi așa cum a scris cândva pe net: «Aștept cu nerăbdare clipa în care o să mă uit la viața mea și o să spun: la naiba, am reușit!».

Visele de dincolo de visul Cristinei
În rest, Cristina e o fată obișnuită, de 1,75 m. Are un prieten care îi poartă de grijă, merge la facultate la Craiova și într-o bună zi va deveni antrenor... Dar până atunci mai e mult, iar ceremonia pentru titlul de Cetățean de Onoare al comunei Săveni la un pas distanță. Daniela, sora ei, are emoții mai mari: «Am emoții ca atunci când o văd vâslind. Sau ca atunci când urcă pe podium. Știți,... cea mai mare dorință a mea, a noastră, a familiei, e să mergem la un concurs de-al ei și să o susținem! Aș vrea să fiu acolo și să strig pentru ea. Să o încurajez și să mă audă! Să-i dau putere, că știu că e tare greu ce face ea...». Până atunci, Daniela îi este alături la Primăria Săveni, acolo unde Cristina va primi titlul de Cetățean de Onoare al comunei. E cel mai tânăr Cetățean de Onoare din Ialomița. «Și îl merită din plin. Fata asta e numai suflet și voință... Și e de-a noastră! Sunt convinsă că exemplul ei ne va inspira pe toți, elevi și adulți deopotrivă. Ne mândim cu ea. Iar dacă ea a reușit, atunci și noi vom reuși!» ne spune înainte de ceremonie Mirela Drăgoi, primarul comunei Săveni.

12 Octombrie 2021, 17:05 (1669 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
«Escadrila de Aur» a generalului Strîmbeanu de la Săveni
Stație modernă de epurare și tratare a apei în comuna Săveni
Sănătate la preț redus, în comuna Săveni

Comentariile cititorilor:


Dan Dinica:
(13 Octombrie 2021, 17:26)
Propun sa se deschida un muzeu in comuna Saveni unde peste ani si ani vizitatorii sa poata vedea macar o parte din medaliile castigate de Cristina!
BRAVO:
(13 Octombrie 2021, 13:48)
Bravo!Felicitari si succes !