Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Retrocedarea terenurilor agricole bate pasul pe loc

Ialomița: Retrocedarea terenurilor agricole bate pasul pe loc

În anul 2015, Prefectura Ialomița demara un proces de inventariere a terenurilor agricole disponibile în ve­derea retrocedării. Demersul viza aplicarea prevederilor Legii 165/2013, denumită și Legea retrocedărilor cu puncte, pentru care Guvernul Ponta II și-a asumat răspunderea în aprilie 2013. La 6 ani distanță, situația rămâne neschimbată, iar majoritatea proprietarilor de teren agricol din Ialomița așteaptă și acum punerea în posesie.

Noi vrem pământ Un Raport al Prefecturii Ialomița, din anul 2015, confirma faptul că administrațiile locale dispun de aproximativ 4000 hectare de terenuri agricole care puteau fi retrocedate în baza Legii 165/2013, denumită și Legea retrocedărilor cu puncte. Cifra reprezintă aproximativ 20% din totalul suprafe­țelor solicitate de proprietarii de teren din Ialomița care nu fuse­seră împroprietăriți până la acel moment. Prefectul de atunci al județului Ialomița, Gigi Petre, a susținut că oamenii vor fi puși în posesie în cel mai scurt timp posibil. La 6 ani distanță, procesul de retrocedare al terenurilor identificate trenează, iar supra­fața retrocedată, conform esti­mărilor, este de 10% din totalul suprafeței disponibile identificate.

Birocrația ne omoară Conform informațiilor oficiale, la nivelul fiecarei admi­nistrații locale sunt înregistrate zeci, sute de cereri de punere în posesie. Procedura e însă greoaie, iar primarii se plâng că birocrația omoară orice inițiativă. «Am 600 de cereri și numai 32 de puneri în posesie. Și este deja al doilea an de când fac demersurile legale!» declară primarul comunei Sfântu Gheorghe, Mădălin Teculescu. «Într-un an am reușit să eliberez 14 titluri. Iar acum au început să revină proprietari care n-au mai dat prin primărie de 10-15 ani...» confirmă și primarul comunei Dridu, Dumitru Lucian. «Da, sunt puține titluri eliberate, raportate la numărul de cereri. Dar cadastrarea sistematică ar putea reprezenta o soluție mai puțin costisitoare pentru cei care au terenuri în mai multe locuri. În plus, ea rezolvă și problema suprapu­nerilor...» identifică o posibilă soluție de viitor primarul comu­nei Albești, Emil Jugănaru.

Poate și un prefect nou?
În condițiile în care Ialomița nu are un prefect în funcție, șansele miilor de proprietari care așteaptă de 30 de ani punerea în posesie scad vertiginos. Prefect pentru o perioadă și unul dintre actualii subprefecți ai județului, Tonița Manea nu a putut oferi informații publice despre terenurile retrocedate în ultimii ani. Iar soluționarea problemelor generate de retrocedarea terenurilor nu reprezintă o prioritate a instituției, în condițiile în care pandemia de COVID-19 blochează administrația și județul. În aceste condiții, numirea în funcție a unui nou prefect ar putea debloca situația. Sau poate că nu!

13 Octombrie 2021, 08:05 (1063 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Administrațiile ialomițene impozitează peste 350 mii de hectare de teren agricol
Tranzacții cu terenuri agricole în valoare de 150 milioane de lei
Ialomița: Războiul administrațiilor

Comentariile cititorilor:


