Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Tinerii cer «Slobozia Curată»

Tinerii cer «Slobozia Curată»

La începutul lunii sep­tembrie 2021, o asociație nonguvernamentală din Slobozia și-a propus să identifice pro­blemele comunității și modalitățile de rezol­vare ale acestora. Acțiunea a constat în realizarea unui sondaj de opinie on-line la care au participat peste 200 de tineri. În urma sondajului, membrii asociației au decis să declanșeze o campa­nie de informa­re și conștientizare în me­diul on-line și în unitățile de învăță­mânt care să vizeze protecția mediului.

Nu avem grijă de mediu Prima concluzie a sondajului realizat de membrii Asociației «Interact» este că principala pro­blemă a Ialomiței o reprezintă «lipsa acută de grijă față de mediu». La întrebarea «Din punct de vedere ecologic, care sunt principalele probleme la nivel local?», oamenii au menționat: «Comunitatea neim­plicată. Oamenii sunt needucați când vine vorba de colectarea selectivă sau de principiul de a arunca la gunoi și nu pe jos. Administrațiile locale nu se implică în acest domeniu», «Gunoiul nu este strâns de firmele de salubrizare la timp și nu este reciclat, nici măcar adunat selectiv. Cetățeanul pune selectiv gunoiul, dar mașina vine și îl ia cu totul, la grămadă», «Foarte multe gunoaie sunt aruncate pe jos, iar activitatea fabricii de la Ciulnița poluează aerul din oraș». Conform sondajului, principala problemă este existența gunoaielor pe străzi și mirosurile insuportabile provocate de fabrica din apropierea orașului.

Cetățenii au soluții Cei care au răspuns chestio­narului on-line au oferit și soluții pentru rezolvarea problemelor pe care le sesizează. Iată câteva dintre ele: «Cred că trebuie organizate grupuri de voluntari, care, cel puțin o dată la două săptămâni, să strângă deșeuri în locuri populare, astfel încât lumea să vadă că noi, cei tineri, ne dorim un mediu curat. În acest mod, am putea da un exemplu nu doar pentru copii, dar și pentru adulți!», «Ar trebui ca Poliția să ia măsuri serioase cu privire la reciclarea selectivă, cu amenzi, iar fa­brica de la Ciulnița ar trebui să lu­creze într-un mod în care să nu de­ranjeze la 5 km distanță», «Legea să fie mai drastică în ceea ce pri­vește deversarea de deșeuri în râu și să se realizeze sancționarea celor care nu respectă acest aspect». O altă soluție oferită de cei care au răspuns la chestionar o repre­zintă intensificarea campaniilor publice de conști­entizare a pro­blemelor de mediu care apar în rândurile populației.

Tinerii vor să se implice Ca urmare a răspunsurilor și sugestiilor primite, membrii asociației au decis să inițieze o informare și conștientizare în mediul on-line și în unitățile de învățământ care să vizeze protecția mediului. Primul pas îl reprezintă implicarea Inspectoratului Școlar Județean și a Primăriei Slobozia în acest pro­iect. «Vom da viață unei campanii de informare și conștientizare în me­diul on-line și în unitățile de învăță­mânt. Totodată, vom supune atenției autorităților locale pro­blemele iden­tificate, în speranța unei colaborări, să aducă Slobozia pe harta ora­șelor eco friendly!» susține Sebastian Ologu, membru al Asociației «Interact». Inițiativa tinerilor Asociației va fi prezentată în cadrul uneia dintre ședințele de consiliu local din lunile viitoare. Reamintim că la nivelul Sloboziei, în anul 2021, au fost înregistrate sute de plângeri privitoare la pro­blemele de mediu generate de firmele care desfășoară activități eonomice în oraș. (Carla POPA)

24 Octombrie 2021, 13:40 (1521 vizualizări - 9 comentarii)

Comentariile cititorilor:


