Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Primăria Slobozia a dat în mintea lui Moș Crăciun

Primăria Slobozia a dat în mintea lui Moș Crăciun

Pentru că a scăzut gradul de infectare sub 4 cazuri la mia de locuitori, Primăria Sobozia a început să viseze târguri verzi pe pereții agorei din Piața Revoluției. Așa se face că, de Crăciunul anului 2021, suntem așteptați pe «pista de avioane» de peste drum de «groapa lui Stoica» la un vin fiert accizat și kurtoș tradițional ialo­mițean, că ungurii și-au luat seama și anul acesta au ales Viena în locul Sloboziei.

La Soare te mai poți uita, dar la Cupola lui ba Administrația Soare a decis să spargă monotonia pandemiei și să le ofere slobozenilor posibilitatea de a se întâlni din nou. Cei care au scăpat din Valul 4, că ceilalți s-au întâlnit deja, iertat fie-ne cinismul. Întâlnirea celor rămași în viață va avea loc în agora din Piața Revoluției pe care administrația slobozeană promite să o redecoreze. Nu, nu vă bucurați degeaba! Nu vom scăpa de bradul ăla odios din 14252 de luminițe pe care Mocioniu îl închiria an de an, e drept, cu accesorii, la modica sumă de 140000 de lei... El însă va fi completat de o Cupolă de lumini cum a văzut domnul primar la târgurile de Crăciun de la Viena, ori de la Praga, ori de la Helsinki. În poze, firește, că nici el n-a mai fost demult prin străi­nătățuri, din cauza pandemiei. De-aia s-a și decis să in­vestească banii contribuabililor în Cupola asta, că doar n-o fi foc și-or merita și ei oleacă de kitsch de-ăsta au­tentic, ialomițean. Iar cine are altă părere să aștepte răbdător viitoarele Alegeri... Că 3 ani nu trec așa ușor, chiar dacă de Crăciun Moșul ne aduce un Guvern PNL-PSD.

Târgul de Crăciun de la Slobozia Dar uite că ne luarăm cu politica și uitam ce era mai important. Cupola lui Soare e doar pretextul, cum bine ați ghicit. Sub ea, primarul Sloboziei vrea să ridice cel mai frumos târg de Crăciun care s-a văzut în parte asta de lume. N-o avea el 600 de ani de tradiție, cum are târgul de la Dresda, nici basilica Sfântul Vasile pe fundal, precum cel din Piața Roșie a Kremlinului și nici 240 de standuri ca ăla din Plaisir d’Hiver, la Bruxelles... Dar vreo 14-15 cabane din lemn o fi în stare DADP-ul să vopsească în roșu și alb. Iar dacă n-o fi, le împodobesc comenrcianții locali care urmează să fie invitați sa vândă exclusivist și diversificat, astfel încât să nu-și facă concurență cu acadele expirate și vin de surcele. Acuma, dacă bețivii Sloboziei or vrea și țuică fiartă nu stă nimeni să numere câte ibrice neaccizate fierb renii lui Moș Crăciun. Dar una peste alta, primarul Soare vrea diversitate și profit pentru toată lumea. Iar pentru tinerii prea săraci să fugă în Spania, Primăria Slobozia are și surprize artistice. Nu știm care, evident... Și, din păcate, nimeni din Primărie nu știe, că altfel nu s-ar mai numi surprize, mama lui de Moș Crăciun care nici de Valul 5 al Covidului nu ne lasă să ne bucurăm în liniște!