Petrescu:
(16 Octombrie 2021, 09:23)
Māi cretinule, care-ți zici ,,corcodel", chiar crezi cā este cazul sā faci bāșcālie din orice. Nu mā intereseazā cum a obținut mā'ta pāmânt nici din ce te tregi tu, nici cā ești pui de (...). Tatāl și bunicul meu au luptat în douā rāzboie mondiale. Ca sā afli și tu la cât ești de prost, cā tatāl meu a plecat în armatā la 20 ani și s-a întors de pe front, linia I, când avea 30 ani. La rândul lui se trage din neam de moșneni, care au obținut pąmânturi de la M Viteazul. Acum vin lepādāturi ca tine și fac bāșcālie. Așa am ajuns ca oameni și popor sā ne calce toți proștii în picioare, pentru cā sunt cretinoizi ca tine care fac bāșcālie din orice. Asta ce faci tu, prinde dar tot la proști ca tine.
Corcodel de la Dumitresti:
(15 Octombrie 2021, 21:04)
NUUUUUUUUU, huli bre! Mie mi-o dat pamantul, tot, a mai ramas o roaba de cernoziom, sa o iau di la  Rectia Hagricolo . Ca fiind, pandemie, fitilii di la berou  find plecate la statiune la spetalosul COVID 19 pozitii, cu sefii la incercari, di anduranta si rezistenta la teren accidentat, S-O HOTARA RETROCEDAREA IN NATURA!  Asa ca dupa harta lu prefectul hala helectrician, din 15 pogoane, am ramas  cu tri!  Da bre, tri metri cubi di pamant la Bucsa, cimitir, videre pi partea dreapta, nilocalizata  pi GPS-LIPSA SEMNAL 24/24. Pi pamantul meu, o obtinut otorizatie di constructie, senatorul Cocalaros Tronbon Pi Sin BELOS, di la Faurei.  Da, mama lui, a fost abuzata prin vi ,cu mine sau te iau, de serifii rusi, si dupa inplant, a revenit pe plaiurile de munca fortata, a gasit in tarana mea si urma lasata de IPINGII  catre autogara ei LARGA.  Asa , ca eu am ramas, cu tri metri la cimitir si FIUL LU VIOLENTATA, CU TOT PAMNTUL MEU!  DAUNE DI RAZBOI. Intrebare, catre comisia agrara, di retrocedeare?  BRE, DACA NU I-O PLACUT, DI CE A MAI DAT SI DIN FUND, O FACUT FIGURATIE SAU O FI URMAT LINIA PARTIDULUI? 
Neretrocedat:
(13 Octombrie 2021, 17:14)
CONTINUARE Minciuni,minciuni,minciuni! Vā spun cā m-am interesat acum doi ani la despāgubiri și mi s-a spus cā dacā voi fi despāgubitā pentru cā, comisia se întrunește rar, se va face la un preț stabilit de stat. Eu am deținut teren în cea mai bunā zonā a Bārāganului. În aceastā situație mi s-ar da cam 2000 lei/ ha. Da ați citit bine. Restul este scârbā, disperare, umilire, neputințā.
Neretrocedat:
(13 Octombrie 2021, 17:10)
Minciuni,minciuni,minciuni! Lg 1652913, datā de șmecherul Ponta dādea mari speranțe celor ca mine care așteaptā de 30 ani sā li se dea ce a fost al neamului sāu. Și zicea Ponta în lege așa de frumos, încât aproape cā l-am și crezut. De cānd umblu prin arhive, primārii, cadastre am vāzut, auzit multe hoții. Legea lui Ponta ne asigura cā vom fi puși în posesie în naturā. Eram speriați cā autoritāțile ne tot amenințau cu trecerea pe liste pentru despāgubiri. Acum câțiva ani am descoperit de pe la tv cum toți hoții luau despāgubiri cu miliardele. Nu a dat nimeni banii înapoi, nu a fācut pușcārie. Și apare aceastā lege dātātoare de sperantā. În lege era totul pe ceas, inventarierea cererilor, a terenurilor, dacā nu era pāmânt se dādea de la ADS.Când s-a scurs un an și termenul de aplicare s-ar fi împlinit, acest termen a fost prelungit tot de Ponta cu încā un an și tot așa. Într-un an am așteptat cu nerābdare șā nu se prelungeascā. În ultima zi la propunerea , cui credeți, M.N., a fost din nou amânatā. Ulterior am înțeles de ce. Fratele lui N., deține pāmânt în concesiune și nu ia gheara dupā el.Între timp prin ziare apāreau fel de fel de promisiuni și minciuni. Într-o zi am sunat la prefecturā sā întreb despre aceastā situație. Funcționarul de la Comisia jud de retrocedāri, mi-a comunicat cā cererea a fost trecutā pe listele de despāgubiri și înaintatā la Autoritatea de despāgubiri de la București. Stupefiatā am întrebat de ce pentru cā eu nu mi-am dat acordul pentru despāgubiri iar legea aceasta, generic se numea legea retrocedārii în naturā. Mi-a rāspuns cā sunt în urmā cu modificarea legii, care acum prevede sā fim trecuți la despāgubiri, fārā acord, pentru cā nu existā pāmànt. Dar legea prevedea sā se elibereze teren de la ADS, Agenția Domeniilor Statului. Legea s-a schimbat din nou. Rāspunsul a fost cā ADS, elibereazā teren numai în localitatea unde deține ADS, teren. De noaptea eram sā zic, minții. Nu hoției. Vā spun cā m-am interesat acum doi ani la desp