Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Infrastructură de transport pentru Galați, Brăila, Ialomița și Călărași

Proiect administrativ pentru 4 județe

Infrastructură de transport pentru Galați, Brăila, Ialomița și Călărași

Județele Galați, Brăila, Ialomița și Călărași pun bazele primului proiect administrativ de anvergură regională. Acestea au constituit o Asociație de Dezvoltare Intercomunitară în vederea realizării unui coridor de transport rapid între Galați și A2. Contrubuția anuală a fiecărui județ în cadrul Asociației este de 1 milion de lei, fondurile necesare reabilitării drumurilor județene existente urmând să fie atrase din fonduri europene și guvernamentale.

Coridor de transport După 30 de ani de experiențe/improvizații administrative, administrațiile din județele Galați, Brăila, Ialomița și Călărași au decis să își unească eforturile și resursele în cadrul unei ADI pentru «infrastructura de interes strategic». Un prim proiect care va fi coordonat de către noua asociere administrativă este construirea unui drum TransRegio Galați-Brăila-Slobozia (Ialomița)-Drajna-Autostrada A2-Chiciu (Călărași), în parteneriat cu Ministerul Transporturilor. Ideea acestui coridor regional de transport rapid nu este nouă, fiind lansată în spațiul public încă de acum 10 ani. Consiliul Județean Ialomița va vota pentru asocierea în această structură luni, 17 ianuarie 2021, reprezentantul județului Ialomița în cadrul Asociației fiind administratorul public al județului, Alexandru Potor.

Dezvoltarea regională e singura soluție Potrivit declarațiilor oficialilor ialomițeni, dezvoltarea economică  și socială  a județelor lalomița, Galați, Brăila și Călărași reprezintă cel mai important obiectiv pe termen mediu și lung al regiunii. Pentru atingerea acestui obiectiv este necesară, pe lângă investiții considerabile, și de o infrastrucutură de transport strategic major. Crearea «Asociației de Dezvoltare Intercomunitară pentru infrastructura de transport de interes strategic» reprezenta o etapă importantă în pregătirea și implementarea proceselor de pregătire și elaborare a proiectelor majore de dezvoltare din ciclurile financiare europene următoare. Județele Ialomița, Galați, Brăila și Călărași pot realiza acest obiectiv prin accesarea fondurilor eurpopene și cu ajutorul  expertizei tehnice din partea unor organisrne naționale sau internaționale specializate.

17 Ianuarie 2022, 08:20 (6805 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Conacul Bolomey este reabilitat în proporție de 40%
La Aniversara președintelui Pavel
30 de ani de la înființarea Consiliului Județean Ialomița
Galați, Brăila, Ialomița și Călărași, unite printr-un drum expres

Comentariile cititorilor:


George.s:
(18 Ianuarie 2022, 23:12)
E bine că se fac proiecte. Cu ele începe orice. Dar să nu devină doar o justificare prin care să fim amețiți că „uite, dom'le, oamenii ăștia chiar muncesc”!
Marzuc:
(17 Ianuarie 2022, 18:02)
De proiecte nu ducem lipsa...fapte ,tată,fapte...și apropo,căutați prin sertarele alea,aveți un proiect de foarte mult timp,pentru realizarea unui pod peste Ialomița.....că ,asta...vopsit anul trecut,a început deja,să aibă șleauri!??!