Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița are 224 de posturi de conducere pentru funcționarii publici

Șefi peste bugetari

Ialomița are 224 de posturi de conducere pentru funcționarii publici

Un raport al Agenției Naționale a Funcționarilor Publici pentru anul 2021 reflectă o situație interesantă din punct de vedere statistic. La nivelul județului Ialomița există 224 de posturi de conducere pentru funcționari publici, din totalul celor 1958 existente.

Nimeni nu se înghesuie Din totalul de 46789 de salariați pe care îi are Ialomița, numărul funcționa­rilor publici este de 1958. Numărul reprezintă exclusiv funcționarii publici care au primit acest statut conform Legii 188, privind statutul funcționarului pu­blic. Paradoxal însă, din totalul de 1958 de posturi, 553 nu sunt ocupate. Astfel, 433 sunt vacante, 28 sunt temporar ocupate, iar 78 sunt vacante temporar. Situația statistică reflectată de raportul ANFP detaliază și alte informații statistice interesante. Astfel, 1004 dintre funcționarii publici din Ialomița sunt femei, iar 449 sunt bărbați. Ponderea angajaților în funcție de vârstă reflectă faptul că intervalul de vârstă 30-59 de ani cuprinde 919 angajate. În cazul bărbaților, în același interval de vârstă există 413 funcționari publici. Numărul femeilor cu vârste cuprinse între 20 și 25 de ani din administrația ialomițeană se ridică la 5, iar cifra bărbaților din același interval de vârstă este 1.

Mai puțini șefi decât prevede legea O situație surprinzătoare se înregis­trează și în rândul posturilor de condu­cere. Astfel, numărul total de posturi de conducere din Ialomița se ridică la 224, însă numai 144 sunt efectiv ocupate, restul de 100 fiind vacante. Dintre posturile ocupate, unul este rezervat unui înalt funcționar public, 35 unor directori executivi, 14 unor directori executivi adjuncți, 66 șefilor de serviciu și 28 șefilor de birou. Reamintim că, potrivit legislației în vigoare, «numărul total al funcțiilor publice de conducere din cadrul fiecărei autorități sau instituții publice (...) în condițiile legii este de maximum 12% din numărul total al posturilor aprobate». Datele statistice prezentate de către ANFP mai precizează că 55% dintre concursurile pentru posturile de conducere ocupate se desfășoară prin intermediul firmelor de recrutare, iar 45% dintre concursuri prin promovarea func­ționarilor publici din cadrul instituției.

25 Noiembrie 2021, 11:50 (2125 vizualizări - 5 comentarii)

Comentariile cititorilor:


George.s:
(26 Noiembrie 2021, 12:21)
Țineți minte această cifră: 224 de inși în funcții publice de conducere și s-o comparăm cu cea de peste 12 luni. Pun pariu că peste un an vom avea mult mai multe astfel de persoane. Noii veniți la conducere, nu merită și ei ceva funcții bine plătite?
Pensionar:
(26 Noiembrie 2021, 10:51)
Poate sunt timpit dragul meu. Mi-am permis sa am libertatea  sa- mi exprim dezamagirea  fata de vremurile care le traiesc dupa atata ani munciti. La capitolul istorie stau foarte prost. asa e, nu am experienta dumitale, iertare . Imi doresc copii si nepotii  mei sa aiba libertatea de a gandi, vorbi, alege ce merita ,dupa pregatirea lor . Nu doar un loc caldut.
eu :
(26 Noiembrie 2021, 08:49)
Se înțelege, din datele oferite, că din 9 angajați, unul este șef. Nu știu, e bine, e rău? Din cele 142 de posturi de conducere ocupate, câte sunt ocupate prin firme de recrutare, câte prin concursuri în cadrul instituției? Înclin să cred că posturile de conducere neocupate sunt dintre cele care presupun implicarea firmelor de recrutare! Este, cred, mai ușor să promovezi un concurs în cadrul instituției. Este curios că, înainte de alegeri, PNL - ul urla că sunt prea mulți angajați la stat, iar, odată venit la guvernare, a descoperit că sunt necesare angajări. Poate explica această schimbare de atitudine (una din prea multele)?
@Pensionar:
(25 Noiembrie 2021, 15:15)
Dovada ca patriotism trece prin stomac. Avem o istorie bimilenara, sa vii si sa spui ca e pacat de cei care s-au jertfit pt neam si tara(doar pt ca nu au parte ai tai  de un post caldut pe bani frumosi) e cea mai mare tampenie.
Pensionar:
(25 Noiembrie 2021, 14:00)
Aceste posturi nu sunt pentru oricine.Sa fim seriosi. Copii nostri nu au acces pentru ca ori spaga este prea mare ori nu facem parte din nici un partid politic. Cu toata pregatirea lor nu apuca sa se angajeze decat la privat cu un salariu de mizerie.Pacat de cei care s-au jertfit pentra tara asta si pentru libertate !