29 Noiembrie 2021, 12:10 (5054 vizualizări - 10 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Mihaela :
(16 Decembrie 2021, 12:43)
Bună ziua. Sunt recunoscătoare și mulțumesc tuturor celor ce au contribuit la impodobirea orașului, indiferent de ce culoare politică sunt. Eu vă spun sincer că m-am bucurat mai mult decât un copil de toate luminitele din oraș și încă mă bucur. Haideți să lăsăm toate rautatile, să facem fiecare ce putem mai bine pentru a fi fericiți, bucuroși, mulțumiți. Indiferent cât ar face alții, dacă în noi noi nu facem nimic.....nimic nu ne va bucura. Haideți fiecare să facem ceva care să ne bucure sufletul. Iubirea vine din noi. Ce oferim....Primim. Sărbători minunate tuturor. Vă îmbrățișez cu drag pe fiecare în parte și vă doresc să simțiți spiritul sărbătorilor în suflete.
Fara sens:
(2 Decembrie 2021, 15:42)
Daca nu ar fi facut nimic in privinta decoratiunilor de craciun, ziceati ca nu face nimic pentru copii.Daca face, de ce face..Un articol rautacios, care nu caracterizeaza acest ziar..
Mary :
(30 Noiembrie 2021, 21:50)
Bravo! Am mai auzit că toți salariații primăriei, în frunte cu primarul, își vor dona salariul pe decembrie copiilor nevoiași, sau familiilor cu unu sau mai mulți copii cu nevoi imediate. Tot în același spirit de întrajutorare și al sărbătorilor care vin, salariații de la Consiliului Județean, în frunte cu domnul președintele, sunt supărați că pe ei nu i-a întrebat nimeni, și că sunt dornici să participe, măcar cu banii de hrană pe care îi încasează în fiecare lună, toți fiind suferinzi de inaniție cronică și de alte boli asociate obezității. Mda! Dar din dar se face ...eden. Crăciun fericit!!
Florinel:
(30 Noiembrie 2021, 11:50)
In afara de a baga batul prin gard si a de a va agata de tot ceea ce inseamna primarii si consili si sa judecati in mod constant pentru a convinge cititorii  ca lucrurile sunt rele si foarte rele nu faceti nimic!!
Hai sa stam in case plangand la icoane ca deh..in perceptia voastra daca facem de ce facem daca nu facem de ce nu facem,..ce nenorociti si "" astia"" .....
Cumva nu v-au iesit cartile domnilor de la ziar ? ...
Mioara :
(30 Noiembrie 2021, 09:31)
După părerea autorilor articolului, ar trebui să arborăm, în luna care urmează, doliu pe străzile localităților și în centrul acestora. Ar trebui să facem programe de plâns în piețele publice. Da, ne-au murit oameni dragi, dar asta nu înseamnă că țara trebuie să se transforme într-o scenă de bocit. Copiii trebuie să se bucure de atmosfera sărbătorilor, trebuie să meargă mai departe, să-și vadă de viață! Suferința este în sufletul celor care au pierdut pe cineva, dar lumea nu se termină aici! Ne gândim la moarte, dar asta nu trebuie să ne transforme în bocitori permanente, în piețe publice! Unde este încrederea că avem capacitatea, dar și voința de a merge mai departe? Critica este bună, mai ajută la reglarea vieții economice, sociale, publice! Dar nu făcută oricum și oricând! Primarii aceia, pe care i-ați lăudat în articole anterioare, organizează ceva pentru a marca sfârșitul anului? I-ați dat exemple de bun management! Ei ce fac? Sau doar unii sunt vinovați, în opinia dumneavoastră, că vor să mai aducă și un zâmbet pe fețele împietrite de durere ale oamenilor? Unde vă este echidistanța?
Gogu:
(30 Noiembrie 2021, 00:17)
De ce tara merge prost? Pentru ca pana si presa “cea de a patra putere in stat” vrea ca oamenii sa nu mai creada ca se poate face ceva…
Un anonim 27:
(29 Noiembrie 2021, 23:04)
Întotdeauna nemulțumiți. Nu am înțeles niciodată care e scopul in a cauta mereu "scandal". Fara el nu se poate? Nu stim nimic de bine si nu știm sa laudam vreo initiativa. Sunt atatia ialomiteni, inclusiv tineri cu vise si ideei care au ceva de spus dar noi nu promovam asa ceva. Pormovam circul. Nimic pozitiv nici macar in preajma sarbatorilor. Daca se face de ce se face daca nu se face de ce nu se face. Mai bine v-ati uita in ograda voastra si ati fi multumiti ca cineva incearca. Si apoi ne plangem ca Slobozia e un oras uitat pe harta României si ca tinerii pleaca in lume cautand respectul si susținerea...
Nutii spaima Constitutii:
(29 Noiembrie 2021, 14:19)
Pai deh ... ce sa faca si ziarul ?! Da' sa stii ca a scris si de bine acolo unde a fost cazul .... cu toata ca la institutii publice nu-mi aduc aminte nici eu. Or fi prea rari oamenii buni acolo. Stii tu .... presa este cainele democratiei iar cainele ... trebuie sa muste si sa latre ca altfel nu capata nimic de mancare (adica nu vinde). Insa autorul articolului are dreptate. Agora aia e urata rau de tot. Si din pacate eu cu tot geniul meu de arhitect peisagist (adica 0,0 %) nu stiu cum se poate schimba ceva in bine la ea. Poate ca ar fi bine sa fie contactat un om care are aceasta calificare. In plus eu daca as fi Soare l-as intreba pe acest arhitect si pe toti inginerii din dotare cum sa fac sa plantez un brad sau mai multi in aceasta agora. Sa raman si eu in memoria orasului cu "Bradul lui Soare".
anonymus:
(29 Noiembrie 2021, 14:07)
Mai bombonel, uita-te in jur, vezi ceva pozitiv, ti se pare ca lucrurile se schimba in bine? Din cauza unor lingai ca tine ne ducem cu totii in jos, ati fi in stare sa va vindeti si familia pentru niste foloase primite de la "sefu". Hai, du-te si numara-ti ouale!
Dodonel:
(29 Noiembrie 2021, 12:55)
Sunteti rautaciosi. Cam asta caracterizeaza in ultima perioada articolele voastre pentru orice demers al primariilor. Daca se face este rau ca se face, daca nu se face de ce nu se face. Doar ca acum veniti cu ceva in plus, va legati si de pandemie. Poate ar trebui sa mai invatati sa spuneti si de bine. Nu de alta dar nu imi aduc aminte sa fi citit in al vostru ziar vreun articol pozitiv la adresa vreunei primarii sau institutii. Si nu mai vorbesc despre ce spuneti de oamenii acestor institutii.