Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Administrația Pavel investește 2,5 milioane de lei într-o bază sportivă

Consiliul Județean Ialomița a aprobat

Administrația Pavel investește 2,5 milioane de lei într-o bază sportivă

bonus: Consiliul Județean Ialomița preia Ferma Perieți

Joi, 25 noiembrie 2021, Consiliul Județean Ialomița s-a reunit în cadrul unei ședințe ordinare. Unul dintre proiec­tele aprobate în cadrul șe­dinței a fost cel privind rea­lizarea unei baze sportive destinate fotbalului în va­loare de 2,5 milioane de lei. Baza sportivă va fi realizată în imediata vecinătate a Pădurii Peri, pe un teren aparținând Municipalității Slobozia. Investiția își pro­pune să transforme județul Ialomița «într-un pol al sportului prin crearea unei baze sportive moderne, cu teren de fotbal sintetic, omologat FIFA».

Ce n-a reușit Mocioniu, își propune Pavel Administrația Pavel a propus plenului Consiliului Județean Ialomița o investiție în valoare de 2,5 milioane de lei care să transforme județul Ialomița «într-un pol al sportului». Propunerea a fost statuată printr-un proiect de hotărâre aprobat în plenul Consiliului Județean Ialomița joi, 25 noiembrie 2021. Terenul este situat în imediata vecinătate Pădurii Peri din Slobozia, are o suprafață de 1,5 hectare și a fost pus la dispoziția autorită­ților județene de către Primăria Slobozia. «Consiliul Județean Ialomița își propune să continue și să susțină prin orice mijloace dezvoltarea activității fizice și a sportului. Prin construirea acestei baze sportive va crește și interesul tinerei generații pentru ac­tivitățile sportive competiționale. Se urmă­rește, de asemenea, și crearea unor condiții de calitate pentru practicarea fotbalului» se arată în nota de fundamentare aferentă acestui proiect. Ideea realizării unei baze sportive omologată FIFA nu este nouă. În anul 2016, ex-primarul Muncipiului Slobozia, Adrian Mocioniu, a susținut un proiect similar care viza terenul de fotbal abandonat din ime­diata vecinătate a Parcului Tineretului. La acel moment, valoarea estimată a investiției se ridica la 500000 de euro.

Se concesionează din nou Parcul Fotovoltaic de la Giurgeni
Consiliul Județean Ialomița a aprobat un proiect de hotărâre care permite scoaterea la licitație a Parcului Fotovoltaic de la Giurgeni. Nivelul minim al redevenței este de 5000 de lei/lună pentru exploatarea Parcului și 1800 de lei/ha/an pentru exploatarea terenului aferent, în suprafață de 5,7 ha. Reamintim că Parcul Fotovoltaic de la Giurgeni a fost finalizat în anul 2015 și a fost pus în funcțiune în anul 2019. Din 2019 și până în prezent, Parcul Fotovoltaic a fost scos la licitație de 5 ori, însă nimeni nu a fost interesat de preluarea acestei investiții. Consiliul Județean Ialomița cheltuie anual pentru conservarea parcului fotovoltaic aproximativ 45000 lei lunar, «iar elementele electronice și tehnice care compun parcul se degradează moral prin nefolosirea lor» se arată în nota de fundamentare care a însoțit proiectul.

Consiliul Județean Ialomița preia Ferma Perieți
Un alt proiect de hotărâre aprobat de consilierii județeni a fost cel privind preluarea Fermei agricole Perieți. Ferma a fost donată de către Muzeul Național al Agriculturii, instituție care deține acest obiectiv din anul 1994. Consiliul Județean Ialomița preia această fermă, cu o suprafață de 5,4 ha și mai multe clădiri aflate într-o avansată stare de degradare, în scopul reabilitării, menținerii și valorificării acestui patrimoniu. În urmă cu 100 de ani, Ferma model de la Perieți era considerată «cea mai mare fermă din Răsăritul Europei», fiind recunoscută ca fermă horticolă producătoare de semințe și flori. Obiectivul este «opera» lui Aureliu I. POPESCU care, în anul 1933, a fost secretar general al Ministerului de Industrie și Comerț și director general la Monopolul Alcoolului din Ministerul de Finanțe.

