Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Înfrângere amicală cu Farul

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Înfrângere amicală cu Farul

Conducerea Unirii Slobozia a profitat de pauza competițională și a perfectat disputarea unui meci amical contra primei divizionare, Farul Constanța, echipă antrenată de Gheorghe Hagi. Meciul s-a jucat la Ovidiu, iar gazdele s-au impus, chiar dacă nu s-au putut baza pe 12 jucători convocați la loturile naționale. Nici Adrian Mihalcea nu a avut tot lotul la dispoziție. Au lipsit Ibrian și Suciu, accidentați, Lazăr, afectat de tragica dispariție a tatălui său, iar Mustacă a fost convocat la reprezentativa U20 a României. Unirea a intrat pe teren în formula: Gurău-Trașcu, Dinu, Perju, Toma-Coadă, Cruceru-Bolohan, Greu, Radu-Stoica. Au mai jucat: Poiană, Dorobanțu, Mihai, Lemnaru, Eavaz, Savu, Afalna, Ivan,Turcu. Farul a învins cu 2-0. Puștiul Enes Sali, 15 ani, a marcat după o minge respinsă de Gurău, iar Casap a fructificat o lovitură de la 11 metri.

Caută revanșa Sunt și vești bune, ca de pildă revenirea lui Afalna Christ, după o accidentare care l-a ținut departe de gazon timp de două luni. Cu siguranță, Mihalcea se va baza pe el la meciul cu Poli Timișoara, care se va juca pe «1 Mai», sâmbătă, 16 octombrie a.c., orele 11,00. Va fi un bun prilej pentru galben-albaștri să-și ia revanșa după ce bănă­țenii i-au eliminat din Cupă. Este a treia confruntare între cele două echipe, Unirea nereu­șind până acum să mar­cheze în poarta lui Poli. Mijlocașul Sloboziei, Ionuț Coadă, a venit la echipa noastră chiar de la Timișoara. Va fi un duel interesant în care sperăm că Unirea va simți din nou, după 6 meciuri, gustul victoriei.

12 Octombrie 2021, 14:50 (1131 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Bănățenii, învinși cu Greu
Recolta produce surpriza etapei
Recolta Gheorghe Doja mai irosește o șansă
Realizările lui Hofman și miopia lui Găman

Comentariile cititorilor:


Fotbalist:
(19 Octombrie 2021, 16:11)
Cred ca ati uitat ca anul trecut ne am salvat la ultimul meci...sau va faceți ca nu știți?poate sa dea cineva un exemplu de fotbalist care l a refuzat mihalcea si a ajuns acum mai bine decât înainte?toti sunt vai mama lor prin liga a3a sau asa...asa ca lăsați-mă cu fotbaliști voștri natali care sunt vai mama lor...numai bășini pe ei și atat...joaca vreunul prin liga 1a si nu știm noi?atunci sa acuzam antrenorul pina atunci...mucles
Bai fotbal:
(15 Octombrie 2021, 20:26)
Ăștia care au jucat cu modelul și borcea te au promovat și tot majoritatea din ei te au ținut un an in liga 2 ,ce ți se pare așa ieșit din comun ce fac cei de acum ca suntem tot acolo ,batem doar nou-promovatele și atât .
@suporter:
(15 Octombrie 2021, 12:09)
Suporter ai dreptate, Unirea atat poate, dar pe bani multi.
Suporter:
(14 Octombrie 2021, 23:18)
Hai sa fim realiști! La momentul acesta, Ialomița atât poate..
Pt:@fotbal :
(14 Octombrie 2021, 22:19)
Pai și când au jucat cu echipele pe care le ai enumerat, și au câștigat și sa promovat... Vrei sa spui ca ei nu meritau sa joace la liga 2?
@fotbal:
(14 Octombrie 2021, 20:36)
Tuturor ne-ar placea sa avem fotbalisti autohtoni dar din pacate... aleg sa vad fotbal de liga 2 cu "mercenari"decat sa jucam cu Modelu sau Borcea 
Fotbal:
(14 Octombrie 2021, 15:45)
Uitați-vă și voi sa vedem câți jucători mai are Unirea din oraș sau din județ care joaca... Toma, Ibrian și Manole câteodată. Despre ce vorbim... Nu prea sunt plăcuți fotbaliștii ialomițeni sau ai orașului de oameni care "conduc" echipa, normal ca se aduc jucători pe bani, și șansă celor de prin oraș a fost doar când un antrenor avea încredere în ei, și credeți-mă au fost fotbaliști buni, care aveau și salarii mai mici și erau și mai buni. Păcat ca au muncit de mici pentru echipa și fără explicații au fost pusi în situația de a pleca singuri.
Pt suporter :
(14 Octombrie 2021, 11:31)
Pai normal ca tinerii de la noi renunța ,pentru ca niciodată nu sunt folosiți ei ,mereu au sanse cei din alta parte și normal ca ai noștri nu mai trag speranțe … sa se pregătească degeaba 7-8 ani la Juniori și sa vina momentul lor ca juniori in teren la echipa mare sa vadă ca sunt folosiți alți jucatori de prin alte părți și pe salarii de 1 mie de euro ,ei necâștigand nimic … și cu chestia ca nu sunt buni ai noștri asta e o vrăjeala …nu poate sa îți vina un junior de 17-18 ani sa între din prima la liga 2 sa rupă norii …trebuie sa joace sa prindă experiența și daca îl bagi in mai multe meciuri o sa se vadă ceva ,dar asta n o sa se întâmple niciodată la Slobozia !
Suporter:
(14 Octombrie 2021, 08:41)
Este lipsă de copii/tineri la categoria de vârstă U19 și se joaca cu copii cu 2-3 ani mai mici decât ar fi normal. Ce poate face un antrenor? Cum poate lupta? Știm decât sa aruncăm cu săgeți, dar nu știm să oferim sprijin... Tinerii renunță la sport, preferă să stea în fața PC-ului și sa joace online. Aici trebuie sa deschidem ochii și sa se găsească soluții...
Tinerețe :
(13 Octombrie 2021, 14:48)
Under 19 Unirea Slobozia vs Dunărea Călărași (1-5), despre ce vorbim? Vreți fotbal ? , cu cine? De ce nu ies antrenorii acestor copii sa explice acest rezultat? Suntem acaparati de un sistem bolnăvicios în toate domeniile !