Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Vrednici sunt!

Vrednici sunt!

Primarele ăla micu’ de la Slobozia a intrat și el în rândul lumii. Luni, 8 noiembrie 2021, de hramul Mânăstirii «Sfinții Voievozi» din Slobozia, Preasfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, i-a înfipt în piept domnului primar Dragoș Soare «Crucea Sloboziei în Grad de Cavaler» pentru «implicarea și ajutorarea comunităților parohiale din Municipiul Slobozia». Acuma, noi n-am fi scris, că de cele sfinte e bine să nu râzi... Mai ales dacă trăiești cu sabia covi­delului deasupra capului de aproape doi ani! Dar nu ne putem abține... Că doar nu degeaba s-o spune că o fotografie face cât o mie de cuvinte. Numai uitați-vă ce privire de miel sacrificat are primarul Sloboziei. Întâi de toate, din cauză că Preasfințitul l-a obligat să dea jos masca ca să se poată îmbrățișa frățește! Păi ce exemplu mai poate da el acuma comunității dacă pentru un biet mărțișor religios-pe care l-au primit toți primarii și toți politicienii de la Ionașcu încoace (mai puțin Mocioniu care a fluierat în biserică) a fost obligat să încalce toate normele sanitare? În al doilea rând, nu vi se pare că se citește pe fața lui întrebarea: «De ce eu, Doamne? De ce eu?!». La întrebarea asta noi i-am răspunde, dar și nouă ne e frică de Preasfințit și de tendințele sale expansioniste. Că pământul de sub bisericile Sloboziei e doar primul pas, iar Episcopia e săracă și are nevoi multe... Și tare ne e teamă că pentru crucea aia de tinichea poleită cu aur vom plăti tot mandatul lui Soare ca să-i dăm Cezarului ce e al lui. Iar în al treilea și ultimul rând, căci spațiul tipografic nu ne permite să lungim vorba, postura Preasfințitului Vincențiu ați remarcat-o? Priviți-l numai cum îl îmboldește pe ăla mic să se îndrepte de spinare și să zâmbească ca să dea bine în poză. Nu-i așa că e amuzant? De-aia ne-am și gândit să publicăm fotografia oferind cu modestele noastre resurse un nivel superior de expunere publică. Ca să înțeleagă și domnul Alexandru Potor (care și el a primit același mărțișor cândva, iar acum a plecat de la hram înainte de decorare) că să fii primar la Slobozia nu-i nicio sfârâială. Că dac-ar fi, s-ar citi și pe chipul debusolat al actualului primar. Care, după cum vedeți, nu mai înțelege cine e Stăpânul și cui ar trebui să se închine el ca să mai primească un mandat. Asta dacă va supraviețui politic destul ca să-l termine pe cel de-acuma. Hai,
s-au­zim de bine și să ne vedem sănătoși și după valul 5. Că Preasfințitul nu glumește și nu ne decorează aleșii cu masca pe fi­gură oricât de sfinte ar fi normele sanitare!

11 Noiembrie 2021, 11:50 (3530 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Învierii Domnului
Episcopia Sloboziei și Călărașilor primește 1 milion de lei pentru bisericile județului
Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Nașterii Domnului

Comentariile cititorilor:


neVrednicu:
(13 Noiembrie 2021, 20:10)
Răul suprem are o înfățișare a binelui !   - Feodor Mihailovici Dostoievski (1821-1881)
ambii au un singur țel ---------->  $$$
Cetățean:
(13 Noiembrie 2021, 17:59)
Părerea mea este că în fotografie este surprins omul Soare care primind Crucea Sloboziei în Grad de Cavaler,își dă seama că are o cruce personală de dus, ca noi toți de altfel,cât și o parte din crucea slobozenilor.
@Blackin:
(13 Noiembrie 2021, 16:48)
Ai dreptate, musamaua este doar un consumabil. Important e sa ti-o dai jos de pe fata daca vrei sa vezi realitatea. Cat despre poza, fiecare are dreptul la o parere, la o interpretare in functie de(lipsa de) inteligenta, simtul umorului sau de frustrarile, prejudecatile si cliseele care-i tin loc de cultura generala.
Blackin:
(13 Noiembrie 2021, 07:41)
@Jumuga. Ce ați consumat? În acest caz, avem o fotografie cât o mie de cuvinte! Și rețineți, mușamaua va rămâne în istorie doar ca un consumabil.
Jumuga:
(12 Noiembrie 2021, 20:22)
O simpla remarca: P.S. Vincentiu, este Episcopul Sloboziei si Calarasilor. Din vremurile strabune, societatea a fost carmuita, de Episcopi, domnitori si impegati de miscare. Nu radeti, de impecati de miscare. Episcopii, sunt carmuitorii turmei de supusi, sunt respectati, ascultati si venerati in credinta, fiind legatura cu DUMNEZEU. Un Episcop, este peste cele lumesti, prin intelepciune si clarviziune, nu cere audienta la DUMNEZEU! Asa cum cerem noi zilnic, cand trecem pe langa o biserica, in goana masini, facand cruce cu limba, mainile fiind ocupate, una pe volan, una pe telefon. Soare de Slobozia, de cateva zile este Cavaler al Cruci Ortodoxe. Sper sa o poarte cu cinste si sa faca onoare acestei distinctii a ORTODOXIEI. Este un om bun, daca nu se va imbata de sucesul grandomaniei temporare, va asculta ce scrie presa locala, cea mai buna presa din tara, presa care a dat 80% din elitele natioanale in ziaristica, va fi primarul ala cu 4 mandate. Daca nu va ramane un CAVALER CRUCIAT ANONIM, FARA SPADA, ARMURA SI IAPA DE LUPTA NUMITA SLOBOZIA. Vom avea  si vom ramane cu un SOLEI DE SLOBOZIA-IMPEGAT DE MISCARE!
Sf. Marcu:
(12 Noiembrie 2021, 11:07)
Oare nu-i ajung gramezile de bani primite de la (...)? Stie cineva unde s-au dus ?
belu:
(12 Noiembrie 2021, 07:46)
cainii latra ursu doarme, mi-a curs apa-n beci
enorias:
(11 Noiembrie 2021, 17:39)
ati remarcat probabil cum domnul grifoni se posteaza ( ca de altfel, de obicei ) pe o treapta mai sus decat cea pe care se afla interlocutorul, aratand in mod explicit dreptul pe care i-l ofera pozitia sa (prea) fericita  data de functia ecleziastica.
este inca o  forma prin care acesta isi contureaza in fata plebei ( dar, nu in ultimul rand, si in fata celui pe catre tocmai  l-a onorat  pentru palmares )  autoritatea locala in fata careia cam nimeni nu-i sufla. asa incat acum, primarele nostru ( impulsionat indiscutabil, si de conducerea de partid de la bucuresti, care, cu mandrie si-a completat turul de onoare prin zona in campanie,  la o agapa frateasca  pe la manstire ) va scutura putin ( mai mult ) bugetul si asa cam auster al municipiului, pentru a aloca nista banuti pentru cine stie ce lucrari niciodata definite sau justificate, fara niciun proiect sau vreo alta documentatie care sa poata permite a fi urmarita de catre primarie. si fara ca vreodata cineva sa-i intrebe unde au ajuns de fapt banii respectivi.
nici macar curtea de conturi. care merge din institutie in institutie si verifica justificarea banilor publici, ocolind biserica care ( scuzati cacofonia, dar asa vine propozitia )  este si ea o institutie. primeste bani de salarii de la stat, primeste iertarea de toate impozitele si taxele tot de la stat, de ce nu ar primi si controalele aferente, tot de la stat ?
WALY:
(11 Noiembrie 2021, 16:31)
Daca d=zeu te salveaza, de ce te mai duci la doctor. Stai in casa  si asteapt-al pe d-zeu sa te trateze cu patru scanduri. Cat despre Sorel numai de bine, cand s-o duce SUS sa aiba si ,,tinicheaua " cu el, sa nu-l ia aghiuta din gresala!
Gigel:
(11 Noiembrie 2021, 14:22)
Am savurat articolul, scris in acelasi stil inconfundabil cu care ne-a obisnuit Independent. Eu as intitula fotografia "Lupul si Lupusorul". Mi se pare ca domnul Soare habar nu a avut ca PS Vincentiu va vrea sa il cumpere cu o amarata de insigna in fata atator oameni, si a fost o surpriza totala. Probabil ca domnul Soare a fost invitat si s-a gandit ca i se face un favor, il vad credinciosii cu PS Vincentiu si isi creeaza o imagine buna. Numai ca lucrurile au stat pe dos, domnul Soare a fost pus in fata faptului implinit - i se vede uimirea pe fata, a primit o "recompensa" marunta pentru a da in continuare bani (desi nu primarul da banii, ci doar propune, iar Consiliul Local aproba, dar asta e alta poveste). Cum sa nu dai recompense celui care iti da bani? Mie, daca mi-ar da cineva bani, i-as da de fiecare data cate o insigna, pentru fiecare ocazie.
Domnul Potor, mai experimentat (sau mai bine spus, deja tepuit) a sters-o englezeste, la timp. A fugit de "premiere", ca altfel isi lua inca o insigna de nu se vedea.
Lasand gluma la o parte, mi se pare ca imaginea suprinde momentul unei dezamagiri. In acea clipa cred ca a realizat domnul primar ca modul in care credea ca este vazut de ceilalti, nu se potriveste nicicum cu modul in care este vazut. Nu, nu este vreun despot luminat calare pe un cal alb, este doar un biet primar de Slobozia. Bine ca s-a trezit devreme la realitate, mai are 3 ani de mandat si poate incepe sa faca ceva in oras. Poate incepe chiar cu apa potabila!
Si totusi:
(11 Noiembrie 2021, 13:12)
Nu e rau sa existe armonie si intelegere si la acest nivel in capitala noastre de judet. Acum, orice fotografie(chiar si una a jurnalistilor de la 'Independent') poate fi privita si cu un ochi mai sugubat si supusa unor ironii amuzante. N-am cum sa nu zambesc citind acest articol dar mi-ar fi placut ca autorul sa fii aflat inainte de a-l scrie daca atat primarul cat si episcopul s-au vaccinat; sigur, cu riscul ca ironia din final sa se mai dezumfle nitel..
AXIOS:
(11 Noiembrie 2021, 13:08)
Nu vă mai bateți joc de credința omului în Dumnezeu că, indiferent de câți doctori v-ar trata de o boală și oricâte măsuri ”sanitare” aberante ați respecta, tot El are ultimul cuvânt!! Mai bine v-ați veni în fire și v-ați întoarce la credința străbunilor noștri, care nu începeau niciun lucru până nu se rugau la Dumnezeu să-i ajute.