Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Colonie de lilieci, în sediul Poliției Orașului Țăndărei

Colonie de lilieci, în sediul Poliției Orașului Țăndărei

Trei organizații neguvernamentale au descoperit în sediul Poliției Orașului Țăndărei o colonie de lilieci. În urmă cu o săptămână, reprezentanții entităților au fost sesizați chiar de către oamenii legii și au mers pentru a ridica animalele, aflate în hibernare. Liliecii vor fi redați mediului natural.

Animalele vor ajunge în mediul natural
În urmă cu o săptămână, Biroul Poliției Animalelor, din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, a sesizat Societății Ornitologice Române faptul că în sediul Poliției Orașului Țăndărei există o colonie de lilieci. Reprezentanții SOR au luat legătura cu alte două organizații neguvernamentale, «Wilderness Research and Conservation» și Fundația «Visul Luanei», pentru a captura animalele și pentru a le reda mediului natural. Astfel, voluntarii au reușit să prindă 5 lilieci, pe care i-au dus într-un centru specializat de îngrijire. «Primele 5 animale din specia Pipipstrellus kuhlii au ajuns astăzi la Centrul de Salvare și Reabilitare a Animalelor Sălbatice. Acestea au fost îngrijite de echipa medicală, fiind destul de slăbite și urmează a fi induse în hibernare artificială...» este mesajul postat pe o rețea de socializare de către reprezentanții Societății Ornitologice Române, la finalul operațiunii. Se pare însă că numărul liliecilor din sediul Poliției Orașului Țăndărei este mult mai mare, tocmai de aceea voluntarii vor reveni în sediul instituției pentru a prinde toate animalele. «Astfel de activități vor continua și în perioada următoare!» au precizat oficialii Poliției ialomițene.

24 Ianuarie 2022, 09:00 (2498 vizualizări - 6 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Corcodel de la Dumitresti:
(28 Ianuarie 2022, 16:49)
Lilieci va trebuia sa anchetati, ca ciorilele le-ati anchetat pe toate. Ai dracului lilieci, au aflat de la ciori ca-si pot face casa la voi in sediu. AVEAU UN PONT, STATI LINISTITI AICI, IN VECI NU VE-TI FI DERANJATI DACA NU VA SPARCAITI PE MASINILE LOR SI DATI DREPTUL, PENTRU TAXA DE PROTECTIE. Tandareiul, un rai al linisti, bunului simt si omeniei in anii 70-90, a devenit azi cel mai mediatizat orasel la toate televiziunile pamanului. Acum trei zile, am vazut un reportaj, in care un ziarist, flancat de seful politiei din BAHAMAS, foarte ingrijorati de jafurile facute de ciorile din tandarei, nu mai stiau ce masuri sa ia sa nu mai dispara barcile cu motor, furate si documentate, de catre ciorile noastre tandarene. Vin in picaj, dinspre larg, in acelasi timp, pe plaja o cioara gravida cu trei stancute de ghiara, fura o portocala, la cacialma sa atraga paznicii si politistii catre ea, sa le ATRAGA ATENTIA. Cioara, din picaj aterizeaza la punct fix la carma barci, iahtului sau velierului si decoleaza. PIRATI DIN TANDAREI, SA MOARA MASA. Au un loc al lor unde duc vasele, nu vor sa mai fie returnati ca de franta cu avionul, vor sa revina de la produs cu barcile, ca vikingi. SA VEZI MINUNE, CAND O VENI FONFONEL DICLITAI, CU DITAMAI IAHTUL PE IALOMITA SI PARCHEAZA SUB PODUL DE FER. O sa fie declarat bulibasa, ca toti au mertane, haudi si tesla la scara, dar el are iaht pe Ialomita.
olaru:
(26 Ianuarie 2022, 20:23)
Aveau triunghi reflectorizant ?
Tandarean:
(26 Ianuarie 2022, 19:24)
Chiar e f.interesant si comic, cum mama lor de reusesc sa obtina permisul, daca nu stiu carte? 
Politisti de la circulatie, unii dintre bei, care se arata si foarte exigentie , mai ales la slobozia, manifesta spirit de fraternitate si ii ajuta... euroii decshid toate granitele
Mary :
(26 Ianuarie 2022, 09:49)
Bine că deocamdată liliecii pot zbura și au venit să ceară doar adăpost, nu și permis de conducere. Cine știe cât îi costa, în euro. Bineînțeles!
Tandarean:
(25 Ianuarie 2022, 16:22)
Un oraș prăbușit economic cu o administrație super corupta, plin de interlopi, liliecii din clădirea politiei sunt ultima problemă. 
Țăndărean:
(24 Ianuarie 2022, 16:02)
E bine ca au început...epurarea de lighioane. Poate își fax timp sa mai meargă sa le vadă și pe alea bipede de prin unele spatii ale orasului...chiar dacă sunt la putere prin reprezentanții lor...curat murdari.