30 Noiembrie 2021, 17:10 (2892 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
«Complexul Bora» ar putea deveni stația de sortare a deșeurilor din Ialomița
Consiliul Județean Ialomița vrea două stații de încărcare electrică pentru autoturisme
Stație de tratare mecanico-biologică a deșeurilor de 34 milioane de lei
Administrația județeană legiferează viitoarele investiții din Ialomița
Administrația județeană pariază pe RAJA Constanța

Comentariile cititorilor:


Doru:
(6 Decembrie 2021, 15:54)
Stați liniștiti ca tot pentru echipa de seniori se face..Întrebați părinții de la grupele de copii ce au primit copii lor anul acesta de la CJ..Va spun eu nimic..Nici măcar o sticla de apa..Toți banii se duc la arbori iar cei mici cheltuiesc din buzunarul părinților dacă vor turnee sau echipamente de joc!!Felicitari CJ ptr ce dați la juniori!!!
Mary :
(6 Decembrie 2021, 08:19)
Eu le propun celor de la CJ să investească în învățământ, iar toți cei care au facultăți la X și 0, să repete liceul, că cu facultatea din mintea lor nu-i ajută cu nimic în gândirea primară. Și pe cuvânt, au niște salarii cât China! Că, de! Au studii superioare.
Anca:
(4 Decembrie 2021, 11:20)
@Marius PERICLI a taiat padurea ca sa faca acolo zona comerciala, mi-a zis cineva de la GARDA MEDIU. Se stia de mult ca e ilegal, dar a fost lasat asa..pas cu pas , pana a taiat tot Ce ne trebuie noua perdea forestiera, oricum toate mizeriile de la CLEANNTECH SI COMBINAT AMONIL, vin prin aer…pe deasupra padurii… PERICLI E SEF PESTE TOTI SEFII
Escu:
(2 Decembrie 2021, 21:34)
Este foarte bine că se investește, dar ce ne poate spune domnul presedinte despre ambulanță, care în curând va trebui să părăsească sediul, pentru a face loc lucrărilor de modernizare ale spitalului. Așa o fi?
Marius:
(2 Decembrie 2021, 21:19)
Despre padurea defrisata de Pericle nu se mai scrie nimic? A disparut perdeaua de protectie a orasului pana la Privighetoarea, au adus moloz..lumea trece pe langa in goana de ajunge la shopping!? Functionarii abilitati in aceasta problema asteapata ora 16.00 sa plece acasa, controale nu se fac. O sa fie la fel ca la cladirea aia hidoasa l intrarea in oras…o sa se ridice din umeri! “” ce sa facem noi cei de la mediu? Ce sa facem noi de la primarie? Ce sa facem noi de la directia silvica?!.” Peste 2-3 ani o sa apara si acolo lidl mega si alte chinezarii, locul de distractie al slobozenilor”
Alooo DNA-ul, dormiți?:
(2 Decembrie 2021, 19:21)
Nu se vrea să se investească la stadionul abandonat de la Parcul Mare pt că nu sunt interese chiar dacă ar costa mai putin. Deși logic si normal ar fi sa se investească acolo.Pt că e aproape de oraș, e intr-o zonă pretabila activităților sportive având alături parcul, șosea, locuri de parcare, alte baze sportive cum ar fi bazinul de înot si terenurile de tenis plus restul de infrastructura ( apa, gaze, curent, canalizare ). La Peri nu e nimic, dar interesele sunt mari. Odată construită baza va crește prețul terenurilor din zonă. Cei care si-au făcut vile acolo vor avea toate utilitățile, plus drum de acces asfaltat. Si vor mai avea si liniște pt că s-au plans de fumul gratarelor si de gălăgie. Nu contează ca nu va mai exista o zonă de agrement si ca va dispărea și un simbol al orasului, Padurea Peri. DNA ce face, că se cam joacă unii cu banii statului.
Viorel:
(1 Decembrie 2021, 13:28)
De parcă Slobozia nu se află în jud Ialomița...despre ce vorbim...
Mary :
(1 Decembrie 2021, 07:58)
E! Asta, da! O investiție care merită ca pălăria să fie dată jos. Mai greu va fi cu cei tineri "dornici să facă sport". Acum sportul național este plecatul la muncă afară. Chiar și-așa! Până se întorc ei, baza sportivă va fi gata, precum sala de spectacol "Europa" cu dinamică variabilă. Alea, alea! Și mai este și varianta ca ei să nu să mai întoarcă, iar "baza" să rămână celor tineri trecuți de vârsta pensionării, cărora doctorii le prescriu mereu mișcare în ultimul timp, și cel puțin doi litrii de apă celor cu pensia sub 1000 de lei. S-auzim de bine! P.S. Cu condiția, să vă vaccinați.
Pt Viorel:
(1 Decembrie 2021, 06:24)
Ambele obiective de care vorbiți sunt proprietatea orașului Slobozia, nu poate investi în ele CJI!
Viorel:
(30 Noiembrie 2021, 21:22)
Dacă tot vreti să faceti ceva,investiți dragilor în baza de lângă parcul mare.are iesire la șoseaua de centură,e aproape de oraș.cina mama naibii sa vina sa vada terenul vostru sintetic de la peri???ferească Dumnezeu!!!!si apropo:daca tot aveti bani de ce nu investiți intr o nocturnă pe 1 Mai???cred ca am rămas singurul județ din țară fără instalatie de nocturnă pe un stadion.orbul își pune ochelari de soare si chelul tichie de mărgăritar!proiecte nerealizabile, studii în zadar,realizare -niciodată!!!