O veche butada:
(25 Octombrie 2021, 12:07)
Se spune ca un strain a intrebat o data un englez cum face de are in fata casei un gazon perfect, verde si uniform. Stapanul gazonului i-a raspuns: "simplu, se uda si se tunde zilnic timp de 300 de ani". Asa e si cu gradul de civilizatie, e nevoie de cateva secole ca sa ne creasca gradul de educatie si responsabilitate, atat in spatiul personal cat si in cel public, nu doar sa aratam cu degetul la vinovatia altora..
Slobozia:
(25 Octombrie 2021, 11:45)
Primaria trebuie sa se ocupe de curatenie daia incaseaza taxe, si oamenii trebuie sa fie responsabili si sa nu mai arunce gunoiu cum ii vine ....
Mary :
(24 Octombrie 2021, 22:47)
Felicitări! Viitorul vă aparține! Cu apucături de foști comuniști cu interese personale sau de grup, lupi flămânzi în piei de miei, nepricepuți împinși în față ce ne-au ținut pe loc, etc, este un tablou sumar al caricaturile alese să ne conducă de mai bine de 30 de ani.
@corco:
(24 Octombrie 2021, 19:04)
O spun iar, corcodel este cel mai neamuzant si frustrat personaj de pe site.
Gigel:
(24 Octombrie 2021, 15:19)
Bai Corcodele, esti pe aratura rau de tot. Pentru tine toti tinerii sunt la fel, daca unii se drogheaza toti sunt de vina, nu-i asa? Faptul ca unii din "generatia ta" au fost oameni seriosi, asta inseamna ca si tu esti? Ce ai inventat tu, vreun bec, ceva util? Normal ca la varsta ta, ai planuri doar cu terminatia Bora, nu te mai intereseaza ce ramane in urma. Dar tinerii astia au o viata inainte, au nevoie de un oras curat in care sa traiasca. Da, chiar tu demonstrezi, cu impertinenta, ca e nevoie sa ti se spuna sa selectezi gunoiul, ca se pare ca nu iti pasa, esti un om "superior". Ai frustrari care trebuie tratate, nene. Crezi ca daca ai vreo diploma, precum pretinzi, te face un om mai bun?
@Corcodel:
(24 Octombrie 2021, 14:52)
draga Corcodel din ceea ce scrii si din modul cum te exprimi rezulta ca esti un biet frustrat-refuzat, impotent si singur.
e mai intelept pentru tine sa te abtii de la comentarii iar onoratul saptamanal de informatie Independent ar face bine sa iti dea block la toate ineptiile care le debitezi.
Corcodel de la Dumitresti:
(24 Octombrie 2021, 14:40)
Scuze, tastatura frantuzeasca imi joaca feste, fiind cu ochelari de corectie si sub adrenalina comentariului pe care il gandesti si vrei sa-l transcrii, faci erori gramaticale si de rectie la frectie. Imi cer scuze pentru greseli, CRED CA SUBSTRATUL SI MESAJUL CONTEAZA. Multumesc din inima redactiei pentru faptul ca ma lasa sa comentez, toata onoarea pentru acest ziar care, pana azi a ramas INDEPENDENT DE IALOMITA!
Opinie:
(24 Octombrie 2021, 14:39)
Apropo... Tinerii de calitate absolventi de liceu nu se mai intorc in Slobozia. Dupa terminarea studiilor superioare raman in Capitala sau pleaca afara. Cati absolventi de la CNMV sau Ionel Perlea se mai intorc acasa? Poate 10-20%. Aici raman ciurucurile sau pilele unor bugetari... Calitatea invatamantului este foarte jos.
Corcodel de la Dumitresti:
(24 Octombrie 2021, 14:01)
 Foarte bine ca a-ti adus subiect in discutie,. Este un articol extraordinar, articol care ridica mingia la fileu, depinde de ce parte a terenului esti, in comentarii. Daca TINERII VOR O SLOBOZIE CURATA, SA NU MAI TRAGA PE NAS IN FATA SCOLII SI SA NU MAI ARUNCE SERINGILE, IN LIFT. Daca tinerii maqtale vor o slobozie curata, sa nu-si mai bage onstromentul in tot, sa-ti fie scarba cand treci pe langa ei. Exemplificare;''''Bro, aseara bagamias, p..a, in p..a mea, am fost la jarteaua aia de la 500, si i-am dat m..e, pentru tot anu sa scap in p..a mea de repetentie""""1 Vrei curatenie, incepeti de la voi, astia tineri , crezuti autostiitori, savanti de renume mondial, descoperitorii chibritului. Cand generatia voastra va face ceva remarcabil, ceva care sa ramana scris in istorie, ma plec si fac plecaciune. Pana una alta sunteti, 99,9% refulati, jartele si analfabeti cu diploma de licenta.  Nu este nevoie sa vi tu, turca p..i, sa-mi spui ca eu trebuie sa pun gunoiul selectat. GUNOAIELE SA STI FRUMOASA DOMNISOSRA, SUNT AMESTECATE  SI TRAIESC, PRINTRE  NOI, ALATURI DE OAMENII SERIOSI.