Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Bănățenii, învinși cu Greu

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Politehnica Timișoara 1-0

Bănățenii, învinși cu Greu

Unirea Slobozia venea după 6 meciuri fără victorie, iar un succes cu Timișoara era vital pentru moralul echipei. A fost un meci dificil, o bătălie crâncenă pe un teren imposibil, dar totul s-a terminat cu bine. Unirea s-a impus cu Greu. Mai exact, cu golul marcat de Răzvan Greu...

Turnir printre bălți A plouat neîncetat câteva zile, iar precipitațiile nu s-au oprit nici în timpul meciului. Așa cum se întâmplă în astfel de situații, terenul s-a umplut de bălți, iar mingea a refuzat de multe ori să le evite. Jucătorii au făcut o risipă uriașă de efort, iar ai noștri au părut că-și doresc mai mult cele 3 puncte. Gurău, Trașcu, Dinu, Perju, Toma-Bolohan (Savu ’75), Coadă, Cruceru, Mustacă (Matei ’86)-Afalna (Stoica ’90+3), Greu (Ivan ’75) au fost jucătorii pe care a mizat Adrian Mihalcea. Încă din start, Unirea își manifestă intențiile ofensive, iar în primele 5 minute, Cruceru și Trașcu trag la poartă, greșind de puțin ținta. La mijlocul primei reprize, Bolohan îl pune la muncă pe portarul oaspeților, Rareș Morariu, iar la două minute distanță, îl imită Toma. În ambele situații, Morariu nu respinge convingător, dar nu e nimeni care să urmărească mingea. Asalturile continuă pe tot parcursul reprizei. În minutul 44, Morariu scapă mingea, Afalna e acolo, dar reacționează târziu. Mingea se scurge în corner, iar după executarea acestuia, Mustacă trage peste poartă. Repriza a doua nu aduce mari schimbări. Unirea rămâne în atac, iar inevitabilul se produce. În minutul 49, un apărător timișorean res­pinge neconvingător, mingea ajunge la 20 de metri la Răzvan Greu, aflat în poziție centrală. Acesta șutează plasat, făcând imposibilă orice reacție din partea lui Morariu. E 1-0, iar Unirea face un pas înapoi, dar rămâne în gardă. Coadă suprimă orice acțiune alb-violetă, făcând munca apărării mai ușoară. Cruceru, Greu sau Afalna caută să țină cât mai mult de minge și, astfel, oaspeții se pierd în preajma careului mare. Mai mult, Afalna putea face 2-0, bine servit de Mustacă, dar tri­mite peste poartă, din 6 metri. Poli are un singur șut pe poartă, al lui Doru Andrei, dar Gurău reține fără dificultate. Și, astfel, Unirea bate Poli cu 1-0 și își conservă locul 8. Pentru Toma și compania urmează vineri, 22 octombrie a.c., orele 15,30, o deplasare foarte grea la Buzău, contra uneia dintre cele mai în formă echipe ale momentului. O să-i vedem, din nou, la televizor.

19 Octombrie 2021, 12:55 (956 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Remiză echitabilă
N-a fost loc de surprize
Un punct pentru moral
Cu Metaloglobus, fără Mihalcea

Comentariile cititorilor:


@Adevarul:
(22 Octombrie 2021, 13:18)
Asa este. Domnul presedinte (...) a intervenit chiar pentru calmarea spiritelor , deoarece situatia era de-a dreptul penibila si  l-au luat si pe el la misto. Unii chiar nu stiu cum au ajuns acolo, interlopi din aia cu ceafa lata, tatuati  si lanturi la gat groase cat alea de ancora.
Altadata l-au suparat pe Mihalcea de a plecat omul de pe banca inainte de finalul meciului...In loc sa ne bucuram ca suntem pe un loc fara griji si echipa joaca bine , ne dam in petec aiurea.
Ala cu camioanele, fii bre rezonabil 
Adevarul:
(22 Octombrie 2021, 09:14)
Am fost la meci si am stat in tribuna oficiala, de obicei stau la tribuna cu sala. Vreau sa va spun ca sunt cateva persoane acolo care fac de ras echipa si orasul. Daca ii intrebam cu cine joaca Unirea habar nu aveau.Au injurat pana si observatorul meciului. Oamenii mai sunt si asa zisi patroni in oras.
R. Tereaca:
(20 Octombrie 2021, 20:40)
Felicitari adi mihalcea stafului și jucatorilor noștri....
haidehaide:
(19 Octombrie 2021, 20:43)
Daruire , ambitie, perseverenta! Bravo baieti! Hai Unirea! 
Mihalcea a schimbat evident fata echipei. Jucam cu totul altceva fata de sezonul precedent.