Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Scurtmetrajul lui Marcu...

Scurtmetrajul lui Marcu...

Consumul de droguri este o realitate tot mai evidentă a zilelor noastre. Fenomenul se petrece și la Slobozia, chiar dacă autori­tățile refuză să recunoască oficial. Adolescenții văd cu ochii lor cum prietenii pe care îi au cad pradă tentației drogurilor. Le este greu să le ofere ajutorul, să discute cu părinții sau cu profesorii pentru că, de cele mai multe ori, oamenii mari refuză să-i ia în seamă. Atunci când adulții par dezinteresați să ia atitudine, adolescenții încearcă să le atragă atenția. Elev al Liceului de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia, Marcu Robert Clopotaru are 17 ani și a expus pro­blema consumului de droguri în rândul tinerilor de-o seamă cu el, printr-un scurtmetraj. Imaginile au fost premiate în cadrul unui concurs național organizat de Agenția Națională Antidrog.

«Lupta cu drogurile este imposibil de dus!»
Elev la una dintre clasele de vioară ale Liceului de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia, Marcu Robert Clopotaru recunoaște deschis că fenomenul drogurilor este prezent și în rândurile adolescenților de-o seamă cu el din Slobozia. Chiar dacă este un oraș mic, Slobozia nu a fost ocolită de această problemă. Autoritățile cunosc la rândul lor situația, dar preferă să tacă și să spună că la noi așa ceva nu se poate întâmpla. «Lupta cu drogurile este imposibil de dus! Oricât am încerca să le explicăm colegilor sau prietenilor pe care îi avem că nu este bine ceea ce fac, dependența este mult mai puternică și nu se pot desprinde de ea...» susține adolescentul. În speranța că ar putea să atragă atenția autorităților, Marcu a expus problema consumului de droguri într-un scurtmetraj. A fost atât actor, cât și regizor în filmul care spune povestea unui elev-model, devenit consumator de droguri din cauza anturajului. Și pentru că dependența a fost mai puternică, substanțele interzise i-au adus sfârșitul. «Ceea ce am expus în acel film este o realitate care se întâmplă! Este bine să ne ferim de droguri, pentru că efectele pe care le au asupra noastră pot fi fatale... Este un drum de pe care nu te mai poți întoarce!» spune Marcu. Filmul pe care l-a realizat a fost difuzat în cadrul unui concurs, organizat de Agenția Națională Antidrog, în primăvara acestui an. În urma analizei comisiei de specialitate, scurtmetrajul lui Marcu a primit Premiul II. «Am fost plăcut suprins să aflu că mă număr printre câștigători... Eu am făcut acest film pentru a evidenția o problemă reală pe care tinerii o au astăzi. Mă bucur că munca mea și a prietenilor care m-au ajutat a fost apreciată!» susține adolescentul.

21 Noiembrie 2021, 10:10 (1545 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Lecția de pictură
Profesor din pasiune...
Slobozia: Cadru didactic de la Liceul de Arte, confirmat cu COVID-19

Comentariile cititorilor:


Corcodel de la Dumitresti:
(26 Noiembrie 2021, 19:14)
Felicitari regizorului, scenaristului si omului Marcu Clopotaru!  Drogul, duce la ruina, la schimonosirea, sufletului, creierului si cel mai grav la UITARE. Uiti de parinti, de prieteni, de colegi, uiti tot. Am vazut tineri, in teatrele de misiuni, care se jucau pe ascuns, cu un intaritor de recul-cum se numea drogul fumat. Nimeni in lumea asta nu poate sta la fundul si constiinta unui om. A doua zi, sau ai noaptea misiunii, nu mai avea toate comenzile la el, facea excese sau plangea langa un decapitat. Un om normal, format, crescut si dresat in arta razboiului, are constiinta, bun simt, nu plange si nu clacheaza niciodata pana nu primeste ordin de respiro, indeplinind misiunea, indiferent de situatia de fapt.  Ce se intampla, azi la LICEUL DE ARTE, VA FI SI MAINE SI PESTE SAPTAMANII, ANI DECENII. Liceul de Arte, zi de zi creste si dezvolta elite. Au dascali deosebiti, elevi cu aplicare si dorinta de a deveni ARTISTI!
Stelian Simion:
(23 Noiembrie 2021, 19:32)
Tineri ca Marcu Clopotaru sunt , pentru un ”senior” ca mine, o rază de speranță că țara asta mai are șanse la un viitor bun. Felicitări , tinere! La fel părinților și educatorilor tăi!