Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Complexul Bora» ar putea deveni stația de sortare a deșeurilor din Ialomița

La mâna Guvernului

«Complexul Bora» ar putea deveni stația de sortare a deșeurilor din Ialomița

Consiliul Județean Ialomița a solicitat Guvernului României, trecerea «Complexului Bora» în administrarea instituției. Proiectul de hotărâre a fost aprobat cu unanimitate de voturi de către consilierii județeni prezenți. Administrația județeană își dorește să construiască în această zonă stația de tratare mecanico-biologică a deșeurilor din județul Ialomița.

S-a schimbat schimbarea Miercuri, 12 ianuarie 2021, consilierii județeni au adoptat în cadrul unei ședințe «de îndată» un proiect de hotărâre prin care solicită Guvernului României trecerea unor bunuri imobile care compun «Complexul Bora» din proprietatea publică a statului în administrarea Consiliului Județean Ialomița. Solicitarea are la bază intenția administrației județene de a realiza în zona respectivă noua stație de  tratare mecanico-biologică a deșeurilor din județul Ialomița. Anterior, o posibilă locație locația pentru acest obiectiv a fost identificată de autorități în imediata vecinătate a depozitului zonal de deșeuri aparținând firmei Vivani Salubritate.

15 hectare de teren la dispoziție «Complexul Bora» se întinde pe o suprafață de 15 ha și este în acest moment o ruină. În cazul în care locația va fi preluată, stația de tratare mecanico-biologică va ocupa o suprafață de 5 ha. Valoarea investiției a fost estimată la 34 milioane de lei, iar noua facilitate ar putea deveni funcționala în anul 2024. Stația de tratare ar putea procesa până la 15 mii de tone de deșeuri anual. În acest fel, cantitatea de deșeuri predată către Vivani Salubritate ar putea scădea cu până la 60%. Restul celor 10 hectare, susțin oficialii județeni, ar putea fi utilizat pentru «alte obiective de interes județean prevăzute în documentele strategice ale județului Ialomița pentru perioada 2020-2027.

13 Ianuarie 2022, 09:05 (2888 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Conacul Bolomey este reabilitat în proporție de 40%
La Aniversara președintelui Pavel
30 de ani de la înființarea Consiliului Județean Ialomița
Contracte de investiții majorate cu 7 milioane de lei

Comentariile cititorilor:


Mary :
(15 Ianuarie 2022, 05:24)
Ce vă mai flatulează mintea!!!
Mary :
(15 Ianuarie 2022, 05:19)
Foarte tare! Atunci miros! Dece nu, în Piața Revoluție?! Groapa este deja făcută! Ce ne mai ascundem după deget?! Să punem la încercare năsucurile greu încercate pentru unii de actuala pandemie? Pâi să lăsăm mirosurile care ne înconjoară în fiecare vară, la latitudinea vântului?!
Locuitor Bora:
(14 Ianuarie 2022, 17:57)
Cum sa pună stația de tratare a deșeurilor din TOT judetul Ialomița la Bora? Acolo sunt case foarte aproape, este inadmisibil! Lăsați stația de la Vivani sau cumpărați-o, dacă vreți sa deveniți proprietari de terenuri cu gropi de gunoi pe ele. Vivani este departe și de Slobozia și de Amara. Oamenii de la Bora și din Slobozia se vor revolta!
IONEL:
(14 Ianuarie 2022, 12:17)
inca o sursa de mirosuri insuportabile........ !!! o sa ne mutam de la MB uri!!
VASILE :
(14 Ianuarie 2022, 08:38)
Țin minte, când eram elev aveam un coleg care locuia lângă Groapa de gunoi de la Bora si ne spunea ce mirosuri insuportabile erau,într-un final au închis o,s a curățat puțin Bora si vreți să o aduce ți din nou la starea din 89,cu ce v au greșit oamenii ăștia, nu suportă mirosul de Ciulnita + gazele de la combinat, ce vină au că locuiesc in cartierul orașului?chiar nu aveți ce face acolo?