Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Anchetă epidemiologică la Grădinița «Voinicelul» după ce mai mulți copii s-au simțit rău

Slobozia: Anchetă epidemiologică la Grădinița «Voinicelul» după ce mai mulți copii s-au simțit rău

UPDATE: Anchetă epidemiologică și la Grădinița cu Program Prelungit din Țăndărei

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a deschis o anchetă epidemiologică la Grădinița «Voinicelul» din Slobozia, după ce reprezentanții unității au raportat 6 cazuri de copii care prezentau simptome digestive. Luni, 15 noiembrie a.c., vor fi făcute publice rezultatele analizelor.

Verificările sunt în curs Potrivit reprezentanților instituției de învățământ, miercuri, 10 noiembrie a.c., după ce copiii au plecat acasă, li s-ar fi făcut rău. Aceștia prezentau simptome digestive și au fost transportați de părinți la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. «Este vorba despre 6 copii, din grupe diferite... După încheiera programului, au mers acasă și li s-a făcut rău. Am fost înștiințați de părinți cu privire la această situație. Am cerut ajutorul autorităților!» susține Mihaela Bârsan, directorul Grădiniției «Voinicelul» din Slobozia. Joi, 11 noiembrie a.c., inspectorii Direcției de Sănătate Publică Ialomița au mers la fața locului și au recoltat mai multe probe de pe suprafețele și alimentele pe care copiii le-ar fi consumat. În prezent, se așteaptă rezultatele anchetei epidemiologice deschisă. «S-au făcut analize, așteptăm rezultatele pentru a trage o concluzie...» a precizat Dan Noel, directorul Direcției de Sănătate Publică Ialomița. Luni, 15 noiembrie a.c., DSP Ialomița urmează să facă publice rezultatele analizelor de laborator.

UPDATE Direcția de Sănătate Publică Ialomița a deschis o anchetă epidemiologică și la Grădinița cu Program Prelungit din Țăndărei. Totul după ce 4 copii au ajuns la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia prezentând simptome digestive, după ce au mâncat la grădiniță. În prezent, oficialii DSP Ialomița așteaptă rezultatele testelor de laborator pentru a descoperi ce anume a provocat stările de rău copiilor.

12 Noiembrie 2021, 15:05 (3521 vizualizări - 12 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Parinte:
(29 Noiembrie 2021, 16:43)
In aceasta gradinita procesul didactic este exceptional, insa, cel administrativ este fix dezastruos, dupa 3 zile de gradinita copiii vin bolnavi, nu sunt ingrijiti corespumzator, sunt tinuti in frig cu geamurile deschise, dusi la masa dezbracati in conditiile in care sala de mese este in alt corp dr cladire.
Membru:
(22 Noiembrie 2021, 13:14)
Păi cum să se mai audă ceva dacă conducerea face parte din consiliu? Dacă i se zice ceva, atunci amenință că "vă termin dacă mai aud așa ceva" și plus că nu îi poate face nimeni nimica, zice dânsa. Are acoperie, așa se prezintă. Deci ce mai putem face noi părinții sau membrii unității?
Ina:
(21 Noiembrie 2021, 09:22)
Mai multe controale la Tandarei! Analize amanuntite personalului care gusta din oale !!!!!
@malu:
(15 Noiembrie 2021, 21:11)
După cum scrii esti de la DSP autoritate-o care esti pe interes, la asta duce coruptia din care te tragi si din care trăiești.
@Parinte:
(15 Noiembrie 2021, 18:39)
Sunt primiti copiii cu simptome pt ca altfel se vor supara acei parinti care-si aduc copiii bolnaviori cu siropelele in brate si cu instructiuni inmanate educatoarei care nu are ce sa faca pt ca d-na asistenta spune ca "n-are nimic", "are si el puina febra cu mucisori" Si uite-asa noi ceilalti parinti suferim cand al nostru copil se imbolnaveste de la altii si stam cu el acasa in medicale si cheltuim multi bani pe doctori si medicamente ca acei parinti sa poata sa-si bea linistiti cafeaua de dimineata. Ca de copil tre sa aibe grija cineva ca e obligatoriu. Avizul de la doctorul de familie este luat pe o cafea de la asistenta acelui medic fara ca acel copil sa fie consultat Ar trebui control strict dimineata si cine nu e apt sa fie luat acasa
Parinte :
(15 Noiembrie 2021, 16:31)
Se pare ca masurile luate nu sunt suficiente.
De ce personalul nu este verificat mai amanuntit?
De ce nu se poarta masca in interiorul gradinitei?
De ce primesc in continuare copii cu simptomatologie? 
Intrebari la care nu vom primi raspuns.
Ma intreb de ce a fost nevoie de o dezinfectare generala vineri dupa amiaza la Gradinita Voinicelul Slobozia??? 
Totodata, de ce au nevoie copii care au avut simptomatologie, de aviz epidemiologic de la medicul de familie,pentru a reveni la gradinita???
Nu ne este clar ce s-a intamplat???
Parinte:
(13 Noiembrie 2021, 19:47)
Oare cum de nu gasesc autoritatile numitorul comun? Ma rog, furnizorul comun al tuturor gradinitelor?
Malu:
(13 Noiembrie 2021, 18:37)
Masuri sau luat la toate instituțiile care au aceasta problema,nu sunt doar două,se așteaptă finalul analizelor tuturor probelor,fiecare instituție afectată va afla rezultatul luni sau marți daca ar fi probleme in interiorul fiecăreia,acest microb se poate lua și foarte ușor din aer sau contactul unui lucru care a fost atins înainte de o persoana îmbolnăvită, este ușor să dăm vina pe instituții,și în octombrie au fost cazuri
Jumuga:
(13 Noiembrie 2021, 13:27)
Danute spune realitatea la oameni. Este o forma usoara,prima a COVID 19, delta . preluata de la bunicii nevacinati si parintii vaccinati dar purtatori de virus. Esti om destept, ai taiat in carne vie cand a fost nevoie, copii trebuiesc testati. Esti Guvernator, de tine depinde, stim ca esti singura elita in domeniu ramasa in viata in ialomita. Daca nu vrei sa fi pus la zidul jegosilor si infiltratilor, pe salarii mari., da un raspuns clar, fara abureli si frecti la piciorul de lemn a lu  Condrutosu. 
Țăndărei :
(12 Noiembrie 2021, 21:37)
Tot miercuri la grădinița cu program prelungit din Țăndărei mai mulți copii au prezentat dureri digestive și stări de vomă ! Organele abilitate ar trebui să efectueze o anchetă serioasă !
ooofff:
(12 Noiembrie 2021, 20:27)
Se pare ca la Tandarei au fost mult mai multi copii de la gradinita cuplata cu cresa, in aceeasi situatie si tot in ziua de miercuri.Gradinita este inchisa pana luni.
Elena:
(12 Noiembrie 2021, 20:17)
Bre, vedeți că si la Tandarei e grădinița plină de copii bolnavi.