Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Fiscul ialomițean trebuie să returneze contribuabililor 1,3 milioane de lei

Fiscul ialomițean trebuie să returneze contribuabililor 1,3 milioane de lei

Peste 10 mii de persoane din județul Ialomița trebuie să primească bani de la Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița. Sumele reprezintă diferențele stabilite «în minus» pentru contribuția CASS la persoanele care au desfășurat activități independente și care au cotizat în anul 2017. Valoarea totală a sumelor care urmează a fi returnate este de 1,3 milioane de lei.

Banii vor fi înapoiați în baza unei cereri Măsura fiscală vizează persoanele care, în anul 2017, au încasat venituri din activități independente, precum drepturile de autor și care au plătit CASS. În baza formulelor de calcul aplicate, reprezentanții Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița au constatat diferențe stabilite «în minus», motiv pentru care au emis notificări către cei vizați, astfel încât oamenii să-și primească banii pe care i-au plătit în plus. Datele arată că într-o astfel de situație se află peste 10 mii de persoane, valoarea sumelor pe care Fiscul ialomițean trebuie să le returneze fiind de 1,3 milioane de lei. Potrivit informațiilor oficiale, pentru a putea intra în posesia banilor, contribuabilii notificați trebuie să meargă la sediul AJFP Ialomița și să depună o cerere privind rambursarea sumelor. Cererile se pot depune începând cu data de 15 ianuarie 2022.

7 Ianuarie 2022, 11:10 (2023 vizualizări - 7 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Valentina Paun:
(12 Ianuarie 2022, 13:05)
De ce nu se vrea digitalizarea ANAF? Astfel am scapa de multe probleme,dar nu se doreste pentru ca exista multe sinecuri,oameni care ocupa niste posturi si care nu stiu de ce se afla acolo. Cand vom scapa de birocratie,de neprofesionalism si nepotism?
interesant:
(11 Ianuarie 2022, 18:32)
Amaratii oameni de rand, dupa ce au platit mai mult decat trebuia si au umblat pe drumuri, acum, trebuie sa umble iar, sa faca cereri, sa intrebe la ce ghiseu se face cererea, la ce ghiseu se primesc banii si asta daca se rezolva in aceeasi zi.. deci avem o tara de kkt, cu oameni de kkt.. ne meritam soarta..
Mary :
(11 Ianuarie 2022, 07:01)
Suma ce se cuvine, înmulțită cu diferența de inflație la zi.
Contributor :
(10 Ianuarie 2022, 22:38)
Decat sa mergi la anaf, mai bine iti bagi un bat... Numai femei in varsta la ghiseu, te trateaza in ultimul hal si sunt slab pregatite. Personalul ANAF este imbatranit, invechit .... asta cu tot cu sefii care ii conduc. Unde este tineretul care spunea " vrem schimbare ". A fost la putere si degeaba. Tot cu alde Dorob..., Tene..., Radule..., am ramas.
@nelu de la bucsa:
(10 Ianuarie 2022, 11:14)
daca ai remarcat, majoritatea angajatilor sunt aproape de pensie,nu se pot adapta la online, ceea ce creeaza mari probleme....ne intrebam insa, de ce nu s efac cursuri si evaluari ale personalului? de ce nu se observa conflictul de interese/ majoritatea tin evidente, incaseaza in paralel  si apeleaza doar pt semnaturi la altii afara din sistem...exemplu concret-P.A.-a plecat la bucuresti, dar oare si acolo procedeaza la fel?? e inadmisibil asa ceva, esti la mana lor , calculeaza cum vor si cum nu se pricep, dar ca sa ti recuperezi banii, trebuie s afaci cerere....cine e sanctionat pentru greseli care pun pe drumuri 10000 de persoane????ca online nu se poate nimic....pot fi actionati in judecata pentru incompetenta???
Nelu de la Bucsa:
(8 Ianuarie 2022, 14:59)
am tot respectul pentru functionarii de la anaf ialomita.
toti sunt acrituri si te plimba pe la ghisee fara rost, nu stiu de capul lor (nu stiu unii de altii). intrebi ceva habar nu au si te trimit la paznicii de la poarta care aia nu sint angajatii anafului. paznicii te pun sa suni la un numar interior de acolo iti zice o voce sictirita ca ai gresit si sa suni la alt interior, coboara cineve iti spui problema si aflii ca de fapt se rezolva la ghiseul unde ai fost prima data !!!!!!

deaia zic eu nu ar fi cazul de unele schimbari la sefii de acolo ??? acel ghiseu unic de servicii eficiente pentru cetateni de ce nu exista ??? ca pe sit-ul ministerului finantelor asa se minte ca au servicii de calitate in slujba cetatenilor (vax).

noul prefect nu-l cunosc dar poate macar sa schimbe ceva in bine la institutia asta care isi bate joc de cetateni
Corcodel de la Dumitresti:
(7 Ianuarie 2022, 17:29)
M-a pus dracu sa merg si eu  sa ma declar autor.  ADIAC SUNT AUTOR SI AM DREPT DE AUTOR.  Daca la 16 ani , faceam cu Guta, de la Tandarei,(prin cooperativa mestesugaresca ca salaor in vacanta trei luni), reise ca sunt autorul magazinelor de la Piata Tandarei-Brailei, magazin restaurant Saveni, Magazin restaurant Marculesti.  Am lasat in fiecare, edificiu, in betonul grinzi de structura, vizibil, amprenta mainii, data si un cod, de litere si cifre. Invatate de la dascalul nostru deosebit, PROFESOR DE ISTORIE, DOMNUL IOSIV.  In Tandareiul anului 70, se aflau putini venetici, FARA DREPT DE AUTOR. De mic copil am ridicat magazine, centre comerciale, canale Dunare Marea Neagra, Casa Poporului. AM AMPRENTA MANI MELE LA CONSTRUCTIE. Daca eu am construit, case si palate pentru voi, niste venetici si intrusi, nu este normal sa-mi platiti, la timp, si echivalat cu inflatia DREPTURILE DE AUTOR?  DREPTUL MEU DE PENSIE, PENTRU CARE AM MUNCIT SI CONTRIBUIT.