Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Elevă de clasa a VI-a la 65 de ani

«A doua șansă» pentru sute de «oameni mari» din Ialomița

Elevă de clasa a VI-a la 65 de ani

Din septembrie încoace, în fie­care după amiază, școala din Păltiniș (comuna Perieți, Ialomița) oferă «A doua șansă» pentru 16 «oameni mari» care au ales să se întoarcă la școală. Sunt clasa a VI-a și fiecare are povestea lui... Însă povestea doamnei Tilica Enulescu le întrece pe toate. Are 65 de ani și în 2023 vrea să obțină diploma de absolvent al ciclului gimnazial. Nu-i trebuie, că e pensionară și are nepoții mari. Dar visează să facă asta de 55 de ani!

«Școala vieții» nu e de ajuns Băncile sunt mici și ei sunt oameni mari. Unii atât de mari că băncile nu se văd sub coatele lor... Cel mai tânăr are 27 de ani, decanul de vârstă 65. Se ascund de fotografii, se feresc de interviuri. Au venit să învețe ce n-au învățat la timpul potrivit. Unii sunt aici după ce au trecut prin «școala vieții», alții pentru că «școala vieții» i-a învățat că fără carte ai parte de puțin și pâinea pe care o câștigi e neagră și amară... Se lasă convinși greu și nu-și vor numele la ziar. Doamna care ne îngăduie e tânără și cuminte ca o elevă adevărată: «Am 27 de ani și am abandonat școala în clasa a IV-a. Așa a fost atunci și am crezut că nu-mi trebuie... Dar apoi m-am izbit cu capul de prag. Mulți ani, n-am găsit soluția. Apoi am aflat că pot să fac școala aici, în sat. Și am venit! În 2 ani termin 8 clase... Și apoi restul, că acum nu mă mai opresc!». Colegul ei de rând are 38 de ani și ar mai avea nevoie de o bancă ca să poată sta lejer. Dar nu se plânge: «Dacă aveam minte, o făceam la timpul ei... Acum, învăț acasă, cot la cot cu copiii mei. Nu e ușor, dar nu mă plâng. Eu învăț carte de la ei, iar ei învață de la mine că trebuie să învețe carte...».

Elevă la 65 de ani Doamna Tilica stă în prima bancă și tocmai a terminat de rezolvat un test la Istorie. Are 65 de ani și e pensio­nară. Nu e precum colegii ei, fiindcă diploma de opt clase n-o ajută la pensie... Și nici nu mai are vârsta pentru muncă. Dar visează să se întoarcă la școală de 55 de ani, de când a fost obligată să renunțe: «Așa erau vremu­rile atunci... Se făceau patru clase și apoi te luau părinții la muncă. Eu am avut noroc și am făcut cinci... Iar acum, la bâtrânețe, am vrut să o termin. Și nu mă las până nu o fac!». Doamna Tilica a fost femeie de serviciu aici, la școala din Păltiniș. A îmbătrânit petrecând cu ochii zeci de generații de copii. Dacă o rogi să se uite în urmă și să spună cum a fost, nu se dă în lături: «De când e lumea lume e la fel... Au fost elevi care au învățat și elevi care au fugit de școală. Dar de școală nu poți fugi, că te ajunge ea din urmă... Când ești copil nu știi, dar când ajungi om mare îți vine mintea la cap! Pe mine m-au întrebat nepoții ce-mi mai trebuie... Și le spun că vreau să termin opt clase și să le arăt diploma. Că, dacă eu pot, atunci ei trebuie musai să poată!».

O șansă pentru tot județul În joia când am fost noi la școală, celor 16 elevi pe care i-am cunoscut li se preda Istoria. Profesorul Adrian Merlea e directorul școlii și visează în locul elevilor lui. «Vrem să extindem proiectul ăsta... Visul meu e să nu mai fie cetățean în comună care să nu aibă măcar opt clase! Așa că anul viitor o să mai facem o grupă. Nu că vreau eu, ci pentru că există deja cereri... Fac doi ani de școală într-unul, iar la sfârșitul cursurilor primesc și niște bani. Cel mai important însă e faptul că, peste tot în județ, pogramul a prins. Iar oamenii chiar au o a doua șansă!» ne explică Adrian Merlea. Proiectul a fost lansat în luna septembrie 2021 de către Inspectoratul Școlar Județean și se adresează tinerilor șomeri, cu vârsta cuprinsă între 16 și 29 de ani. La debutul acestuia, inspectorul general Steluța Mitrea a declarat că este cel mai amplu proiect educațional inițiat în Ialomița din ultimii 30 de ani. Proiectul este cofinanțat din Ministerul Fondurilor Europene prin Programul Operațional Capital Uman 2014-2020 și se implementează pe o perioadă de 30 de luni, până în anul 2023.

29 Ianuarie 2022, 13:05 (3477 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Alibaba:
(31 Ianuarie 2022, 08:46)
Cunosc persoană cărui i-a fost adusă diploma de doctorat la ușă fără să miște un deget, doar cardul. Felicitări celor cinstiți!
Gogu:
(29 Ianuarie 2022, 14:52)
Felicitări tuturor!
PUTIN:
(29 Ianuarie 2022, 13:51)
FELICITARI VOUA, RUSINE LA GUVERANTI!  CUM POTI SA  OBLIGI LA UN DREPT LEGAL, HARTII SI STAMPILE.  OAMENII ASTIA MOR PANA VOI VA DA-TI LA ANALIZA LA DOSARELE MORTILOR. Asa a-ti ramas si azi. sunteti meschini, va doare la bascula de noi.  imortat ca ai bifat, ti-ai facut treaba si acum 35 de tineri asteapta de azi, vineri pana luni  sa afle raspunsul. In timp ce scriu, ascult SOFIA ROTARU, CONCERT 2018). Azi plecam pe seara, in oras, ca suntem plini de reasee si intreprerti.
educatie:
(29 Ianuarie 2022, 13:22)
Niciodata nu va fi o rusine sau o pierdere de timp daca te intorci la scoala. Exista in lume numerosi octogenari studenti.