Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Lecția de pictură

Lecția de pictură

La o stradă dinstanță de sediul Liceului de Arte «Ionel Perlea» se află Atelierele de lucru ale elevilor care au ales să studieze arta plastică. În camerele luminoase, îndrumați de profesorii lor, elevii descoperă tainele culorilor așezați în fața șevaletelor. Cei mai talentați dintre ei reușesc să obțină recunoaștere pe plan național și internațional la concursurile la care participă. Procesul de formare al viitorilor artiști plastici implică talent, dar și multă disciplină...

Cum iau naștere artiștii? Soarele după amiezii de toamnă intră leneș pe geamul unei săli de lucru din incinta Atelierelor de pictură ale Liceului de Arte «Ionel Perlea» și luminează șevaletele de lemn, așezate ca la expoziție. Pe un cadru stau desfăcute câteva tuburi de culoare. Roșul aprins și albastrul deschis au fost amestecate pe o paletă din plastic... Desenele elevilor au fost puse la uscat, lângă catedră. Profesorul Simona Buzoianu intră în sală și verifică încă o dată ceea ce a lucrat cu elevii săi în timpul orei de Pictură. Este cadru didactic al Liceului de Arte «Ionel Perlea» din 2008 și îi place să descopere elevii talentați în mânuirea pensulei. Spune că, dincolo de talent, fiecare elev are nevoie de multă muncă și disciplină. «Îmi place foarte mult să lucrez cu elevii, să rezonez cu ei... De fapt, așa reușesc să îi descopăr. Dincolo de coordonarea profesorului, este important ca și elevul să-și dorească să picteze și să muncească pentru a obține rezultate!» susține profesoara de Pictură. Datorită rezultatelor deosebite pe care le-a obținut alături de elevii pe care îi pregătește, anul acesta a primit 3 distincții din partea autorităților din Slobozia. «Am participat la multe concursuri și la fiecare am obținut premii... Mă bucur atunci când eforturile mele și ale elevilor sunt răsplătite!» susține Simona Buzoianu. Relația pe care o are cu elevii săi este atât de specială încât reușește să le definească personalitățile în funcție de felul în care desenează. «Elevii care desenează linii drepte sunt riguroși... Pe ei îi îndrum către un stil artistic mai categoric, așa cum este Arhitectura. Cei care fac linii curbe, sunt melancolici, visători... Lor li se potrivesc desenul, grafica, designul vestimentar. Este și ceva psihologie în tot acest proces!» adaugă profesoara de Pictură.

Fascinați de munca lor Andreea Militaru are 16 ani și studiază desenul la clasa profesoarei Simona Bu­zoianu. Arta pe care o expune este inspirată din benzile desenate japoneze. Are și o culoare preferată: roșul. «Îmi place roșul pentru că îți dă forță și curaj... Acum mă concentrez să învăț cât mai bine să desenez cu ajutorul tabletei grafice. E mult mai frumos decât cu creionul pe hârtie. Practic aceste instrumente de lucru au fost înlocuite cu unele moderne, digitale... Îmi place ideea de artă digitală!» spune eleva. Vizibil emoționată, Irina Popa, în vârstă de 12 ani, șe așază în fața unui șevalet. Din mapa pe care o folosește și la școală scoate diplomele și lucrările pe care le-a realizat în ultimele luni. Ne-a atras atenția un peisaj, dar și o prințesă, ce pare că o reprezintă pe țarina Ecaterina cea Mare a Rusiei. Arta Irinei este inspirată de modul în care percepe realitatea la vârsta sa. «Îmi place să pictez pentru că așa dau naștere emoțiilor pe care le simt. Nu am o sursă de inspirație, ci pictez ceea ce simt în momentul în care mă așez în fața foii de desen!» spune Irina. Profesoara Simona Buzoianu susține că ea are un stil de lucru foarte ordonat, iar lucrările pe care le-a realizat depășesc potențialul unui copil de 12 ani. «Are o tehnică de lucru foarte bine definită. Este atentă, responsabilă și face lucrări bune! Am încercat să le trimitem la câteva concursuri, dar le-au refuzat spunând că sunt prea bune pentru a fi realizate de un copil de 12 ani...» adaugă profesoara.

20 Noiembrie 2021, 09:40 (864 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Scurtmetrajul lui Marcu...
Profesor din pasiune...
Slobozia: Cadru didactic de la Liceul de Arte, confirmat cu COVID-19

Comentariile cititorilor:


Corcodel de la Dumitresti:
(20 Noiembrie 2021, 21:35)
Ianuarie 1982, gara cfr Slobozia Veche, ora 7.30. 42 de tineri, dintre care 13, slobozeni, 1 tandarean, 5 fetesteni, 1 suditian, 1 platonesti si restul din comunele si satele baraganului aflat in viscolul caracteristic. Toti cu valize de lemn, fara mame si iubite care sa planga, la semnalul trenului. Plecau la U.M.01414 Filiasi. A fost, prima serie de tineri care plecau fara insotitor, aveau un traseu, o foaie de drum si o ora de plecare. Plecau in necunoscut, uni dintre ei la prima evadare din comuna sau satul lor drag. Se plimba o vorba ca armata este grea in OLTENIA. UN  TANAR, DEOSEBIT CARE ABSOLVISE VECHIUL LICEU DE ARTE, NU INTRASE LA  IATC, A DEVENIT PE PERON LIDERUL SI PRIETENUL NOSTRU. Din vechime Liceul de Arte, structura elite. Daca azi sunt cine sunt, lui datorez, si mii de tineri din generatia mea LUI, datoreaza, cursul vieti. Scurt, cand am vazut ca suntem destinati sa facem 16 luni de garda la un depozit de munitie, cu 89 posturi de santinela, in mijlocul unei paduri seculare, unde nu vedeai soarele niciodata, am ales singura optiune viabila pentru a evada: SCOALA MILITARA.  30 zile vacanta de studiu, la domiciliu,excursie la Brasov, trei saptamani pensiune platita la scola militara,  libertate intre orele 16.00-05.00. O singura clauza, pusa de Gen, Stan, comandatul unitati, daca te intorci la UM.1414 Filiasi, fara examen luat, esti pana la liberare santinela la drapel, fara permisie fara par pe chelie.  O mare provocare, la care ARTISTUL nostru a gasit rezolvarea: -''Mergem, amandoi frate, ce poate fi mai rau ca aici. Riscam????.  Am riscat, am castigat, am trait o viata cazona amandoi. Uneori i-l intrebam:  - 'Ba tampitule, mai bine stateam dracului in garda 16 luni si scapam, acum stam toata viata in garda. Da, bulache, dar este alta garda, ESTE ARTA GARZII
Un parinte:
(20 Noiembrie 2021, 16:46)
Arta ne salvează. Ne face mai buni, mai frumoși. Dacă ar fi sa îmi dau din nou băiatul la școală, tot Liceul de Arte as alege pentru el.
Gogu de la borduri:
(20 Noiembrie 2021, 11:41)
Liceul de Arte, ramane, in veci LICEUL ELITELOR Ialomitene. Unii, vor sa faca arta, reusesc, au dascali de exceptie, parinti de exceptie care sustin copilul in devenire ARTIST. Sunt vreascuri si uscaturi, in cele doua tabere, dar daca vezi in furtuna viscol si inundatii, cum rasare din mal un GHIOCEL, vezi speranta! FELICITARI, Liceului de Arte, profesorilor de exceptie si elevilor care au ales sa fie ARTISTI!