Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Proprietarii blocului J2 fac administrație pe cont propriu

Slobozia nu mai poate aștepta

Proprietarii blocului J2 fac administrație pe cont propriu

Locatarii blocului J2 din Slobozia și-au construit propriul sistem de iluminat public stradal, acuzând administrația locală că refuză să se implice în rezolvarea problemelor reclamate de cetățeni. În replică, administrația Soare oferă... justificări!

Prin noi înșine În luna decembrie a anului 2021, locatarii locului J2 din Piața «Cuza Vodă» au solicitat Primăriei Slobozia remedierea sistemului de iluminat public stradal în zonă. După luni de așteptare, exasperați de lipsa de reacție a administrației locale, lo­catarii blocului au improvizat un sistem de iluminat propriu. «Locuitorii blocului J2 mulțumesc domnului primar Dragoș Soare din cauza căruia de aproximativ 3 luni cartierul din care fac parte este în beznă! Datorită acestei implicări, ne-am hotărât să ne luminăm singuri... și nu suntem singurul cartier în situația aceasta. Votați Dragoș Soare care vreți... Nouă ne-a ajuns!» comentează situația unul dintre locatari pe pagina de Facebook «Slobozia, comunitatea noastră».

Administrația Soare are... justificări Într-o adresă remisă unuia dintre locatari, domnul Adrian Cârja, prima­rul Dragoș Soare susține că pro­blema iluminatului public este una de sistem care nu poate fi rezolvată punctual. «Vă informăm că este în curs de achiziție contractul pentru servicii de mentenanță a sistemului de iluminat public al Municipiului Slobozia. Întrucât au fost depuse contestații de către fir­mele participante la licitație, achiziția nu poate fi finalizată» se arată în adresa trimisă petentului de către Ser­viciul Managementul Utilităților Pu­blice. Conform informațiilor oficiale, firma care a contestat licitația este ROMOFFICE SRL Slobozia. Valoarea contractului de mentenanță pe care Primăria Slobozia ar fi trebuit să îl în­cheie în luna decembrie a anului 2021 se ridică la aproximativ 240000 de lei.

Iluminatul inteligent rămâne o poveste
În octombrie 2021, un raport de audit al Primăriei Slobozia confirma faptul că admi­nistrația are nevoie de 14,8 milioane de lei pentru reabilitarea sistemului de iluminat pu­blic. Principalul risc identificat de către auditori, în cazul în care investiția nu va fi realizată, este acela ca «serviciul de iluminat public din Slobozia să nu se desfășoare în condiții de siguranță și legalitate». Estimarea financiară de mai sus este de 4 ori mai mare decât cea avansată în mandatul ex-primarului Adrian Mocioniu, primul edil care a promis slobozenilor «un sistem de iluminat public inteligent» la nivelul Municipiului Slobozia.

7 Februarie 2022, 09:55 (3665 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
S-a vândut blocul de nefamiliști al Combinatului Chimic Slobozia
O nouă licitație pentru «Groapa lui Stoica»
Slobozia are un nou «rege al gunoaielor»
Ialomița: Programul «Cornul și laptele», blocat în contestații
Consiliul Județean este blocat de contestații

Comentariile cititorilor:


Lica:
(13 Februarie 2022, 17:03)
Si in spate la Crucea Rosie si Clubul Tineretului aceeasi bezna
George:
(10 Februarie 2022, 22:20)
Au scos locurile de parcare la licitație deși oamenii încă aveau contract.in zona pietii se băteau 2 vecini.unu câștigase licitația și la o săptămână locu ia fost restituit celuilalt vecin.ca în filme cu prosti.
Radu:
(9 Februarie 2022, 22:29)
In parcarea din spatele Policlinicii cu plata si strada Vanatori, este bezna totala de o săptămână. Deja sunt la al doilea set de baterii pentru lanternă.
Gigel:
(8 Februarie 2022, 21:05)
Abia atunci cand oamenii inteleg ca nu "se va face", abia atunci oamenii isi inghit amarul si fac din disperare lucrari pe banii lor, lucrari pe cae uriasa masina de tocat bani publici denumita Primaria Slobozia ar fi trebuit sa le faca. Pai domn' primar, pe cine ati sanctionat ca nu au oamenii iluminat public? Pe nimeni, ca doar nu o sa loviti in prieteni si cumetri. Raspunsul primariei este absolut jalnic, el denota faptul ca "nimeni nu este de vina" (ca de obicei). In orice tara civilizata, cine nu isi face treaba este pus pe liber, numai la noi alesii inchid ochii (adica nu isi fac treaba). Singurele schimbari in primarie au fost pentru functiile de conducere (de la butoane), in care au fost instalati oameni controlabili. Suntem intr-un urias circ, si nimeni nu plateste oalele sparte. Iar progresul spre care ar trebui sa tindem, nici macar nu mai este pe nicaieri pomenit, ne uitam deja spre urmatoarele alegeri, poate urmatoarea administratie va face ceva... ce trist!
Dura lex, sed lex!:
(8 Februarie 2022, 15:31)
Totodata, fata de cele amintite in articol, drumul public local amintit anterior nu este semnalizat si marcat rutier corespunzator, lipsind totalitatea marcajelor si indicatoarelor rutiere. Asistam la o incalcare a prevederilor Legii serviciului de iluminat public, nr.230 din 7 iunie 2006 si ne aflam sub incidenta art. 105 din OUG 195/2002, privind circulatia pe drumurile publice, cadre normative ce impun in sarcina administratorului drumului public( ca posibil subiect activ contraventional in cazul neindeplinirii acestora) obligatia de intretinere corespunzatoare a starii drumului, INCLUSIV A SISTEMULUI DE ILUMINAT PUBLIC STRADAL! Fapte prevazute si sanctionate de catre organul constatator in drept, cu sanctiunea contraventionala a amenzii ( clasa a Va) intre 10.000 si 30.000 lei. Asteptam organele statului sa isi faca treaba!
Mary :
(8 Februarie 2022, 08:45)
Administrația actuală caută să descurce nelegiuirile din trecut și asta le ocupă tot timpul. În rest nimic. Câteva plombe pe șosea. Apropo! Gogoșile în apropierea trecerilor de pietoni, pe care le întâlnești pe timp călduros, se poate circula normal și fără ele. S-au dovedit a fi bune doar să strice carosabilul. Dar să nu uităm luminile de sărbători, daaa! Pe afară-i vopsit gardul, înăuntru-i leopardul!
Stefanita Balan:
(7 Februarie 2022, 16:55)
Am contestat aceasta licitatie deoarece io sunt liberlalo-pesedist convins. M-a convins, fara parandarat ce-i drept, Marele Alb sa particip si....hodoron-tronc, a aparut unu mai iluminat ca mine. Si , io ce sa fac? Sa stau ca prostu!!!!!
Sile:
(7 Februarie 2022, 15:28)
Niște mizerii de oameni care stau și se uita la netflix.de iluminat nu se ocupa,cu locurile de parcare a făcut în asa fel încât se ia vecinii la bătaie ca Lea scos locu la licitație deși ei mai aveau contract,locurile de parcare nu sunt trasate de câțiva ani buni+multe multe alte lucruri.timpu trece leafa merge...