Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Meritau mai mult dar... nu a vrut arbitrul!

Fotbal, Liga a II-a, FC Buzău-Unirea Slobozia 1-1

Meritau mai mult dar... nu a vrut arbitrul!

Meciul jucat de Unirea Slobozia la Buzău, cu echipa din localitate, nu a abundat în faze spectaculoase. A fost genul acela de meci pe care îl rezolvă un moment de inspirație sau, cu toate că nu e de dorit, lipsa de inspirație a arbitrului. Partida aceasta a avut toate aceste ingrediente. Concret, așa cum s-a întâmplat și la Cluj, Unirea a căzut din nou pradă greșelilor de arbitraj. Echipa noastră a pierdut, din această cauză, două puncte mari care ar fi putut-o relansa în lupta pentru play-off. Este bine că, în ciuda piedicilor din exterior, adunăm puncte care ar putea să ne facă primăvara mai ușoară.

Chris s-a lipit, din nou, la gol Scepticismul ne-a însoțit multă vreme după fluierul de start al partidei de la Buzău. Unirea întâlnea o echipă în formă bună, antrenată de cel mai galonat antrenor din Liga a II-a, Cristian Pustai. Adrian Mihalcea a păstrat, pentru această confruntare, echipa câștigătoare din meciul cu Poli Timișoara: Gurău, Trașcu, Dinu, Perju,Toma-Mustacă (Matei ’69), Coadă, Cruceru (Lazăr ’82), Bolohan (Savu ’63)-Afalna (Stoica ’82), Greu (Ivan ’69). Și era cât pe ce să-i iasă și acum. În primele minute, cei doi portari se remarcă, pe rând, la șuturile lui Mustacă și Cârstocea. Ambele echipe continuă să aibă tentative anemice de a pune în pericol cele două porți, dar atmosfera se încinge abia în minutul 32. Afalna este lansat în dreapta și reușește să se desprindă de unul dintre apărătorii gazdelor. Buzoianul Vârtej face eforturi pentru a-l ajunge și reușește, chiar în marginea careului. Pune contră, iar din piciorul lui Afalna mingea ia o traiectorie care îl păcălește pe portarul Stoian, iar Unirea are 1-0! Camerunezul iese ime­diat pe margine unde, împreună cu ceilalți colegi, ridică un tricou alb pe care scrie: «Alături de voi, Ibrian și Manole». A fost semnul de solidaritate al galben-albaștrilor față de coechipierii lor grav afectați de pandemie. Golul lui Afalna trezește gazdele care se năpustesc spre poarta noastră. Mai întâi Ekollo centrează pentru golgheterul Chică-Roșă care, din 8 metri, bâlbâie lamentabil mingea și o trimite peste poartă. Apoi Ciobanu trage din unghi, Gurău respinge până la Ekollo, iar șutul acestuia este respins de același Gurău de sub transversală.

Ajutor Baban pentru Buzău Până la pauză nu s-a mai întâmplat nimic, și nici în primele minute ale reprizei secunde. A venit apoi momentul care i-a uluit până și pe buzoieni... Veteranul Ciprian Petre trece, în careu, pe lângă Perju. Caută înadins contactul cu acesta, plonjează ca în piscină, iar arbitrul Vlad Baban dă penalty cu toate că nu a fost nici măcar intenție de fault din partea apărătorului nostru. Pațurcă transformă fără emoții și, grație acestui cadou nesperat, din minutul 55 se face 1-1. Apoi meciul revine la cenușiul din startul partidei, Unirea reușind să contracareze perfect intențiile ofensive ale gazdelor. Cu acest 1-1, Unirea Slobozia face 16 puncte și își conservă poziția a 8-a în clasament. Urmează sâmbătă, 30 octombrie a.c., orele 11,00, un meci teoretic ușor, pe propriul teren, cu Unirea Constanța. Dar ce mai este ușor în fotbalul de azi?

26 Octombrie 2021, 12:05 (936 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Remiză echitabilă
N-a fost loc de surprize
Un punct pentru moral
Cu Metaloglobus, fără Mihalcea

Comentariile cititorilor:


R. Tereaca:
(30 Octombrie 2021, 20:27)
Si victorie azi cu unirea Constanța. Felicitari tuturor care sunt alături de echipa...
haidehaide:
(27 Octombrie 2021, 13:03)
 Partitura tactica excelent interpretata de baietii nostri , se vede mana lui Mihalcea ! Pacat ca pierdem puncte pe mana arbitrilor . Suntem mandri de voi!